Šta je novo?

Polozaj napajanja, sta je bolje gore ili dole

Kluzo

Slavan
Učlanjen(a)
08.10.2005
Poruke
380
Poena
320
U zadnjih par godina veci broj kucista dolazi sa donjim polozajem napajanja, navikao sam da su kucisa sa napajanjem u gornjem polozaju pa mi je ovo pomalo neobicno, ali pretpostavljam da postoji neki razlog tome.
Pitam se (i clanove foruma) dali polozaj montiranja napajanja na dnu kucista daje neka poboljsanja u odnosu na gornji polozaj.
 
manje bitan razlog - estetika. lepse je kada je dole, lakse se kriju kablovi, itd...
vise bitan razlog - ne uvlaci vreo vazduh iz celog kucista... kada je gore napajanje, kroz njega prodje sav vruc vazduh koji se dize, bukvalno sluzi kao izduv. moze mu pomoci jos jedan vent pozadi, ali na takvim kucistima obicno bude bedna 8ica ili plafon 10ka. kada je napajanje dole, uzima svez vazduh samo za sebe i odmah ga izbacuje, nema dodira sa komponentama unutar kucista.


eh,dok sam kucao, pool kratko i jasno :D
 
+
Stavljanjem napajanja dole se obezbeđuje: bolja provetrenost(mogu se namontirati ventilatori gore i nazad za izbacivanje vazduha), mogućnost montiranja vodenih hlađenja, bolje kabliranje naročito kod ne modularnih napajanja(tj višak kablova neće visiti), mogućnost motiranja "jačih"(dužih i težih) napajanja...

Mana:
-ako je napajanje ima kraće kablove, moguće da neće dohvatiti konektor za napajanje CPU-a(EPS12V)
-problem sa kablovima može biti i ako kućište nama mugućnost provlačenja kablova iza matične
-ako nema filtera, nagutaće se prašine
 
Rezonujem kad je dole da prilikom izduvavanja vise dize prasinu sa poda prostorije.
Ali u svakom slucaju i pored ovoga benefiti od ovakvog polozaja nisu zanemarljivi.
 
Možda podigne prašinu kada ga prvi put uključiš. Posle toga prašine neće biti :)
 
Bude problem cak i sa brendiranim napajanjima dohvatiti do cpu napajanja na ploci.Problem se resi dodatnim kablicem,posluzice kao produzetak.Inace,bolje kad je napajanje dole jerbo uzima svez vazduh,ne uzima topao vazduh iz samog kucista.

Sent from my SM-T310 using Tapatalk
 
ja sam skoro presao na takvo kuciste i naravno bio mi je kratak kabal za proc...
razmisljao sam se da kupujem produzetak, ali nedelja, strpljenja se nema, secice i izolirka su posluzile :)
 
Valjda zavisi i šta stavljaš u to kućište? Uzmeš pentium ili celeron, sa integrisanom grafičkom, bolje gore. Ne treba ti izduvni, manja buka, ne treba ti filter dole, manje prašine. Ako praviš aždaju, i stavljaš furunu unutra, onda je bolje dole.
Mislim, jeste da je bench u imenu, al' ne voze svi delidferari ;-)
 
Valjda zavisi i šta stavljaš u to kućište? Uzmeš pentium ili celeron, sa integrisanom grafičkom, bolje gore. Ne treba ti izduvni, manja buka, ne treba ti filter dole, manje prašine. Ako praviš aždaju, i stavljaš furunu unutra, onda je bolje dole.
Mislim, jeste da je bench u imenu, al' ne voze svi delidferari ;-)

Ja sam primetio da je skoro iskljucivo kod skupljih kucista polozaj napajanja dole,kod obicnih kancelarijskih masina je uglavnom gore, sto potvrdjuje tvoju tezu.
 
Sta potvrdjuje tu njegovu...tezu ?
Da ako pravim "azdaju",to je furuna ?

Sent from my SM-T310 using Tapatalk
 
Ima sada i jeftinijih kućišta koja spuštaju napajanje u donji dio.
Mislim da su skoro sve prednosti tog rješenja ovdje već pomenute.
 
+
Stavljanjem napajanja dole se obezbeđuje: bolja provetrenost(mogu se namontirati ventilatori gore i nazad za izbacivanje vazduha), mogućnost montiranja vodenih hlađenja, bolje kabliranje naročito kod ne modularnih napajanja(tj višak kablova neće visiti), mogućnost motiranja "jačih"(dužih i težih) napajanja...

Mana:
-ako je napajanje ima kraće kablove, moguće da neće dohvatiti konektor za napajanje CPU-a(EPS12V)
-problem sa kablovima može biti i ako kućište nama mugućnost provlačenja kablova iza matične
-ako nema filtera, nagutaće se prašine

Ček postoji kutišta koja imaju filter za napajanje kad je dole?

Pošto to gutanje prašine sigurno je veće kad napajanje uvlači spolja vazduh, a kod mene koliko god čistim uvek je ima.
 
Najvise prasine uvek ima na podu, napajanje koje je postavljeno dole u velikom problemu je bez filtera, niste spomenuli jos prednost kada je napajanje dole montirano, vazduh koji uvlaci je u tom delu najhladniji, topao vazduh uvek bezi gore.
 
Meni V700 stoji u podu i uvlaci vazduh kroz gilter odozdo. Trooper ima to dobro reseno, tako da i posle tri godine, napajanje je relativno cisto unutra iako nikad nije izduvano sa kompresorom i uvek hladno cak i pri overkloku leti jer dobija sve vazduh spolja. Filter redovno cistim na svake dve tri nedelje i kuciste stoji na podu pored stola. Unutar napajanja samo neka fina prasina, ali nikakve ozbiljne naslage.
 
Ma to kuciste ne treba da stoji pored stola vec u predsoblju pored zamrzivaca ili pored garderobera :wave:
 
Nazad
Vrh Dno