Šta je novo?

Kako napraviti osvetljenje za radni prostor,da bude jako belo svetlo bez senki?

Lukisa

Slavan
Učlanjen(a)
25.10.2007
Poruke
613
Poena
320
Pozdrav
Uz pomoc kojih reflektora i kako napraviti radni prostor da bude jako belo svetlo i da ne budu senke.

Recimo ovako nesto ali jos svetlije da bude,naravno moze se i kamera podesiti da izgleda vise belo.

https://www.youtube.com/watch?v=BawOF30BYKQ

Sta je sve potrebno,da li bi moglo ovo, sa neka dva led reflektora sa hladno belim svetlom ili nesto drugo,neka jeftinija varijatna?
 
Lightbox i barem tri svetla... Mogu led/fluo reflektori, mogu blicevi...
 
Od koliko vati reflektori,koji modeli? Treba mi da je belo svetlo,ja sam jednom probao neki led je bio 30w,nevalja neko plavo svetlo baca.

Jer moze to da bude bez Lightbox-a? Pojasni mi za bliceve
 
You tube > product photography pa krenes polako, korak po korak...
 
Nisi baš jasan šta pitaš. Za čega ti treba? I koliko veliko? Radni prostor tipa kancelarija, ili radni prostor tipa "hoću da slikam flašu piva, bez senki"? S' obzirom gde si postavio pitanje, predpostavljamo da ti treba za fotografisanje.

Sve u svemu, treba ti difuzno svetlo. Dobija se ili lightbox-om za manje do srednje prostore, ili silnim reflektorima i reflektovanim svetom za velike prostore.

Što se boje svetla tiče (stručnije se zove temperatura svetla), baš belo bi trebalo da je 5500-6500K. Međutim, boja/temperatura svetla se uvek koriguje samim fotografisanjem, podešavajući white balance u foto aparatu, i kasnije još u postprodukciji.
 
Nisi baš jasan šta pitaš. Za čega ti treba? I koliko veliko? Radni prostor tipa kancelarija, ili radni prostor tipa "hoću da slikam flašu piva, bez senki"? S' obzirom gde si postavio pitanje, predpostavljamo da ti treba za fotografisanje.

Sve u svemu, treba ti difuzno svetlo. Dobija se ili lightbox-om za manje do srednje prostore, ili silnim reflektorima i reflektovanim svetom za velike prostore.

Što se boje svetla tiče (stručnije se zove temperatura svetla), baš belo bi trebalo da je 5500-6500K. Međutim, boja/temperatura svetla se uvek koriguje samim fotografisanjem, podešavajući white balance u foto aparatu, i kasnije još u postprodukciji.
Za snimanje,recimo prostor 1.5m x 1.5m kao sto sam postavio u prvom postu youtube link

https://www.youtube.com/watch?v=BawOF30BYKQ

Treba mi da osvetlim prostor velicine odprilike 1.5m x 1.5m i bili bi video snimci,ne mora nista profi,bitno da pristojno izgleda a ne nesto kao na prigusenom svetlu.

Neka jeftinija varijanta
Ja sam razmisljao o dva led reflektora od po 30w samo ne znam da li ce me to zadovoljiti da nekupujem bezveze.

Vidim da ima vise vrsta reflektora nemam pojma ni koji bi uzeo.

Ili mozda nesto drugo,neke sijalice vece ili sta?
 
Poslednja izmena:
Ja ti lepo kazem da trazis na YT product photography, light box itd... ima milion tutorijala, bice ti mnogo jasnije posle gledanja nekoliko klipova.
Ovako si postavio previse pitanja, ima toliko toga da se prica i pise....
 

Ja ti lepo kazem da trazis na YT product photography, light box itd... ima milion tutorijala, bice ti mnogo jasnije posle gledanja nekoliko klipova.
Ovako si postavio previse pitanja, ima toliko toga da se prica i pise....

Sve sam ja to odgledao i uzimao reflektor i vecu kartonsku kutiju ubacio unutra beli plastifivirani papir bez ivica ga savio,probao sa nekim led reflektorom i sa led sijalicama. Nije to to,neka plava boja se dobija od reflektora,a od sijalice isto neka bezveze i izgleda kao priguseno svetlo.
Zato pitam ko je u vec probao ovde da kupi neke reflektore i sebi namesti da valja a da nije skupo. Meni super bude kad je napolju dan i vedro,sklonim zavesu dobijem svetlo u sobi i malo podesim white balance i eto ga,ali mi je problem uvece,kad bih mogao tako i uvece da dobijem.
 
A kako podesiš white balance kada snimaš uz te LED reflektore? I da li sređuješ boje u post produkciji?

Uzgred, sva ta štedna rasveta ima problem sa CRI. Zbog toga je kod njih ponekad teško podesiti boje.
 
A kako podesiš white balance kada snimaš uz te LED reflektore? I da li sređuješ boje u post produkciji?

Uzgred, sva ta štedna rasveta ima problem sa CRI. Zbog toga je kod njih ponekad teško podesiti boje.
Uz led nikako,ok je preko dana bez reflektora na prirodnom svetlu.

Recimo ja sam razmisljao ovakva dva da uzmem,palio sam ih u jednoj radnji cisto pogledao.

http://rasvetasrbija.com/index.php?main_page=product_info&cPath=36&products_id=2971
 
Ti jeftini LED reflektori svakako imaju jako loš CRI. Još ovi sa >6000K su uglavnom bože sačuvaj.


Uz led nikako,ok je preko dana bez reflektora na prirodnom svetlu...

A ja još iz tvojih odgovora nisam skontao da li uopšte koristiš custom white balance?!?
 
Ti jeftini LED reflektori svakako imaju jako loš CRI. Još ovi sa >6000K su uglavnom bože sačuvaj.




A ja još iz tvojih odgovora nisam skontao da li uopšte koristiš custom white balance?!?
Trenutno imam canon s100 nije dslr profi ali dobro pravi snimke ima custom mode,zavrsava mi posao.
Postuj mi link na kakve reflektore mislis da bi bili ok.
Znam ja sta bi uzeo da imam dobar budzet 3 komada ovakva
http://zoomfoto.rs/rasveta/3358-las...-head-kit-stand-and-softbox.html#.WBERmsk5bIU

Slika br 2
http://www.e-fotografija.com/cro/publish/article_156.shtml
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Bez obzira kakav je reflektor, probaj da nabaviš ovakve sijalice: https://www.amazon.com/LimoStudio-Spectrum-Lighting-Photography-AGG120/dp/B0058KJNPA
Googlaj ovako nešto.

Tih sijalica ima i kod nas na KP.

Druga varijanta je da ideš na bliceve, mogu čak i kojekakvi kinezi, i uz svaki od njih slave flash trigger kockicu. Treba ti više komada (bliceva i kockica) te se igraš time. Uz malo podešavanja, dobijaju se baš lepi rezultati.
Fino izgledaju ove sijalice a i velike su.
Mozda ne bi bilo lose namestiti po jednu na svako sijalicno grlo i onda ih rasporediti tako da se dobije 4 reflektora nego sve da se stave pod jedan?

Nisam uspeo da nadjem na KP ovakve neke sijalice.
 
...hm, sada ih ni ja ne vidim. Znam da je bilo.

Googlaj. Ima to negde. Ako ne, imaš bar na eBay
 
Kupi 4 fluo svetiljke od 36W, fluo cev od 6500K (hladno bela) i stavi na svaku stranu po jednu lampu. Lampa je dugačka oko 140cm (cev 120cm). Još ako napraviš indirektnu rasvetu, da svetli u belu tavanicu, dobićeš jeftinu a solidnu rasvetu za kućne uslove.
http://rasvetasrbija.com/index.php?...ducts_id=385&zenid=ec911ujqb2dfm90nb2cq0kkmc6
Dodatno možeš da dodaš prstenastu rasvetu oko objektiva.
Mada ja ne volim snimke bez i malo senke, verovatno stvar ukusa.
 
Kupi 4 fluo svetiljke od 36W, fluo cev od 6500K (hladno bela) i stavi na svaku stranu po jednu lampu. Lampa je dugačka oko 140cm (cev 120cm). Još ako napraviš indirektnu rasvetu, da svetli u belu tavanicu, dobićeš jeftinu a solidnu rasvetu za kućne uslove.
http://rasvetasrbija.com/index.php?...ducts_id=385&zenid=ec911ujqb2dfm90nb2cq0kkmc6
Dodatno možeš da dodaš prstenastu rasvetu oko objektiva.
Mada ja ne volim snimke bez i malo senke, verovatno stvar ukusa.
Ovo su kao neke neonke? Treba probati u praksi pa videti.
 
...hm, sada ih ni ja ne vidim. Znam da je bilo.

Googlaj. Ima to negde. Ako ne, imaš bar na eBay
Nisam ih ni ja nasao,ali vidim da se koriste bas za snimanje i fotografisanje,kad sam video sijalice zaboravio sam na one moje led reflektore.
Kako bi bilo najbolje ih namestiti da osvetle prostor 1.5m x 1.5m

da li svaku posebno namestiti da se dobiju kao 4 reflektora?
ili da se sve stave jedna do druge,jedno kolo sa 4 sijalicna grla?

Sta ce dati bolji efekat?
 
Poslednja izmena:
Bolje 4 komada na 4 različite strane, nego 4 komada na jedno mesto...

...ako sam razumeo šta pitaš. Dosta nejasno pitaš sve što pokušavaš da pitaš. :trust:
 
Bolje 4 komada na 4 različite strane, nego 4 komada na jedno mesto...

...ako sam razumeo šta pitaš. Dosta nejasno pitaš sve što pokušavaš da pitaš. :trust:
Zahvaljujem na odgovorima,pa kad nisam kompetentan za ovu oblast,zato i moguce da zvucim nejasno.
Da to sam pitao. Verovatno cu ja njih i uzeti,jos treba samo da nadjem neku jeftiniju varijantu za Softbox i drzace.
 
Poslednja izmena:
Zadovoljavajuce rezultate ces dobiti kad naucis sta je to balans belog (white balance), razumes spektar vidljive svetlosti, jacina svetlosti, nesavrsenosti svetlosnih izvora, raspored svetla za ono sto zelis da dobijes kao i rucna podesavanja kamere kojom snimas. Teme su opsirne i ima svuda o tome, deo i u ovoj temi. Kada ti sve to bude jasno znaces tacno sta treba da kupis i kako da namestis. Ovaj moj odgovor smatraj kao usmerenje. U suprotnom dobijaces polovicne rezultate i potrosices dosta para a bices nezadovoljan.
 
Nazad
Vrh Dno