Šta je novo?

Monitor 27"

somi92

Poštovan
Učlanjen(a)
03.12.2014
Poruke
445
Poena
70
Koji monitor bi mi preporucili da je 27", koristio bi se za gaming , filmove , surfovanje, budzet je do 300e ali vise naginjem ceni do nekih 30.000 din. Citajuci forum video sam da se spominje dosta Asus mx279h i vidim da je to model iz 2013. god, sto meni licno ne smeta ali ako ima noviji za iste pare i bolji, uzeo bih to. Danas imam dell u2412m , koji bi sutra mogao da ode, pa eto ocekujem nista manje kvalitetan monitor. Verujem da bi IPS panel bio isto najbolji.
Kakva su ova 2 lg ? LG LED 27" 27MP58VQ-P IPS Full HD , LG 27" 27MP77HM-P IPS Full HD ?
Pozdrav i hvala unapred.
 
Ja sam uzeo pre par meseci LG 27MP77HM preko Mađara i predobar je i cena mu je bila 280€. Imaš modove kontraksta za gejming, filmove, citanje. Tako da od mene preporuka za njega.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne znam kad će se pojaviti u našim krajevima, ali čini mi se kao dobra kupovina.

Tek je izašao Dell SE2717H - http://accessories.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&l=en&sku=210-aizr&s=dhs

27-inch
IPS AMD’s FreeSync
1920x1080 75Hz
$249.99

Prodaju ga i u combo paketu sa RX 470 za $490
http://www.digitaltrends.com/computing/dell-freesync-se2717h-ips-monitor-display/#/web/



Užasna kupovina.

Najpre, ima 6-bitni panel. Ni 8-bitni, a o 10-bitnom da ne govorimo. Dalje, Freesync je sa takvim karakteristikama jedva upotrebljiv. Ako radi u opsegu od 48 do 75 Hz, u praksi će se stalno dešavati da prestaje da radi jer frejm rejt varira, pa u praksi u zahtevnijim igrama neće ni raditi. To su te AMD tehnologije puštene svima za free, koje su u praksi jedva upotrebljive, kao ovde Freesync preko HDMIja, bez Displayporta. Najzad, tu je i veličina tačke za 1080p pri 27".

Ovo može da bude dobra kupovina samo nekome ko prelazi sa 20-22 inča. Za vlasnike 24" FHD monitora - jok.
 
Evo ja imam monitor iz potpisa,FHD 1080p sa 144Hz,od mene sve pohvale ni jednu zamreku neam,preso sam sa 23",naravno da bi bilo bolje da je 2k sa 144Hz ali to je duplo skuplje no sto sam ja platio,tako da je ovo extra.
 
Poslednja izmena:
Filipenko, pričaj srpski :) Kakvo sinkovanje i koja je veza izmedju frekvencija monitora na kojima rade i frejm rejta koji treba da emituje. Zar nisu svi TFT i LED mnitori na frekvenciji 60-70 hz? Sto bi znacilo da svi imaju problem, molim te pojasni, malo , ja sam obican korisnik koji radi graficki dizajn i nesto video produkcije, znam da procenim kad vidim sliku na monitoru ali ne toliko upucen u tehnicke detalje, narocito sad velike dijagonale i raspon rezolucija od 2k-4k. Ja jurim sad 27 inca monitor i Sta mislis o ova dva : Acer H277HU (video sam na blic par slika na njemu i ima odlicnu gamu i sive, crnu odlicno prikazuje, i pise da je IPS tehnologija, a drugi BENQ, nisam video uzivo ali na review-ima prolazi odlicno, Benq 002700PT. Imka jos jedan koji po nekim pokazateljima i po ceni :) (ultra HD rez 3840x2160, ima IPS panel, 350cd itd ) i trebao da je odlican ali je oko 200e skuplji od prethodna dva navedena, koji su nesto manje od 500e. Pozz
 
Poslednja izmena:
Evo ja imam monitor iz potpisa...

S' obzirom da taj BenQ ima TN panel:
Koji panel je imao tvoj prethodni monitor? Ako je bio neka vrsta IPS, da li si ih upoređivao? Gde je IPS značajno bolji?
Kako si se odlučio za taj monitor? Čitao, bio negde da ga vidiš uživo?

Pitam jer sam u nedoumici, danas je malo preporuka za TN panele (imam monitor sa TN panelom, 2ms, već nekoliko godina ali mi trenutni stoji pored jednog dobrog IPS), hteo bih da pređem na nešto veće i cenio bih svaki savet.
 
ips je značajno bolji u situaciji kad više njih želi da gleda isti monitor - dakle, porodično gledanje filmova.

za gejming, ipak koristim benq tn sa minimalnim input lagom i response time-om, i pojačanim black eQualizer-om do kraja (menjam samo osvetljenje u zavisnosti od doba dana - od 100% na dnevnom preko 20% na veštačkom svetlu, do 0% kad je potpuni mrak u sobi). kad sedim ravno ispred monitora, praktično i ne primetim da je tn a ne ips, ali moje oko traži sitne mrdajuće tačkice u koje ću pucati, a ne "ispranost" odnosno "živahnost" boja.

odluči za šta ćeš više koristiti monitor i u odnosu na to pazari napravu. gaming i filmovi su, ako dozvoliš, praktično dve potpuno različite aktivnosti kojima prijaju različiti tipovi ekrana.
 
A ja za gaming koristim XB271HU, ima IPS, 144Hz osvežavanje, g-sync i minimalan input lag za IPS (4ms gtg). Može to i sve u jednom :p

Filipenko, pričaj srpski :) Kakvo sinkovanje i koja je veza izmedju frekvencija monitora na kojima rade i frejm rejta koji treba da emituje. Zar nisu svi TFT i LED mnitori na frekvenciji 60-70 hz? Sto bi znacilo da svi imaju problem, molim te pojasni, malo , ja sam obican korisnik koji radi graficki dizajn i nesto video produkcije, znam da procenim kad vidim sliku na monitoru ali ne toliko upucen u tehnicke detalje, narocito sad velike dijagonale i raspon rezolucija od 2k-4k. Ja jurim sad 27 inca monitor i Sta mislis o ova dva : Acer H277HU (video sam na blic par slika na njemu i ima odlicnu gamu i sive, crnu odlicno prikazuje, i pise da je IPS tehnologija, a drugi BENQ, nisam video uzivo ali na review-ima prolazi odlicno, Benq 002700PT. Imka jos jedan koji po nekim pokazateljima i po ceni :) (ultra HD rez 3840x2160, ima IPS panel, 350cd itd ) i trebao da je odlican ali je oko 200e skuplji od prethodna dva navedena, koji su nesto manje od 500e. Pozz


Filipenko je spominjao freesync tehnologiju, tehnologiju poput gsync-a, kod koje se refresh rate monitora sinhronizuje sa frejm rejtom i na taj način u igrama eliminiše tearing, smanjuje input lag u odnosu na klasičan vsync, smanjuje stuttering kod fps skokova/padova, etc... Filipenko je komentarisao monitor kod koga freesync radi samo u opsegu od 48Hz do 75Hz, ako fps padne ispod te vrednosti ili ode iznad, freesync na njemu se gasi. Naravno ovaj gornji opseg se može ograničiti uparivanjem sa klasičnim vsyncom ili korišćenjem nekog frame limitera, ali to onda utiče i na input lag.

P.S. Ko se ne igra, njemu freesync/gsync ne znače ništa.
 
Poslednja izmena:
Da ne pravim novu temu, imam lg 22" vec nekih 7 8 godina, bio je najjeftiniji tada, (7-8 hiljada). Posto nisam zadovoljan velicinom ,) i bojama (doom izgleda kao jedna velika senka)angle of view je ovome 10% najvise, gube se boje cim pomerim glavu. Jel vredi ici na 27" (razdaljina na kojoj igram je oko 60 cm-90 cm) i uloziti u neki dobar panel. Ne bih davao preko 20ak hiljada ako ne moram, osim ako se bas bas vidi razlika (nisam pro gamer, razlika izmedju 2 -3 ms nece me spreciti da ,,sakujem" u igrama).
 
Ako misliš da igraš akcione igre, zaboravi na BenQ GC2870H ako ti ne smetaju duhovi :d.
I boje su odlične! 99,8% sRGB i 84,3% Adobe RGB. To je u klasi puno skupljih monitora.
Prosečan kontrast 4.850:1! Suludo!
 
Ima li smisla 1080p na 27" za all-rounder, znači surf, Word, Excel, AutoCAD, gledanje filmova sa 2 metra razdaljine? Šta je neki rezime, na šta ići od karakteristika na ovoj dijagonali? Koliki refresh rate, odziv, panel i ostalo? Cena što manja :D ali ispod čega ne ići?
 
Imaš spomenuti BenQ GC2870H u BG-u izložen u dosta prodavnica (ima ga čak i ovde), pa vidi da li ti odgovora.

Ako ne igraš akcione igre, teško da može bolje za te novce.
Panel je S-MVA (Innolux).
Boje 99,8% sRGB i 84,3% Adobe RGB. Prosečan kontrast 4.850:1!

Nešto skuplja varijanta: Benq EW2775ZH. Panel je AMVA+ (AUO).

Ignoriši IPS* brigadu na forumu.

*kao da je to jedina panel tehnologija
 
Poslednja izmena:
Ne još.

Trenutno se lomim i dalje između tog BenQ EW2775ZH ili da kupim Sony KDL-43W755C
dok ga još ima na zalihama, poslednji vrhunski Sonijev 1080p TV pošto su modeli od 2016. IPS šit
ili neki treći TV, al' generalno su truba u 32" kategoriji.
Velika razlika u ceni (mada treba reći da W755C ima AUO AMVA3 panel na 100/120 Hz),
a pošto trenutno koristim Samsungov 32" TV, ne znam kako ću se navići na manje,
43" na 70-80 cm je preveliko, a opet uveče gledam satelitsku sa kreveta pa opet što veće to bolje.
Da W755 postoji u 40", verovatno ne bih razmišljao.

Nije mi do novca problem. 200 ili 460 €. 27" 60 Hz (klokuje se na 75) AMVA+ ili 43" 120 Hz AMVA3.

Mislio sam HP Omen 32 iz Ugarske i kupio bih ga bez razmišljanja da HP nije bio "pametan" po
pitanju FreeSynca. ASUS PB328Q je preskup u Evropi.
 
Poslednja izmena:
Meni se u principu sviđa ovaj Benq, cena je dobra, samo me brine da li ću u WoTu primetiti duhove i kašnjenja. Nisam neki gejmer, ali WoT pikam i ne bih voleo da se sve muti dok vrtim nišan i slično. Takođe, planiram da mu nakačim i Set Top Box, pa je i tu pitanje kako bi se pokazao. Šta ti misliš?
 
Skoro sam odlučio šta ću kupiti - Samsung V32F390.
31,5“ SVA panel, 1800R zakrivljen, 1080p, FreeSync, 72 Hz, TV (DVB-T/T2/C) monitor.

Odustao sam od 32" 1440p monitora (AOC Q3277PQU, HP Omen 32, Philips BDM3270QP) što zbog grafičke
što zbog satelitskog risivera.
Meni se u principu sviđa ovaj Benq, cena je dobra, samo me brine da li ću u WoTu primetiti duhove i kašnjenja. Nisam neki gejmer, ali WoT pikam i ne bih voleo da se sve muti dok vrtim nišan i slično. Takođe, planiram da mu nakačim i Set Top Box, pa je i tu pitanje kako bi se pokazao. Šta ti misliš?
Za STB nema problema. Da li si igrao WoT na TV-u sa VA panelom?
Minimalni motion blur i tragovi moraju postojati kod VA panela, ako se uspeju eleminisati
preko max ovedrivea, onda se pojavi tzv. inverse ghosting.

Zasto je freesync problem?
FreeSync je sam po sebi bagovit i problematičan, al' pretpostavimo da radi, pošto i radi kod određenih monitora.
Radi i kod Omena 32.

Problem je implementacija istog u Omenu 32. Neko iz HP-a je došao na briljantnu ideju da FreeSync bude mod,
a ne opcija :wall:! Totalno van pameti što niko živ ne radi. I pošto je mod, u ovom slučaju Gaming mod kad je jedino aktivan,
opcije za podešavanje slike su izuzetno limitirane. Genijalni HP :crash:!
 
Cek, ne razumem, procitao sam neke review-e na brzaka jer bih uzimao taj monitor ali sad ne znam sta da mislim. Freesync me definitivno ne zanima sada posle inicijalnezainteresovanosti ali 48-75 fps i ostale nebuloze, apsolutno nepotrebno meni, pogotovo sto ne ide uz nVidiu no, sta to konkretno znaci, to sto je mod a ne opcija? U praksi mislim jer nisam te razumeo kada i kako su limitirane opcije za podesavanje slike...
 
Ako imaš GeForce onda te idi.otarija sa FreeSyncom uopšte ne interesuje :).
Jedino što monitor radi na 60 Hz.

Čisto radi drugih - ako hoćeš da aktiviraš FreeSync na Omen 32, moraš da izabereš Gaming mod
što je loše zato što su podešavanja slike ograničena. Kod svih ostalih je to opcija i radi u svim modovima.

Gaming je samo namešteno podešavanje i svako kalibriše sliku kako njemu odgovara.

Biće ogromna tema o monitorima sa VA panelima, pa će biti i šta za kupiti ;).

Evo i teme:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?392444-Monitori-sa-VA-panelima
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno