Šta je novo?

Apple Keynote October 27th

n1tr0

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
5,865
Poena
480
Verovatno najava novih MacBook(ova), a mozda i jos ponesto: http://www.apple.com/apple-events/october-2016/

Mh6QGk8.png
 
Predlažem da se tema prebaci u Apple prenosni uređaji (pošto je taj podforum najposećeniji :d ) ili Mac hardver, pošto je osnovna namena sledećeg Keynote-a predstavljanje novog hardvera ;)

Da ukratko prokomentarišem i najave za ovaj event:

- centralni deo eventa je predstavljanje potpuno redizajniranog MacBooka Pro.
Novi MBP bi trebao da umesto dosadašnjih funkcijskih tastera dobije OLED touchscreen čija će se funkcionalnost menjati u zavisnosti od aplikacije u kojoj se nalazite.
To bi trebalo da izgleda nalik na ovaj koncept:
h3rxysw6isngkg4ewahh.jpg

Klasične USB portove zameniće USB-C portovi, a verovatno će biti napušten i Magsafe konektor :S:
U nekim najavama ranije se spominjao i fingerprint senzor. 15" modeli bi trebali da dobiju AMD Polaris grafičke kartice, novu generaciju Intelovih procesora, itd.

- iako je bilo najava da će MacBook serija u potpuno zameniti MacBook Air, sada se najavljuje da će Air nastaviti da se proizvodi, ali samo 13" model čiji će hardver biti unapređen i dobiće nove USB-C portove.
Izgleda da će rezolucija ekrana i dizajn ostati isti :S: Apple će verovatno da ga pozicionira kao nekakav entry level računar.

- iMac će takođe dobiti upgrade

- postoji verovatnoća da će biti objavljen i 5K Cinema Display sa ugrađenom grafičkom karticom, koji bi omogućavao rad u 5K rezoluciji i na slabijim računarima.

- Mac Mini i Mac Pro ne bi trebali da dobiju unapređenja, verovatno ni iPad

- postoji mogućnost da će posle eventa biti objavljen i iOS 10.1
 
Apple analitičar Ming Chi Kuo (KGI) je dao više informacija o ovom eventu:
- Čitav event će biti posvećen MacBook računarima
- MacBook Pro će dobiti Skylake procesore (pošto Kaby Lake procesori neće biti dostupni do januara), SSD do 2 TB, bolju autonomiju baterije...
- MacBook Air ipak neće dobiti update, umesto toga običan MacBook će pored 12" modela dobiti i model sa ekranom od 13". To verovatno znači kraj Air linije...
- Novi iMac i 5K Display neće biti predstavljeni sada, već u prvoj polovini 2017-te
https://9to5mac.com/2016/10/22/kgi-...s-event-new-imac-5k-display-coming-next-year/
 
Voleo bih da unaprede Mac mini da može Intel grafika da izgura 4k ili 5k na 60hz.

I pitanje, zašto ne krenu sa OLED ekranima (da ponude uz trenutne modele, pa ko hoće neka kupi, ko neće ne mora)?
 
OLED ekrani su skupi u tim većim dijagonalama.
 
najnoviji update siere doneo je slike novog pro-a, npr

Kod:
/System/Library/PrivateFrameworks/PassKitUI.framework/Versions/A/Resources/ApplePaySplashSA.tiff

mbp1.jpgmbp2.jpgmbp3.JPGmbp4.JPG

na drugoj slici, kad se zumira ili bolje zagleda, skroz desno gde je power "dugme", vidi se drugacija nijansa oled bara. pretpostavka je da je tu touchID
poslednja slika je poredjenje velicine touchpada novog i starog mbp-a

edit:
sad videh da je otvorena i tema http://forum.benchmark.rs/showthread.php?387883-Novi-MBP-sa-Magic-Toolbarom , mogao mi moderator da ih merge-uje
 
Poslednja izmena:
Neka ostanu odvojene, ova će biti vezano za Keynote event, ona druga striktno za macbook. Videćemo da li će posle eventa biti potrebe za merge.
 
Jel standard drill? Moze da se gleda na ms Edge?
 
bese isto u 19h krece?
pogledao bih cisto sta ce sa mekovima da urade posto iPhone vise ne pratim... mada osim sminke i komplikovanja ne ocekujem nista posebno...
 
smorio je kuk sa svojim satovima, telefonima, slikama i igrackama ali su zato ipak lepo implementirali ovaj touch bar i verujem da olaksava i ubrzava koriscenje macbooka. delovalo mi je nekako kic u pocetku i mislio sam da nece imati ovoliko funkcija.
voleo bih da vidim i neki redizajnirani iMac do kraja...
 
Pricing: $1499 and up for 13-inch MacBook Pro with function keys. $1799 and up for 13-inch MacBook Pro with Touch Bar. $2399 and up for 15-inch MacBook Pro with Touch Bar.
 
Tresla se gora, rodio se mis. Po meni malo razocaravajuce. Zasto? Zato sto nemam obicaj da gledam u tastaturu kada radim, a da bi koristio touch bar trebam da naucim svaki program kontrole napamet, a onda opet da pogledam gde su, jer nisu fizicki keys pa da napipam. Takodje - jedna od najbitnijih stvari koja je izdvajala macbook-ove - battery life? Cim ga nisu pomenuli verujem da je osakacen...
MS se pokazuje kao sve ozbiljnija konkurencija, ali Apple ima srece da smatram OS X boljim (za sada) i sto su im proizvodi povezani u jedan ekosistem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Takodje - jedna od najbitnijih stvari koja je izdvajala macbook-ove - battery life? Cim ga nisu pomenuli verujem da je osakacen...

New MacBook Pros have up to 10 hours of battery life.
 
Mene nervira ovo sa forsiranjem "emodzija" ko bre da smo Egipćani jbt!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tako, i jos nesto je zaboravljeno.. Mnogi ostave macbook u dock-u i rade na externom monitoru.... Ne znam sta da mislim.
 
Dobar je uređaj, nema šta, ali trebali su da osveže i ostale uređaje.
 
Ne znam zasto skup, kada je cena u rangu proslogodisnjih ako se ne varam? :)
Elem, ono sto mene zanima koja je to graficka Radeon Pro 450/455 ?
 
500$ više za Touch Bar i Touch ID, malo tanji i malo lakši laptop - neka hvala.

attachment.php
 

Prilozi

  • screencapture-apple-mac-compare-results-1477600589207.png
    screencapture-apple-mac-compare-results-1477600589207.png
    622.1 KB · Pregleda: 347
Ne znam zasto skup, kada je cena u rangu proslogodisnjih ako se ne varam? :)

Mislim da su prethodni pocinjali prvo od $2000 pa retina od $2200 a ovaj od $2400...

Sto se tice laptopa, touch bar za pro upotrebu je diskutabilan, na primer, ako editujes video fajl, gde se uglavnom radi frejm po frejm, navigacija pomocu precica na tastaturi je bolje i preciznije resenje nego da "ubadas" frejmove po "touch bar"-u. A i generalno sa precicama ne moras da pomeras pogled sa ekrana. Ustvari, kada bolje razmislim, koja je uopste prednost touch bara?:crash::S:
Ne svidja mi se sto su izbacili usb portove, sd card reader manje vise, a magsafe punjac mi je bila naj-kul stvar kod mbp-a kao i LED indikator baterije koji su izbacili generaciju ranije.
 
Po meni je touch bar vrhunska inovacija. Pogotovo za pro upotrebu, tek se sad provaljuje kolko je falilo tako nesto.
 
Prosto ne znamo kako smo živeli bez takve mogućnosti :) Kul je i ništa više.
 
Po meni je touch bar vrhunska inovacija. Pogotovo za pro upotrebu, tek se sad provaljuje kolko je falilo tako nesto.
Ajde ovako - ja kao Mac korisnik da ti iznesem misljenja sta ne valja sa tim + jos par stvari.

Touch bar:
1. stavili su ga tamo gde nikad ne gledas (ko gleda u tastaturu kada kuca ili jos gore kada nesto radi i gleda u ekran - zar nije logicnije pomerati kursor po ekranu ili imati touch screen?)
2. uglavnom imas kontrole koje vec imas na ekranu - u par situacija su ga koristili za stvari koje su mogli sa trackpad da odrade(tipa scroll kroz video). Zar mi nije jednostavnije trackpad koristiti?
3. znaci stalno ces kada radis nesto gledati ekran, pa dole, pa pogledas u ekran da vidis izmenu, pa opet dole da probas nesto drugo - gubis stalno fokus i vreme - ono u sta trebas da gledas treba da bude na ekranu, a ono sto trebas da napipas treba da bude opipljivo - to je dobar UX. Cist primer sa opipljivim - pre sam smanjivao i pojacavao zvuk, osvetljenost itd. Sta sada da radim - trebacu napamet nauciti gde je sta otprilike, pa opet kada sam u nekom app umesto da opet mogu mute i vol control jednim potezom - nope, moram da kliknem prvo nesto da mi se to pojavi, pa tek onda mogu da nabadam po tom touch screen. Znaci po meni - korak nazad sto se tice UX - jednostavno to je gimmick...

Jedino pozitivno u citavoj prici oko toga je da mozes ici full screen tipa u photoshop i da su ti tu alati i onda samim tim sto nemas toolbar na ekranu mozes koristiti kompletan ekran...

Trackpad:
1. Zasto je onoliko velik ako nema podrsku za Apple pencil? Kada radis sa laptopom i trackpadom sigurno ne ocekujes neku vrhunsku preciznost jer nema bas smisla, vec zelis nesto na brzinu da odradis. Ako je trenutni trackpad vise nego dovoljan, ovaj ne znam cemu ce da sluzi...
2. Mislim da su zaboravili na jednu od jako bitnih stvari - ja jos nisam video korisnike koji kucaju kao oni na eventu i ljudi u review-ovima - korisnike koji NE naslanjaju ruke na laptop kada kucaju. Sad ce neko da pita, a zasto ne moze da se nasloni ruka? Zato sto je trackpad toliki da kada naslonis ruke dodirujes ga 100%. Mislim da Frodo ne bi uspeo da ga ne dodiruje stalno kada kuca.

Magsafe - izgleda da nije bio dovoljan broj polomljenih laptopa ovih godina pa su ga izbacili - jedna od najkorisnijih inovacija ikada koja mi je laptopove spasila nebrojeno puta od letenja sa stola na patos...

Jedino pozitivno u citavoj prici je HW pojacanje, bolji ekran, i malo manje dimenzije.
Ono sto me zanima posto nisam gledao specs detaljno je da li ovaj sa integrated graphics ima ikakvu external 5k podrsku i koji je to radeon sto navode (specs)?

I onda ljudi kazu da sam Apple fanboy :d
 
I logo nazad više ne svetli :(

A mac pro, mac mini, opet ništa.
Shvatam da im je taj segment tržišta postao nebitan za zaradu, ali šta ih onda više drže u ponudi uopšte. Mac Pro ima hardver 4 godine star i iste cene kao na početku.
 
500$ više za Touch Bar i Touch ID, malo tanji i malo lakši laptop - neka hvala.

Ponekad stvarno deluje kao da samo troll-ujes po Apple topic-ima. Niti ima isti displej, niti isti procesor, niti istu grafiku. Tacnije 2 potpuno razlicita laptopa su u pitanju, ama bas nista na njima nije isto (cak ni RAM memorija).
 
Poslednja izmena:
Mene kao heavy usera zanima da li će i kolika biti razlika u radu između 2016 i 2015 modela.

Situacija - upaljen Photoshop i Illustrator i par "teških" dokumenata u njima, Chrome sa par tabova, Spotify, itd. Zanima me da li bih mogao da primetim neku veliku razliku u radu između ta dva modela u ovakvoj situaciji.

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
 
Ja nisam odusevljen prezentacijom. Moze da se zivi i bez Touch bara. Nekako mi je vise igrackica za Facebook i Chat. Ne bih iskreno koristio ove precice iako dosta radim u Photoshopu, a samo zato sto se bolje snalazim sa tastaturom + ekran.
 
Ponekad stvarno deluje kao da samo troll-ujes po Apple topic-ima. Niti ima isti displej, niti isti procesor, niti istu grafiku. Tacnije 2 potpuno razlicita laptopa su u pitanju, ama bas nista na njima nije isto (cak ni RAM memorija).

Evo ga i Apple advokat, dosao da mi ukaze da trolujem :) Naravno da nisu isti, ali su vrlo slicni. Istu rezoluciju i dijagonalu, istu kolicinu rama, u praksi slicne cpu performanse, kao sto se to iz godine u godinu vrlo malo menja.

Niko vam ne brani da uzmete novi model sa ovim dodacima za 500$ vise, po meni je to bacanje para a nista konkretno nisi vise dobio za tu razliku. Vise se isplati kupiti starije macbook pro modele, nude mnogo bolji value for money...


Sent from my iPad Mini 4 using Tapatalk
 
Napokon stigao da pogledam ono sto me zanimalo.


13-inch model podrzava do 1x 5k ekran, ili do 2x 4k ekran... (da, cak i onaj sto je zamena za Air i ima 2 USB-C)
Simultaneously supports full native resolution on the built-in display at millions of colors and:

One display with 5120-by-2880 resolution at 60Hz at over a billion colors
Up to two displays with 4096-by-2304 resolution at 60Hz at over a billion colors


15-inch model podrzava do 2x 5k ekran, ili do 4x 4k ekran...
Simultaneously supports full native resolution on the built-in display at millions of colors and:

Up to two displays with 5120-by-2880 resolution at 60Hz at over a billion colors
Up to four displays with 4096-by-2304 resolution at 60Hz at over a billion colors

Ovo vec znaci za nekoga kome ne treba gaming ili bas jaka graficka (mada opet ne znamo koliko je jaka u 15-ici) da vise nema potrebe za iMac, vec je dovoljna 1 masina + external monitor(i) na 60Hz :)
Po meni je ovo mnogo bitnije od Touch Bara :)
 
Evo ga i Apple advokat, dosao da mi ukaze da trolujem :)

LOL a sta mu ti dodjes ovde, objektivni komentator? :)

Gizmo je napisao(la):
Naravno da nisu isti, ali su vrlo slicni. Istu rezoluciju i dijagonalu, istu kolicinu rama, u praksi slicne cpu performanse, kao sto se to iz godine u godinu vrlo malo menja.

Niko vam ne brani da uzmete novi model sa ovim dodacima za 500$ vise, po meni je to bacanje para a nista konkretno nisi vise dobio za tu razliku. Vise se isplati kupiti starije macbook pro modele, nude mnogo bolji value for money...


Sent from my iPad Mini 4 using Tapatalk

Interesantno, ovde ti je problem 30% veca cena za model nove generacije u odnosu na prosli,iako donosi Magic Toolbar, Touch ID, CPU i GPU nove generacije, znacajno bolji displej... Dok ti je sa druge strane sasvim opravdana recimo 50% veca cena konkurentskog flagship mobilnog telefona nove generacije u odnosu na proslogodisnju?

Ono sto je meni trenutno deal breaker je to sto je cena podignuta sa 2200$ koliko je kostala Retina kada se pojavila (kupovao sam posle launch-a tada pa se secam cene) na 2500$. Po meni neopravdano podizanje cene, 300$ uopste nije malo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno