Šta je novo?

Nadogradnja CPU -a na toshiba laptop? Moguće ili za bacanje?

dentista

Poštovan
Učlanjen(a)
09.05.2014
Poruke
140
Poena
70
Posedujem Toshiba Satellite L500 model early 2009 godine (siva boja). Na njega je intelov 2.2 celeron single core procesor sa oznakom @900.
To je sve što mogu da saznam od njega a google mi ne daje nikakve detalje ploče sem da je socket P;
Serviseri mi nemaju cpu za njega u mom gradu tako da nisu ni oni imali priliku da rade upgrade na laptopovima.
Volio bi znat dal mogu skoknut na neki core 2 duo jer single je premali za normalan rad na Win 7.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Intel Core 2 Duo T9900 je najjaci koji ima 35w.
Ne znam da li ta ploca podrzava preko toga, ima i jacih za taj socket.
T4200 imas na oglasima za 1200 din.
 
Poslednja izmena:
Instaliraš CPU-Z ili Aida ili nešto slično što može da pruži informacije o čipsetu i matičnoj ploči. Napraviš snimak ekrana pa okačiš ovde. Ako te interesuje više

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Celeron_microprocessors#.22Penryn-3M.22_.2845_nm.29

Taj procesor je Penryn generacija, znači ili 965 ili realnije neki gl40 čipset. Osim ako nema neke namerne blokade u BIOS-u, trebalo bi da podrži bilo šta od T i P serije C2D.

Ali da ne pogađamo, daj prvo kvalitetne informacije.

Ili se baci na čitanje

http://forum.notebookreview.com/threads/gl960-chipset-processor-upgradability.212097/

http://forum.notebookreview.com/threads/gl40-chipset-cpu-compatibility.334009/
 
Posedujem Toshiba Satellite L500 model early 2009 godine (siva boja). Na njega je intelov 2.2 celeron single core procesor sa oznakom @900.
To je sve što mogu da saznam od njega a google mi ne daje nikakve detalje ploče sem da je socket P;
Serviseri mi nemaju cpu za njega u mom gradu tako da nisu ni oni imali priliku da rade upgrade na laptopovima.
Volio bi znat dal mogu skoknut na neki core 2 duo jer single je premali za normalan rad na Win 7.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tvoj model laptop-a je Toshiba Satellite L500-1XL, a procesor koji je u njemu Intel® Celeron® Processor 900 (1M Cache, 2.20 GHz, 800 MHz FSB, 1 core).

Na ovom linku možeš videti kako izgleda rasklapanje uređaja kako bi se došlo do procesora. Uzmi u obzir vrlo krtu plastiku kućišta računara.

Kolege su pomenule da se radi o, tzv. Penryn-3M jezgru procesora, pa s tim u vezi možeš vrlo lako i za malo para doći do boljeg procesora.

Inače, u pitanju je GM45 chipset i takav laptop se prodavao sa tvojim Celeron-om, CoreDuo procesorima iz T4X00 serije, ali i Core 2 Duo procesorima iz T6XX0 serije.

Dakle, moguće je uraditi upgrade. Čak je možda moguće staviti i nešto jače od procesora iz FSB 800 serije, poput T8300 ili T9300 (Socket P), ali se postavlja pitanje da li su gospoda iz Toshibe dozvolili veće množioce; potrošnja bi bila u redu.

Moj predlog - T6XX0 serija kao "safe bet", a ukoliko bi u servisu postojala mogućnost probe i gore pomenutih jačih procesora, zašto da ne. Pozz
 
G45 cipset podrzava i FSB 1066, ima taj model I sa P8700 procesorom. Na oglasima imas P8700 za 1400din
 
Evo slikica:
pritiskajte za full screen
Untitled.jpg

Untitled2.jpg


























Tvoj model laptop-a je Toshiba Satellite L500-1XL, a procesor koji je u njemu Intel® Celeron® Processor 900 (1M Cache, 2.20 GHz, 800 MHz FSB, 1 core).

Na ovom linku možeš videti kako izgleda rasklapanje uređaja kako bi se došlo do procesora. Uzmi u obzir vrlo krtu plastiku kućišta računara.

Kolege su pomenule da se radi o, tzv. Penryn-3M jezgru procesora, pa s tim u vezi možeš vrlo lako i za malo para doći do boljeg procesora.

Inače, u pitanju je GM45 chipset i takav laptop se prodavao sa tvojim Celeron-om, CoreDuo procesorima iz T4X00 serije, ali i Core 2 Duo procesorima iz T6XX0 serije.

Dakle, moguće je uraditi upgrade. Čak je možda moguće staviti i nešto jače od procesora iz FSB 800 serije, poput T8300 ili T9300 (Socket P), ali se postavlja pitanje da li su gospoda iz Toshibe dozvolili veće množioce; potrošnja bi bila u redu.

Moj predlog - T6XX0 serija kao "safe bet", a ukoliko bi u servisu postojala mogućnost probe i gore pomenutih jačih procesora, zašto da ne. Pozz
 

Prilozi

  • Mainboard.png
    Mainboard.png
    58.8 KB · Pregleda: 81
Poslednja izmena:
Uspevao sam na GL40 čipset da poteram Core 2 Duo T7500 bez problema.
 
znaci taj valja, zanima me jel mu tu kraj ili moze jace da izdrzi?
 
T7500 je starija generacija Core 2 Duo, pod imenom Merom. Procesor je sasvim ok, ali je, bar za mene, malo mnogo vruć. Bolje bi ti bilo da ideš na siguricu T6xxx, k'o što reče Pega, ili na neki od T8100, T8300, T9300, T9500. Svi su sa 800MHz FSB.

Uz "malu" hardversku prepravku

http://forum.notebookreview.com/thr...-and-gl40-useful-info-for-pll-modders.605383/

mogu i noviji, P(7-8-9)xxx procesori da se koriste. Pa mu odradiš posle i ovo

http://forum.notebookreview.com/threads/bsel-mod-on-a-socket-p-explained-with-photos.390696/

i dobiješ najbolje iz oba sveta.
 
T7500 je starija generacija Core 2 Duo, pod imenom Merom. Procesor je sasvim ok, ali je, bar za mene, malo mnogo vruć. Bolje bi ti bilo da ideš na siguricu T6xxx, k'o što reče Pega, ili na neki od T8100, T8300, T9300, T9500. Svi su sa 800MHz FSB.

Uz "malu" hardversku prepravku

http://forum.notebookreview.com/thr...-and-gl40-useful-info-for-pll-modders.605383/

mogu i noviji, P(7-8-9)xxx procesori da se koriste. Pa mu odradiš posle i ovo

http://forum.notebookreview.com/threads/bsel-mod-on-a-socket-p-explained-with-photos.390696/

i dobiješ najbolje iz oba sveta.

Ipak bi išao na variantu slabiji cpu nego experimentisati sa modifikacijama u koje se ne razumijem a verujem da ni majstori u mome gradu da su sposobni za ovakve zahvate. Hvala svima na iskrenim savetima.
Samo bi voleo znati ako ovaj 7500 proradi, da li bi trebao nekako modifikovati hladnjak ( ventilator, eventualno kupiti neki jači) da mi ne sprži laptop laički rečeno?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zato sam i stavio navodnike za "malu" prepravku. Nije to do brzine koliko da se koriste procesori sa još manjom potrošnjom. Ovi "normalni" troše 35W, a ovi sa P oznakom 25W. Kupi koji nađeš od onih s početka posta, sigurno će kompjuter da "progleda". ;-)
 
Ipak bi išao na variantu slabiji cpu nego experimentisati sa modifikacijama u koje se ne razumijem a verujem da ni majstori u mome gradu da su sposobni za ovakve zahvate. Hvala svima na iskrenim savetima.
Samo bi voleo znati ako ovaj 7500 proradi, da li bi trebao nekako modifikovati hladnjak ( ventilator, eventualno kupiti neki jači) da mi ne sprži laptop laički rečeno?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Moja preporuka je i dalje T6XX0 serija, ali ti kako odlučiš :) Modovanje hlađenja na laptop računarima je nuklearna fizika, "jači" vent varijanta ne može, a budženje heatsink-a ne bih da pominjem, offtopičim (iako je ovo offtopic tema), otvaranje i obrezivanje kućišta dole i sl.
 
Poslednja izmena:
Moja preporuka je i dalje T6XX0 serija, ali ti kako odlučiš :) Modovanje hlađenja na laptop računarima je nuklearna fizika, "jači" vent varijanta ne može, a budženje heatsink-a ne bih da pominjem, offtopičim (iako je ovo offtopic tema), otvaranje i obrezivanje kućišta dole i sl.

Bože sačuvaj, zbog toga bi i ja hteo na safe i isti taj naručio, ali zanima me ako mogu progurati t7500 oću li spržiti jaja na njemu ili?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
^Ne bi se, naravno, toliko zagrevao; Kolega tuxserbia to govori iz razloga brige da se ne smoriš ako temperature budu u proseku 10 C po jezgru veće. Samim ti bi ti i vent radio češće pod većim obrtajima. Vrlo malo ljudi na Net-u koristi T7X00 seriju u tvom modelu laptop-a. Možda Kolega The Filozof može precizno da ti kaže da li da očekuješ konstantnih 40 i kusur C u leru ili 50 i više.

Ukoliko ti nije mnogo, uloži u pravcu T9X00 FSB 800 i to će ti biti pravi upgrade. Činjenica je da je odnos u cenama T6XX0 vs T9X00 1:3, ali bi vredelo. Taj ko bi ti montirao sve bi morao da ima i kvalitetnu pastu za procesor, jer sa npr., Arctic Silver 5 ili sličnom temperature idu i do 5 C niže u odnosu na druge, takođe kvalitetne paste.

Vidi, razmisli, T6XX0 ili T9X00 FSB 800 uz adekvatnu podršku servisera..
 
Taman posla da te neko "tera" u propast!!!!

Sve što je @Pega rekao stoji, samo mi se čini da te zbunjuju oznake. T6xxx je novija generacija od T7xxx. Sitniji proizvodni proces, uključene neke nove instrukcije i mnogo manje zagrevanje. Uz to su verovatno tu negde sa brzinom. Da ne bih prepričavao opet isto, evo link sa drugog foruma, ima i dosta slika

http://www.elitesecurity.org/t483065

Na drugoj strani konkretno sam zamenio jedan T5450 sa T8100. Zanemari skok u performansama, ali temperature su nebo i zemlja. Sa preko 80, na max 62.

Ti već imaš procesor sa novijim, Penryn jezgrom, tako da bi prelaz na T7xxx bio kao sa konja na magarca. Performanse bi sigurno bile bolje, ali temperature baš i ne.
 
Ne bih znao tačno koja je bila temperatura u idle i full load sa tim procesorom, davno sam ga koristio na tom laptopu, ali je svakako sve bilo u granicama normale, laptop se uopšte nije pregrevao, provereno ručnom metodom pipanja onog dela gde se nalazi hlađenje. :-D
 
Taman posla da te neko "tera" u propast!!!!

Sve što je @Pega rekao stoji, samo mi se čini da te zbunjuju oznake. T6xxx je novija generacija od T7xxx. Sitniji proizvodni proces, uključene neke nove instrukcije i mnogo manje zagrevanje. Uz to su verovatno tu negde sa brzinom. Da ne bih prepričavao opet isto, evo link sa drugog foruma, ima i dosta slika

http://www.elitesecurity.org/t483065

Na drugoj strani konkretno sam zamenio jedan T5450 sa T8100. Zanemari skok u performansama, ali temperature su nebo i zemlja. Sa preko 80, na max 62.

Ti već imaš procesor sa novijim, Penryn jezgrom, tako da bi prelaz na T7xxx bio kao sa konja na magarca. Performanse bi sigurno bile bolje, ali temperature baš i ne.

E sad mi je mnogo jasnija situacija, tih 100 Mhz neće me ojaditi u performanse jer bi naručio t6500 koji je na 2.1 dual core (čini mi se) naspram t7500 verzije. Ipak plan mi je malo lakši multitasking na win 7 i 4 Gb ddr 2 ram da pojačam. Ma biće na 64 bit da leti.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ne bih znao tačno koja je bila temperatura u idle i full load sa tim procesorom, davno sam ga koristio na tom laptopu, ali je svakako sve bilo u granicama normale, laptop se uopšte nije pregrevao, provereno ručnom metodom pipanja onog dela gde se nalazi hlađenje. :-D

Na kraju krajeva rezerva nikom neće škoditi. Nabavio sam i taj 7500 za sitnih 2€ sa ebay-a tako da ako išta zašteka evo njega. Hvala svima još jednom i izvinjavam se na neznanju sa moje strane :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
To je i cilj, da se prođe sa što manje i da se produži život tim "starudijama". I šta se izvinjavaš? Tako smo se svi naučili (kao sad znamo nešto).
Ajde baci link na PP od tog što kupuješ, možda ima nešto zanimljivo. I da te služi još neku godinicu ;-)
 
Moram opet da reaktiviram topic
Stigla mi oba 2 procesora ali samo jedan mi je proradio t.j. onaj t7500.
E sad bili ste u pravu što se tiče temperature jer se dosta grije sam po sebi (ventilator češće proradi) ali sam laptop je ok tako reć.
Problem je sledeći: BIOS postojeći (zadnja verzija za ovaj model v2.10) nije predviđen za update cpu-a pa mi doljepostavljena slika "malo" zasmeta. Ima li rješenja?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Moram opet da reaktiviram topic
Stigla mi oba 2 procesora ali samo jedan mi je proradio t.j. onaj t7500.
E sad bili ste u pravu što se tiče temperature jer se dosta grije sam po sebi (ventilator češće proradi) ali sam laptop je ok tako reć.
Problem je sledeći: BIOS postojeći (zadnja verzija za ovaj model v2.10) nije predviđen za update cpu-a pa mi doljepostavljena slika "malo" zasmeta. Ima li rješenja?


Sent from my iPad using Tapatalk

IMG_0015.JPG



Ovo se pojavi tik po startu posle toshiba logo-a. Ne predstavlja nikakav problem u radu sa njim kad nastavljam sa pritiskanjem f1, a ne izlazi kad iskljucujem u BIOS support for multiple odnosno, second cpu, ili tako nesto. Al kad iskljucim radi samo sa jednim ,,core-om''. Citao sam na web-u da neki su ubacili modded BIOS upravo zbog tog procesora i na ostalim racunarima da se podrzava nadogradnja istih. Medjutim, ne mogu naci za moj laptop taj modifikovani BIOS. Isplati li se? Da cujem misljenje
Sent from my iPad using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koji tačno model, ima ih deset. Nešto PSL...


PS
Sad sam skinuo neki v.2.10. Jedan jedini mikrokod od Core2 nema, sve sledeća generacija Core procesora,

106E5, 106E2, 20...


Odakle si skidao, imaš li stariju verziju, možda na original CD-u? Možda si napravio kopiju?
 
Poslednja izmena:
Koji tačno model, ima ih deset. Nešto PSL...


PS
Sad sam skinuo neki v.2.10. Jedan jedini mikrokod od Core2 nema, sve sledeća generacija Core procesora,

106E5, 106E2, 20...


Odakle si skidao, imaš li stariju verziju, možda na original CD-u? Možda si napravio kopiju?

8ede030c087c62dba98f09684aec4185.jpg

Staru verziju nisam sačuvao a update bios-a radio mnogo ranije
Ovaj model nije stigao sa cd drajverima tako da sam sa sajta toshiba.eu preuzeo potrebne drajvere



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Istu poruku sam dobijao na Lenovo G550 baš sa T7500, takođe je bio GL40 čipset, nikada nisam našao rešenje, jednostavno sam uvek prilikom paljenja pritiskao F1. :D
 
Prvo, ovi manijaci iz tošibakoludo, nisu normalni. Potpuno ista oznaka laptopa, totalno drugačije specifikacije, i normalno, drugi BIOS. Prvo sam skinuo neki iz 2011, od 4MB, i unutra samo core i procesori. Posle sam našao iz 2010-te, taj je ok, ima core 2 procesore, ali ne sve. Od Merom generacije, ima samo 06FD, što, kad se pogledaju revizije, odgovara M0 reviziji, odnosno

https://en.wikipedia.org/wiki/List_...22Merom-2M.22_.28standard-voltage.2C_65_nm.29

svi procesori koji u koloni "sSpec number" imaju (M0). Dosta T5xxx i T7xxx sa 2MB keša, kao i svi pentium dual-core

https://en.wikipedia.org/wiki/List_...s#.22Merom-M.22.2C_.22Merom-2M.22_.2865_nm.29

Novija generacija, Penryn, u BIOS-u postoji podrška za 1067A, revizije E0 i R0, što mu dođe na sve celerone 7xx, 9xx, T3xxx, pentium dual-core iz T4xxx serije, kao i core2duo iz T6xxx. Vrlo verovatno i T8xxx sa M0 revizijom.

Ovo je neki noviji format Phoenix BIOS-a, i nešto se ne sećam da imam alat za otvaranje. Ako mi daš tačne oznake oba procesora, mogu da probam direktan copy-paste fazon kroz neki hex editor. T7500 će biti SLA44 ili SLAF8, taj drugi nešto slično.

http://mixeurpc.free.fr/SITE_x86-guide/Photos/Grandes/25/Intel Core 2 Duo T7500 2,40GHz SLAF8 01.jpg

Ovako nekako, gornji desni ugao, drugi red.
 
Prvo, ovi manijaci iz tošibakoludo, nisu normalni. Potpuno ista oznaka laptopa, totalno drugačije specifikacije, i normalno, drugi BIOS. Prvo sam skinuo neki iz 2011, od 4MB, i unutra samo core i procesori. Posle sam našao iz 2010-te, taj je ok, ima core 2 procesore, ali ne sve. Od Merom generacije, ima samo 06FD, što, kad se pogledaju revizije, odgovara M0 reviziji, odnosno

https://en.wikipedia.org/wiki/List_...22Merom-2M.22_.28standard-voltage.2C_65_nm.29

svi procesori koji u koloni "sSpec number" imaju (M0). Dosta T5xxx i T7xxx sa 2MB keša, kao i svi pentium dual-core

https://en.wikipedia.org/wiki/List_...s#.22Merom-M.22.2C_.22Merom-2M.22_.2865_nm.29

Novija generacija, Penryn, u BIOS-u postoji podrška za 1067A, revizije E0 i R0, što mu dođe na sve celerone 7xx, 9xx, T3xxx, pentium dual-core iz T4xxx serije, kao i core2duo iz T6xxx. Vrlo verovatno i T8xxx sa M0 revizijom.

Ovo je neki noviji format Phoenix BIOS-a, i nešto se ne sećam da imam alat za otvaranje. Ako mi daš tačne oznake oba procesora, mogu da probam direktan copy-paste fazon kroz neki hex editor. T7500 će biti SLA44 ili SLAF8, taj drugi nešto slično.

http://mixeurpc.free.fr/SITE_x86-guide/Photos/Grandes/25/Intel Core 2 Duo T7500 2,40GHz SLAF8 01.jpg

Ovako nekako, gornji desni ugao, drugi red.


evo slike za t6500:
IMG_0311.JPG

7500 nisam slikao jer sam ga direktno postavio kod majstora ali mogu da postavim sliku cpu-z ako nesto valja
Untitled.jpg
ili link sa ebay-a: http://www.ebay.com/itm/231883267345?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno