Šta je novo?

Cpu, MB, DDR, PSU ~400e

dkdnt

Slavan
Učlanjen(a)
07.09.2008
Poruke
394
Poena
320
Imaš neku ideju, 99% si siguran šta ćeš da uradiš, dođeš na Benč, dobiješ još 10 ideja, nemaš pojma šta da radiš. Otvori novu temu koja će buduće posetioce isto tako zbuniti :S:

q6600 +p35 koje trenutno teram, teram već 8.5 godina. Da mogu, ne bih ga nikad menjao. Kada vas nešto služi savršeno skoro deceniju, skloni ste da mu progledate malo kroz prste, zar ne?

Elem, komp koristim uglavnom za mutlitasking prilikom rada. To znači da u isto vreme rade i Photoshop, Ilustrator, ceo Ofiice i Google Office, Chrome/Opera/Firefox (2od 3 bar) i to mora da fercera bez štucanja. Druga namena kompa je igranje - Civ5 /vrv i VI kad izađe, Witcher3, Fallout4, CS GO...

Hteo bih da uzmem:

i5 6400
Asus H170 VS MSI Z170 DDR4
16GB DDR4
PSU

1. da li bih primetio razliku između i5 6400 ili i56600k po defaultu i gde mi se ispalti klokovanje i5 6600k cpua?
2. Pitanje za ploču mi je povezano sa memorijom. KOja je realna razlika izmešu ddr4 memorije na osnovnih 2133Mhz ili većoj frekvenciji? Crossfire / SLI ne planiram nikad.
3. Napajanje koje bi bilo kvaliteno a ne veliki potrošač. 500-600W ne više, jer mislim da kombinaciji i5 6400 i 650Ti ne treba ništa jače. Ako bih našao povoljno uzeo bih Seasonih od 400W bez razmišljanja.

Linkovi su ka našim prodavnicama sa najpovoljnijim cenama (za keš) a ima i par malo skupljih opcija na rate (ali ne na kredit). Da li su mađari povoljniji i koliko? Ako je na nivou cele kupovine povoljnije za 50e onda mi se ne isplati da se cimam, zato pitam.

Napajanje bih uzeo bez problema preko Mađara, najviše zbog većeg izbora kvalitenijih napajanja. Problem je što Mađar kog sam našao izgleda više ne radi, a druge ne znam :/ Ako može neka preporuka ili kontakt nekog pouzdanog lika (cene mi tu čak nisu ni bitne, koliko mogućnost da kupim EVGA ili neko bolje napajanje po normalnoj ceni). Takođe, kada se uzima preko Mađara koliko dugo se čeka na komponente?

P.S. Budžet je oko 400e. +PSU

Fala :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam skoro pazario maltene ono sto si ti napisao. i5 6600, asus h170-pro, 16gb ram, seasonic s12 620w psu, samsung evo ssd. Vise Nego zadovoljan. Sto se madjara tice uzeo sam od Digital Scout-a sve. Mogu samo da kazem da sam prezadovoljan likom. Pustio poruku i maltene dobio sve sto sam zeleo za par dana.

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
 
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?384205-Koji-1151-komplet-kupiti

Ukratko: Skylake Non-K procesori mogu da se klokuju na Z170 čipsetu, u drugom topicu imaš relevantne linkove.
i5 6400 - 160e kod mađara
Z170 ploča sa DDR4 - ~100e kod mađara, malo jače kod nas
G.SKILL 16GB Ripjaws V DDR4 3200MHz KIT - 80e kod mađara
XFX TS Series 430W (Seasonic) - 43e kod mađara
Valjalo bi da uzmeš i neko hlađenje tipa LC Power Cosmo Cool LC-CC-120 - ~20e kod nas

400e ukupno, a zver od mašine.
 
@rev pročitao sam tu temu i samo sam dobio još više ideja :)))) Nadam se da ću uspeti da nađem to napajanje - idealno je za mene.

Hvala na odgovorima. Našao sam DS na KP izlogu, pa ću njega kontaktirati za ono što bih kupio od njih.

E sad, ja nisam uopšte u fazonu da klokujem procesor i ne znam da li će mi to ikad trebati. q6600 mi poslednjih 5 godina radi downclockovana na 2.1Ghz. To mi nije prioritet uopšte. Ako ne klokujem da li mi treba neki kuler ili je box dovoljno dobar? NIje neka kinta, ali me bih bzvz bacao pare.

Vidim da ljudi kažu da SKylake ima koristi od brže memorije, al me zanima koliko je to realno vidljivo, pošto su ram memorije već generalno brze. Zato se i dvoumim da li da dam više para za z170+ddr4 @3200Mhz ili da uzmem kvalitetnu H170 i DDR4@2133Mhz?

Takođe, kakve su MSI ploče? Imao sam dve njihove grafe samo i ok su, ali ne znam za ploče.


HVala.
 
Ako nećeš da klokuješ uzimaš H110 za 55e, eventualno B150, a ako hoćeš uzimaš Z170, već od 94e. H170 košta kao Z170 a ne podržava bržu memoriju i overklok, dakle potpuno suluda kupovina. Isto tako 16gb ddr-a nećeš naći ispod 65e. Ako si Q6600 držao downklokovanog onda razliku u brzini memorije sigurno nećeš primetiti, ali ni 15eura razlike na 16gb nije neka razlika, a dobiješ kvalitetniju, lepšu i bržu memoriju sa hladnjacima.
Što se tiče klokovanja, sa box kulerom možeš sigurno da digneš takt do brzine i5 6600 a verovatno i nešto više, a za procesor na defaultu ti drugo hladjenje svakako nije potrebno, box je dovoljan.

Dakle jeftinija varijanta bi ti bila nešto tipa:
i5 6400 - 160e
MSI H110M PRO-D - 53e
2x8GB DDR4 Gskill 2400mhz ili Crucial 2133mhz - 65e

Obrati pažnju da u tom slučaju i5 6400 radi na 2.7ghz kad koristi sva jezgra, dok bi u kombinaciji sa Z170 i aftermarket kulerom mogao da očekuješ 4.5ghz. Razlika u ceni ~60e (40e skuplja ploča i 20e kuler) a u performansama nebo i zemlja. No ti kako hoćeš.
i5 6500 i 6600 nisam spominjao pošto tek to po meni nema logike uzimati, 25 i 40e su skuplji od 6400, a on u kombinaciji za z170 pločom može ta tuče i jednog i drugog, čak i bez drugog hladjenja, za 40e više.

A možeš da razmisliš i o i3 6100. On je 100e, ali po defaultu radi na višem base kloku od i5 6400, i iako ima samo 2 fizička jezgra uz HT vrlo je sposoban procesor. E sad, po onome što si ti opisao, ja bih rekao da tebi treba pravi quad, ali po onome kako si koristio q6600 nisam siguran da je to zaista slučaj oO Jer u protivnom bi imao silnog benefita od klokovanog procesora, a ne još i da ga downklokuješ.
 
Poslednja izmena:
Da, nisam to lepo objasnio za downclock. Na kućnom kompu osetim veliku razliku u performansama kada radim ono što radim na poslu. Na poslu imam radnu stanicu sa i7, GF 970 i 32 GB rama uz ssd u raidu. A to je tek od skoro tako zato što sam pre par meseci promenio posao pa se ukazala potreba da i kod kuće imam komp sposoban za te zadatke. Inače sam ranije koristio komp za navedene igre i neke još starije (BG i slično) i Word :d (bukvalno) - tokom 8 godina nisam primetio da negde u nekom poslu komp štuca. Doduše, skoro sam prešao i na win10 pa možda i zbog toga osećam razliku u perfomansama...

Po ovome što ti kažeš definitivno je isplativije uzeti z170 ploču jer sa tim nivoom performansi prosto neću morati da menjam komp dugo (uz normalno osveženje sa novom grafikom // ramom ili m2 ssdom). To mi je i cilj, da napravim osnovu kao što sam imao sa q6600 i p35. Zato i3 i b150 i h110 ne dolaze u obzir po meni.

Samo da se organizujem gde ću šta kupiti i kojeg proizvođača matične :/
 
Ako nećeš da klokuješ box cooler je više nego dovoljan.
Već sam predlagao u drugim temama ovde.
i5 6400 ili i5 6500 razlika 20eu išao bi na 6500 kad je već OC nije u planu nikada.

Ploča iz H serijie mada ja bi dodao 20eu i uzeo B150 ploču izgledaju makar bolje. H170 biras ispred B150 ali isto S.
Predlog H serije H110M-A
Predlog B serije MSI B150M Mortar ili ASROCK B150M Pro4

Što se tiče ddr4 nebitno ti je realno kad si već u non oc formi uzmi neku 16gb što jeftiniju mhz ti je nebitan bitna ti je količina al aj da lupim predlog
G.SKILL 16GB Ripjaws V DDR4 2400MHz 62eu

A to što si čitao za brzinu bitno je ako si na integruši al kapiram da nećeš koristit. Ako oćeš bržu mem isto G.Skill samo uzmi 3000mhz mislim da je 75eu.

Realno možeš ako ideš na naj jeftinije opcije da sastaviš komp za 282eu H110,i5 6400,16gb ddr4 2400mhz.
A da PSU hm pa nemam ideju za jeftino nek bude TT 730W smart ono je 70eu

Ja bi isao B150 ili H170 i i5 6500- ddr4 ova na 3000mhz i opet TT 730W to ce sve da te izadje tacno 400 ili 405eu pozzz
a da za 20eu vise u plocu imas Z170 bas ova iz gornjeg posta i taj i5 6500 ili 6400 (ne treba 20eu) ide na 4.5ghz ipak treba 20eu za cooler haha pozzz opet :wall::wave:
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na predlozima. Našao sam kontakt od Mađara preko preporuke, a i nesa07 mi je poslao linkove koji su dosta olakšali dalje zezanje. i5 6400 +ASUS z170p ploča kod mađara za ~270e. Eventualno uzmeme asrock fatality k4 za 15e razlike, ali nisam siguran da mi to treba, a i ono... asrock nikad nisam koristio i ne znam šta da mislim o nj.

napajanja EVGA #1 - Corsair - Chieftec

RAM. Ne mogu da nađem ovaj RIpjaws, tj mogu, ali kaže da ga nema na stanju. Ono što sam našao je ADATA @2800MHz - e sad, šta je ADATA? :S: Takođe, da li vam zvuči logično da sada uzmem 2800 - 2400MHz memorije, dakle nešto sporiju od 3000+ kolko ploča podržava, a da nakon par godina eventualno zamenim za neku bržu ako to bude donelo neki boljitak vidljiv?


Za hladnjak - ja imam neki Thermaltake solidan hladnjak na sadašnjem kompu. Da li bi on mogao da se montira na 1151 podnožje? Deluje mi slično raspored rupa na ovim pločama rasporedu na mojoj, pa zato pitam. Evo slika kako izgleda kod mene. AKo je tako onda bih samo kupio neki CPU fan ultratih i završio sa tim.

Hvala vam još jednom puno ljudi :)
 
Poslednja izmena:
Nek ti pređe u naviku da uz komponente stavljaš i cenu po kojoj si ih našao.

ASUS Z170M-E D3 je DDR3 ploča, to D3 označava :D A cena tom ASrocku je 145e koliko vidim na KP. Po kojoj ceni si ga ti našao?
Ja bih ti preporučio ASUS Z170-P za 100e, fina je ploča i ima sve što treba da ima.
edit: vidim sad da si očigledno linkovao pogrešnu ploču pre izmena :D

To EVGA napajanje za 50e je fina kupovina i tu ne bi pogrešio, iako bih blagu prednost dao onom XFX. Kvalitetnije je i ima dužu garanciju, jedini razlog da ga ne uzmeš je ako misliš da će ti u nekom trenutku 430w postati knap.
Taj Chief batali, a daj cene za Corsair i tu memoriju.

A kuler je TT Big Typhoon? Ako jeste ne možeš ga montirati bez nekih modifikacija. Jednostavno ga prodaj za 10e a za 20 kupi onaj koji sam ti preporučio gore.
 
Poslednja izmena:
Za sada Asus z170p - 100e, i5 6400 160e, XFX TS Series 430 W - 44e.

Ram ću verovatno uzeti ovde i to neki sporiji od 3000MHz, vrv 2666Mhz

Hvala svima još jednom :)
 
Poslednja izmena:
Nek ti pređe u naviku da uz komponente stavljaš i cenu po kojoj si ih našao.

ASUS Z170M-E D3 je DDR3 ploča, to D3 označava :D A cena tom ASrocku je 145e koliko vidim na KP. Po kojoj ceni si ga ti našao?
Ja bih ti preporučio ASUS Z170-P za 100e, fina je ploča i ima sve što treba da ima.
edit: vidim sad da si očigledno linkovao pogrešnu ploču pre izmena :D

To EVGA napajanje za 50e je fina kupovina i tu ne bi pogrešio, iako bih blagu prednost dao onom XFX. Kvalitetnije je i ima dužu garanciju, jedini razlog da ga ne uzmeš je ako misliš da će ti u nekom trenutku 430w postati knap.
Taj Chief batali, a daj cene za Corsair i tu memoriju.

A kuler je TT Big Typhoon? Ako jeste ne možeš ga montirati bez nekih modifikacija. Jednostavno ga prodaj za 10e a za 20 kupi onaj koji sam ti preporučio gore.

Izgleda da jeste Big Typhoon :)
 
http://itsvet.com/ram_memorija_gskill_f4_2400c15s_8gnt-pdaa1-71.i?id=3121 Možeš ovo da uzmeš, pa puta dva.

Najjeftiniji 2666mhz moduli su 5100din, dakle na dva modula razlika u ceni je 2200din, što se nikako ne isplati.

Mada ako već naručuješ kod mađara, možeš i memoriju uzeti. To ionako nije kvarljiva roba pa da će ti trebati garancija, a za 65e možda možeš da uzmeš nešto bržu ili memoriju sa nekim besnim hladnjacima. Mislim jeste kozmetika al ako je praktično po istoj ceni onda što da ne :D
 
Poslednja izmena:
Memoriju uzeh Corsair 2 x 8GB DDR4 @2666MHz - 9500 rsd, 1500 skuplje od ovog što si ti okačio (a i to sam razmatrao).

Naručio sam ipak i5 6500 procesor. Brži je od 6400 na osnovnom kloku, pa mislim da opravdava razliku od 20e u ceni :)

Preko Mađara su memorije sve bile preko 85e (doduše nasvirane verzije). A ova što sam uzeo mi ovde odg mi je super jer je na rate. 324e za CPU, MB i PSU + 80e za DDR na rate. Još sad samo da stigne sve :)


Sldeći upgrade je grafa, pa onda vrv opet DDR za par godina neki brži ako bude bilo potrebe. Eventualno m2 SSD. Mislim da sam sada uradio dobar posao po vrlo povoljnim uslovima :)

P.S. Inače sad ima i ovaj DDR4 - 4 x4Gb ~6400RSD što mislim da je najbolja cena (i kod nas i kod mađara).
 
Poslednja izmena:
Konačno da javim da je sve sklopljeno i da fercera kako treba. Posle win10 peripetije sa licencom i mora :)

Ono što sam odmah primetio je da su performanse u igrama (fallout 4, witcher 3) samo za nijansu bolje. CSGO mi se čini isto da radi. Što i ne čudi, jer je GPU ipak mnooogo bitniji. Ali zato je rad na kompu neuporedivo brži, pa mislim da sam napravio dobru stvar.

Takođe. Mađari <3

P.S. Ako neko zna nekog Mađara da uvozi i 2.1 zvučnike nek mi javi plz. DS ne radi zvučnike (kapiram da su im preveliki).

Sledeće godine upgrade GPU je neminovan. Zanima me da li je gf 1060 ok izbor obzirom na napajanje?

Još jednom, hvala svima na sugestijama i kontaktu.
 
Nazad
Vrh Dno