Šta je novo?

Fenseraj

hektor2

Slavan
Učlanjen(a)
29.07.2006
Poruke
4,359
Poena
450
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600G / LCPower212
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
48GB
GPU
Intel Arc A770 16GB
Storage
500GB nvme
Zvuk
Ima
PSU
LcPower 600W
Kućište
MS V700
Monitor
Tesla 27"
Prilikom pretrage nekog linuxa za raspberry pi, naleteh na YT na klip gde je bio prikazan linux u nekom ludilo fensi okruzenju. Bilo je bas onako eye candy, kad povuce prozor po ekranu a on se onako zavija, ugiba. Znaci, vizuelno lepo-kicasto-sareno, ali kulturno.
Da li postoji sve u kompletu u nekoj distribuciji. Trebao bi da stavim na lapotop (prva generacija i7, 8gb ddr3, nvidia grafika)
 
Meni to lici na stari Compiz a nesto od toga ima u Kubuntu, jeste da ne moze da prsmrdi starom Compizu al sta ces to je nekad bilo potrebno da se navuku novi pacijeti. Sad je trend minimizacije, sto gore i jednostavnije ikone, ramovi, pozadine a graficke sve jace, koja ironija taj Compiz vozio sam na ATI 9250 a posle na ATI 9600, bese to AGP slot ako dobro pamtim.
 
Probao sam ja taj kompiz na xubnutu ali nista od tih efekata nisam mogao da dobijem, sta god odstiklirao. Mislio sam da postoji bas onako sve zapakovano u jednu distribuciju. To jednostavno i minimalno imam na Win10. Hteo bih na masinu koja nema neku upotrebnu vrednost (koristim ga samo na odmorima i neki put kod kuce) da stavim nesto malo oko-ugodnije :)
 
Compiz je u pitanju, wobbly windows plugin. Medjutim, Compiz je pretezak za Pi. Na Xubuntu ti treba da instaliras CompizConfig Settings Manager i compiz plugins. Samo sto ce to poremetiti poentu Xubuntu a to je da bude brz i lagan.
 
Ako hoces eye-candy, probaj deepin linux, imas poseban deepin distro (nema live cd), imas i manjaro deepin koji ima live iso pa mozes da ga probas pre instalacije.
 
Odlican je manjaro. Stavio ga na laptop i fercera do yaya. Instaliran fireFox i KODI i radi odlicno. Probao sam da ga instaliram i na malom netbooku ali nece. Live se pokrene normalno i radi ok. Pokrenem instalaciju i dodje do blizu kraja i tu izbaci "rsync error code 23". Probao sam vise puta, probao i 32 i 64 bit varijantu i isto.
 
Sad sam isprobai i Deepin na dve masine i radi odlicno. Vec ima preinstaliran steam ali nece da startuje Conter. Izbaci da mu fali nesto.
Moze li mi neko TACNO objasniti kako da stavim u funkciju Compiz. Instaliram ga, startujem i u opcijama popalim sta hocu, ali efekta nema nigde. Nista se ne menja, nema lelujanja i sl.
 
Moraš da ga startuješ sa :
compiz --replace ccp

A da bi se startovao svaki put automatski treba i da promeniš default window manager i da staviš da to bude compiz.
E sad ne znam za deepin šta i kako.
Mislim da treba da instaliraš fusion icon koji bi to uradio umesto tebe, kada njega startuješ u system tray bi trebalo da imaš sve opcije oko toga.
 
Nekad davno dok sam se zezao sa compizom, tražio je pravilno instalirane grafiče drajvere sa akceleracijom, nije hteo da radi sa generičkim xorg drajverima. Ne znam kakva je danas situacija, ali proveri da li su ti drajveri instalirani kako treba, i da li radi 3d podrška.
 
Jel imas instalirane nVidia proprietary drajvere? Jesi li ih skinuo sa sajta nVidije i instalirao? Slobodni nVidia drajveri su problematicnog kvaliteta jer su radjeni reverse inzenjeringom posto nVidia nece da otkriva tajne biznisa. Zbog SteamOS price, nVidije je unapredila drajvere koje oni razvijaju znacajno, sa njima ce da ti leti CS: GO na toj GTX960, kao i verovatno vecina igara izdatih za Linux ukoliko ne budes preterivao sa podesavanjima.

Izasao je Mad Max za Linux pre koji dan, bez Denuvo posto to nije portovano na Linux. Video sam cak negde i piratsko izdanje, mada nisam probao. Trebalo bi da radi stabilnije (ne i brze jer je port sa DX na OGL) od krekovane verzije za Windows posto ona emulira Denuvo i ima gomilu problema.
 
Poslednja izmena:
Brza provera da li je 3d ukljucen, ako sam dobro zapamtio:
instaliraj glxgears i pokreni iz terminala, ako imas 500-600fps onda nije aktivna, ako imas par hiljada fps onda jeste. (ili 50-60 i par stotina, davno je bilo kao što rekoh)

Ili cekaj da se javi neko strucniji :)
 
Otvoriš terminal i ukucaš : compiz --replace ccp
Ili uradi copy odavde pa paste u terminalu :)
Lelulanje prozora je Woobly plugin.
 
Cek da vidimo koji drajver (karticu?) imas. CTRL+ALT+T iliti otvori Terminal i kucaj:

Kod:
sudo apt-get install mesa-utils

ukucas password i cekas da se instalira, pa kucas

Kod:
glxinfo | grep -i OpenGL

rezultat upita iskopiraj ovde. Ako pise nVidia pod vendor imas proprietary drajvere.
 
Poslednja izmena:
hektor2@hektor2-pc:~$ glxinfo | grep -i OpenGL
OpenGL vendor string: nouveau
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on NVA5
OpenGL core profile version string: 3.3 (Core Profile) Mesa 11.2.2
OpenGL core profile shading language version string: 3.30
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 11.2.2
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.0 Mesa 11.2.2
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.00
OpenGL ES profile extensions:
 
Nemas vlasnicke drajvere. Ja imam AMD tako da veze nemam kako se istalira Nvidia.
 
Poslednja izmena od urednika:
To su slobodni drajveri koje je zajednica nakuckala "na slepo". Trebaju ti nVidia drajveri. NVA5 bi trebalo da je kodno ime za GT210 ili GT220. Za te kartice ide 340.98 legacy drajver. Nisam siguran koliko je bolji od nouveau drajvera. Imas na nVidia sajtu da skines a trebalo bi da ti Software Update alat pronadje te drajvere.
 
Evo skinuh sa nvidia sajta nesto od 78mb NVIDIA-Linux-x86_64-367.57.run. Posle 10ak sekundi pojavi se not responding i force quit / wait. Jel ima neka varijanta iz terminala (primetih da je download veoma cudan na ovim distribucijama, meri se u kb i pakleno sporo sve ide sto se tice downloada)

Jaoooo, koja sam ja bud@la :) pa ja skinuo drajvere za gtx 960 a instaliram na mobilnom sa nekom starom gforce karticom. Moram prvo da proverim koja je.


PS. Isto njesra. Skinuo drajvere za gt330 i opet force quit / wait i download ne mrda.
 
Poslednja izmena:
To su poslednji drajveri za aktuelne kartice. Tebi treba 340.98 legacy driver za taj GT210/218/220. Popuni onaj njihov formular kako treba. Izaberes karticu, izabares Linux (32-bit ili 64-bit, zavisno od toga koji su Xubuntu instalirao). Evo imas ovde na linku da skines (prva grupa su 64-bit, druga su 32-bit, ostalo te ne zanima): http://www.nvidia.com/object/unix.html
 
Poslednja izmena:
Ne vredi. Opcenito nesto sa wireless drajverima nije u redu. Za pola sata download se pomerio za par %. Sto je najgore, torrenti i skidanje preko browsera radi normalno ali dowload iz terminala i ovi drajveri su pakao.
Probao sam speedtest.net i prikazuje full brzinu, tako da ispada da nije problem u wireless drajverima.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem, sta to skida preko terminala? Ovaj drajver sto sam ti rekao da skines je 66MB, sta to dodatno skida?

Edit: Procitao sam edit, znaci nece drajveri da se instaliraju. Jesi li skinuo za pravu arhitekturu?

Edit2: Kazes vuce se download u terminalu, ako se popravi probaj ovako da instaliras drajvere: http://www.webupd8.org/2016/06/how-to-install-latest-nvidia-drivers-in.html

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
Kod:
sudo apt update
Ides u System Settings pa u Software & Updates, kartica Additional Drivers i tu izaberes drajver za tvoju karticu tj. 340.98
 
Poslednja izmena:
Ma nema veze drajver, compiz radi na bilo kojoj kartici, možda jedino za 3d cube treba malo jača karta, mada i za to sumnjam.
Ja ga teram svaki dan na prastaroj integrisanoj intel grafici.
Problem kod tebe je ili nešto do Deepin distroa (nemam pojma o tom distrou osim da je kineski) ili nisi pokrenuo u terminalu ono što sam ti napisao.
 
Ja sam se utripovao. Kad startujem te drajvere, otvori se prozor i vrrrrrrlllllloooo spoooooro se popunjava ova bela linija (skoro sat vremena je proslo)
https://1drv.ms/i/s!Ap8DeVz2QoPchOEA4UQ50DA_8oJvzw


a evo i kad otkucam u terminalu ono sto ste napisali:

hektor2@hektor2-pc:~$ compiz --replace ccp
compiz (core) - Info: Loading plugin: core
compiz (core) - Info: Starting plugin: core
compiz (core) - Info: Loading plugin: ccp
compiz (core) - Info: Starting plugin: ccp
compizconfig - Info: Backend : gsettings
compizconfig - Info: Integration : true
compizconfig - Info: Profile : Default

(process:6287): GLib-GIO-ERROR **: Settings schema 'org.gnome.settings-daemon.plugins.media-keys' does not contain a key named 'terminal'
Trace/breakpoint trap



PS. sad sam nasao na jednom forumu.

Re: Is it possible to install compiz fusion in Deepin?
Sorry
gnome shell does not support compiz
 
Poslednja izmena:
Ovo ko vic, sta na kraju imas koje okruzenje? XFCE ili Gnome shell i kakav mobilni spominjes u postu. Zar nema neka opcija kao u Ubuntu verzijama da skine vlasnicke drajvere, neki ikonica u nekom systemskom setovanju pa klik na nju i skine drajvere i sve namesti.

desktop environment called DDE or Deepin Desktop Environment
Kakvo je ovo sad okruzenje??? Al izmisljaju i na taj fenseraj hoce jos fenseraja :D
 
Poslednja izmena od urednika:
@ sammy,
Zar nije uvek trebalo bas radi 3d vlasnicki drajveri?
 
@hektor2, a krastavac gde baš nadje taj distro :p
Znam da ubuntu dolazi default sa compizom kao i ubuntu mate, za ostale ne znam.

@lega99, nije, ne znam odakle taj info.
Mislim moraš da imaš neke drajvere, slobodne ili vlasničke nebitno.
Meni je compiz oduvek radio sa amd slobodnim i vlasničkim, sa intel takodje , nvidia nisam probao mada je situacija ista sigurno.
 
@lega99, nije, ne znam odakle taj info.
Mislim moraš da imaš neke drajvere, slobodne ili vlasničke nebitno.
Meni je compiz oduvek radio sa amd slobodnim i vlasničkim, sa intel takodje , nvidia nisam probao mada je situacija ista sigurno.
Ja koliko se secam a mislim da se dobro secam bas zbog Compiza sam stavljao ATI(AMD) drajvere na 9250 i 9600. Posle me prosla volja a sad
iskljucivo teram KDE-plasma distroe.
 
Ah pa jbte kad to beše (mislim te kartice su baš baš matore) , tada nije ni bilo slobodnih drajvera, ali bez obzira.. suština je da je radi čak i na tim karticama.

Elem, evo zaguglao i ovde pod hardware piše da je noveau podržan :
http://wiki.compiz.org/Hardware/NVIDIA

Supported Cards

At least 64 MB of VRAM for the graphics card is recommended, even though compiz can run with less, there may be potential problems. The graphics drivers must support at least the X Composite and GL_EXT_texture_from_pixmap OpenGL extensions. Even if the required extensions are not supported by your card's driver, software solutions such as Xgl may be able to provide them though Xgl is very outdated.

U svakom slučaju, problem koji hektor2 ima nema veze sa drajverima, radiće 100% i sa slobodnim nvidia drajverima.
 
Nazad
Vrh Dno