Šta je novo?

Konfiguracija za arhitektu (pomoć oko konfiguracije, budžet 2500 evra)

Lauda

Poštovan
Učlanjen(a)
19.10.2015
Poruke
453
Poena
80
Pozdrav svima!

Prijatelj, koji je po zanimanju arhitekta, me zamolio da mu pomognem oko konfiguracije računara. Pošto ja ne pratim tržište preko 5 godina, smatram da nisam od neke pomoći. Odlučio sam da postavim temu ovde, jer vidim da ima ljudi koji zaista prate trend i poseduju znanje oko sklapanja dobre konfiguracije.

Što se tiče konfiguracije, potrebna je mašina koja će se sa lakoćom izboriti u radu sa CAD alatima, 3DMax modelling, vray, cinema4D rendering, itd.
U konfiguraciju spada sledeće: centralna jedinica (kućište, ploča, procesor, grafička(e), RAM (min. 16GB), diskovi (SSD + HDD), napajanje, kuleri, itd), miš/tastatura i ukoliko ostane viška na budžetu - 2 monitora koja bi zadovoljila potrebe dizajnera.
Obezbeđeni budžet za konfiguraciju je 2500eur, koji može maksimalno da se protegne do 3000eur ako bude bilo potrebe.
Poželjno je da se komponente za računar obezbede u narednih mesec dana.

Bilo bi dobro kada bi se sve komponente mogle kupiti na domaćem tržištu, u našim radnjama. Ukoliko baš bude bilo potrebe, može se tražiti nešto i sa strane.

Hvala svima unapred. Nadam se da će biti voljnih da pomognu oko sklapanja ove konfiguracije.
 
Neadekvatna grafička - njemu treba profesionalna grafička, tipa FirePro ili Quadro. Npr. AMD FirePro W5100 u tom cenovnom rangu.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Ne opravdava 5960 bas toliku cenu, bolje je da se uzme 5930, a za razliku moze da se uzme 64GB memorije i mozda iskombinuje SLI grafika. Odmah si ga nategao na 3000 evra, a ostavio ga na box kuleru i bez harda :D
 
2 monitora ova: http://emmi.rs/monitor-monitor-24-b...m&utm_medium=eponuda&utm_campaign=direct_link 2 x 43.000 = 86.000

Necu da komentarisem sve komponente kucista, ali monitore moram. Ovo predlozeno je laicki uradjeno. Radim kako arhitekta na delovoj 27 rezolucije 2560x1440 i verujte da je i ta rezolucija sitna na 27. A ovde preporucujete coveku 24 sa jos vecom rezolucijom od 3840x2160. Strasno. Prosecan arhitekta provede min 8 sati plus (nekad dan-noc, dan-noc, dan-noc...)gledajuci u detalje, precizno crtajuci, gledajuci planove, radu na njima itd. Znaci nije to programiranje, gde se mozes zavaliti u fotelju na 5 m od TV-a/monitora i sa bezicnom tastaturom radeci. Tako da po meni treba uzeti dobre monitore, ako se ide na vecu rezoluciju , onda sto veca dijagonala. Na to treba potrositi pare, a ne na gejmersku graficku. Bilo koja graficka do 20000 zavrsava posao, jer ako se bavi ozbiljnim renderovanjem u Vray-u, graficka ne igra nikakvu ulogu vec procesor. A da vrti kompleksan model u vjuportu, moze grafika srednjeg segmenta.
 
Slažem se za monitore.

Npr. Dell U2717D ima dobre ocene. Po meni bolje uzeti 5820k i dva monitora ovakve klase, nego napucan CPU a kilave monitore.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Neadekvatna grafička - njemu treba profesionalna grafička, tipa FirePro ili Quadro. Npr. AMD FirePro W5100 u tom cenovnom rangu.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
Molim te da objasniš. Odavno ne postoje max drajveri za quadro. A za ked i druge ArchViz programe mu je jača ili najjača gejmerska puna kapa! I da, arhitekta sam.

Sent from my HM 1S using Tapatalk
 
Ne mora najjača, 750Ti radi vrhunski a za "malo" para.
Zapravo, za svojih 15ak godina bavljenja ovim nije bilo toliko dobre karte za 3dsmax.
Ne znam šta je sad u tom rangu.

Što se procesora tiče, gledaj da ima što više GHz ali za 3k možda možeš i dve mašine da sklopiš, ne znam kakav je workflow a prilično je važno.
I kakvi su projekti tj. koliko su teški fajlovi.
 
Necu da komentarisem sve komponente kucista, ali monitore moram. Ovo predlozeno je laicki uradjeno. Radim kako arhitekta na delovoj 27 rezolucije 2560x1440 i verujte da je i ta rezolucija sitna na 27. A ovde preporucujete coveku 24 sa jos vecom rezolucijom od 3840x2160. Strasno. Prosecan arhitekta provede min 8 sati plus (nekad dan-noc, dan-noc, dan-noc...)gledajuci u detalje, precizno crtajuci, gledajuci planove, radu na njima itd. Znaci nije to programiranje, gde se mozes zavaliti u fotelju na 5 m od TV-a/monitora i sa bezicnom tastaturom radeci. Tako da po meni treba uzeti dobre monitore, ako se ide na vecu rezoluciju , onda sto veca dijagonala. Na to treba potrositi pare, a ne na gejmersku graficku.

Tačno. Ne bavim se arhitekturom, ali imam par prijatelja koji drže građevinske firme (počeli kao projektanti), i vidim da su uložili ozbiljan novac u monitore (tipa 30" Dell-ovi, koji su koštali preko hiljadu eura).
Ne znam šta je pogodno za CAD, ali ako zadovoljavaju, dva BL3200PT mogu da se uklope do 1000 eura.
 
Hvala svima na odgovorima i predlozima.
U suštini za monitore je predviđeno da se nabave u nekom narednom periodu, jer je njih dosta lakše zameniti.
Sada je akcenat na konfiguraciju, a ukoliko ostane prostora u budžetu da se nabave i monitori.

Vidim da se povela diskusija oko procesora i grafičke kartice.
Koliko sam upućen u rad prijatelja, njemu su ove 2 komponente najbitnije, po njegovim rečima.
Takođe ne bih išao na opciju da se ozbiljan procesor hladi box kulerom. Razmišljali smo čak i o AIO vodenim solucijama za hlađenje, tipa CoolerMaster i slično, međutim čitajući na forumu vidim da to i nije najsrećnije rešenje. Možda je ipak bolje kupiti kvalitetan kuler i imati protočno kućište.

Pošto sam sada na telefonu, okačiću posle neke reference koje smo mi razmatrali.

I da, hvala @Darkodar na detaljnom spisku!

Nadam se da još neko ima neku sugestiju.

Sent from my Xperia ZR using Tapatalk
 
Procesor može i ovaj, za ovu neverovatno nisku cenu fantastičan je.

http://www.kupujemprodajem.com/Intel-Xeon-E5-2630-V4-35321353-oglas.htm

Grafička mislim da ne treba neka babaroga, ali opet moguće je da on radi u nekim programima gde se traži snaga grafičnog čipa...

Taj ima malo GHz, ali dobar je za render.
Zato i kažem, dve mašine - jedna sa i7, ne mora 6core ako treba da se prištedi a druga sa ovakvim Xeon-om - ploče neke jeftinije tipa Asusi, oni osnovni modeli
 
Taj ima malo GHz, ali dobar je za render.
Zato i kažem, dve mašine - jedna sa i7, ne mora 6core ako treba da se prištedi a druga sa ovakvim Xeon-om - ploče neke jeftinije tipa Asusi, oni osnovni modeli
Pa retko koji Xeon ima preko 3 Ghz... Jedino oni od 8 i jedan od 10 jezgra, ako se sad dobro sećam.

Da li su uopšte ti 3d cad programi optmizovani za rad sa 22 jezgra, koliko ima najbolji Xeon?

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
 
ajd da se ubacaim posto vec godinama radim bas to sto si gore opisao


CPU:
Ako mu je teziste na projektovanju crtanju, i nekom modelovanju manjeg obima onda moze da prodje i sa nekim i7-6700k. Za cad, Photoshop ce odraditi posao sasvim ok. Ide mu u prilog "single core performance" kod novijih Quadcoer-ova

Ako renderuje puno i zivi od toga onda mu treba neki multicore cpu. Imas sa ove Xeone sa vise jezgara, radi na nizem taktu ali ima po 14-20 jezgra ili duplo toliko threadova.
Ja sam sad sklopio E5-2695v3 sa 14 coreova / 2.5ghz i to radi brze od overklokovanog 5960x sa tim sto ti je dovoljan neki cooler od 50-60eur dok 5960x pretpostavljam da moras da ladis nekim hi-end coolerom
Tu masinu i prodajem, ocu da sklopim dual plocu sa tim xeonima pa ako te zanima imas u oglasima.
Znam dosta ljudi koji se bavi 3D-om ali ne znam nikoga ko i dalje radi sa jednom masinom. Ja radim na tri masine gde mi je moja radna masina standardni i7-Quad core, na 4.5ghz, sa 960GTX grafickom a prepostale sve masine su mi slejvovi koje palim kad mi treba render. Druga masina je osposobljena i za Photoshop, neku grafiku a moze i da se radi 3d na njoj, takodje i7 quad. Treca masina je trenutno sa tim Xeonom E5-2695v3 i nju palim samo kad mi treba render.

Taj Xeon E5-2695v3 radi na 2.5ghz. Default mu je 2.2 ali ploca ga odmah prepoznaje kao 2.5ghz ... to mu je tkz "uncore max" i sva jezgra rade na 2.5ghz. kroz "turbo" moze da podigne par jezgara do 2.8ghz. U principu nema neke osetne razlike zbog nizeg kloka
Radi oko 3x brze od nekog 4770k na ~4ghz. Moze to da bude i workstation ako je bas imperativ da sve stane u jednu masinu. U leru trosi 30w.

Iskreno ne znam da li 5960x ide sa nekim "box" coolerom, to bi bilo nerazumno, tako da mislim ako hoce hi-end cpu u svakom slucaju mu ne gine neki cooler sa strane.
Tu je pitanje hoce li da overklokuje masinu ili ne. Ako nece OC onda cooler moze slobodno da bude i skromniji jer na stock clockovima hladnjenje i nije toliki problem

Ja na E5-2695v3 drzim Noctua NH-U12S koji je jedan od manjih Noctuinih coolera i jevtiniji i radi posao vise nego dobro
evo ti scrshoot u radu posle 20-ak minuta rendera:


Takodje CM 212X radi posao dobro (pricam o xeonu), mozda je noctua 1-2'c bolja ali CM212 je 30-40eur cooler.

Maticna ploca:
Ako uzima X99 neka dobro proveri koju memoriju uzima za nju jer je poprilican haos sa (ne)kompatibilnostima i plocama i biosima. Ja sam morao da porucujem drugu plocu jer memorija na jednoj radi na drugoj ne radi, na jednoj se CPU grejao neobjasnjivo vise nego na drugoj na kojoj radi super, tako da sad imam oko 300eur hardware viska zbog tih gluposti.
Najbolje da se pridrzavas "memory compatibility" instrukcija na sajtu proizvodjaca ploce.

Graficka:
750ti je ubedljivi bestbuy. Ja sam sebi uzeo GTX960 koji je po performansama 10% brzi u radu sa 3D u odnosu na 750ti. 750ti zapravo i ne bi trebalo da pripada seriji 700 posto ima isti grficki cip kao i serija 900 ali je nvidija htela da osvezi ponudu u 700 seriji i parira nekim ATI karticama
GTX 1080/1070 je mozda preskup trenutno za ono sto bi dobio ... opet sve zavisi sta tacno radis. Mada ko boluje od viska para neka spaljuje...
Neka bira graficku sa vise GDDR-a, po mogucnosti recimo 4gb ... nece da boli glava od viska a razlika u ceni nije velika.

Napajanje:
EVGA SuperNOVA B1 750W - "B" serija i nije bas za preporuku, ja bi pre preporucio EVGA SuperNOVA G2 750W (G serija) - fenomenalno napajanje mozda jedno od najboljih u tom rangu.
Nove graficke sad trose manje struje pa nema preterane potrebe da se uzimaju jaca napajanja ... eventualno neko ko pravi SLI varijante 650-750 je sasvim dovoljno. Bitnije je da napajanje bude 80+ sertifikovano ... po mogucnosti gold..
Imas i coolermaster "V" seriju koja je odlicna, kosta ali su odlacna napajanja.
Uzimati 1000w napajanja ako imas realni max od 400w je bacanje para. Efikasnost tog napjanja je losija, nego da imas recimo 600w

Monitor:
Ja sam sebi uzeo Dell U2715H ... svaka preporuka, kalibrisan fabricki, mislim da je U2717 naslednik, manje vise isti model (ono "17" na kraju znaci da je model za 2017 godinu), pretpostavljam da je ista prica kao i za 2715
Taj Dell u2715h je QHD 2560x1440 sto je neki optimum/maximum za 27" .... 3800pix na 24" mi deluje previse... 24" obicno ide sa 1920. Ima dell S2715 koji je 27" a 1920 sto je opet krupno ali podnosljivo, obicno za gejmere posto na 2560 imaju manji FPS nego na 1920 a vizuelno nema neke razlike. Neka prouci razlike QHD/FullHD. Ako uzima 24" onda je 1920 moja preporuka a za 27" 2560. Ima i 24 u 2560 ali i to je pre-sitno

Dva monitora od 23-24" ... ne znam bas za tu kombinaciju. Po meni je bolje da imas veliko vidno polje za viewport programa u kome radis. Sa 2 x 23-24" imas manju visinu od jednog 27" i gubis na komforu, a opet ako imas dva monitora razlicitih visina i razlicite rezolucije imace problem sa velicinom menija kad ga prevlacis sa jednog na drugi monitor, a opet da uzimas 2 monitora 27" od po 500+eur je bas....ne znam svako ima neki svoj raspored.


Vodeno hladnjenje:
Vazdusni cooleri imaju nista losije performanse od vodenih. Pritom vodeno ume da bude bucno, bucnije od vazdusnog.
Ja bi licno isao na vazdusni cooler. Kod nekih vodenih ume da se cuje pumpa, zuji i ne mozes nista tu da uradis.
u praksi nije to bas toliko bolje hladjenje koliko ljudi ocekuju.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na odgovorima. Izvinjavam se sto nisam odgovarao (privatne-poslovne obaveze, itd). Procitao sam sve odgovore i uvrstio sam neke komponente u moguci izbor.
Uglavnom, u proteklih par dana se napravio spisak eventualnog build-a racunara, pa bih molio da cujem vasa iskrena misljenja u vezi sledecih komponenti, odnosno specifikacije:

CPU: Intel i7-6800K Processor
Ploca: Asus ROG RAMPAGE V EDITION 10
RAM: G.SKILL Trident Z DDR4 3333MHz 32GB (quad-channel kit)
GFX: Gigabyte GTX 1070 G1 Gaming 8GB GDDR5
SSD: Samsung 500GB 850EVO M.2
HDD: Seagate 2TB 7200rpm SATA 3
PSU: EVGA SuperNova 750 T2 Power Supply (Titanium)
Case: Cooler Master Storm Scout II Advanced
CPU cooler: Cooler Master Seidon 120V v.2

Uglavnom ovo je okvirni spisak. Prijatelj ima neku "vezu", pa bi mogao da nabavi ove delove po jeftinijim cenama nego sto se prodaju po radnjama pa je iz tog razloga sastavljena ova konfiguracija.

Kako se vama cini? Da li ovde treba nesto dodati ili menjati (ne racunam sada ostale sitnice tipa ventilatore, periferiju, montire, itd)?
Za RAM se jos uvek dvoumimo izmedju gore-navedenog ili sledece: G.SKILL Ripjaws V DDR4 2800MHz 64GB (dual-channel kit).
U prilozenom dokumentu od Asusa pise da je Ripjaws V (iznad model) testiran sa navedenom plocom, dok ovaj gore kit od 3333MHz se ne spominje. Da li imate sugestija za nekog drugog DDR4 proizvodjaca?
Koliko se realno oseti razlika izmedju 2800MHz i 3333MHz, kao i izmedju dual i quad channel rezima u realnom testu?
 
Poslednja izmena:
Baš niko da prokomentariše?

Uzmi 850 ili 1000 W EVGA Supernova Platinum napajanje, 750 W jeste dovoljno, ali sa njime nema dovoljno prostora za buduće eventualne nadogradnje.

Za vrlo malo para više možeš kupiti 4 ili čak 5 TB hard disk, sad u zadnje vreme su im baš pale cene. 2 TB mislim nije premalo, ali nije ni nešto posebno, u današnje vreme.

Procesor ako možeš dotegni se do 6850K jer on ima omogućene sve PCI-E 3.0 linije (kojih ima tada 40), za razliku od 6800K koji ima samo 28 PCI-E 3.0 linija.

Sve ostalo ti je super !!!
 
Nazad
Vrh Dno