Šta je novo?

preporuka za ruter

pajica123

Slavan
Učlanjen(a)
22.01.2011
Poruke
3,270
Poena
325
trenutno imam telekomov vdsl ruter, ovaj zte koji daju.. brzina neta mi je 50/2 mbps. imam i 2 hd iptv-a kao i BBTF
imam takodje i dva tp link rutera, neki stariji sa wirelessom od 54mbps, dakle g standard.. imam i neki d-link swich, 4porta, 100mbps.
radilo je sve ok, medjutim, kako se broj uredjaja koji trose net u kuci povecava, vec postaje tesno za sve.
treba mi zato preporuka za neki nov ruter koji ce biti dovoljno jak da sve izdrzi.
od uredjaja koji se kace na net imam sledece:
2 desktop racunara, povezani lan kablom (na jednom je media server, serovani hdd, deljeni stampac, na drugom se koristi uglavnom fb i yt)
2 laptop racunara, povezani preko wifi (na jednom dosta surfa, yt, skype, na drugom uglavnom fb i neki laganiji surf)
5 android telefona
2 windows telefona
1 smart tv (od "smart" funkcija se koristi samo YT, mada ni YT nije mali potrosac, i gledam filmove preko serviio servera, dakle u "lokalu"), povezan lan kablom
2 kamere povezane preko wifi (IP kamere)
u planu je nabavka jos 2-4 kamere, neke bi isle preko wifi, a neke preko kabla.. (720p)

to je odprilike to, kad nemam nikog u gostima.. cim neko dodje, nakaci se, i to je jos par androida, i tu vec postaje tesno i sve pocinje da trokira. niko tu ne povuce neki veliki download, ali kada je toliko uredjaja nakaceno, sve se zagusi..
naravno, ne koriste se svi ovi uredjaji istovremeno, da je tako, ovo odavno ne bi radilo.

sad mi je plan da izbacim ta dva stara TP link rutera, i da se svi kace na jedan, neki sa jacim wifi signalom.. novi ruter bi trebao da bude dual band, da bih malo rasteretio 2,4ghz spektar, i kacio sve sto moze na 5,8ghz wifi.. i trebao bi da ima izmenjive antene, tako da mogu da stavim neke jace. da li neko sa slicnim brojem uredjaja ima neki predlog sta bi dobro radilo, a da nije neko preskupo resenje, tj da je do 100e? ili nesto skuplje?
 
Пар савета:

- нова wifi опрема под обавезно треба да има "isolated wireless guest network". То је wireless мрежа за госте, има своје име ssid , своју шифру и свој subnet.
- сва опрема треба да има 1000base-t (gigabit ethernet). Рачунари такође треба да имају gigabit ethernet картице.
- све ip камере до којих се може доћи каблом треба тако и умрежити
- боље је поставити два или три wireless access point-а чија снага радио емитовања се ограничи на 20% до 50% него поставити један јак wireless access point који ће неминовно стварати колизије у околини чија последица је да wireless ради отежано - свима. А тако се инспиришу и комшије да исто тако уложе у *јак* wireless и тако у круг..
- рутери са 4 или 8 MB flashrom-а су прошлост, данашњи захтеви кућних мрежа траже 16MB за био шта иоле напредно. Рутере у које се не може уписати ddwrt/openwrt заобићи
- рутери где се подеси samba/cifs share који имају usb прикључак се могу претворити у print server и/или NAS па нема потребе држати један компјутер стално упаљен. Рутер троши стотине mW, компјутер стотине W

Поздрав
 
hvala na savetima, potrazicu neki ruter koji odgovara ovome. sto se tice drugih rutera u okolini, nema ih mnogo. u pitanju je selo, u dometu su mi 2-3 komsijina rutera, tako da ima slobodnih kanala.

Poslato sa Note 3
 
Vodi računa da je poželjno da kanali budu dovoljno daleko da se ne bi preklapali, a ne samo da budu različiti.
 
vodim racuna i o tome, koristim 1., 6. i 13. kanal, tako da se ne preklapaju

Poslato sa Note 3
 
Nazad
Vrh Dno