Šta je novo?

Koji 1151 komplet kupiti?

parafora

Slavan
Učlanjen(a)
16.12.2005
Poruke
298
Poena
320
Moja oprema  
Laptop
HP 840
Mobilni telefon
P30 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Zdravo društvo,
moj kućni računar je na samrti i pitanje je trenutka kada će mu dani biti odbrojani. Kako zbog prirode posla sebi ne bih smeo dozvoliti ni jedan dan bez računara, doneta je odluka da se zameni.
Ja već jako dugo nisam nisam u ovim vodama i sa setom se sećam lepih dana (i noći) provedenih pored otvorenog kućišta izvlačeći svaki mogući atom snage iz svog ljubimca. Sećam se da sam bio onaj koji je znao sve prednosti i mane određenog čipseta, procesora, memorije, i koji je bio prvi izbor za savet kada je neko od prijatelja kupovao staru mašinu.
Stvari su se promenile i ja sam vremenom izgubio entuzijazam koji sam imao a samim tim ostao uskraćen za informacije o novostima u ovoj sferi, ali sam siguran da sada, na ovom istom forumu na kojem sam ja sve te stvari naučio, postoji mnogo vas koji tačno znate šta je dobro a šta ne, i stoga vas molim za prijateljski savet.

Za početak bih vam napomenuo da igre odavno ne igram i da ono što želim nije super gejming mašina. Svoj računar, pored nebitnih kućnih operacija, koristim isključivo za programiranje (Visual Studio) koje se često svodi na zahtevne i iscrpne testove određenih aplikacija. Sa druge strane, budžet mi nije neograničen (ali svakako nije ni fiksan) i radije bih da napravim malo slabiju mašinu koju ću dugo koristiti (uz povremeni upgrade), nego sada prosuti neke prevelike pare i kupiti neku zverinu.

Proveo sam nekoliko dana čitajući o novim tehnologijama i pokušavajući da sam donesem neke zaključke, ali sam shvatio da mi je pomoć itekako potrebna. Stoga ću vam napisati neka moja razmišljanja o tome šta bi moglo zadovoljiti moje potrebe i molim vas da me ispravite gde god da sam pogrešio i preporučite ono što je bolji izbor.

Odlučio sam se za Z170 čipset, kao najnoviji, i kao onaj koji podržava DDR4 na frekvencijama vecim od 2166Mhz. U početku mi se činio kao pravi izbor zbog mogućnosti klokovanja non-K procesora, ali vidim da su i to zabranili i da postoji mogućnost da to nece biti moguće.

Što se tiče same ploče evo nekih mojih želja i potreba:
  • voleo bih da postoji mogućnost da jednog dana u nju ubodem neki pcie m.2 ssd i iskoristim 32Gbps vezu (sada bih uzeo neki sata3 ssd).
  • ne verujem da ću ikada u zivotu staviti dve grafičke u računar (čak sam spreman da u novu konfu prebodem svoju matoru karticu jer mi gpu rendering ništa ne znači).
  • voleo bih da postoji usb 3.1 (po mogućstvu sa jednim usb-c portom jer bi mi odgovarao zbog telefona).
  • 4 slota za ram jer bih 16Gb (2x8), koje bih sada kupio, jako brzo dopunio sa još 16.
Procesor sam mislio uzeti i3-6100, a onda ga jednog dana, kada cena i7 procesora padne, zameniti za neki sa značajno boljim performansama.

Memoriju ne znam koju da izaberem. Naravno, voleo bih da ona radi na 3000Mhz, ali nisam siguran da li je to moguće, niti kako se u današnje vreme podiže njena frekvencija (da li postoji množilac, da li ide preko bclk-a, ili kako vec). Da li će to biti moguće sa ovim procesorom i pločom koju izaberem? Ne bih da se otvorim za neku ultra brzu memoriju samo da bih shvatio da ona maksimalno može raditi na 2133Mhz.

I za kraj, evo nekog izbora koji sam napravio, i koji bi mogao poslužiti kao početna tačka naše dalje diskusije:

Gigabyte GA-Z170-HD3P
Intel® Core™ i3-6100 Processor (3M Cache, 3.70 GHz)
Corsair Vengeance® LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3000MHz C15 Memory Kit - Black (CMK16GX4M2B3000C15)


Znam da ovde ima dosta pitanja i nedoumica, ali bih vas zamolio da mi za početak makar razjasnite sledeće:
  1. Da li ću memoriju moći da nateram da radi na 3000Mhz sa ovom konfiguracijom?
  2. Da li postoji mogućnost klokovanja non-K procesora ili je to definitivno prošlost?
  3. Da li neki drugi proizvođač ploča ima bolji izbor od Gigabyte-a (npr asus Z170A)?
  4. I na kraju, šta biste mi vi preporučili umesto ovog mog izbora?

Post bio opširan i iscrpan (jer verujem da kvalitetan odgovor zahteva dobru specifikaciju zahteva), i pretpostavljam da je većina vas odustala pre nego što ga je pročitala u celini, zato vam se unapred zahvaljujem ako ste do ovde stigli i rešili da me posavetujete.
 
Dobro si izabrao, z170 zbog brzine memorije... brzina se podize "na klik" :)
samo uzmi G skill Tridentz ili RipJaws 16gb 3200 je oko 80evrova, a skylake ima dobiti od brze memorije za razliku od proslih procesora...

mozes da klokujes na Z plocama, ili ako ne moze samo se ubaci stariji bios... kad se odlucis koju ces plocu definitivno, pitaj gugla... on zna sve :)

bolje Asus, ili mozda MSI Z170A Gaming PRO jer izbacili su skroz USB 3.0 i stavili USB 3.1, cak i za front panel...
ali ako si i dalje u nedoumici, Asus z170-a je odlican izbor...
 
Hvala za info o G.Skill memoriji, prilično je povoljna. Nisam je uzimao u razmatranje jer u "moje vreme" i nije bila naročito popularna pa mi nije ni palo napamet da guglam. Da li se pokazala kao dobar izbor? Malo sam skeptičan zbog cene...

Što se tiče ploče, pre sam za ovaj asus. Vidim da je dosta ljudi na forumu poseduje i da su na njoj klokovali baš ovaj i3-6100. Nisam primetio neke velike primedbe kada je ona u pitanju.

MSI mi, sa druge strane, takodje lepo izgleda. Nekada su im ploče, blago rečeno, bile krš, ali vidim da se situacija dosta promenila. Jedino mi se ne svidjaju sve ove diode zbog kojih svetli kao božićna jelka, a kako mi je kućište prilicno providno, mislim da bih imao problem noću.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ah, i izgledalo je previše dobro da bi bilo istina ☺️ Da li bi preporučili nešto ddugo u nedostatku G.Skilla?
I pretpostavljam da je prava stvar kupiti memoriju na 3200 (ili bržu?) , kada već to ova ploča može poterati bez problema...
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam u nekoj od tema da je moguće očitati temperature pomoću neke dve aplikacije, iako nije moguće pomoću onih koje se najčešće koriste. Ne zameri, ne mogu im se setiti imena..


Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
g skill nema jer se prodaje kao lud :)
dobra memorija...
nemam licna iskustva, vec sam i ja samo citao o tome, jer i ja ocu sve to isto da kupujem pa citam sve o tome vec 2 meseca, i gledao dosta YT od ovih sto testiraju svasta...
bio je oglas ovde negde na benchu, patriot 8gb 3600 za 50e, pretrazi mozda nije prodao lik...

oficijelni bios se ubacuje, samo stariji gde jos nisu bili zakljucali OC, nista modovano od rumuna i ostalih kineza...
ali to tek pogledaj kad odlucis def koju ces plocu pa samo za nju trazi...

te led diode na MSI mozes verovatno da ugasis...
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na savetima. Kupio sam komplet i prilicno sam zadovoljan dobijenim.
Odluka je pala ipak na GA-Z170-HD3P plocu jer je prednost ASUS-ove ploce u principu bila samo mogucnost za SLI koji nikada necu koristiti.
CPU je uzet i3-6100 a memorija bas ona koju je Balaburin pomenuo (Patriot Viper na 3600Mhz).
Brinuo sam da memorija nece raditi na 3600Mhz, jer je ploca deklarisana za maksimalno 3466, ali nije bilo nikakvih problema i sve radi stabilno.

Pozdrav i jos jednom hvala svima koji su ucestvovali.
 
Nazad
Vrh Dno