Šta je novo?

Vremenska prognoza--Dugorochna, GDE???

xSeptimus

Znamenit
VIP član
Učlanjen(a)
07.05.2002
Poruke
10,732
Poena
1,045
Znachi koji websajt za prognoze mesec dva unapred, ne one od 7-10 dana...

Thanx
 
posto se ja razumem u meteorologiju(planiram da pokrenem i web sajt o meteorologiji za mesec-dva dana,imam sav materijal,ali me nesto drugo zeza...) odgovoricu ti da su prognoze od 5 dana u principu "najtacnije",mada ni one nisu uvek 100% sigurne.Prognoze od mesec dana se rade na sledeci nacin.Jednostavno se kompjuterski analizira vreme(anticiklon-cikon,pomeranje vazdusnih masa...) i tako se orijentaciono dolazi do neke prognoze.Dugorocne prognoze se rade i pomocu arhive,recimo ako ova zima lici na zimu iz 19XX godine(ili na nekoliko godina),onda se gleda u arhivi kakav je recimo bio mart pa kombinujes kompjuterski model,i malo istorijskih cinjenica posto se "istorija ponavlja"(glupo receno).Navescu ti samo 2 primera,uglavnom posle toplog juna bude sveziji jul a topao avgust,to se recimo desilo 2000 i 2003 godine,pa recimo posle toplog leta(topli jun i avgust ili topli i jun i jul i avgust ili samo topli jul i avgust) gotovo uvek dodje hladan septembar ili ono bar prva polovina septembra sa temperaturama ispod normale(manje ili vise).Recimo kao posle perioda jul-avgust 2001 hladan septembar.Ali se dosta toga i ne uklapa,recimo 1994 su bili topli i jun i jul i avgust i septembar,tek je u oktobru osvezilo...nekad su izlazile u nekoj novini godisnje prognoze po metodi Borisa Koljcikog,koje se uglavnom oslanjaju na "ponavljanje" godina uz jos neke metode.Naravno da na kraju uglavnom malo toga bude precizno odredjeno,ali sta da ti kazem,prognoza je to,a ne tvrdnja.

Najbolje mesecne prognoze sam nasao na www.hidmet.sr.gov.yu
recimo prognoza za februar im je bila korektna,ne bas do detalja,ali recimo da su prognozirali februar sa temperaturama ispod normale,sto je i bilo tako,posto vodim meteo statistiku za Beograd.
Oni prognoze daju svakih 15-dana za nastupajuci period od mesec dana,i mislim da jedino oni to rade ovde,a da publikuju.

Nadam se da sam ti pomogao
 
Poslednja izmena:
Nisam ochekivao ovako opshiran odgovor, i josh sa pozitivnim rezultatom. To je upravo ono shto mi je trebalo. I da shto pre pokrenesh web-sajt.... :)
 
imash i FireFox plugin ~ ForecastFox... preko njega dobijash trenutna ochitavanja za vetjinu gradova + preko njega link na weather channel gde imaju dugorochne prognoze i dodatne informacije....
 
ako nekog interesuje meteorologija bilo bi mi drago da razmenimo neka iskustva i podatke za Beograd...

poziv ako neko ima knjigu:Klimatologija Beograda(izdanje iz 80-i neke)ili takvu slicnu knjigu kao i neku metorolosku statistiku od 19XX do 1994 nek mi se obrati na p.m ako moze da razmenimo podatke posto ja imam izuzetno opsirnu statistiku za Beograd od 1994-2005 svakodnevno se dopunjava i statistiku za Evropu u periodu 2003-2005(ekstremne maksimalne i minimalne temperature po danima u nedelji) isto se svakodnevno dopunjava.
 
Je li neko primetio da forecast fox javlja veci pritisak nego sto nasi prijavljuju na TV-u?
Npr. 1040 mbar? Da li je ovako visok pritisak moguc i koliko se cesto javlja?
Drugo pitanje je koji UV index je opasan? Danas je bio 3.
 
Zadrzite se na konsultacijama "gde i kako do podataka". Diskusija zasto je negde visi pritisak i odakle uciti o meterologiji nije predvidjena za ovaj forum.
 
Koje programe preporucujete softwer za pracenje u bg-u
 
Ja koristim weather watcher,i poprilicno je tacan....cak daje tacnije prognoze nego sto cujem kod nas na televizijama......
Isto koristi podatke weather channel-a...

Uz sve to i besplatan...
 
Sasa je napisao(la):
Zadrzite se na konsultacijama "gde i kako do podataka". Diskusija zasto je negde visi pritisak i odakle uciti o meterologiji nije predvidjena za ovaj forum.

Zasto moderatori uvek moraju da uniste podsticajne rasprave sa zanimljivim informacijama, dok beskorisni postovi cvetaju na sve strane, koje moderatore naravno uopste ne interesuju

Inace jel planira republicki hiromet. zavod da pocne da koristi www.meteo.yu, sajt nekadasnjeg savez. hid. zavoda. Tamo je bila odlicna genericka prognoza uredno updejtovana (svakih pola sata), za narednu 5 dana. Kako je to izgledalo moze jos da se vidi, recimo http://www.meteo.yu/prog/prognoza/04.html. Onda je preuzet sajt, prognoze vise nema, a s njom sam bio vise nego zadovoljan.
na meteo.yu bilo i dugoricnih prognoza, onda zaista velik broj mesta pokriven, prognoza za razlicite delove dana, a i najvaznije pouzdanija prognoza (razlog je stalna korekcija)...
Sajt republ. zavoda nije ni blizu kvalitetu meteo.yu sajta :(
 
Poslednja izmena:
Comet Hunter je napisao(la):
Zasto moderatori uvek moraju da uniste podsticajne rasprave sa zanimljivim informacijama, dok beskorisni postovi cvetaju na sve strane, koje moderatore naravno uopste ne interesuju

Zato sto nam je to posao ? :trust:
 
Twix je napisao(la):
Ja koristim weather watcher,i poprilicno je tacan....cak daje tacnije prognoze nego sto cujem kod nas na televizijama......
Isto koristi podatke weather channel-a...

Uz sve to i besplatan...
Kako si podesio meni uopste ne radi ,koju verziju koristis.
U firewallu ne vidim da pokusava da se konektuje???
:wall:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno