Šta je novo?

sts staviti na Raspberry Pi 3

hektor2

Slavan
Učlanjen(a)
29.07.2006
Poruke
4,362
Poena
450
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600G / LCPower212
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
48GB
GPU
Intel Arc A770 16GB
Storage
500GB nvme
Zvuk
Ima
PSU
LcPower 600W
Kućište
MS V700
Monitor
Tesla 27"
Dok nije stigao Raspberry Pi 3, sastavio sam masinu iz teme "majko moja pomagaj" :D i nabacio xubuntu koji radi fantasticno dobro i brzo. Danas je stigao Raspberry Pi i sad je pitanje sta staviti na njega. Probao sam Ubuntu mate ali je on pakleno spor i nemoguce je bilo sta raditi.
Treba mi jednostavan, sto brzi linux sa desktop okruzenjem i mogucnost da instaliram KODI. Nista drugo mi ne treba.
 
Ja na mom rpi3 imam LibreELEC i prezadovoljan sam. Cak pusta bez problema i h265. Vrti se Kodi, ali se moze preci i u X, samo sto to ne koristim...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
https://www.raspberrypi.org/downloads/ odavde sam probao NOOBS i radi lepo ali ne moze youtube ni 720p. Posle par pokusaja FullHD i HD na YT, browser je poceo da koci i da stekuje, pa sam sad krenuo sa Raspbian. Upravo se instalira, pa da vidim sta on kaze. Ako ne, onda cu probati i taj Libre i na kraju cu ga prodati :) Drugacije sam ga zamisljao. Quad core a nesto slabo to radi, ili sam navikao na i7 i ssd, bem li ga.
 
Pun Linux ali bez desktopa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Osmc i na njega lxde kao dodatno DE. Ako mi treba izadjem iz Osmc, palim DE, radim, vratim se na Osmc.

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
 
Znaci izdjes i pojaviti se terminal gde kucas startx i dobijes desktop ? Kako se posle vratis ?
NApravi mali tutorial za ovu tvoju kombinaciju, ako ti nije tesko.
 
posle samo iz menija odaberes kodi media centar. mislim ja iskreno nisam bas da koristim dosta DE. RPI koristim kao media centar ali mi je OK da se nekada prebacim cisto da proverim mail i sl. kada me mrzi komp da upalim (citaj: dignem dupe iz kreveta :D)

ti koliko vidim imas RPI3 koji je dosta jaci od 2 tako da mozes da meljes sve. https://www.raspberrypi.org/blog/introducing-pixel/ mozes i dual boot recimo sa noobs-om da napravis pogotovu ako si zakacen kablom na net. na wifi samo moras noobs da pripremis za offline mode (zato sto noobs nije imao drivere za moj stick :( ) ali ako si na kablu ti si posao zavrsio :)
 
Ovo za mail si rekao onako radi reda, jer: http://kodi.wiki/view/Add-on:Mail :p

Mislim da moze da se namontira i obratno da podize LXDE pa onda predjes u media centar. Bas modifikacijom OSMC.

Moze komp iz kreveta, ali to je vec neka druga prica :D
 
Skinuo sam ovde chromium arhivu (i verziju od 2gb i verziju od 16gb), raspakovao, odradio sa rufusom micro SD karticu. Sve lepo proslo, rufus pri tom prijavio da ce da instalira vise particija, koje su na kraju i bile tu. Ali, malisa nece da butuje. Crn ekran i samo svetli crvena lampica. Ubacim ubuntu mate i sl i radi (shugavo)
Koliko sam video, chromium jako lepo radi na Raspberry-ju.
Probao sam i iz Linuxa da odradim karicu (Disks/Restore disk images) i isto.
 
A jel bi mogao da definises cemu tebi treba da sluzi RPI? Media centar (audio ili video), mini server, share neki, smart home? Ili jednostavno probas sve zivo i igras se i ucis? Spominjes ubuntu, onda bi osmc, sad chromium.

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
 
^Po meni mnogo je bolje imati pun Linux nego taj polu upotrebljivi openelec.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam ovo malo cudo uzeo kao zamenu za net masinu, kompjuter koji ce uvek biti upaljen, komjuter za net, muziku. E sad, kao primarna stavka mi je normalan desktop sa FireFoxom (jer tu imam sve zive tabove i lozinke koje kasnije sinhronizujem). E sad, obicni linuxi su glomazni za ovog malisana (iako sam mislio da ce sa quad core-om da ide sve to kako treba), a osakacene verzije namenjene za Pi su bas osakacene (bar ovo sto sam isprobao).
Pre nego sto mi je stigao Pi iz Kine, sklopih neki g530 komp sa prastarom amd grafickom (koji se inace davio sa Win7 i Win10 cak i kad je imao znatno jacu graficku) i zacudo proradio je odlicno sa xubuntom, tako da mi sad ovaj mali Pi i nije od neke vaznosti. Uzeo sam ga iz radoznalosti i shvatio da to nije za mene. I dalje pokusavam da nadjem neko resenje koje ce zadovoljiti desktop varijantu. Znaci, da bude jednostavno i brzo, da mu rade sve stavke (par distribucija sa m probao, ukljucujuci i Chromium koji ne prepoznaju interni WiFi).
Cinimi se da sam bas to i nasao (ima FireFox v31 koji ne moze da se updejtuje :)) ali ne znam kako se zove, nesto na slovo P, e da, Porteus. Super brzo radi, YT samo 480 reza, FireFox bez update-a, ali sve radi.
Cudi me sto ne moze da pusti YT bar 720p.


PS. Hteo sam da stavim ArchLinux ali ne umem da odradim ono particionisanje. Pratim uputstva, sve kao prodje ok i kad stignem do stavke 4, kaze mi da nemam tu particiju ili tako nesto. Dva puta pokusao i oba puta isto.
 
Poslednja izmena:
Ja sam ovo malo cudo uzeo kao zamenu za net masinu, kompjuter koji ce uvek biti upaljen, komjuter za net, muziku.

Bolje onda da si uzeo neki android box za te pare, ako ti samo za to treba, a pusta bez problema i 4k video, i mozes naravno da zakacis tastaturu/mis.
 
Znam sve to. U jednom trenutku sam poceo da trazim neki android da instaliram na Pi i posle se zapitao bas to. Sta ce mi koj moj, kad postoji "prirodni" android uredjaj. Oduvek sam hteo da vidim kako ovo cudo radi. Probao-video, prodao :D
Mada, nije lose malo uci u ove "dugokose" vode. Malo kuckati po terminalu, nauciti nesto novo i tako.
 
Neces se muzike naslusati na RPI ako ne uzmes DAC. To ti je prva stavka koju ces morati da resis.

shvatio da to nije za mene
Onda nema potrebe dalje da trosimo vreme oko ove teme :)
 
Ako ces malo da petljas po terminalu i zelis da gradis sistem od nule probaj Snappy Core. Sto se MATE tice, ne znam koji si stavio ali oni su valjda presli na gtk3 biblioteke koje su deo Gnome3 sto je ono, suludo. To bi objasnilo tromost. Nisam probao kako radi ali nekako mi logicno.

Imas mnogo okruzenja za Linux, neka su bas lagana. Pomenuti LXDE je najlakse okruzenje koje sam probao, tu je xfce koje vec koristis, tu je fensi Budgie okruzenje, mislim da je takodje lagano. E17 (ne mogu puno ime da kucam, uvek pogresim spelovanje) je lagano, brzo ali je brate totalno drugacije od svega ostalog. Kao i Fluxbox i slicne stvari. Pantheon bi rekao da je tezak jer je baza Gnome 3, kao i Unity. Gnome 3 Shell je veca mrcina od Unity. Sampion je, naravno, KDE. Apsolutna heavy weight kategorija.

Imas i ovu varijantu:

 
Ako ti je toliko bitan linux sa DE,probaj debijan verzije,tipa Sparky,koji ima sve preinstalirano sto ti treba.
Meni se super pokazao na matorim masinama...
Ili Vector,NetRunner,LXLE itd... ima gomila light verzija...
 
Raspberry otisao kod sledeceg vlasnika. Danas sam na jednojezgrani netbook sa 1gb rama stavio Peppermint 7 i odlicno radi. Na sve neobavezne masine sada ide linux. Windows 10 samo na radnoj makini.
 
Iju, pa sta pricas coveve :) Pa gde da nadjem Photoshop i After effects za linux ? Gde da nadjem najnovije igre i igre uopste ? Ipak je Windows mama za te stvari. Za neobavezno piskaranje je linux odlican, i stvarno uzivam u njemu.
 
Nazad
Vrh Dno