Šta je novo?

Kupovina Stana u Grckoj

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hebes jahtu, treba se preseliti u grcku jer su opusteniji i normalniji od nas (nisu imali ratove, vrv zbog toga).
Mnogo toga zajednicko delimo, pa ako neko ima mogucnost i zelju da provede tamo leto, ja ga podrzavam u potpunosti.
Zapravo, svako ko radi tokom cele godine ceka to jbn leto da promeni okruzenje zarad psihickog zdravlja, zar ne?

Poenta: Kizo, ako imas love i to te lozi, uradi to jer zivot je kratak..
 
Poslednja izmena:
Zar nije bolje/isplativije kupiti stan na mestu gde uvek ima brda ljudi ?
Zakintos, Kavos(Krf), Lefkada?
To su 3 mesta koja su ubedljivo najvise kod nas u agencijama zastupljena.
 
Poslednja izmena:
Da, rekao sam 3-4 nedelje u proseku bih provodio tamo, sto ne znaci da nekada ne bih ostao i duze. Takodje nisam rekao da je za mene izdavanje neko moranje i primarni cilj kupovine stana vec ako moze da se izda super, ako ne Boze moj to me nece odvratiti od kupovine istog jer sam po sebi ce mi predstavljati zadovoljstvo da preko leta odem tamo.
Zasto bih kupio jahtu, ako sam zainteresovan za stan ? Zasto ti umesto tih kineskih telefona ne prodajes organske krastavce ?
 
Deluje mi kao losa investicija. Stan je, osim ako nije izvor prihoda, samo rupa bez dna. Grcka tone sve dublje u ekonomski ambis. A uvek je bolje imati izbor hotela/apartmana, nego da zaglavis u stanu koji moras da sredjujes svaki put kada dolazis. Prazan stan je pakao. Sestri i zetu su bube unistile sav namestaju u stanu u Norveskoj za godinu dana koliko su bili izvan njega. Parket su menjali, sve. 15k evra steta.

Nikada mi nece biti jasni ljudi sa vikendicama. Mislim da je to produkt nekog proslog, daleko opustenijeg i sporijeg vremena, kada turisticka ponuda nije bila ovako nenormalno rasprostranjena i jeftina (140e 10 dana apartmani u grckoj, sa sve prevozom... da biras), kada si mogao da provodis daleko vise vremena izvan grada, daleko od posla i od svega. Sada se zivi ludackim tempom, ljudi jedva spoje 2-3 nedelje.

Prijateljski savet, bolje stavi pare u banku, i putuj po svetu.
 
Poslednja izmena:
Da, rekao sam 3-4 nedelje u proseku bih provodio tamo, sto ne znaci da nekada ne bih ostao i duze. Takodje nisam rekao da je za mene izdavanje neko moranje i primarni cilj kupovine stana vec ako moze da se izda super, ako ne Boze moj to me nece odvratiti od kupovine istog jer sam po sebi ce mi predstavljati zadovoljstvo da preko leta odem tamo.
Zasto bih kupio jahtu, ako sam zainteresovan za stan ? Zasto ti umesto tih kineskih telefona ne prodajes organske krastavce ?
Poenta je u tome da te niko nije odvraćao od kupovine, već su, bar ja, rekli sa aspekta investicije za izdavanje na daljinu, i sada za probleme nekorišćenih stanova koji mogu da te zadese.

Poredjenje sa jahtom je samo u tom smislu, sa gledišta investicije.

Niko te nije savetovao da kupiš jahtu umesto stana.

Poenta je u tvom stavu. Kada otvoriš temu, treba biti spreman na diskusiju. U tome je i čar foruma. Ako hoćeš par uskih saveta, posetiš advokata ili nekome pošalješ privatnu poruku i direktno tražiš savet.

Veruj mi da i ja razmišljam o kupovini stana/kuće/apartmana u GR.

Svojim postovima sam samo želeo da ti prijateljski skrenem pažnju na ugao gledanja, da praviš grešku ako to posmatraš kao investiciju koja će se sama otplaćivati.

Ali toliko od mene. Drndaj se do mile volje, ja se isključujem iz dalje diskusije sa tobom.
 
Poslednja izmena:
Nikako pare u banku ;)

Šta znam ako imaš love kupi život je previše kratak da bi se lomila glava na svakom skretanju ..
Što se tiče vikendica ja sam skroz za ,jeste da su veliki trošak ali kada imaš nešto svoje gde možeš da odmoris mozak kada poželiš cena je nebitna :)

Možda je bolja investicija neka gajba u nekoj srpskoj Banji ili na Zlatiboru :)
 
Poslednja izmena:
Poenta je u tome da te niko nije odvraćao od kupovine, već su, bar ja, rekli sa aspekta investicije za izdavanje na daljinu, i sada za probleme nekorišćenih stanova koji mogu da te zadese.

Poredjenje sa jahtom je samo u tom smislu, sa gledišta investicije.

Niko te nije savetovao da kupiš jahtu umesto stana.

Poenta je u tvom stavu. Kada otvoriš temu, treba biti spreman na diskusiju. U tome je i čar foruma. Ako hoćeš par uskih saveta, posetiš advokata ili nekome pošalješ privatnu poruku i direktno tražiš savet.

Veruj mi da i ja razmišljam o kupovini stana/kuće/apartmana u GR.

Svojim postovima sam samo želeo da ti prijateljski skrenem pažnju na ugao gledanja, da praviš grešku ako to posmatraš kao investiciju koja će se sama otplaćivati.

Ali toliko od mene. Drndaj se do mile volje, ja se isključujem iz dalje diskusije sa tobom.

Da li shvatas da ja nisam trazio nikakav savet u vezi toga dal' je kupovina nekretnine u Grckoj dobra ili losa investicija ?
Pitanje je bilo "ono sto zelim da cujem je neka vasa preporuka za neko mesto. U kom mestu vam se najvise dopalo, sta vam se svidelo tamo,prodavnice, more, ljudi, da li ima ili nema nas Balkanaca, svasta nesto zanimljivo sto ste primetili dobrodoslo je da napisete " kao i "Ima li neko da je prosao tu celu proceduru kupovine da da bilo kakav savet? Takse, porezi, dazbine ... bilo kakva iskustva su dobrodosla !""
Ti i jos par ljudi ste medju prvima pokrenuli pricu o tome kako je to losa investicija, a onda ljudi koji su se ukljucivali u pricu nadovezivali na osnovu tih postova.
Imam svoje razloge zasto kupujem i kraj, dal' je to lose ili dobro to je opet moja stvar. Zaista je krajnje neumesno savetovati nekog' dal' da pare drzi u banci, kupi jahtu ili potrosi na k*rve.
 
Meni se krf jako dopada
Pogotovo sto se mogu naci kucesa svojom plazom na jugu (kavos) za male pare
 
Tako to ide, pitas koji telefon do 150e, dobices preporuke i do 300 (saamo jos malo dodas i ne brines), ili treba mi komp hitno, saaacekaj mart, izlazi novi northbridge :)
 
Meni se jako dopada tvoja namera , koliko sam razumeo novac nije problem a to i nije bilo pitanje. Sitonija ili Krf, tamo bih pazario, da kupujem.
 
@k1z4
U tvom prvom postu si napisao da mislis da je kupovina nekretnine u Grckoj pametna investicija...
Mi smo ti odgovorili da je to najgora moguca investicija.

Pa si napisao da ces da izdajes kada nisi u njoj....
Odgovor je bio da to nece ici tako lako.

Sada si na kraju napisao da uvek mozes da je prodas i vratis pare...
Moj odgovor je da naivno mislis da ces se tako lako uspeti resiti iste, na kraju ces zavrsiti za zarobljenim parama i godisnjim rezijama,porezima i odrzavanjem, dok ce nekretnina stariti i gubiti na vrednosti.

Iz iskustva sam napisao da mnogi moji prijatelji koji imaju vikendice na moru (uglavnom Crnogorskom) ne mogu da nagovore svoju decu da idu sa njima na nju, pa onda izgube ceo svoj godisnji na odrzavanju tih vikendica, umesto da se ko gospoda odmaraju u nekom hotelu.

Sto se tice pitanja na kom mestu da se kupi vikendica, nisi napisao sta hoces od nje:

1.Da li zelis mesto koje je zivo i ima mesta za provod, ili neko mesto koje ima jedan minimarket koji se zatvara u 20h.
2.Da li zelis mesto puno Srpskih turista, ili mozda pijanih Engleskinja koje bi privodio u svoju kucu
 
Posto kazes da ces prosecno biti mesec dana tamo + eventualno iznajmljivaje,mislim da je Kvarner mnogo bolji izbor za investiciju.
Kad si tamo uzivas,kad nisi tuces minimum 1500+ e po apartmanu mesecno...
 
@DukeLander

Nije pitao šta je bolja investicija.[emoji6]

Pitao je Kasandra ili Sitonija nebitno, ali koje konkretno mesto rangirano po broju prodavnica i balkanaca.

Nemoj da offuješ i da kvariš čoveku temu koja će biti korisna i njemu i prvom sledećem članu koji bude imao sličnu dilemu.

E da, najteže je pitanje za koje je potrebna pomoć široke javnosti (pokretaču teme i tom sledećem članu sa istom dilemom) je koliko ima nas "balkanaca" na Halkidikiju. [emoji1]
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi da li trazis provod ili miran porodicni odmor.
Provod pruzaju Jonska ostrva...Krf/Zakintos. Lefkada i Kefalonija porodicna ostrva.Sto se tice Egejske regije,Tasos je pravi biser.Mada za ostrva obavezan trajekt...Halkidiki ima prednost jer je blizu.Ima lepih mesta na sva tri prsta. Opet zavisi sta trzais, da li ti smeta gomila nasih, pa da lici na Adu Ciganliju...ili vise volis Usamljene uvale i male plaze...
 
Stvar je užasno jednostavna - ukoliko si u mogućnosti da izdvojiš 30tak hiljada EUR za stan na morskoj obali, ne dotiče te previše redovno održavanje tj. računi u vidu komunalija i visokih poreza, želiš da imaš svoje mesto za odmor na kojem ćeš provesti bar 1/6 godine godišnje, klizno, što da ne?

Ja sam skoro bio u Perei, fino malo vikend naselje na obali mora tik uz Solun. Stanova na prodaju koliko hoćeš, većina u rasponu između 30 i 35.000 EUR za oko 60tak kvadrata, gore ili dole. Ne znam koliko iznose porezi niti ostali troškovi, ali moji razmišljaju o tome i ja mislim da je to dobra ideja jer su u godinama i treba da im odlazak na more, nesmetan i bez datumskih ograničenja, bude jednostavan. Slična priča važ i iza pokretača teme.

Ono što sam ja njima rekao, a što ću reći i tebi - nekretnina koja stoji i koja se ne koristi je beskorisni trošak i propada vremenom. Nebitno je da li ležiš na rudniku zlata ili nekoj drugoj valuti, trošak je trošak. Grčka je zemlja u kolapsu, nikad se neće izvući iz škripca, ovo malo što se batrgaju će da traje dok ih totalno ne isisaju, posle toga - biće 1993. Pitanje je da li ima smisla upucati taj novac u nekretninu u toj državi, ja iskreno nisam siguran. Ako izuzmemo političko-ekonomski aspekt i činjenicu da je opravdanost kupovine nekretnine na toj lokaciji diskutabilan u slučaju da ćeš tamo da budeš 3 od 54 nedelje godišnje, ne vidim neki preterani razlog da to ne uradiš.
 
Ja bi penziju proveo u Grčkoj. Sada ne bih kupovao, ali za 10-15 god cu verovatno kupiti neku kućicu blizu mora.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
@kiza
Druže, da li si pročitao onu temu što sam ti napomenuo na b92? Tamo imaš dvoje ljudi koji su Kupili u toj regiji nekretninu u Grckoj. Sve do u detalje imaš i ne vidim razlog da se ovde raspravlja toliko o isplativosti investicije kad ti to po tvojim rečima nije bitno. Kupi i uživaj. Bar ja bih to uradio kad bih imao para za to.
Što se tiče toga da Grčka srlja u ambis, pa kapital koji se čuva u Srbiji je 100%bačen tako da u odnosu na to kupovina kuće na moru u Grckoj liči zaista na ulaganje u zlatni rudnik.
 
Ja bi penziju proveo u Grčkoj. Sada ne bih kupovao, ali za 10-15 god cu verovatno kupiti neku kućicu blizu mora.

Ako se situacija drastično ne promeni, nemoj o tome ni da razmizmišljaš. Zdravstvena zaštita je u takvom rasulu da možeš da umreš zbog gluposti, a pod starost će ti trebati puno lekara. Zapravo, ne mogu da zamislim ni jedno životno doba u kome je život u Grčkoj dobar. Ova zemlja je divna samo da se poseti, svakom bih srdačno preporučio da se mane bilo kakvih ideja o životu ovde.

Baš sad naleteh na članak:
https://greecelists.wordpress.com/2...hy-it-is-folly-to-move-to-greece-permanently/
 
Ilion,nisam znao da si postao moderator...

Covek je pitao gde i kako sto se tice Grcke.Verujem da mu niko nista ne bi rekao (negativno-odvracao) da uzima stan i ide da zivi tamo...
Problem su vec navedenih 3-4 nedelje,extremno malo vremena za stan-kucu po godini,neminovno propadanje.Pricam iz iskustva kao i mnogi ovde,gde mi je stan lagano propadao a obilazio sam ga jednom u 2 meseca...

Izdavanje na daljinu i prijateljima zaboravi,od toga nema nista,kao sto je vec receno,znaci nema prihoda od eventualnog potencijala.

Najbitnija stavka: Grcka je u mnogo vecem haosu nego sto se misli,sto potvrsjuje Morbius koji je tamo godinama,valjda bolje zna...
Situacija se nece popraviti u narednim decenijama,zahvaljujuci grckom mentalitetu i nenormalnom drzavnom dugu.
Ja znam po grckim komsijama,kojima rodbina masovno dolazi u Nemacku,ostavljajuci nekretnine na prodaju kod kuce... pa kada ti 10-tak ljudi prica istu pricu,neke istine ima...
To znaci pad cena nekretnina u bliskoj buducnosti.
Geo pozicija - tampon zona izmedju azije i evrope=islam-hriscanstvo + izbeglice = sve manje turista iz evrope (sto se videlo po ovoj godini) = manje prihoda/para = jos veca kriza = sve veci potencijal za vrlo neprijatne situacije = razmisljas jel ti je citav stan?

Da sam na njegovom mestu i ako sam bas odlucio da tamo uzmem stan i nije bitna neka eventualna zarada kada nisam tamo,sacekao bih jos izvesno vreme,za iste pare ce uzeti bolju nekretninu ili slicnu na boljoj poziciji,pa sta bude posle...

Ako mi je bitna zarada i da ne propada nekretnina,gledao bih da uzmem nesto na Kvarneru ili Makarskoj... podrucja kojima eksponencijalno raste posecenost a cene su trenutno jos uvek prihvatljive ali rapidno rastu... podatak da je prosla i ova godina oborila sve rekorde dovoljno govori + sam licno bio na Kvarneru i da sam imao dovoljno kesa momentalno bih uzeo neki stancic-apartman. Npr hteli smo sa suprugom da duze ostanemo na Krku i u Baskoj od 500+ apartmana ni jedan slobodan nisam nasao a cene privatnih za 3 zvezdice idu i do 150e za nocenje i sve izdato...
Znaci,imas nekretninu koja isplacuje samu sebe + odlican izbor agencija za izdavalje i odrzavanje apartmana.

Kiza ima sve informacije,na njemu je da odluci sta mu je najbitnije i najpametnije
 
Savetovati srbina da kupi kucu u Hrvatskoj je van mog mentalnog domasaja..

@yooyo
+1
Basta, camcic, pecaljka, 4x4 i nista mi vise ne treba. :)
Deca dolaze preko leta, taman dovoljno retko da se ne posvadjamo..
 
Poslednja izmena:
Čitam i ne verujem :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ilion,nisam znao da si postao moderator...

Covek je pitao gde i kako sto se tice Grcke.Verujem da mu niko nista ne bi rekao (negativno-odvracao) da uzima stan i ide da zivi tamo...
Problem su vec navedenih 3-4 nedelje,extremno malo vremena za stan-kucu po godini,neminovno propadanje.Pricam iz iskustva kao i mnogi ovde,gde mi je stan lagano propadao a obilazio sam ga jednom u 2 meseca...

Izdavanje na daljinu i prijateljima zaboravi,od toga nema nista,kao sto je vec receno,znaci nema prihoda od eventualnog potencijala.

Najbitnija stavka: Grcka je u mnogo vecem haosu nego sto se misli,sto potvrsjuje Morbius koji je tamo godinama,valjda bolje zna...
Situacija se nece popraviti u narednim decenijama,zahvaljujuci grckom mentalitetu i nenormalnom drzavnom dugu.
Ja znam po grckim komsijama,kojima rodbina masovno dolazi u Nemacku,ostavljajuci nekretnine na prodaju kod kuce... pa kada ti 10-tak ljudi prica istu pricu,neke istine ima...
To znaci pad cena nekretnina u bliskoj buducnosti.
Geo pozicija - tampon zona izmedju azije i evrope=islam-hriscanstvo + izbeglice = sve manje turista iz evrope (sto se videlo po ovoj godini) = manje prihoda/para = jos veca kriza = sve veci potencijal za vrlo neprijatne situacije = razmisljas jel ti je citav stan?

Da sam na njegovom mestu i ako sam bas odlucio da tamo uzmem stan i nije bitna neka eventualna zarada kada nisam tamo,sacekao bih jos izvesno vreme,za iste pare ce uzeti bolju nekretninu ili slicnu na boljoj poziciji,pa sta bude posle...

Ako mi je bitna zarada i da ne propada nekretnina,gledao bih da uzmem nesto na Kvarneru ili Makarskoj... podrucja kojima eksponencijalno raste posecenost a cene su trenutno jos uvek prihvatljive ali rapidno rastu... podatak da je prosla i ova godina oborila sve rekorde dovoljno govori + sam licno bio na Kvarneru i da sam imao dovoljno kesa momentalno bih uzeo neki stancic-apartman. Npr hteli smo sa suprugom da duze ostanemo na Krku i u Baskoj od 500+ apartmana ni jedan slobodan nisam nasao a cene privatnih za 3 zvezdice idu i do 150e za nocenje i sve izdato...
Znaci,imas nekretninu koja isplacuje samu sebe + odlican izbor agencija za izdavalje i odrzavanje apartmana.

Kiza ima sve informacije,na njemu je da odluci sta mu je najbitnije i najpametnije
Druže, moj prethodni post je bio šala na račun pokretača teme, ne na tvoj.

Ja se potpuno slažem sa tobom što se tiče GR a ipak ozbiljno razmišljam o kupovini nekretnine tamo. Ne gledam na tu kupovinu kao na investiciju, već razmišljam o njoj samo kroz životno zadovoljstvo i dodatnu udobnost koja mi je potrebna.

Za sve ovo ostalo što pominješ me nije previše briga u ovom trenutku, već mi je samo bitno da omogućim sebi i svojoj porodici dovoljno vremena za boravak tamo da bih se konačno odlučio za to. Sa vremenom će biti malo teže nažalost.

Onaj koji se ne slaže sa tobom, i koji smatra da niko od nas to ne treba da piše je pokretač teme, i zato sam napisao onakav post.

Moraću da poradim na tome da pišem jasnije. Par ljudi me nije razumelo juče, mora da je do mene a ne do njih. [emoji1]

Pročitaj temu od početka, biće ti jasnije. [emoji1]
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se,pogresno sam razumeo.
Kao sto rekoh,svako radi ono sto misli da je najbolje,nikom nisam rekao da ne moze i sl gluposti,samo sam izneo svoje misljenje koje ne znaci da je 100% ok.
Tema procitana od pocetka.
Kao sto ti ozbiljno razmisljas o GR,tako i ja o CRO...

Nervozni/Danilo: to znaci da su srpski vlasnici vila-apartmana sa svim SRB auto tablicamana Krku takodje van vasih domasaja?
 
to sto si video je 90% ostalo od >'90-ih, ko nije hteo/uspeo da proda.
Neka hvala, been there-done that
 
Pokretač teme je u fazonu, super, meni ste pomogli, rešili veliku dilemu/problem, može lock, odnosno brisanje teme. [emoji1]

Svi su vidjali takve teme/članove ovde. Valjda nisam ja jedini?
 
Ima na par drugih foruma, ista tema sa ljudima koji su stvarno kupili nekretnine dole ...
Šta znam, meni zvuči vrlo zanimljivo, ali nisam siguran da je isplativo :)
Pogotovo za nekoga ko boravi manje od mesec dana dole ...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zašto bi bila, neka pišu ljudi :)

Evo sajtova gde se može videti ponuda:

http://www.xe.gr/property/en/ i http://www.grekodom.com

I informacije - http://www.grckainfo.com/utisak-78-Iskustvo-sa-kupovinom-stana-na-moru-u-grckoj.html
Ima na ana/putovanja/b92 forumima informacija iz prve ruke od ljudi koji su kupili stanove/kuće dole ...
U većini slučajeva je to poluostrvo Halkidiki (stigneš iz Niša npr za par sati kolima, Solun je isto blizu) - prvi prst Kasandra ili drugi Sitonija, ali ima i onih koji su kupili neke nekretnine po ostrvima ...
Npr Tasos je na severu, bliže, bezbednije i lakše stigneš do njega nego do CG :)
 
Poslednja izmena:
Nema, Grci su za razliku od nas bili pametni pa su imali pravilo da za kupovinu nekretnine u pograničnim područjima treba odobrenje države tako da danas nemaju problem sa Albancima i Turcima ...

95-97% stanovništva su Grci, na turiste gledaju sa poštovanjem jer da nema turizma živeli bi gore od nas :)
Mislim da od turizma imaju više od 50% bdp-a ...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Bila neka vest juče da im turizam učestvuje u bdp sa čak 60%, u pravu si.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno