Šta je novo?

i7 VS i5 FINAL FIGHT - gaming

Ljanmi

Slavan
Učlanjen(a)
01.02.2006
Poruke
2,075
Poena
380



Naslov je jasan, od prvih i7, i5(Nehalem) ikada pa do danas ima li bilo kakve razlike u igrama(da izuzmemo igru Arma 3 totalno druga diskusija). Gledamo u narodnu rezoluciju 1080p i 60Hz monitore i televizore, prosecni gejmeri ne koriste SLI ili CrossFire. Okacicu neke jutjub rivjue(samo sveze) pa zurka moze da pocne. Temu planiram da okacim vec vise od godinu dana. Razlog postavljanja teme - mnogi gejmeri lako padaju u zamku marketinga brojki i7>i5=i7 BOLJE. CPU i7 je skuplji od i5 za nekih 40% - da li je toliko i brzi u igrama(gde se cesto navodi i7 pod RECOMMENDED SPECS) ako ne koliko je onda i7 zapravo brzi od i5? Da li su gejmeri sa i7 procesorima uvek pravili bolji izbor bez obzira na cenu kostanja(tipa 2600k VS 2500k - sve igre do 2016-e tj datuma postavljanja teme)? U sustini svodi se prica na HT on VS HT Off :) I jos nesto, licno mislim da je razlika <=5% zanemarljiva.

Uzecu primer Battlefield 1 jer je to trenutno aktuelno: Zasto se preporucuje i7 kao optimum resenje ako zaista nema razlike u FPS-u?

MINIMUM SPECS

OS: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 and Windows 10
Processor (AMD): AMD FX-6350
Processor (Intel): Core i5 6600K
Memory: 8GB RAM
Graphics card (AMD): AMD Radeon™ HD 7850 2GB
Graphics card (NVIDIA): nVidia GeForce® GTX 660 2GB
DirectX: 11.0 Compatible video card or equivalent
Online Connection Requirements: 512 KBPS or faster Internet connection
Hard-drive space: 50GB

RECOMMENDED SPECS

OS: 64-bit Windows 10 or later
Processor (AMD): AMD FX 8350 Wraith
Processor (Intel): Intel Core i7 4790 or equivalent
Memory: 16GB RAM
Graphics card (AMD): AMD Radeon™ RX 480 4GB
Graphics card (NVIDIA): NVIDIA GeForce® GTX 1060 3GB
DirectX: 11.1 Compatible video card or equivalent
Online Connection Requirements: 512 KBPS or faster Internet connection
Available Disk Space: 50GB

Savetujem svakome cisto informativno da pregleda linkove(jako zanimljivo). Dakle, dobija li gejmer bilo sta sa procesorom i7 u odnosu na i5 i koliko? Kacite slobodno bilo sta sto moze da opravda i7 HT i njegovu 40% vecu cenu, misljenja, itd...







Ovde i7 BUKVALNO rastura i5(mada je stariji rivju). Ako je ovakva situacija kao ovaj sto kaze onda nema rasprave oko i7 VS i5 = 20-30% minimalni fps koji je najbitniji, mada svako od vas sa i7 procesorima moze da uzme neki naslov sa ovih testova, skoci do BIOS-a iskljuci HT i testira opet - onda nema greske.




Moze li HT da pravi probleme u igrama posto to nisu prava vec simulirana(virtuelna) jezgra kao u testu Poljaka u igri Son of Rome(mislim da ima jos mesta sa tim problemom u toj igri, treba da se pogleda svaka scena posebno)? Test je malo stariji iz novembra 2014-te, mozda je bilo do verzije igre, mozda je igra ispravljena, mozda nije. Stvar je ako se problem javlja tu, vrlo verovatno ga ima jos u nekim drugim naslovima.

rome_08_1920.png

rome_08_i5.png

http://pclab.pl/art60277-10.html

Zakljucak treba da bude, treba li prosecnom gejmeru uopste i7 pored i5? Da li je bolje da se opruzi tih 100-120eur razlike(zavisi da li se kupuje na lancu ili se ceka pad cena) recimo za brzi GPU ili ako pare nisu problem jednostavno sacuva te pare.

Autor ove teme je neutralan, zapravo jedva ceka naslov koji ce da ubije njegov i5 i opravda novi i7 :)
I da, zaboravite na sve ostale slicne teme na forumu jer ovo je ULTIMATIVNA i7 VS i5 tema i ostavljajte svoje postove ovde :type:



SLI or CrossFire is excluded.
 
Brate stvarno, mislim, stvarno si se potrudio da iskucas ovoliki tekst I ostavis ove linkove, ali cemu??? Odavno je ovde na forumu poznata stvar da ne postoji graficka koju jedan overklokovani i5 processor (od ivya pa na gore) ne moze da iskoristi do kraja. Ne vidim poentu ovakve teme, ja ne znam nikog ko kupuje i7 za gaming a da nije neko ko je totalno neupucen I ne zna sta ce sa parama pa hoce da se pohvali drugarima kako se igra na i7 procesoru.
 
Poslednja izmena:
Hehe, hvala drugari na instant odgovorima, kao sto rekoh planiram da uradim ovo vec vise od godinu dana, imao sam slobodnog vremena pa da cujem misljenja... :)


Update:

Recimo ova tema je ispala fenomenalno DDr3 1600mhz vs 2400mhz test! i reviewsrb se bas potrudio tu. Stvarno ima dosta razlike u CPU bound igrama kada se nategne ram na Hasvelu. Zanimalo me i sta se desava ovde.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno