Šta je novo?

Pregrevanje VRM i mosfeta na Arock 970 Pro3 R2.0

DieH@rd

Slavan
Učlanjen(a)
31.10.2008
Poruke
4,992
Poena
465
Kada sam nedavno kupio Arock 970 Pro3 R2.0, nisam ocekivao da cu imati problema sa FX8350 procesorom [na stock kloku], ali problemi su nastali cim sam zamenio moju polu-umiruci 270X sa novom RX470 grafickom. Cim sam opteretio komp sa gamingom, poceli su da se desavaju cudni framerate dropovi, kao da se CPU throttleuje na svakih 30sec kada se CPU zagreje. Odjednom se brzine skresu sa 4ghz na 1.3ghz, a issue nisam mogao lako da indetifikujem jer su SVE temperature bile totalno u normali.

Witcher 3 - https://abload.de/img/cpu4e0qpv.jpg
cpu3hlqkf.jpg

^oboje sa otvorenim kucistem sa coolerom koji je duvao "na gore", tj vazduh nije prelazio preko power modula.

Onda sam na netu nasao sta je problem, VRM i mosfet se pregrevaju sa FX83xx procesorima jer na njima nema nikakvih heatsinkova, a sam Asrock predlaze da korisnici tih procesora koriste top-mounted fan na cooleru koji bi slao vazduh svuda oko procesora i time hladio power module. ~_~
970%20Pro3%20R2.0(L1).jpg


Kao privremeno resenje dok ne nadjem gde da kupim mosfet heatsinkove sam namestio setup gde je moj stari TX3 cooler uperen da duva preko power modulima, a cooler sam okrenuo da duva ka pozadini kucista tako da je airflow sada tu mnogo jaci.



Rezultat, sve radi odlicno i u zatvorenom kucistu, i sintetika i igre. :) Treba naravno jos da istestiram, ovo su rezultati od prvih par sati testa.
success8ms00.jpg



E sad pitanje, da li se kod nas igde mogu naci ovi bas mali bakarni heatsinkovi za mosfete koji imaju lepljivu supstancu na sebi? Malo sam gledao, i nisam nasao ovde kod nas, a van srbije takodje nisam nasao nekoga ko to salje do nas. Kao sto se vidi u slikama, imam jako malo mesta oko mosfeta, pa moram bas ove mini heatsinkove. GamerNexus youtube ekipa je koristila mnogo dobre uzdignute mosfet heatsinkove, ali ne znam koji je to model uopste.
https://youtu.be/_u9QvMAiJS4?t=1082
 

Prilozi

  • img_20160824_234009fysoo.jpg
    img_20160824_234009fysoo.jpg
    377.4 KB · Pregleda: 129
  • img_20160824_233832g1sxz.jpg
    img_20160824_233832g1sxz.jpg
    209.1 KB · Pregleda: 110
Ima si ovih resenja na KP koliko hoces, samo trazis hladnjaci za ram i grafiku :) Cene se krecu od 50 din za komad do 600-900 dinara za set od 8 ili 10 velicine 1x1cm mada ima i manjih. Skoro svi imaju 3M lepjivu termoprovodnu traku na sebi.
Drugo, jezivo je stavljati FX8350 na maticnu sa malo faza, em su bez hladjenja. Ti procesori idu na bar Gigabyte 970A-UD3 i slicne. Mozes na kraju jos dodati dva mala ventilatora od 40-60mm da duvaju preko tih hladnjaka i ostace hladni definitivno. To sam ja radio na mojoj MSi 870-C45 kada je radio Phenom II 955BE na njoj.
 
Poslednja izmena:
1x1 cm su preveliki da ih uguram , ovi Micro ce odlicno pasovati. Za njih cu morati uzeti termalni lepak, al vidim da ih ima jeftinih po oglasima.

Sto se dodatnog ventilatora tice, prvo cu pogledati da li su samo heatsinkovi dovoljni.
 
Greota je sto imas i hladjenje i napajanje i graficku da opravdas neki 4.3-4.5ghz OC, a ploca sputava..

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nisam previse zainteresovan za overclock, bitna mi je stabilnost. Ploca je OK, nedavno kupljena i pod jos dosta garancije, procesor radi ko podmazan, samo treba srediti ovo hladjenje.
 
Ja sam imao problem kao i ti sa GA 990 XA UD3, s tim sto ona ima heatsink, ali u sintetici i igranja BF4 jedno 5 sati desavao se throttle kod FX 8350.
Ja sam na kraju kupio, u ono vreme, Thermalright hladnjak za mosfet. Mada moja ploca je imala mosfetove u 2 reda, tako da sam imao malo vise prostora za manevar.
 
Zanimljivo resenje, nazalost kod mene nema toliko mesta.
 
Inace koliko se secam, desavalo mi se i trotlovanje kada mi je bila iskljucena opcija u BIOS-u, cini mi HCP, i kada mi je bila uljucena opcija APM. Kada bih ukljucio HCP i iskljucio APM, sve bi radilo kako treba.
 
Kod na mojoj ploci sam nasao da je Cool 'n' Quiet bio aktiviran. Iskljucio sam to pa cu ovaj vikend isprobati dal ima promena.
 
Cool n Quiet je prilicno cool opcija.
On spusta klok kada nista ne radis, tako da mislim ako ne zelis da ti cpu radi non stop na maksimalnom kloku, ostavi je ukljucenu.
Cini mi se da ona nema uticaja pri opterecenju.
 
Isprobao sam sve konfiguracije BIOS podesavanja za CPU, nista ne pomaze. Jednostavno se VRM pregreva kada proc radi non stop na 4.0ghz u duzim periodima. Mora ili bolje hladjenje [sto provereno radi], ili prelaz na drugi HW. Za sad sam voljan da obezbedim bolje hladjenje jer ploci osim toga zaista nista ne fali, a i maltene je nova i u garanciji.
 
Poslednja izmena:
Onda je to to.
Samo probaj nekako da skarabudzis neke hladnjake i da ih nakacis termalnim lepkom. Kada sve to proradi bice ti bolji osecaj nego da kupis novu :)
 
Uradicu to, a vuce me zelja da u sledecih godinu dana predjem na Ryzen/Intel. Stavio sam HW na oglas da vidim ima li trenutno uopste zainteresovanih, mada ne verujem da trenutno ima puno zainteresovanih za AM3 HW.

Inace, smanjio sam voltazu procesora sa 1.3375 na 1.3. Throttlinga i dalje ima, ali sve radi OK i overal temperature su primetno opale.
 
Poslednja izmena:
Ako si vec stavio one male pasivne hladnjake na mosfet-ove onda povezi neki manji ventilator (max. precnika koji moze stati) na hladnjak te 212x tako da je uperen ka naponskoj,jedino resenje.
 
Nisu mi stigli heatsinkovi jos, javicu svakako update kada stignu.
 
Imaš ovde sliku na pola strane. Nažalost, moje su propale sa imageshackom, ali, koja nije moja ali je na tu foru, je sa foruma.


https://tinyurl.com/j26owyr

Samo uzmeš običan alu kuler od AMD sa rebrima i isečeš na debljinu mosfeta i to je to.

Davno sam imao taj problem i od tada ne kupujem ploče bez mosfet hladnjala :)

:wave:
 
Ma kakvi,probao da seckam stare kulere i stavljam na naponsku i nema efekta,jedino resenje je mali ventilator da duva na nju i nema trotlinga.ili pazariti plocu koja je adekvatna za amd fx 8k seriju.

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Ma kakvi,probao da seckam stare kulere i stavljam na naponsku i nema efekta,jedino resenje je mali ventilator da duva na nju i nema trotlinga.ili pazariti plocu koja je adekvatna za amd fx 8k seriju.

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока

Zavisi i kakav je protok vazduha preko kulera na naponskoj. EreBoss lepo hladi DIY hladjenje, ali se zato moralo zrtvovati, prva dva slota za ram moraju biti popunjena niskoprofilnim ramom :(
 
Zavisi i kakav je protok vazduha preko kulera na naponskoj. EreBoss lepo hladi DIY hladjenje, ali se zato moralo zrtvovati, prva dva slota za ram moraju biti popunjena niskoprofilnim ramom :(
Tesko da je tako,kod mene cak i sa tim malim ventilatorom trotluje posle odredjenog vremena kad ga maltretiram sa prime.Jednostavno te ploce sa osakacenom naponskom nisu za fx8k proc.

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Moraš da povećaš promaju u kućištu. Najbolje je ako imaš mesta na bočnu stranicu (ili da je moduješ kao ja) da staviš neki vent 120mm i to neki brži tako da duva direktno na te mosfete i jedan nazad da izvlači takođe neki brži vent. Bez buke nema ladovine a bez ladovine nema ni klokovanja.
 
49e6a0c7b2291fce56b908f9c8d8f4ce.jpg


Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Ovako je kod mene reseno da na stock brzini ne obara takt.inace zanemarite tepih od prasine sa strane davno sam cistio.

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
f8df6e8a0d340dab85798540431164eb.jpg


Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Ovde prime radi vec duze vreme i za sada nema obaranja

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Sunce ti gde je tebi komp kada ima toliko te masne prasine mora da se pusi u prostoriji, jadne komponente xD
 
Nazad
Vrh Dno