Šta je novo?

MorphOS / AROS

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,607
Poena
570
Pozdrav,

imam nekoliko pitanja u vezi ova dva OS/Emulatora.

Koliko sam razumeo AROS je stariji od MorphOSa. AROS se besplatan, MorphOS se placa.

Da li oni mogu da pokrecu bilo koju "cistu" Amiga aplikaciju?
Da li radi npr. Delux Paint?
Da li imaju u sebi npr. UAE kako bi pokrenuli igre za Amigu?
Da li mogu da se instaliraju na Mac sa G4 procesorom (pitam jer ih vidim za 20e po oglasima)?

i generalno kakva je upotrebljivost ovih sistema u odnosu na prave Amige (osim za igrice sto je evidentno :))?
Koje su prednosti i mane?

Koliko vidim postoje namenski programi samo za MorphOS i (ili) AROS - kakvi su to programi (utility ili kompletni tekst procesori, programi za obradu slika...)??
 
Poslednja izmena:
AROS i MorphOS su klonovi AmigaOS-a. Implementiraju Amiga API-je i omogućavaju rekompajliranje Amiga aplikacija na hardverske platforme koje podržavaju.

Ne znam koje platforme podržava MorphOS, ali AROS podržava x86, x86_64, PowerPC, Arm i m68k. Na m68k (Motorola 68000 familija porodica procesora) AROS je najvećim delom ABI (application binary interface) kompatibilan sa AmigaOS-om i može da pokrene veliki broj AmigaOS aplikacija.

Na drugim hardverskim paltformama, AROS zahteva programe kompajlirane za tu specifičnu hardversku platformu. Pokretanje m68k (originalnih Amiga aplikacija) je moguće samo pomoću emulatora. Srećom ovo je moguće postići dosta transparentno pomoću Janus-UAE emulatora koji podržava rootless mode. Ovo daje utisak da je aplikacija pokrenuta nativno, iako je emulator aktivan u pozadini.

Mislim da MorphOS podržava samo PowerPC. Kad je AROS u pitanju, preporučljiviji je x86 port. Na x86 platformi se odvija najveći procenat današnjeg razvoja na AROS-u.

AROS takođe, pored nativnih portova na x86, podržava i "hostovan" režim rada. U ovoj varijanti se AROS pokreće kao aplikacija u Windowsu ili Linuksu.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče softvera, softver je kombinacija portova sa AmigaOS-a i Unixa/Linuxa. Najbolji izvor softvera su AROS arhiva i Aminet.

Mislim da MorphOS može na Mac G4, o tome imaš više na njihovom sajtu pa proveri. Kao što sam napisao iznad AROS radi na običnim PC računarima tako da možeš da upotrebiš i stari komp ili laptop.
 
Poslednja izmena:
Znam da je tvoje pitanje u suštini koliko je kompatibilan sa klasičnim Amiga aplikacijama. To ti ne bih znao reći. :)

Malo sam koristio m68k AROS. Uglavnom pod EUAE. Većina stvari je radila, ali neke stvari nisu. PC (x86) verziju sam malo duže testirao, ali sam i za to brzo izgubio interesovanje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno