Šta je novo?

kernel 4.8

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Izasao je mainline kernel 4.8, ok, stavio sam ga u Kubuntu 16.04 i Mint KDE 18. Kkao dolazi update tako je ova moruka o nedostajucem firmwaru sve duza.
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/hawaii_k_smc.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/bonaire_k_smc.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_smc_sk.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_smc.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_smc_sk.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_smc.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_mc.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_mc.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_rlc.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_mec2.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_mec.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_me.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_pfp.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_ce.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_rlc.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_mec2.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_mec.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_me.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_pfp.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_ce.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_sdma1.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_sdma.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_sdma1.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_sdma.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_uvd.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_uvd.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris11_vce.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/polaris10_vce.bin for module amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/hainan_k_smc.bin for module radeon
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/oland_k_smc.bin for module radeon
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/verde_k_smc.bin for module radeon
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/pitcairn_k_smc.bin for module radeon
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/tahiti_k_smc.bin for module radeon
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/hawaii_k_smc.bin for module radeon
W: Possible missing firmware /lib/firmware/radeon/bonaire_k_smc.bin for module radeon
Nemam vlasnicke beta drajvere jer po AMD na R7 260x pasuju amdgpu drajveri a po drugima i u praksi ne pasuju.
Ovaj firmware koliko kontam trebao bi da bude u samom kernelu?
 
Ne. To je vlasnicki firmver, samim tim ne moze da se nalazi u kernelu.

Edit: Pricam za possible missing firmver, ne za drajver za tvoju karticu. Koliko sam ja skapirao, novi AMD drajver je iz dva dela. Jedan deo je open source i dolazi uz kernel, drugi deo valjda moras da skines sa sajta ako hoces full drajver. Cini mi se da tako nekako funkcionise novi AMD linux driver model.

Edi2: Procitao sam malo kako to funkcionise. Uz kernel stize DRM kernel driver, koji koriste open source Gallium3d (koji je deo Mesa paketa) kao i vlasnicki AMD drajver (nekadasnji Catalyst). Te poruke se verovatno ticu komponenti iz vlasnickog drajvera.
 
Poslednja izmena:
YakketyYak izlazi za nedelju dana, ima kernel 4.8, a paket koji nosi te i ostale neslobodne blob firmware crap pogodnosti se zove

linux-firmware_1.161_all.deb
 
Ne. To je vlasnicki firmver, samim tim ne moze da se nalazi u kernelu.

Edit: Pricam za possible missing firmver, ne za drajver za tvoju karticu. Koliko sam ja skapirao, novi AMD drajver je iz dva dela. Jedan deo je open source i dolazi uz kernel, drugi deo valjda moras da skines sa sajta ako hoces full drajver. Cini mi se da tako nekako funkcionise novi AMD linux driver model.

Edi2: Procitao sam malo kako to funkcionise. Uz kernel stize DRM kernel driver, koji koriste open source Gallium3d (koji je deo Mesa paketa) kao i vlasnicki AMD drajver (nekadasnji Catalyst). Te poruke se verovatno ticu komponenti iz vlasnickog drajvera.

Da dobro si skapirao, pola drajvera je slobodno, pola vlasnicki od AMD ako stavljas amdgpu. Ovo sto je slobodno dolazi sa instalacijom i update. Meni to malo sve jblz. ko mesana salata, stavis te AMD ako idu na karticu i onda se to miksa sa vec postojecim drajverima. Koliko vidim meni masina radi chip set je bonaire, vlasnicke sam pokusao i nije islo i vise i ne pokusavam a plus na AMD stoje isti drajveri od juna.
 
@tuxserbia,
Kad ulete nisam ni video, bas sam brz kod pisanja :d Ce da skinemo to sto kazes, moram ne volim da gledam te poruke. Sad se sve vise i vise nerviram, juce nisam mogao da se setim ono oko glrp playera, tek mi posle doslu iz d u glavu da sam to vec jednom radio i pricao sa autorom na mail, strasna distrozija zvuka ako se stavi ta toboznja prava verzija, kad se stavi prava verzija sve fercera.
Hvala :wave:
 
Poslednja izmena od urednika:
Кад већ јуриш унапред, онда користи или Кубунту у развојним верзијама или KDE Neon или можеш и Манџара да пребациш на unstable изворе и увек идеш напред. Мада ... убацили би они све то да је сигурно, ти увалиш и после се буниш да нешто не ради.
Мали проблем са новом Кубунту верзијом је што није LTS али то није проблем ако неко стално преинсталира и игра се. Ја обично имам редовну верзију плус ону коју спремају као следећу. Када буде изашао 16.10, мислим да ће за недељу, можда две да крене и 17.04 предверзија.

Приметио сам да је нова плазма донела неке промене, одјавна ... шпица је другачија, сада је све понуђено а не као до сада, мора из два потеза да се бира оно што није подразумевано. Ко зна шта још новог има.

А за плејер ћу да ти напишем у његовој теми. ;)
 
To za kernel covek mi napisao za firmware i to je to, inace 4.8.1 radi dobro jedino ga kao sto sam ti napisao Manjaro nije do kraja primio. Koliko se secam ndiswraper ide kad nemas drajvere pa oces da gurnes win drajvere, najverovatnije Manjaro jos nije azurirao linux-firmare za taj kernel. Ne znam da li da mu prepisem firmware iz ovih drugih linuxa koji normalno teraju 4.8.1
Moram da se igram sa tim verzijam plazme i kernelima, kako bi znao drugacije sta su promenili. Za sad svi ti Kubuntu, Mint, Neon rade dobro sa svojim plazmama i kernelom 4.8.1. Mislim da ce sad polako izlaziti kernel 4.8.2 pa nadalje dok god ga ne ispoliraju. Dobro si primetio kod Neon distribucije novi je login ekran i logout ekran, drugo i ne primecujem. Plazme za vremesku prognozu malo mi kilave, nekad je to u 4.x radilo besprekorno, koristio sam yet another weather, imas prognozu, trenutnu temperaruru, radarsku mapu oblaka...:)
 
Manjaro novi kernel 4.8.1 ne radi network preko zice, preko usb bezicnog wi-fi network radi.
Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
Probao u kernelu 4.7.7 u njemu radi. Gde je kvaka, koliko sam video karica nema drajver nego je sadrzan u kernelu.
U Mintu, Kubuntu, Neon kartica normalno radi sa kernolom 4.8.1
 
Ево пробам и ради мрежна на 4.8.1, једино што сам пребацио Манџара на unstable изворе па је сада отприлике као Арчи по питању новитета. Он је једини убацио трећи екран за одјаву, као досадашњи али преко целог екрана. Остали иду на цео екран али са свим понудама одједном.
 
Ево пробам и ради мрежна на 4.8.1, једино што сам пребацио Манџара на unstable изворе па је сада отприлике као Арчи по питању новитета. Он је једини убацио трећи екран за одјаву, као досадашњи али преко целог екрана. Остали иду на цео екран али са свим понудама одједном.
Uf, cas pisem ovde cas tamo a ista stvar. Problem je izgleda u samom kernelu i podrsci za moju network kartu Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
.
U 4.4 radi u 4.7.7 radi a nista dodatno ne instaliram, znaci nije potreban dodatni firmware nego je integrisano u kernel. Znaci ostali 4.8.1 kerneli integrisali su podrsku za ovu karticu; to je integrusa na MSI ploci; Arch izgleda nije integrisao podrsku za ovu karticu ili su napravili previd kod kompajliranja kernela. Necu nista da prebacujem a i zaboravio sam kako je to isli, nek ide svojim tokom, vidis kod zadnjeg update izgubi sliku samo crtice po ekranu ali posto znam proceduru pustio sam da odradi i onda na kraju enter.
 
Resio za kernel 4.8.1-1 :) u kernelu 4.4 i 4.7.7-1 korisit kernel drajver r8168 a blaclistuje r8169. Sad sam blaclistovo na modprobe.d r8168 i sad radi sa r8169 kernel drajverom. Zasto sad odjednom umesto 68 radi sa 69 nemam pojama ali radi,
Kod:
$ lspci -v

04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7693
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 37, NUMA node 0
        I/O ports at d000 [size=256]
        Memory at fe804000 (64-bit, prefetchable) [size=4K]
        Memory at fe800000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
        Capabilities: <access denied>
        Kernel driver in use: r8169
        Kernel modules: r8169, r8168
 
Resio sam zagonetku, kernel 4.8.1 koji ide u Mint,Neon i Kubuntu nema spakovan zajedno kernel modul r8169 i r8168, ne treba mu blaclistovanje u /modprobe.d. Arch je radi ustede spakovao ta dva modula zajedno u kernel i onda se jedan mora blacklistovati da bi to ispravo radilo, kod mene r8168 mora u blacklist.

Kod:
$ lspci -v

04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7693
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 37, NUMA node 0
        I/O ports at d000 [size=256]
        Memory at fe804000 (64-bit, prefetchable) [size=4K]
        Memory at fe800000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
        Capabilities: <access denied>
        Kernel driver in use: r8169
        Kernel modules: r8169
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo u Mintu 17.3 Kernel driver in use: r8169. E sad ispadne po onoj naordnoj: Ko ne plati na mostu, platice na cupriji. Pretrazujuci internet upravo sam nailzaio na problem da Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller ne radi a najverovatnije je ovo bio uzrok.
Kod:
lspci -v
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7693
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 35
        I/O ports at d000 [size=256]
        Memory at fe804000 (64-bit, prefetchable) [size=4K]
        Memory at fe800000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
        Capabilities: <access denied>
        Kernel driver in use: r8169

uname -r
3.19.0-68-generic
 
Не знам да ли ће да ти значи нешто, овако је код мене и ради.

Kod:
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
        Subsystem: Gigabyte Technology Co., Ltd Onboard Ethernet
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 31
        I/O ports at e000 [size=256]
        Memory at f7e00000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4K]
        Memory at f0100000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
        Capabilities: <access denied>
        Kernel driver in use: r8168
        Kernel modules: r8169, r8168
 
@calexx,
Koji kernel? Kod mene u sa 4.4 i 4.7.7-1 to radi tako ali sa 4.8.1 nece r8168. Totalno ne konstatuje, sve pise isto ali ne radi, onda sam radio reinstal tog kernel modula i video poruku o blacklistovanju. Pogledam na modprobe.d sve pise kako treba r8169
blacklistovana jer su r8169 i r8168 moduli u sukobu tako pise kod reinstalacije. Onda ja obrnem i blacklistujem r8168 i network preko zicke radi. Jedina razlika kod tebe i mene je sto kod mene pise da je MSI i maticna je MSI.
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7693
Subsystem: Gigabyte Technology Co., Ltd Onboard Ethernet
Jedini zakljucak ako je to zakljucak je da iako sve pise isto osim maticne ploce da jednom prija jedan kernel modul a drugom drugi jer ti network adapteri nisu bas identicni. Kad pogledam sve verzije Mint, Kubuntu, Neon svuda je kod mene samo r8169 cak i u kernelu 3.19 i kernel modul nije zajednicki r8169, r8168 nego je uvek samo r8169, nema blacklistovanja. Znaci ko ima problema sa najnovijim kernelom a ima ovaj network adapter onda proba ako ne radi 68 onda 69 i obratno. Enigma mi je kako distroi bazirani na Ubuntu bazi ladno nabodu r8169, to po meni znaci da su moduli r8169 i r8168 razdvojeni u kernelu a kod Archa su ta dva modula spojena kao jedan i najverovatnije pocinje imenom r8168 i tako je unutra i sistem uhvati uvek prvi modul ako mu ne kazes drugacije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Cak i Debian-Kali daje isto r8169
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7693
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 28
I/O ports at d000
Memory at fe804000 (64-bit, prefetchable) [size=4K]
Memory at fe800000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
Capabilities: [40] Power Management version 3
Capabilities: [50] MSI: Enable+ Count=1/1 Maskable- 64bit+
Capabilities: [70] Express Endpoint, MSI 01
Capabilities: [b0] MSI-X: Enable- Count=4 Masked-
Capabilities: [d0] Vital Product Data
Capabilities: [100] Advanced Error Reporting
Capabilities: [140] Virtual Channel
Capabilities: [160] Device Serial Number 01-01-01-01-01-01-01-01
Kernel driver in use: r8169
 
Koji kernel? Kod mene u sa 4.4 i 4.7.7-1 to radi tako ali sa 4.8.1 nece r8168. Totalno ne konstatuje, sve pise isto ali ne radi, onda sam radio reinstal tog kernel modula i video poruku o blacklistovanju.
Када сам малопре писао, био је 4.7.7-1 јер сам склонио 4.8.1-1, сада сам га опет набацио да пробам и потпуно исто добијем.

Индикативно ми је да се пре неки минут, како сам набацио нови кернел и рестартовао комп, већ на сплеш скрину смрзао и једино је помогао ресет на дугме. Јуче се укопао пар пута, све са новим кернелом. Ипак ћу да га избацим.
 
Можда има везе што је мој Манџаро у нестабилној варијанти, мада ево шта каже Арчи са плазмом који би требало да је ту негде али без 4.8.1-1 кернела:

Kod:
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
        Subsystem: Gigabyte Technology Co., Ltd Onboard Ethernet
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 31
        I/O ports at e000 [size=256]
        Memory at f7e00000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4K]
        Memory at f0100000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
        Capabilities: <access denied>
        Kernel driver in use: r8169
        Kernel modules: r8169

uname -r
4.7.6-1-ARCH
 
ARCH dobro prepoznaje a Manjaro kod mene ne, e sad u cem se razlikuje testing Majaro sem tog testing a kernel koji koristimo u stabilnom Manjaru je odavno u ARCH-u i na kraju nemam pojma..
 
Poslednja izmena od urednika:
Necu vise da pisem, ovo je uzas, taman napisem izmenu-dopunu poruke, dozvoli mi i kad kliknem da to prihvati kaze isteklo vreme....Sta sad da pisem ponovo?...Ne pada mi na pamet...
Zavresena diskusja, tako mu je kako mu je, uputsva su uzas, zastarelo...Kod mene mora r8169 ne bi dzaba Debian like distroi i Ubuntu like distroi stavljali tako.
 
Избор_018.jpg
Koliko vidim proizvodhjac je odavno digao ruke od drajvera za linux.
 
Sve probleme pravi Manjarov proizvod za auotmatsko detektovanje hardwera MHWD, on pogresno detektuje karticu kao r8168. Deinstalirao sam tu karticu, Manjaro je na restartu sam povukao r8169 konfiguraciju jer je ona deo redovnog kernel modula.

Kod:
lspci -v

04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7693
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 35, NUMA node 0
        I/O ports at d000 [size=256]
        Memory at fe804000 (64-bit, prefetchable) [size=4K]
        Memory at fe800000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
        Capabilities: <access denied>
        Kernel driver in use: r8169
        Kernel modules: r8169
 
Utesi se evo i kod mene 4.8.1-1 poceo da smrzava na istom mestu, nema veze sto ti imas testing a ja stable Manjaro, ne prija mu 4.8.1-1. Sad smo zavrsili sa enigmama koe pravi MHWD i kernelom 4.8.1-1:d
 
zeznuo me ovaj ubuntu 16.10, ne moze da mountuje mirror LVM particiju. Svi bitni podaci na njoj, nasao sam i bug na ubuntu bugzilli (neko je dodao novi flag u kernel, ali nije predvideo da stare particije nemaju taj flag). I tako sad cekam update :(
ko me terao da se upgradeujem :) taman se 16.04 stabilisao dovoljno
 
zeznuo me ovaj ubuntu 16.10, ne moze da mountuje mirror LVM particiju. Svi bitni podaci na njoj, nasao sam i bug na ubuntu bugzilli (neko je dodao novi flag u kernel, ali nije predvideo da stare particije nemaju taj flag). I tako sad cekam update :(
ko me terao da se upgradeujem :) taman se 16.04 stabilisao dovoljno
Ja te trudnicke verzije koje izlaze na 9 meseci ne stavljam. E to su ti "cari" linuxa, stavi covek nesto, ne razmislja o unazad kompatibilnosti i eto belaja. Ne drzim i ne isprobavam mirror particije ili kriptovane. Jednom sam procitao
covek je drzao podatke na kriptovanoj particiji, uradi upgrade sa LTS na LTS i skoro da je izvresio samoubistvo kad je video da ne moze nista da iscita. Cimao se danima i na kraju je ipak uspeo nekako to da iscita. Eh a 4.8 je najavljivan kao nesto super i kao konacno ispravljanje raznih rupica u kernelu koje se vuku godinama. Nikako da pogledan log cinim mi se da 4.8.1 nesto prijavljuje oko osmog cpu jezgra a ja imam samo sestr jegra.;)
 
@danijel00,

Koji kernel imas 4.8 ili 4.8.1, oni su veoma brzo po izlasku 4.8 izbacili 4.8.1, mozd aje u tom nesto zakrpljeno sto se tice tvog problema.
 
@ sammy,

Nece, sve sam lepo spremio, odradio ali nece da startuje grafiku, pojavi se crn ekran i poruka o nekim greska SMbus i nesto i2c 6 puta ali nisam zapisaivao. Sve sam odradio po ps. maknuo radeon.conf, jedino ako ga ne keca 4.8 kernel, ko ce ga znati njihovi drajveri uvek su zavisili od verzije kernela, do neke verzije rade od neke ne rade. Sad sam vratio i cistim kernele, namnozilo se, ostavljam samo zadnji 4.8.4
 
krastavac , nemam pojma, ne znam šta da ti kažem.
Mada, čini mi se da je ipak neki pomak sada, koliko se sećam prošli put ti je javljao da ti kartica nije podržana.
Možda kada izadje changelog bude nešto jasnije šta je novo u ovoj verziji.
 
Nazad
Vrh Dno