Šta je novo?

Проблем са хардом

calexx

Slavan
Učlanjen(a)
15.10.2013
Poruke
7,953
Poena
420
Синоћ сам вероватно остао без харда али ипак морам да покушам са хватањем за сламку. :(

У компу сам имао три харда, 1Т, 2Т и 200 гига, био је стартован Windows 10 Insider са трећег а хтео сам да покренем један (портабл) програм са другог. То је и радило неко време а онда је одједном све стало. Вртео се loading курсор, нисам могао да променим таск тј он као мења али опет врати на овај који је кренуо. Могао сам са atl-ctrl-del да добијем онај прозор са неком понудом и на крају сам после свега изабрао да рестартује комп. Прешао је на плави екран са reboot и тачкицама које се врте у круг ... и то је било све. После десетак минута чекања сам га ресетовао на дугме и од тада не могу до другог харда.

Када сам стартовао линух, добио сам одмах на почетку инфо ata2: COMRESET failed (errno=-16) и то неколико пута, после је све прошло али касније од харда ни трага. Онда сам стартовао Windows 7 са првог а после и Windows 10 са трећег али ни тамо није било боље. Диск менаџмент показује да хард није иницијализован и не може да то уради због I/O грешке.

Пробао сам још неке алатке типа MiniTool, EaseUS и GDB, нека од њих уопште не види хард, нека га види као лош или види само 512В и ништа није помогло. Најгоре је то што биос види хард али каже да је 0В. Пробао сам њега соло да не буде да се напајање побунило, пробао сам и каблове од хардова који раде али биос увек каже 0В. Не види га ни други комп, мада нисам ни очекивао јер ако на компу раде два, онда није до њега.

Да ли постоји нека варијанта да хард проради? Проверио сам и WD гаранција је истекла 22.2.2015. па ни теоретски не могу да добијем други хард, мада ми више значи садржај. Хард је купљен прилично давно, један од првих 2Т, у питању је WD зеленко и до сада није показао никакав знак да му није добро.

Што се података тиче, било је скоро 1Т музике (што је мање важно јер је велики део тога на руском облаку) али ми је мучно што немам појма шта је још ту било а никако се нисам сетио да направим макар попис (у WII) па да бар знам шта је нестало. :(


Да ли постоји неки начин да се хард излечи или је баш испустио бели дим? :(
 
Malo je verovatno, maltene nemoguće da više išta možeš uraditi sa tim diskom da ga spasiš. Ako imaš nekih baš bitnih podataka na njemu, postoje specijalizovane firme koje se bavem izvlačenjem podataka sa svih mogućih medija. Njihove usluge nisu jeftine, ali kada su bitni podaci u pitanju ... ;)
 
Не знам шта је остало на харду, ништа важно што доноси паре или може да их донесе, оно што сам поменуо је гомила музике што није битно, неки збир софтвера из задњих пар деценија (још мање важно) па разни драјвери (неважно) онда један фолдер са неколико HD филмова где сам више вежбао неке програме него што ми значе, а и лако се опет довуку ... не знам шта је остало, у питању је пар стотина гига ко зна чега, сигурно ћу временом да се присећам кад ми то затреба па ћу да кукам. Ма платио бих (да имам паре) само да могу да видим садржај и сазнам без чега сам остао.

Иначе видим да то није редак проблем, сигејт има фирмвер фикс који решава тако нешто, можда се појави и за овог а можда и ја дођем до пара да платим. Диск остаје и чека својих пет минута. :(
 
Možda se i pojavi neko koje imao sličan problem i uspeo da ga reši, pa da ti pomogne , ali kao što već rekoh, po onome šta si sve pokušao, moje je mišljenje da mu ti tu ništa više ne možeš pomoći.
 
Наравно, ја и не умем да помогнем него могу да сачекам некога ко се боље разуме или му је неко шапнуо решење. Вероватно оне фирме које добро наплаћују знају али они не шапћу како се то ради.
 
Ma, za adekvatnu cifru ima da ti šapuću do sutra ;-)
 
pa ima onaj duksa na forumu...
a jel si koristio wdidle za podesavanje 'parkiranja'?
 
Знам ко шта ради, али сам написао да пара за ово немам и да ће све да сачека неко боље време када будем имао. :( Нисам ништа подешавао, све је радило како јесте.
 
onda nista. kod starih je moglo da se zameni elektronika istim modelom, ne znam za novije diskove.
 
Мислим да је потребно да се осим друге електронике пребаци и неки чип али ако баш тај брља, онда је питање да ли би то успело. Могуће је да је ипак само софтвер/фирмвер проблем, зато ћу да сачекам. Мада ... гомила пријављених сличних проблема од пре ~3 године и нигде тема није завршена решењем. :(
 
Znas kako, ima gomila ljudi sa istim problemom, a nisi naveo ni model ni seriju. A svi imaju isti problem :)
To je kao ono, majstore majstore opet isti kvar. TV nema ton nema sliku.
Ono sto je isto je percepcija problema, ali ne i sam problem.
Ako se prijavljuje u biosu i pokazuje nulu, 99.99999% je PCB ok. Otisle su ili glave ili FW, ili glave pa FW.
Vrlo cesto jedna od 6 glava bude prljava pa disk ne cita. U svakom slucaju mora u anesteziju...
 
Мислио сам да сам написао модел, у питању је WD20EZRX 2T, сад на њему видим датум 03 јан 2013, мислио сам да је старији. Могуће је да сам њега добио тада у замену за исти који је отказао у гарантном року па ми датум делује чудно.

Ако нисам све написао, диск је радио нормално од како је купљен до пре неко вече, онда је комп почео да се кочи (покренут програм који је био на овом харду) и после рестарта га више није било. Биос показује 0.0GB и онда вероватно програми не могу да ураде ништа.

Нажалост, сад немам кинту да га носим на лечење па ће да сачека боље време. :(
 
Случајно се сетим овог харда и сад видим да сам пре тачно две године написао последњу поруку о њему. Да ли је неко имао сличан проблем и нашао неко решење? Укратко, хард је радио и у једном тренутку престао, биос га види као 0.0МВ па програми за опоравак не могу да помогну. Читао сам и да Seagate има неки firmware fix за тај проблем, WD није тада имао. Или да и даље чека негде у соби??
 
Pazi na disku imas ili los Fw ili lose glave. Resenje ima ali gremlini ne pisu sw i ne odvrcu srafcigere.
Meni puklo crevo za intercooler, mora da se zameni...
 
Као што сам писао, у питању је хард који сам прежалио, једино је штета што нисам направио неку базу са садржајем да бар знам шта сам изгубио од података. Чисто информативно. Хард је радио пар година а да ли се нека глава запрљала или се пореметио fw ... немам пара да проверим на редован начин. Питам само зато што сам чуо да seagate има неки firmware fix који као решава овај проблем па се све надам да ће и wd да направи нешто такво.
 
Fw fix je obuhvatao diskove napravljene pre 8 godina, i izasao je relativno brzo. Nece se niko vracati unazad, sad prave nove probleme cuj mene diskove.
 
Па и није ми једини хард који је испустио бели дим. ;) Имам и једног блекија 1Т и још неке мало старије, све до једног 80МВ. Могу да послуже за кисељење купуса.
 
Nazad
Vrh Dno