Šta je novo?

Grafičke karte sa podrškom za 4K playbacke i System Requirements

Hvala ti, probaću ovo za grafičku rezoluciju sutra.
A grafiku ću čekati i ja 460 kad već uskoro izlazi, pa ćemo videti :)

Da li će biti bolja slika (ili će nešto smetati) ako gledam FHD a HDMI podesim na Enhanced Format?
 
to već moraš sam da proceniš
 
strićek simica ? ... pa neki ga i tako zovu
 
A pošto taj tv ima wifi i aplikacije tipa youtube i netflix, i pošto ima već usb play podršku za video, slike i muziku, jesi li probao da spojiš neki usb3 stik ili hard disk i pustiš mkv 4k 60hz?
 
^ Ovo sam i ja hteo da pitam. Posto ne koristite TV za gaming, zasto ne koristite sve sto imate na TVu vec pravite HTPC? Jel' ima neki poseban razlog ili?
 
Nemam USB 3.0 ali sam probao sa USB 2.0 neki sample i radio je. Probao i "Tears of Steel" ~11GB 12 minuta, 4:4:4 10 bit... ali ga TV ne prepoznaje i nije uopšte mogao da ga pusti.
^ Ovo sam i ja hteo da pitam. Posto ne koristite TV za gaming, zasto ne koristite sve sto imate na TVu vec pravite HTPC? Jel' ima neki poseban razlog ili?
Zato što je mnogo lakše i korisnije.
Ne moraš non-stop da prebacuješ sa kompjutera na USB (što ume da potraje, pogotovo za UHD sadržaj, a ako su serije ne može cela sezona ni da stane), pa guraj-vadi fleš iz PC-a pa isto na TV-a, onda interfejs koji je preko kompjutera neuporedivo bolji i korisniji sa sve podešavanjima do sitnica (od slike i zvuka pa sve do skraćenica na tastaturi i podešavanja veličine, pozicije i boje titlova)...

Sa pravim HTPC-om si na par klika daljinskog od gledanja filma, sve iz fotelje/kreveta (lako kao da menjaš kanal na TV-u) i sa udobnošću i svim pogodnostima koje win program/PC pruža.
Uz to na HTPC su podešeni RSS za razne serije (ili ručno skineš film/šta-god) pa kad hoćeš da gledaš (ili ustaneš a znaš da se sinoć emitovala epizoda omiljene serije) samo uzmeš daljinski i gledaš. Nema prebacivanja na fleš, ustajanja, guraj-vadi, razmišljaj ranije šta da prebaciš i koliko mu vremena treba...
I izbegneš da ti posle svega toga ukućanin/žena/devojka kaže da bi ipak nešto drugo da gledate, pa aj Jovo nanovo.

Meni lično je samo zbog PotPlayer-a nezamenljiv HTPC (sve u letu podešavam na tastaturi ili Unified Remote aplikaciji). Ako prevod nije sinhronizovan pritisak na bukvalno jedan taster ga sinhronizuje.
A na odvojen PC gledam kao na Sizifov posao večnog prebacivanje materijala na fleš, ustajanja i guranja-vađenja istog.
 
Poslednja izmena:
A pošto taj tv ima wifi i aplikacije tipa youtube i netflix, i pošto ima već usb play podršku za video, slike i muziku, jesi li probao da spojiš neki usb3 stik ili hard disk i pustiš mkv 4k 60hz?

^ Ovo sam i ja hteo da pitam. Posto ne koristite TV za gaming, zasto ne koristite sve sto imate na TVu vec pravite HTPC? Jel' ima neki poseban razlog ili?

Zato što Android, koliko god brzo napredovao, po upotrebljivosti daleko iza PC OS-a. Zato što moram da instaliram 5 različitih plejera da bih sve pustio kako treba. VLC plejer jedini prepoznaje 3D sadržaj, ali audio passthrough ne radi. Archos ima super UI, sam skida titlove, lako se podešava delay titla, ali neće da bitstrimuje DTS kroz optički izlaz. Sony Video aplikacija nema podešavanje dimenzija slike i ne može da pusti video direktno sa network share-a. KODI je najmanje izbirljiv po pitanju formata koje pušta uz hardversku akceleraciju, ali mu je UI katastrofa...

Nijedna aplikacija ne može da prikazuje fotografije bez mambo-džambo animacija prilikom skrolovanja, da ih čita preko mreže i da uvek u pozadini dekodira sledeću fotografiju kako bi je na klik prikazao bez zadrške. Nešto u čemu je ACDSee nenadmašan.

Zato što $&$#§ Android kad mu priključiš eksterni hard disk sa kolekcijom filmova i albumima fotografija prvo to mora da indeksira media skenerom u pozadini, pa tek onda postane dostupno u nekim aplikacijama. Neke mogu odmah da čitaju fajl sistem pre indeksiranja, ali posto je indeksiranje u toku, hard disk drlja na 100% i čitanje sa njega je presporo. Sve u svemu, ako priključite hard disk sa 100G media sadržaja, možete da ga koristite tek nakon 5-10 min.

To što se tiče reprodukcije media sadržaja. Pored toga, šteta je ovakav TV ne koristiti i kao monitor za računar. Čak i 1920x1080 izgleda odlično, ali u 3840x2160@60Hz bi tek ugođaj bio potpun.
 
Poslednja izmena:
Prosto mi je cudno da Android TV nema dobra podesavanja po defaultu u video playeru, ili da niste nasli odgovarajuci player. DLNA server na kompu/NASu bi vas manje kostao, a TV vec ima svu podrsku za h265 10bit.
Sad za HTPC bi trebali da ganjate neki Haswell (software decode, mozda ima neki model sa hw h265 decode), Broadwell/Skylake jer od njih integrisana grafika ima podrsku za H265 8bit decode (10bit kao hybrid CPU+GPU) i/ili nVidia 9xx, 1xxx. Za AMD ne znam. Ne pratim HW scenu, ali cini mi se da ce kostati poprilicno.
Zbog toga sam mislio da je mozda bolje da se sva muka oko pustanja multimedije prepusti TVu, jedino screenshare. :(

E sad, imate vase nacine kako volite da gledate/podesavate, pa necu vise oko toga da smaram. :D

Ja kad sam uzeo TV, prvi film sam odgledao preko fleske.
Za nekoliko naredna filma fleska je bila mala (BR ISO) pa sam iskoristio externi HDD. Pola popunjen od 2TB - po 15,20min sam cekao da indexira fajlove.
To cekanje me izludjivalo, pa sam sa HDMI povezao lap i misem iz kreveta drndao kontrole.
A onda sam instalirao DLNA server i preko mrese povlacio multimediju.
Od kad sam to uradio, HDMI sam samo bockao kad god mi je trebao screen share sa malim odzivom, u suprotnom WiDi. Preko WiDi radi HDMI CEC, dok preko HDMI ne radi na nVidiji.

Sad mi je u planu ili NAS ili Odroid i sve preko mreze.
 
Na TV-u prebacis HDMI ulaz koga koristis za PC u Enhanced Format (settings/inputs/HDMI signal format). Ta opcija prakticno promeni EDID kojim se TV prijavljuje grafickoj. Recimo, dok stoji enhanced format, stariji Yamaha AVR je potpuno zbunjen i ne radi, pa moram da vratim na standard format.

Skines Pixel Clock Patcher, primenis ga i onda dobijes prosirenu listu display modova, medju kojima je i 4K@30Hz. 24Hz na HDMI 1.4 je maksimum pri rezoluciji 4096x2160, a pri 3840x2160 (sto je prirodna rezolucija TV-a) je 30Hz.
Probao sam da podesim 3840x2160 rezoluciju na mojoj grafičkoj.
HDMI mi je na enhanced podešen. Patch-ovao sam drajver i postoji rezolucija u "Screen resolution" ali je nema u Catalistu. Probao sam da je podesim u Screen resoulution i kad probam nema slike (javlja HDMI no signal) 15-ak sekundi dok se rezolucija ne vrati na staru i tad se i slika vrati. Uradio sam za to vreme PrintScreen na slepo i video da ima slike i nije opterećen CPU.
Probao sam http://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU podesio i tu (3840x2160 30hz), on mi pod Screen Resolution stavio da je to difoltna rezolucija (idalje je nema u Catalisty) ali čim je podesim opet ista priča, no signal.

U čemu je problem? Jel negde grešim?
 
E ima neka fora u Katalistu, moraš prvo da odabereš osvežavanje 24 ili 30 Hz, pa se tek onda pojavi 3840x2160. Igraj se i sa bojama i sa pixel formatom dok se ne pojavi rezolucija.

Ako ti ispravno napravi print screen, nemam šta drugo da ti kažem osim da probaš kraći/bolji kabl. Moguće da je pri tolikoj frekvenciji HDMI signala TV i grafička ne uspeju da "se uhvate". Kada koristim kabl od 3m i kada se dosta približim TV-u i napregnem oči, vidim da pojedini pikseli trepere što je pokazatelj grešaka u prenosu. Sa kablom od 1m toga nema.

BTW, i RX 460 mi je potpuni overkill za 4K@60Hz...čekam nešto još slabije
 
Nisam posle mogao da vratim rezoluciju na TV-u pa sam reinstalirao drajvere za grafiku. Nije uopšte išla slika na HDMI pa sam se uprpao da sam ubio HDMI.
Toliko sam se zbog toga juče nervirao da neću dirati do apgrejda.
Kad dođeš do nekog dobrog rešenja za 4k hardware ti javi :)

Da li si ti primetio da se smanji intenzitet boje titlova kada je na snimku neka scena sa hladnim bojama (crna i plavo siva)?

PotPlayer i BSplayer titlovi intenzivno žuti. I kad je slika toplih boja titlovi su onakvi kakve sam ih i podesio (intenzivno žuta), ali kad krene crno plava scena (nekad isti titl samo se scena promeni) titl više nije takav nego je ispraniji, manja saturacija, kao da vuče na žuto.
- Na DVI monitoru nema tih promena, a radio sam PrintScreen kad je slika na TV-u i kada poredim te slike na samom TV-u boja titla se menja, ali ako iste slike poredim na monitoru nema tih promena.
Zato mislim da je do televizora.

Mogu da ti pustim te slike pa da i sam vidiš ili da probaš sa nekim snimkom, ako te ne mrzi.
 
Nisam primetio, ali to je do obrade slike u samom TV-u. To je i glavna razlika izmedju TV-a i monitora - TV se pravi pametan i pokušava da poboljša sliku raznim algoritmima, što nije uvek dobro kad je izvor PC. Promeni picture mode na Graphics, Custom ili Cinema Pro.
 
Citiram Nemanju iz RX 460 teme:
@svi
Jel postoji neka grafička kartica iz oba tabora (izašla ili će do kraja godine izaći) a da podržava 3840x2160 @60Hz, 4:4:4 (dakle mora da ima i HDMI 2.0 i HDCP 2.2)?
Meni treba jedna takva najjeftinija koja će u IDLE gasiti ventilatore (a računam da će biti jača od moje 6870 što se igrica tiče).

Au, Radeon RX izgleda zaista ne podržava 4:4:4 pri 4k@60Hz :crash: To je baš dealbreaker, kad se već ide na UHD koji bi se koristio i za prikaz grafike... Ruku na srce, razlika se ne vidi kod prikaza fotografija/filmova/igara, ali za tekst/grafiku...

Nvidia izgleda nema tih problema, ali što se mene tiče, verovatno mi nikada neće odgovarati jer neće izbaciti dovoljno slabu (jeftinu i hladnu) diskretnu 10xx grafičku za HTPC. Kaby Lake obećava što se tiče sposobnosti za dekodiranje videa, ali izgleda neće imati prirodnu podršku za HDMI 2.0, već samo preko DP adaptera. Za Apollo Lake se još ne zna za HDMI 2.0, ali bih ga ja opet otpisao jer nema podršku za HEVC 10bit dekodiranje. Dalek je put do UHD...:(
 
I ja sam video to za Kaby Lake i zbog razočarenja počeo da razmišljam o GPU. Možda desktop varijante i dobiju podršku za HDMI 2.0 ali kako sve ovo ide ne nadam se previše.

ATI ima snagu, ali u softveru nisu dali podršku i baš ih briga. U jednoj prepisci na forumu povodom ovog problema na RX 480 su rekli da je tako i da ide na NVIDIA karticu, što je neverovatno.

Tako da sada razmišljam o grafičkoj kartici sa 10 bitnom podrškom, 3840x2160 @60hz HDCP 2.2, HDMI 2.0 i 4:4:4.

Zanima me koja najjeftinija to podržava?

Pa sada uzmem jednu za PC, i još jednu kad treba za HTPC kad budu popusti (oko Nove godine), ako je ~150€. A za ostatak uzmem neki Pentium/Celeron što jeftinije, da tu uštedim.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je nećeš skoro naći jer to što hoćeš je ograničenje HDMI 2.0 specifikacije, nije do AMDa i Nvidije. Za 10 i 12bitnu dubinu boja pri 4:4:4 na 4k 60Hz ti treba HDMI 2.1 kartica i 2.1 displej. Pri 8bit outputu je 4k 60Hz 4:4:4 limit, 4:2:2 za 10bit, 4:2:0 za 12bit. Slično je i sa onim Club3D adapterom. Onaj AMDov slajd se možda odnosi na 10bit desktop upotrebu, dok kod standardnih 8bpc podržava 4:4:4.

Izgleda da kod nekih TVa ne može da se promeni pixel format na tri 4ke dok kod drugih radi normalno. Ovde kažu da će AMD popraviti stvar u nekom od sledećih drajvera.

amdpete Aug 30, 2016 10:24 AM

Just thought I would let everyone know that the AMD engineer guys have figured out the cause of this issue now and fixing it.
 
Poslednja izmena:
Onda ada se nadam da će AMD popraviti. Ako neko sazna nešto eka javi.

Ako već ne može 10 bita onda makar 8 bita 4k @60hz 4:4:4 HDMI 2.0 HDCP 2.2

Da li mislite da će desktop Kaby Lake varijanta to moći ili će ipak morati diskretna grafička?
I ako mora grafička koja bi bila najjeftinija varijanta da sve ovo podržava?
 
Koliko ja znam samo novije karte podržavaju 4k 60hz.
Rx 480 i nova gtx 1000 serija.
Treba ti aktivni DP to HDMI adapter, odgovarajući kabl i da ti TV podržava HDMI 2.0
Ako već imaš 1.4 kabl ne treba da kupuješ novi.

Sent from mTalk
 
Koliko ja znam samo novije karte podržavaju 4k 60hz.
Rx 480 i nova gtx 1000 serija.
Treba ti aktivni DP to HDMI adapter, odgovarajući kabl i da ti TV podržava HDMI 2.0
Ako već imaš 1.4 kabl ne treba da kupuješ novi.

Sent from mTalk

Podrzavaju GTX 960/950 imaju i HDMI 2.0
 
RX 480 je previše skupa da uzimam samo za UHD.
Više gledam koji će najslabiji ovogodišnji modeli iz oba tabora moći ovo da podrže.
RX 460 recimo (ali ne podržava 4:4:4) ili ako bi izašao 450 model sa punom podrškom. Od NVIDIE za sada jedino 1060, ali čekam i 1050 pa da vidim jel će ona sve to moći i za koliko manje para.

Ne bih preko DP jer dodaje još jednu promenljivu u problematiku a i košta 30$ bez dodatnih troškova. Onda bolje skuplja grafička za toliko...
 
Meni je i dalje misterija koja podešavanja (za Radeon) pixel formata daju najkvalitetniju sliku na 1080p tv. Sad držim na 4:4:4 YyCcBr (ili tako nešto). Da li namestiti za boje 8-bit, 10-bit ili 12 bit? U specifikacijama za tv (Samsung 1080p C530) nigde ne piše ništa, za grafičku takođe (RX 470).
 
Mislim da je nećeš skoro naći jer to što hoćeš je ograničenje HDMI 2.0 specifikacije, nije do AMDa i Nvidije. Za 10 i 12bitnu dubinu boja pri 4:4:4 na 4k 60Hz ti treba HDMI 2.1 kartica i 2.1 displej. Pri 8bit outputu je 4k 60Hz 4:4:4 limit, 4:2:2 za 10bit, 4:2:0 za 12bit. Slično je i sa onim Club3D adapterom. Onaj AMDov slajd se možda odnosi na 10bit desktop upotrebu, dok kod standardnih 8bpc podržava 4:4:4.

Izgleda da kod nekih TVa ne može da se promeni pixel format na tri 4ke dok kod drugih radi normalno. Ovde kažu da će AMD popraviti stvar u nekom od sledećih drajvera.

U pravu si! Za HDMI 2.0, maksimum je 8 bita po kanalu ukoliko želimo 4:4:4, 4k i 60 Hz. 10bpc može pri nižem chroma subsampling-u ili mri nižoj rezoluciji ili osvežavanju, naravno.
 
Ako pustim u potplayer null video render uncompressed hoce li prikazati 4:4:4?
Kada je video izvorno 4:2:0...i to odlicno izgleda i radi na 960, sad koliko moze biti bolje u 4:4:4 ?

 
Ni ne može biti bolje jer originalni fajl nije enkodovan u 444, sve se enkoduje u 422 ili 420. Koliko je meni poznato, ne postoji niti je u planu consumer sadržaj u 4:4:4, tako da jedina korist od toga za sad je za mastering i desktop rad zbog sub pixel preciznosti neophodne za tekst.

Benefit 10/12b je smanjenje bandinga tako da možete da žonglirate između različitih pixel formata i dubine boja u zavisnosti od toga šta šaljete na TV.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno