Šta je novo?

Grafičke karte sa podrškom za 4K playbacke i System Requirements

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,571
Poena
665
Tri pitanja vezana za 4K playback:

1. Koje grafičke karte puštaju 4K 60hz playback (ne igrice, samo video materijal)?
Od koje serije da gledam iz oba tabora?
1a. Da li one imaju HDMI 2.0a izlaz?

2. Koji je minimalna i optimalna konfiguracija za reprodukciju 4K 60fps (cpu, gpu, ram...)?

3. Da li bi konfiguracija iz "Moja mašina" mogla da pušta 4K 24fps ako ne i 60fps (preko DisplayPort 1.2 i nekog adaptera displayport na HDMI)?
Preko HDMI 1.4a znam da ne može 4K 60hz zbog ograničenja istog na 4K 24fps.

P.S. Za sve stavke pre svega mislim na x264 video materijal.
Povezao bih kompjuter sa Sony 55X8509C koji ima podršku za 4K 60hz i 10-bita.
 
Poslednja izmena:
Input format 4k? :D

Nisam siguran da li je merodavno ako u plejeru koristis resize za output format na 4k. Mislim da je to jedini nacin da testiras da li mozes sa tim procesorom da izguras 4k.
6870 ne moze da daje 4k po specifikaciji (6870 spec).

Nisam siguran, ali bi trebalo sve nV 7xx+ ili GCN kod radeona da imaju bar DP1.2 koji moze 4k na 60Hz pod uslovom da TV ima DP. Ako nema, onda je izbor poprilicno suzen kad je u pitanju HDMI 2.0 (Ako se ne varam samo nV9xx i AMD nano iz proslih serija imaju HDMI 2.0 i pretpostavljam ovo sto su sad izbacili)
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na PC-u da pustim 4K film/seriju i da ide direktno na TV preko HDMI kabla.

Koristim PotPlayer i ništa tamo nisam dirao.

Konfiguracija je:
Athlon 64 X2 6400+
Kingston 2x2GB DDR2 800MHz
Gigabyte 6870 1GB
Samsung SyncMaster 940BW (rezolucije 1440x900) povezan na DVI

Povezao bih UHD 55X8509C preko HDMI-a pa bih menjao izlaz u Windows-u 7.
Trebalo bi automatski da prepozna rezoluciju i da ja ništa ne diram, zar ne?

Probao sam da pustim na PC-u UHD materijal (jedan od 10GB 12 minuta traje i sample od 1GB i 1,5 minuta) ali mi je na kompjuteru (i monitoru) na prvom bio slideshow a na drugom je seckalo. CPU je bio zauzet 100%
Jel može nešto iz toga da se zaključi? Ako ne može šta i kako da testiram?

Za grafičku postoji rešenje da gura 4K: http://superuser.com/questions/894561/force-4k-in-windows-7-wrong-max-resolution-reported-by-the-tv

E sad, pitanje je da li ja nešto ne radim kako treba, ili je samo grafička problem (onda ću uraditi ovo iznad) ili je i ostatak konfiguracije u problemu (pa bih onda sve morao da menjam).

P.S. Voleo bih da to sredim sada sa najmanjim izdacima (grafička sa HDMI 2.0 i ako mora još nešto) pa gledam kako to da izvedem?
Da bih sada mogao da gledam UHD dok ne stigne Kaby Lake (sa nativnom podškom za 4K 60Hz HDCP2.2 itd... i nadam se HDMI 2.0 na matičnoj) i napravim HTPC (računam oko Nove godine). Posle toga ću menjati celu ovu PC konfiguraciju.
 
Taj 7+ godina star Athlon je preslab.

Bilo koji i3 bi ti odlicno radio posao, uz odgovarajucu graficku.
 
Ja sam sa DDR2 konfom gurao 4K HEVC H465 opusteno sa gtx960, processor tu ne radi nista.
 
da to je jeste valjda poenta .. ili preko grafike guras i zabole te za proc ili preko procesora goras i zabole te za grafiku ... ne treba ti i jedno i drugo.
 
Koje mi je onda (po novčanik) najbezbolnije rešenje?

Da prodam moju grafičku i uzmem drugu (koju?) ili promenim CPU (na matičnoj ne može mnogo jači)?

I kako onda ovi sa linka guraju 4K sa mojom grafičkom?
 
Prvo promeni platformu: i3 4170 + H81M-P33 + 8GB DDR3 = doplata 110-120 evra (sve novo sa garancijom)
Moze i jeftinije: i3 2xxx (ili 3xxx) + neka H61 + 8GB DDR3 = doplata 30-40 evra (polovno bez garancije)

Pa onda vidi kako ce raditi sa tvojom grafickom, a ako zatreba onda menjas i nju.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam prvo HTPC da uzmem. To je ispalo da ne može sa trenutnom arhitekturom nego moram da čekam Kaby Lake koji izlazi u Q4 ove godine.
Posle toga bih promenio ovu konfiguraciju sa nekom za igre, i5-6600K (ili novije taj rang)...
- Problem je što ako menjam za tako nešto sada onda bih za 6-8 meseci i to morao da prodajem i tu dodatno gubim jer ne bih mogao da je iskoristim ni za igre ni za HTPC. A ako ne mogu da namestim grafičku na 4K onda moram da i nju kupim i efektivno celu konfiguraciju menjam.

Kad je već takva stvar gledam kako za što manje novca dobijem nešto što će za tih 6 meseci da sigurno pušta pravih 4K, a da onda pravim HTPC, a onda i menjam celu konfiguraciju.

Jel postoji tu neki bolji kompromis (recimo samo grafiku da zamenim ili CPU) ili misliš da mora baš sve da se menja ako hoću da budem siguran da će 4K raditi?
 
Ono gore i moze da se smesti u neko malo kuciste. A moze da se bocne i i5 umesto i3.

Na tu tvoju plocu bi trebalo da mozes bocnuti i neki slabiji Phenom II X4. Ali oni su precenjeni, pa ti se pored predloga od iznad (i3 2xxx komplet) automatski ne isplati jer te doplata slicno izadje.
Jedino ako te bas mrzi da zamenis plocu+procesor+ram umesto samo procesor. :d
 
Poslednja izmena:
Ne mrzi me uopšte, nego za HTPC hoću tih računar sa što manje komponenti, potrošnje, grejanja i para :D

To znači matična sa HDMI 2.0 (za Skylake ima samo 3 i to gejmerske za preko 150€) i CPU (iGPU) koji podržava 4K. Oba uslova bi trebalo da ispunjava u potpunosti Kaby Lake. Sa takvom kombinacijom mi ne treba dodatna grafička, jako napajanje (mogao bih da prođem samo sa adapterom), može manje kućište... Zadovoljili bi se svi gore navedeni uslovi :)
Zato predložena kombinacija ne bi bila dobra za HTPC kasnije.

E sad, ako je za prelazno rešenje jeste OK, ali pod uslovom da ova grafička stvarno može da odradi 4K. Ako ne može samo sam bacio novac.
Razmišljam i o GTX 950 (polovnoj), ona bi trebalo da pušta 4K i da ima HDMI, ali ne znam da li će da je koči ostatak moje konfiguracije (CPU, možda slot na matičnoj i RAM) i koliko bi me to (polovno po mogućstvu) zadovoljstvo koštalo?
 
Ok, razumem, onda cekaj Kaby. :D

Nova GTX950 je preko Madjara 140 evra. A za polovnjake ne znam da li neko uopste prodaje po nizoj ceni.


edit: Inace, masina sa i3 4170 i GTX950 trosi mnogo ispod 250W.
 
Poslednja izmena:
Konačno neko sa istim zahtevima kao ja :)

Isti televizor je u pitanju i isti "problem". Moj zaključak do sada su sledeće opcije:
1) Čekati Kaby Lake
2) Malo duze čekati Zen i nadati se da će njegov grafički deo biti ekvivalentan Polaris arhitekturi
3) Čekati Polaris 11 diskretnu grafiku. RX 460 će izaći sigurno, a ja se nadam i nekom jeftinijem, tipa RX 450

Ono što je trenutno dostupno sa HDMI 2.0 je preskupo i služi samo za igranje.

BTW, moja matora Radeon 5670 uz mali patch drajvera i "Enhanced HDMI mode" na TV-u tera 4K@30Hz sve u šesnes' :). Za gledanje fotografija sjajno.
 
filmovi su po pravilu u 25fps, tako da ni za njih nije potrebno ni 30, kamoli 60 frejma.
 
Istina, ali:

- stariji hardver, koga imamo i ja i OP, svakako ne može da dekodira 4K video, koji god da je frame rate u pitanju
- pomeranje miša po desktopu pri 30Hz je prilično neugodno za oči i graniči se sa neupotrebljivim
 
25 fps zbog prenosa
 
Istina, ali:

- stariji hardver, koga imamo i ja i OP, svakako ne može da dekodira 4K video, koji god da je frame rate u pitanju
- pomeranje miša po desktopu pri 30Hz je prilično neugodno za oči i graniči se sa neupotrebljivim

+1

Desktop na 30fps jednostavno ubija. :d Kad budes imao priliku, probaj na nekom 120+Hz monitoru. Ako vec nisi. :)
 
Ok, razumem, onda cekaj Kaby. :D

Nova GTX950 je preko Madjara 140 evra. A za polovnjake ne znam da li neko uopste prodaje po nizoj ceni.

edit: Inace, masina sa i3 4170 i GTX950 trosi mnogo ispod 250W.
Koliko vidim i GTX950 ima HDMI 2.0 ali nije 2.0a, što znači da nema podrškau za 10 bita HDR. E sad da li se to softverski nadograđuje do 2.0a to nisam baš razumeo.
- Ako sam nešto loše shvatio ili pogrešio slobodno nek me neko ispravi.

Potrošnja me na trenutnoj konfiguraciji ne interesuje (i ova moja troši prilično, a napajanje je OK) :)
To će mi značiti za pravi HTPC.

Od koje verzije i3 procesora postoji nativna podrška za USB 3.0?
Ako bih ganjao nešto kao što si ti predložio da makar imam i to (i Sata 3 koji sada nemam pa da ubrzam SSD, mada njega sigurno ima svaka)
Konačno neko sa istim zahtevima kao ja :)

Isti televizor je u pitanju i isti "problem". Moj zaključak do sada su sledeće opcije:
1) Čekati Kaby Lake
2) Malo duze čekati Zen i nadati se da će njegov grafički deo biti ekvivalentan Polaris arhitekturi
3) Čekati Polaris 11 diskretnu grafiku. RX 460 će izaći sigurno, a ja se nadam i nekom jeftinijem, tipa RX 450

Ono što je trenutno dostupno sa HDMI 2.0 je preskupo i služi samo za igranje.

BTW, moja matora Radeon 5670 uz mali patch drajvera i "Enhanced HDMI mode" na TV-u tera 4K@30Hz sve u šesnes' :). Za gledanje fotografija sjajno.
Najzad kolega mučenik :D

Ja se uzdam u opciju 1. To će mi biti za HTPC, ako sve bude kako treba.

Pitanje je šta sada da radim, dok on ne stigne?
Da uzmimam samo novu grafičku (i koju? možda GTX950 ili nešto iz AMD-a ako ima HDMI 2.0? što jeftinije) ili da uzimam CPU+MOBO+RAM (ali tada opet neću imati HDMI 2.0 a možda ni 4K 24p ne uspem da nateram da radi na mojoj grafičkoj).
Adapter za DisplayPort je ~40$ i to otpada, papreno je i bez isporuke i carine.
- Kada bi trebalo da izađu RX 450 i 460 i jel se zna da li će oni imati 4K i HDMI 2.0? Možda to ima neki AMD starije generacije?

Jel možeš da pojasniš kako si naterao svoju grafičku da radi na 4K @30Hz (mada je verovatno 24 jer imaš HDMI 1.4 a to je za njega maksimum)?
Mislim taj patch drajvera i "Enhanced HDMI mode"?

P.S. Jel znaš za excel manual koji je napravio korisnik sa AVS foruma za naš TV?
Skupio je sve probleme i rešenja sa foruma i svih strana i stalno ga apdejtuje. Ima svakakvih uputstava. Meni je pomogao mnogo za sliku koja je sa PC-a na TV bila isečena nikako da je nateram na 1080p. Možda otvorim temu jer će mnogima pomoći, pa da tamo nastavimo za to :)
 
Poslednja izmena:
USB 3.0 je jos od s1155 ploca. Naravno, ne na svim chipsetovima.

Znaci jos od i3 2xxx i i3 3xxx.
 
da zaradiš neki dinar...
 
a ne, ne... ja ne reklamiram vistu i ne radim za ujka sema
 
Koliko vidim i GTX950 ima HDMI 2.0 ali nije 2.0a, što znači da nema podrškau za 10 bita HDR. E sad da li se to softverski nadograđuje do 2.0a to nisam baš razumeo.
- Ako sam nešto loše shvatio ili pogrešio slobodno nek me neko ispravi.

GTX950 kosta 20k din i kao takva me ne zanima jer se ne igram. Ne znam da li se na konretnom modelu moze update-ovati na 2.0a, ali bih svakako cekao noviju generaciju grafickih.

Pitanje je šta sada da radim, dok on ne stigne?
Da uzmimam samo novu grafičku (i koju? možda GTX950 ili nešto iz AMD-a ako ima HDMI 2.0? što jeftinije) ili da uzimam CPU+MOBO+RAM (ali tada opet neću imati HDMI 2.0 a možda ni 4K 24p ne uspem da nateram da radi na mojoj grafičkoj).
Adapter za DisplayPort je ~40$ i to otpada, papreno je i bez isporuke i carine.
- Kada bi trebalo da izađu RX 450 i 460 i jel se zna da li će oni imati 4K i HDMI 2.0? Možda to ima neki AMD starije generacije?

Jel možeš da pojasniš kako si naterao svoju grafičku da radi na 4K @30Hz (mada je verovatno 24 jer imaš HDMI 1.4 a to je za njega maksimum)?
Mislim taj patch drajvera i "Enhanced HDMI mode"?

RX460 ce imati HDMI 2.0a kako je najavljivano, a po svezim informacijama izlazi 28. jula. Za RX 450 nije sigurno ni da li ce postojati.

Na TV-u prebacis HDMI ulaz koga koristis za PC u Enhanced Format (settings/inputs/HDMI signal format). Ta opcija prakticno promeni EDID kojim se TV prijavljuje grafickoj. Recimo, dok stoji enhanced format, stariji Yamaha AVR je potpuno zbunjen i ne radi, pa moram da vratim na standard format.

Skines Pixel Clock Patcher, primenis ga i onda dobijes prosirenu listu display modova, medju kojima je i 4K@30Hz. 24Hz na HDMI 1.4 je maksimum pri rezoluciji 4096x2160, a pri 3840x2160 (sto je prirodna rezolucija TV-a) je 30Hz.

P.S. Jel znaš za excel manual koji je napravio korisnik sa AVS foruma za naš TV?
Skupio je sve probleme i rešenja sa foruma i svih strana i stalno ga apdejtuje. Ima svakakvih uputstava. Meni je pomogao mnogo za sliku koja je sa PC-a na TV bila isečena nikako da je nateram na 1080p. Možda otvorim temu jer će mnogima pomoći, pa da tamo nastavimo za to :)

Znam za taj spreadsheet, odlican je.
 

Prilozi

  • 4k.jpg
    4k.jpg
    366.7 KB · Pregleda: 79
Nazad
Vrh Dno