Šta je novo?

Asus GTX 1080 Strix OC Single/SLI User Test Review.

PCBeast

OC Guru
Učlanjen(a)
30.11.2006
Poruke
7,071
Poena
585
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Asus je ovaj Strix model uradio veoma dobro. Vec na samo oko se moze primetiti kvalitet koji kupcu uliva samopouzdanje.
Postoje tri verzije ove kartice i razlikuju se po boost clock-u.

ROG STRIX-GTX1080-8G-GAMING je osnovna verzija, zatim ide OC verzija model koji sam kupio - ROG STRIX-GTX1080-A8G-GAMING i najjaca verzija ROG STRIX-GTX1080-O8G-GAMING.

Jedino na sta bih imao primedbu kod ovih kartica jeste sto Strix serija dolazi sa plasticnim shraud-om.
To svakako ima svoje prednosti kao sto su manja tezina a plastika se teze i manje zagreva od metala.
Verovatno su inzinjeri zbog tih stvari konstruisali shraud od plastike. No, moje je da iznesem svoje vidjenje i impresije, ja sam ipak naucio na mariniju :) (aluminijum) ali ok.

Vise o samom izgledu vidite iz prilozenih slika.

2zz019d.jpg

33pghgm.jpg

6qxzlx.jpg

160zccx.jpg

2ah7ewz.jpg

6zugbc.jpg

Karta je iznenadjujuce hladna i to na auto podesavanju, temperatura u load-u je negde do 65c sa overclock setovanjem, dok sa manuelnim setovanjem ventilatora na 50% temperatura ne predje vise od 60c.
Na auto profilisanju fana, karta je potpuno tiha, to je fakat.

Buka koju karta proizvodi je podnosljiva do tih 50% pa cak i 60% bar meni, obzirom da ventilatori od mog vodenog hladjenja prave vecu buku karta se prakticno i ne cuje.

Overclock potencijal je bio ocekivajuc. Negde manje, negde vise ali gotovo sve Pascal GTX 1080 rade na istim frekvencijama a najvise zbog zakljucanog napona od 1.093v maksimalno, dok su neki modeli limitirani i na nizi.
Chip ima zaista veliki potencijal, to se oseti prilikom povecanja clock-a karta bukvalno poleti na znatno visim frekvencijama, 2150 Mhz i preko, ali se clock-ovi veoma brzo smanje jer je tako podesen algoritam boost tehnologije tj. nema dovoljno napona za stabilniji i operativniji rad na visim frekvencijama.

Dodavanjem napona putem MSI Afterburner-a se malo utice na stabilnost krajnje frekvencije ali ovom serijom korisnik nema mogucnosti da zaista dodaje napon jer su ovo samo fabricke vrednosti sa kojim jedino i raspolaze.
Ponasanje Pascal-a je po malo nesvakidasnje, sto zbog samog boost algoritma sto zbog odlika i karakteristika chip-a.
Ono sto za sigurno mogu da tvrdim jeste da ovu kartu treba zadrzati do 60c u load-u jer vece temperature vec polako pocinju da uticu na njeno ponasanje.
Chip jednostavno voli da bude sto hladniji.

Planiram i vodeni block tako da cu i tu iz prve ruke znati kako ce se karta onda ponasati i da li cu postici jos vise frekvencije.

Memorijski kontroler je takodje veoma specifican jer povecanjem clock-a memorije ima uticaj na povecanje boost frekvencije GPU-a sto ce reci da "GPU kontrolise" odredjeno odstojanje ali zbog nedovoljno napona i power limit-a dolazi do upucavanja cak i ako sama memorija moze jos. Nije simptomaticno kao kod prethodnih generacija gde je potrebno spustiti malo clock GPU-a da bi se uspostavila stabilnost, mada i to je individualno, zavisi od primerka do primerka. Ovde, u oba slucaja (dve karte) sam primetio istu stvar tako da je fenomen zabelezen.

Stabilne vrednosti single karte su sledece.

Bolji primerak krece sa boost frekvencijom od 2126 Mhz, spusta se na 2114 Mhz da bi se stabilizovao na 2100 Mhz i tako je kroz vecinu igara.
Ispod toga nikad ne pada i nema apsolutno vise nikakvih oscilacija u frekvencijama. Nikakvih drop-ova ni slicno tome.
U nekim igrama ostaje na 2114 Mhz sto je isto pohvalno ali konkretan clock od 2100 Mhz je za mene vrednost koju sam ocekivao.
Druga karta ima nesto slabiji OC potencijal kako GPU-a tako i memorije sto se da videti iz prilozenih testova i shoot-ova setup-a.

Setup :

mmu4qa.jpg


Predlazem da koristite Fast Sync jer on vrsi funkciju V-Synca a ne limitira FPS na vrednost osvezenja monitora i ne obara na nizi frame rate. Probao sam sve varijante, Fast Sync meni radi najbolje.
 
Kada je rec o SLI sistemu tu se karte malo drugacije ponasaju.
Pre svega evo kako izgleda setovanje.

2iji44k.png

Clock od 2100 Mhz nije vidjen i ako GPU-Z prijavljuje 2100 Mhz kao stabilne vrednosti tj. peak clock, vec je vrednost manja (MSI Afterburner live monitoring) i smanjuje se kroz tri koraka takodje, i krece od 2088 Mhz prema 2076 Mhz da bi ostale stabilne na 2063 Mhz kada prodje neko vreme.

Ovaj scenario je veoma primetan u Crysis 3 igri dok se u drugim igrama nekad karte zaustave na drugom koraku, visoj frekvenciji sto znaci da na clock-ove ima uticaj i engine igre. Isto je i sa jednom kartom.
U svakom slucaju ovakav settings zajedno sa overlock-ovanom GDDR5X memorijom daje vrhunske performanse.
Temperature u SLI rezimu rada takodje nisu previse visoke sto nije bas za ocekivati kada dve karte zauzmu prostor u kucistu pogotovu u mom kucistu u kom prostora gotovo i nema za ovakav setup.

Posle 1h igranja Rise Of The Tomb Raider temperature su sledece :

25quo95.png

Rezolucija od 1920x1080 za ovakav setup predstavlja usko grlo, zapravo usko grlo se javlja u odredjenim igrama i sa single kartu dok se sistem sa jednom i dve karte nesto bolje ponasa sa rezolucijom od 1920x1200 kroz gotovo sve igre konkretno u ROTR koga sam naveo kao primer i to se vidi po krajnjem rezultatu dok pravu iskoristivost pokazuje na rezoluciji od 2560x1600 pa na dalje.

Tu takodje dolazi 2560X1440 (WQHD) u kojoj ce karte postici jos bolje performanse naravno.
Otprilike SLI setup i ne treba koristiti ispod ove rezolucije. Jednostavno je overkill za nize rezolucije.

Guzva u vremesnom Stacker-u. Evo jedan video namontiran na brzinu cisto kao bonus ;)

 
*NAPOMENA*

Svi testovi su radjeni na stabilnim vrednostima, licno me nisu zanimali rezultati za bench vec nesto sto je u prakticnom radu realno i iskoristivo, na sta covek moze da se pouzda i dan i noc.

Takodje sve igre su podesene na maskimalna setovanja.

Obzirom da jos uvek nisam promenio monitor koji je u planu koristio sam se rezolucijama koje omogucuje DSR tehnologija.
Moram priznati da neke igre sa DSR funkcijom izgledaju lepse dok neke kao sto je recimo Witcher 3 izgledaju ocajno, pogotovu kada se stavi najveca moguca rezolucija.

Rezolucije koje sam koristio za testove su sledece :

1920x1080 -FHD - format 16:9
1920x1200 - nativna rezolucija mog monitora.
2560x1600 - DSR rezolucija, nativna rezolucija monitora od 30" - format 16:10
3800x2400 - maksimalna DSR rezolucija.

Testovi :

Sinteticki testovi : 3D Mark 2011, Fire Strike, Unigine Heaven.

Igre : Batman Arkham Knight, Metro Last Light Redux, Rise Of The Tomb Raider, Crysis 3, Thief, Just Cause 2, GTA V, Middle Earth Shadow Of Mordor, Dirt Rally.
Check Avon Brochure and Builders Warehouse Specials.
 
Poslednja izmena od urednika:
SINTETICKI TESTOVI:

3D MARK 2011 (Performance - Xtreme) SINGLE

2nve33c.png
259wutu.png

3D MARK 2011 (Performance - Xtreme) SLI


ixv8k1.png
24e2o39.png


Unigine Heaven SINGLE


t520j5.jpg


Unigine Heaven - (2560X1600) SLI


11vsffl.jpg wstgra.jpg



Fire Strike - Fire Strike Extreme SINGLE

atrzmo.png
f3vmeb.png

Fire Strike Extreme - Fire Strike Ultra SLI

11b8aip.png
2sbafea.jpg
 
IGRE:

Batman Arkham Knight FULL SINGLE :

2woezpu.png


Just Cause 2 SINGLE 2560X1600 - 3800X2400

2dqpxlv.jpg

Dirt Rally SINGLE FULL

33mvip2.jpg

- SLI FULL -

974ins.png

Shadow Of Mordor Battle For Middle Earth SINGLE FULL

w8wdbl.jpg

- SLI FULL -

qns101.png
 
Svaka čast, očekivano dobar review i odlični rezultati.
Jel si mogao kroz dsr da stavis custom rezoluciju, npr ja bih umesto ove 4x nativne stavio custom 4k.
 
Poslednja izmena:
I jos jedno pitanje da editujem ovaj dupli post, da li je SLI po tebi taman za 4k rezoluciju?
 
Poslednja izmena:
E svaka cast za review! Temeljno zaista...predlozicu te guru3d-u ili tech powerup-u na razmatranje..pa da im radis testove,sto da ne! :)
 
@ele

Evo vidis kako izgleda racunanje DSR rezolucije i koliko povecava.
Nemas mogucnosti da namestis custom rezoluciju.

DSR.jpg



Ali to uopste nije ni bitno. 4k UHD je 3840x2160 i manja je rezolucija od 3800x2400 i logicno je da dovoljan broj frame-ova izgubis na setovanju na kom sam ja radio nego sto bi izgubio na 4k.
Takodje sam misljenja da ovo software-sko skaliranje sa rezolucijom vise opterecuje hardware nego sto bi to bio slucaj sa fizickim pikselima. Mozda gresim, nisam jos probao ali imam odredjen nagovestaj da sam na pravom putu.

@ dowlamen
Hvala. Svi moji testovi su uvek bili ovakvi. Verovatno me se ne secas od ranije.
 
ljubinko hvala.

Evo jedna mala informacija za sve korisnike a i one buduce koji bi zeleli jednu ovakvu karticu.
Na samom pocetku sam napomenuo koliko Strix modela ima.
Ko zeli da uzme kartu nema potrebe da trazi najjaci model jer je razlika samo u boost clock-u.
Sve se apsolutno isto overclock-uju i sa jednom i drugom ce se dobiti isti krajnji rezultat.

Evo jos zanimljivije informacije i potvrde vezano za dilemu da li ROG STRIX-GTX1080-O8G-GAMING mozda ima veci napon
ili je chip binovan. Ni jedno ni drugo. Samo si predefinisani clock-ovi tj. malo visi.

Ono jos zanimljivije je sledece. Bios od ROG STRIX-GTX1080-O8G-GAMING moze da se uflashuje na ROG STRIX-GTX1080-A8G-GAMING ali ni tu se nista ne dobija.
Pri overlock-u opet dolazite na iste vrednosti, mozda po koja oscilacija, koji Mhz vise ali to je vise zbog lutrije sa chip-ovima nego zbog samog biosa ili ti modela.

Ne jurite dzabe i ne bacajte pare na skuplje modele.
 
Znam da nikada necu imati ovakvu konfiguraciju, ali ovo sto si ti ucinio je fascinantno. Za ovo je potreban veliki trud, uz ogromno strpljenje. Cestitam.
 
Znam da nikada necu imati ovakvu konfiguraciju, ali ovo sto si ti ucinio je fascinantno. Za ovo je potreban veliki trud, uz ogromno strpljenje. Cestitam.


Hvala ti na tako lepim recima i razumevanju. Ja tebi svakako zelim da jednog dana imas i bolju masinu. U zivotu nista nije nemoguce.
Sa druge strane, ovo su opet materijalne stvari koje su prolazne i gube svoju vrednost. To i na takav nacin sto si sada rekao daleko vise vredi od citavog ovog sistema.

@exp

Thanks :)

@KOLOS

Znam ali nista se ne dobija. Karta trotluje i ako izguras vise frekvencije, krajnji rezultat bude i manji.
Opasno su napravili podvalu sa Pascal-om. Zakljucali su ga malo komplikovanije.

Imas p.m. ;)
 
Poslednja izmena:
Hvala ti na tako lepim recima i razumevanju. Ja tebi svakako zelim da jednog dana imas i bolju masinu. U zivotu nista nije nemoguce.
Sa druge strane, ovo su opet materijalne stvari koje su prolazne i gube svoju vrednost. To i na takav nacin sto si sada rekao daleko vise vredi od citavog ovog sistema.

Nema na cemu. Naravno, zahvalan sam ti na ovakvome odgovoru.
Sve najbolje.
Nastavicu da pratim tvoj rad, jer to nesumnjivo zasluzuje.
 
ROTR bar sto se tice Pascal-a ima veci impact na GPU nego recimo Crysis 3.

Probao sam jednu kartu na def, da vidim sta se desava tu. Temperatura max do 60c, auto fan nakon sat vremena i nesto igranja.

ROTTR 2016-11-15 17-15-31-92.jpg

Stigao mi je sav hardver za drugu konfiguraciju koju sklapam. Bice i tu testova. Evo nekih slicica.

33lkz5u.jpg 2akieft.jpg 11ukpx5.jpg
 
Koje je ovo kuciste?
 
Cooler Master MasterCase 5 Pro. Malo su mutnije slike, malo pre sam slikao. Kad sklopim slikacu celu konfiguraciju po danu.
 
Poslednja izmena:
sha je sa tobom bilo choveche, nema te?

btw lep hw i test ;)
 
Tu sam, bar za sad, dok je hardware svez :) Pozdrav za tebe majstore, nismo se videli 100 godina ;)

Hvala. Bice jos nekog testiranja ovih dana sa drugom masinicom..
 
Ko se to vratio na forum i svom hobiju. :p
Dobar opis, kao i test ove zveri.
 
De si bre zverino,pa nema te 100 god!!!! ;)
 
Drugar, samo da pohvalim trud, a znao sam da entuzijazam jos uvek postoji :)
 
Nazad
Vrh Dno