Šta je novo?

LAN umesto telefonske linije

Nuc

Čuven
Učlanjen(a)
04.05.2002
Poruke
291
Poena
620
pozdrav svima ... problem je sledeci

uselio sam se u gajbu koja u svakoj sobi ima zidnu prikljucnicu za dve telefonske linije ali nema LAN prikljlucak ... da li je moguce iskoristiti te dve telefonske linije i iskombinovati njihove zice i od tih zica, od ukupunog broja istih, napraviti LAN prikljucak?

fiksni ne koristim a mreza po gajbi mi je mnogo bitnija ... da li je to izvodljivo?
(pa cak i po cenu da raskupusam tu zidnu prikljucnincu pa da se napravi LAN prikljucak)
 
Može. Za 100 Mb/s LAN su ti dovoljne dve parice. Za gigabitni su ti već potrebne sve četiri.

Vodi samo računa kako povezuješ parice. Bitno je da su pinovi RJ45 konektora 1 i 2, kao i 3 i 6 na istoj parici.
 
Vidi da li telefonske parice idu kroz cev u zidu. Ako idu, možeš da ih izvučeš i uvučeš UTP kabal. Zakačiš LAN kabal za kraj telefonskog kabla i provlačiš kroz cevi, pazi sigurno ide i kroz razvodne kutije, pa prvo proveri trasu.
 
Pazi samo da nisu možda povezane na ulaznu telefonsku liniju, mogao bi da spržiš NIC.
 
znaci moze :)

gigabitna mi je bitna ako je to moguce a vidim da jeste... dakle sta prvo treba da proverim? odakle da krenem?
skinucu zidnu prikljucnicu da probam da vidim da li ide kroz cev ili ne mada ako je moguce da ih uparim onda bolje da napravim RJ45 nego da izvlacim i uvlacim... osim ako to znacajno utice na kvalitet signala/veze sto pretpostavljam da jeste slucaj
 
Besplatan savet: Mani se corava posla. Trazi drugo resenje. Ustedices sebi i vreme i zivce.
 
Отприлике тако, вероватно ће некако и да ради али рачунај на могућа брљања, нарочито у локалној мрежи. Па и прави лан кабл од 20 метара почиње да брља ако није повезан по стандарду а тек неке парице, ко зна како урађене ...
Постоји могућност да је извођач радова користио лан кабл и онда си на коњу. Ако није, размисли о неком начину да га ти провучеш или неку другу варијанту, ово што си замислио ће касније да ти направи превише проблема.
 
pa koje je drugo resenje ...powerline?
 
Да, или да некако провучеш лан кабл. Или да га је извођач користио. Или бежично.
 
Pa nije moguća gigabitna bez četiri parice! Jedino ako provlačiš novi kabl...ili ako su telefonski priključci možda izvedeni kao četvorožilni, u šta sumnjam.

Besplatan savet: Mani se corava posla. Trazi drugo resenje. Ustedices sebi i vreme i zivce.
Besplatno si ga savetovao da pljune 100-200€ za dva AC access point-a koji bi možda mogli da mu pruže brzine veće od FE umesto da bar proba da koristi praktično besplatno rešenje koje već ima?


Отприлике тако, вероватно ће некако и да ради али рачунај на могућа брљања, нарочито у локалној мрежи. Па и прави лан кабл од 20 метара почиње да брља ако није повезан по стандарду а тек неке парице, ко зна како урађене ...
Ako ima malo znanja i veštine, može da proba sa postojećim žicama. Radi GE bez problema na duzini od ~35m kabla lemljenog na dva-tri mesta, sastavljanog od restlova sa nekog gradilišta, vođen ispod lajsne paralelno sa drugim kablovima, krimpovan ravnim šrafcigerom pin po pin. Dakle, suprotno od svih standarda...
 
A da proveriš da li su kablovi provučeni kroz crevo? Ako jesu, možeš da provučeš šta god ti padne na pamet i milina.
 
Hocu da premjestim telefonsku uticnicu na drugi zid. Mogu li nastaviti telefonski kabl (4 zice) sa UTP cat 6 kablom, mozda neka 3 metra. Nece biti nekih smetnji? Nema bas po prodavnicama telefonskog kabla da se kupi.
 
Bez ikakvih problema.Zadnjih godina,koliko sam ja bar video,trend je da se i telefonska instalacija radi utp kablovima.
 
Sto se tice spajanja zica, je l' svejedno sa kojim zicama od UTP kabla se spajaju telefonske zice? Ono, ne moraju biti iz istog para zice (twisted pair)...

Je l' lemljenje najbolji spoj, ili uvrnuti pa zalemiti ili...?
 
U principu jeste, ali nije da nije:
  • ili izaberi jedan par (jednu boju) ili
  • koristi princip: jedan pol pune boje, drugi šarene (za veće razdaljine,
  • zavisi kako vešto lemiš.
Konfekcijski se kod RJ konektora koriste srednje žice za analognu telefoniju.
 
Sto se tice spajanja zica, je l' svejedno sa kojim zicama od UTP kabla se spajaju telefonske zice? Ono, ne moraju biti iz istog para zice (twisted pair)...
Preporuka je da se koriste zice iz istog para.
Je l' lemljenje najbolji spoj, ili uvrnuti pa zalemiti ili...?
Ja bi gurnuo kabl u RJ11 konektor i tako krimpovao (4 zice iz dva para), ostale bi skratio.

Znam da neki CAT5e kablovi bez problema ulaze u RJ11 konektor. Na jednom mestu sam tako prebacio VDSL modem 25m dalje bez nekog primetnog pogorsanja parametara.
 
Nazad
Vrh Dno