Šta je novo?

Retro izložba na BalCCon 2016

Aros svakako nije lose resenje za koriscenje na "novim" amigama buduci da postoji kakav takav razvoj. ,a koji bi svakako mogao ovim karticma dobiti dodatni zamah u razvoju.
Ne znam sta vise reci , a da se ne ponavljamo jedino da su amigu cinili i hardver i softver koji su bili odlicno povezani. Licno mi nekako to sve naprednije napravljeno od PC platforme gde je sve zrtvovano zarad kompatibilnosti.
 
Zar se Amiga OS ne razvija vise?

---

Marko hvala za video! Majsta hvala za prezentaciju i za Vampire!! :wave:
 
Zar se Amiga OS ne razvija vise?
3.1 ne, a to je poslednji kojeg nisi morao posebno da kupuješ, koliko znam. 3.5 mislim da se takođe ne razvija, 3.9 valjda još ima nek patch-eve, dok se serija 4 razvija, ali je takođe komercijalni proizvod. AROS je čini mi se ono što danas ima najviše ljudi da aktivno učestvuje u razvoju, a pride je i open source. AROS-u je, ako se ne varam, darovan i kod PFS fajl sistema, pa je poslednja aktuelna 68k verzija nastala upravo odatle, uz dosta unapređenja. Pratim Icaros distribuciju, tu malo-malo pa imaju novu verziju. Jedino nisam pratio 68k port, ali ću definitivno pogledati...
 
Kako sve to funkcionise?!

Rade samo clean programi? Da li radi npr LightWave na AROSu ili Icarosu...?

(Moram definitivno malo vise da istrazim Amigine vode...)
 
Koliko se secam ti portovi su nastali iz wb 2.0 verzije ciji je sors bio javno dostupan ili tako nesto. Ne secam se bas najbolje price oko toga
 
Mislim da misliš na nešto drugo. AROS je razvijen od nule. A bilo je nekoliko sličnih projekata, uključujući i Morphos. :)

Kako je moguće? Isto kao što su mogući Linux, ReactOS ili Haiku OS. Svi ovi operativni sistemi su nastali kao kopije postojećih, obično održavaju source ili binarnu kompatibilnost kroz reimplementaciju odgovarajućih API-ja. Kod nekih operativnih sistema je to lakše jer su API-ji javni (POSIX i SUS3 u slučaju Juniksoida, napr), a ponekad teže jer postoje privatni API-ji koji nisu dokumentovani (napr Windows).

Naravno, kada API-ji nisu u potpunosti dokumentovani, mora se pribeći reverznom inženjeringu:
European law says that it is legal to apply reverse engineering techniques to gain interoperability. It also says that it is illegal to distribute the knowledge gained by such techniques. It basically means that you are allowed to disassemble or resource any software to write something which is compatible (for example, it would be legal to disassemble Word to write a program which converts Word documents into ASCII text).

There are of course limitations: you are not allowed to disassemble the software if the information you would gain by this process can be obtained by other means. You must also not tell others what you learned. A book like "Windows inside" is therefore illegal or at least of dubious legality.

Since we avoid disassembling techniques and instead use common available knowledge (which includes programming manuals) which don't fall under any NDA, the above doesn't apply directly to AROS. What counts here is the intention of the law: it is legal to write software which is compatible with some other software. Therefore we believe that AROS is protected by the law.

http://aros.sourceforge.net/documentation/users/faq.php

Da je AROS baziran na leakovanom kodu ne bi bio legalan i verovatno ne bi postojao.
 
Poslednja izmena:
Našao sam na šta misliš. To je bio MorphOS, a ne AROS. Ali i u tom slučaju autor Morphosa tvrdi da nije korišćen kod iz AmigaOSa, već dostupna programerska literatura kako bi se reimplementirali odgovarajući API-ji. Imaš o tome ovde. Tu navodi i neke tehničke detalje po kojima se implementacije AmigaOS i MorphOS-a razlikuju što bi trebao da bude dokaz da su ove optužbe lažne.

Inače meni je AROS kul, samo su mi neke stvari malo neintuitivne pošto sam navikao na Linuks/Windows/DOS. A i shell i Rexx mi ne leže. Srećom u AROSu je moguće koristiti i bash. :)

Elem, jer bilo šta još zanimljivo na retro izložbi? Da li je trajala jedan dan ili se dešavalo još nešto?
 
Poslednja izmena:
Kako bre ne videh ovo... nisam imao pojma da se ovo dešava... došao bih sigurno.
Prva prilika da napijem Majstu (i ostale) je propuštena...

Ali.. ima dana...
 
Necu da pricam, niti da ispadne da sam opterecen sa necim, niti da je to mjerilo necega ali stvarno moram da napisem. Ovaj video gdje je bilo nas par frikova je pogledalo skoro 10 000 ljudi, a na zvanicnom kanalu Balccon sve video materijale zajedno, za sve protekle godine nije vidjelo vise od 1000 ljudi. Istovemeno ovog videa nema na zvanicnom kanalu. Ponovo, nije mi bitno nista ali brateee ispade da je ova mala retro komuna uradila bolji posao na Balccon-u nego svi ostali.
 
A sta je to entuzijasta?

Jel to imalo slicno nama zaludjenicima?

Obicno cim pise retro ja obavezno moram da pogledam.....
 
Nazad
Vrh Dno