Šta je novo?

Matična ploča ne prepoznaje SSD

Sh@rance

Slavan
Učlanjen(a)
26.01.2009
Poruke
417
Poena
319
Društvo imam jedan problem, na koji ne znam kako više da reagujem. Kupio sam sinu od 12 godina pre 4 meseca novu mašinu:
- Intel core i5 6500
- Ploča Gigabute H110DM-ds2 ddr4
- 2x8 GB DDR4 Kingston hyperx
- HDD western digital 1tb
Ostale komponente mislim da nisu ni bitne. Uz taj računar dobio sam kao neku akciju SSD kingston uv400 240GB za 6000 din. Sam ssd kad ga uzmem u ruku vidi se da je urađen od neke jadne plastike, tačnije ne odiše kvalitetom.
Računar je sklopljen ubačen samo SSD i instaliran win 10, tek nakon instalacije sam ubacio HDD. Ono što mi se dešava je da komp radi i odjednom više ne prepozna SSD. Prvi put kada se to desilo mislio sam da je crkao SSD jer ga ni bios ne vidi, izvadim ga iz kućišta ubacim u externo kućište nakačim na laptop i vidim da radi, vratim ga ponovo u komp on radi najnormalnije. Posle jedno 15ak dana ista priča, izvadim ga iz kućišta ubacim u externo kućište nakačim na lap top on radi, vratim ga u komp on ponovo radi najnormalnije kao da se ništa nije desilo. Treći put kada se desio isti problem izvadim taj SSD iz njegovog kompa i ubacim ga u moj laptop, a ssd kingston hyperx 3k 120gb iz mog laptopa prebacim njemu u njegov komp misleći da je do njega. Međutim SSD kingston uv400 240GB u mom laptopu evo radi najnormalnije već mesecima, a sa kingston hyperx 3k 120gb potpuno ista priča isto se dešava.
U biosu stoji na ANCI, menjao sam kablove, menjao mesta na ploči, abdejtovao firmware preko Kingston SSD toola, jednostavno opet se javlja isti problem na jedno 10-15 dana.
Iz starog kompa sam iskoristio staro napajanje njega nisam kupovao, LC power 550W. pa ne zanam dali na njega da bacim sumnju mada ne verujem.
Jel ima neko ideju šta uraditi još?
Danas mi se opet desio isti problem.
 
Komp radi ili je bio ostavljen pa se ugasio, odnosno zaspao OS i nece da se upali kad mrdnes misa, tastaturu ...?
Za pocetak podesi da se hdd-ovi nikad ne gase, da nema spavanja i hibernacije...
Onda samo pokreni ovaj fail sto cu okaciti ovde pa da vidimo sta ce se desavati...
 

Prilozi

  • SSD LPM Off.rar
    316 bajta · Pregleda: 71
Iskljuci hibernaciju u power options, kao i iskljucivanje diskova.
 
Iskljucio sam sve danas. Ubacio sam ovej regedit fajl. Videću dali će opet da se desi ista priča. on sada radi najnormalnije kao da mu ništa nije i na 10-15 dana samo neće da prepozna ssd. Onda ga izvadim iz kompa i vratim i onda radi najnormalnije. Videću dali će opet pući sa ovim regeditom i isključenom hibernacijom. Ostaje mi samo još da probam da flešujem bios da probam i to.
Edit:
Ipravo sam proverio i verziju biosa ima najnoviju verziju.
 
Poslednja izmena:
Reklamiraj to. Isti problem sam imao sa Patriot TorqX SSD-om i uvažena mi je garancija, doduše iz trećeg puta. Bitno je samo da probaš da im objasniš kako da reprodukuju problem, jer ga svakako neće testirati 15 dana. I moj je tako nasumično nestajao, ali sam posle nekog vremena provalio da mogu da ga nateram da "nestane" slanjem računara u sleep mod ili nasilnim gašenjem. Kada sam im detaljno opisao šta se dešava i u kojim slučajevima, uspeli su da reprodukuju problem, uvažili garanciju i dali mi noviji model.
 
Pitanje, koji su ti AHCI drajveri za SATA kontroler?

Jesi ostavio defaultne MS ili si instalirao Intel RST drajvere?

Ako su defaultni MS, reg. ključevi koje ti je P307 poslao neće raditi za LPM (doduše i za novije iRST i Win 10 nisam siguran da više važe, mada više i ne mora da se radi ručno, postoji opcija u iRST interfejsu), a tvoji simptomi mi najviše liče na problem s istim.

Instaliraj novije iRST drajvere, resetuj komp, startuj Intel Rapid Storage Technology aplikaciju, idi gore na treći tab (Performance).
Ukoliko ti na dnu piše Link Power Management: Enabled, klikni na disable pa resetuj računar.

Posle toga samo proveri ponovo da li je LPM disabled.
 
Poslednja izmena:
P307,mozes li napisati sta je u tom fajlu koji si postavio ?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Ne.
To mi je dao mdm i njega treba pitati...
 
Registry ključevi koji iskjučuju LPM za Intel RST drajvere.

Ako se dobro sećam, do verzije 11.x IRST LPM je bio po default-u uključen, mogao je da se ugasi samo kroz registry.

Od 12.x su dodali mogućnost da se ugasi kroz aplikaciju (napisao u gornjem postu kako) pa nema više potreba da se prčka kroz registry.

A i oni gore ključevi su samo za gašenje LPM-a za iRST drajvere, ne važe za MS AHCI drajvere koji dođu uz Win.
 
Nazad
Vrh Dno