Šta je novo?

Nesto je zasmrdelo i vise ne mogu da upalim komp

veljkodmt

Poštovan
Učlanjen(a)
14.04.2016
Poruke
249
Poena
69
E, ovako...

Imam Cooler Master Storm Trooper, koji ima ugradjeni fan kontroler i kontrolu led osvetljenja, kao sto se moze videti na slici ispod. Ovde gde su tri dugmeta, levo i desno su za pojacavanje i smanjivanje broja obrtaja, a ovo u sredini je za paljenje i gasenje led osvetljenja. Radilo je sve super, ali vec neko duze vreme ne radi ta kontrola kako treba, vec bilo sta da stisnem od ta tri dugmeta, brzina ventilatora se pojaca do maksimuma. Danas sam uzeo da to malo pogledam i nadjem resenje. Trooper ima gomilu kablova i nije lako snaci se medju njima.

cm_storm_trooper_048.jpg

Dalje, u kucistu je starija konfiguracija, koja ne prilici Trooperu, jer sam planirao da u njega sledece godine ubacim nove komponente. Graficka je nVidia GT 220, na kojoj je ventilator bio uzasno bucan, pa sam ga skinuo i na graficku stavio neki obican i kacim ga na molex. Uvek je bio spojen samo na molex, ali danas sam ga nakacio i na 3 pin fan ulaz na ploci (Gigabyte GA-770-TA-UD3). U isto vreme sam povezao i kablove za fan kontroler od kucista.

Upalio sam komp, nesto je zasmrdelo, a na monitoru se nista nije pojavljivalo. Komp uopste nije slao signal do monitora. Jos vise je zasmrdelo i onda sam izvukao brzo kabl iz zida. Sad kad upalim komp, pokrene se on, okrecu se ventilatori na cpu kuleru, ali se nista ne desava.

Imam drugi komp, pa sam na njemu proverio da li mi radi ssd i hard, i sa njima je sve u redu. Mrzelo me da proveravam ostale komponente. Sta mislite, sta najverovatnije tu moze da bude u pitanju? Kontam da je mozda maticna u pitanju. Smrdelo je u predelu cpu-a, pa je mozda i to u pitanju. Moze da bude i samo kuciste. Moze da bude i napajanje. Sve to treba metodom eliminacije, ali nisam stigao, pa da pitam iskusne forumase za misljenje?
 
Problem je tamo gde najviše smrdi.
Počni da njuškaš oko kompijutera.
:D
 
Ja sam jednom tako osetio smrad i zagasio komp pre nego što se išta dogodilo zasmrdelo je napajanje, srećom nije "gorelo" dovoljno dugo da išta učini, čak je i ono preživelo. Kako sam ga tog jutra doneo iz servisa sa reklamacije odmah sam ga i vratio, tako da bi mogao da kreneš odatle kad već imaš drugi komp probaj sa njegovim napajanjem.
Pre nego što ubaciš drugo napajanje pogledaj da li možda na ploči ili nekoj drugoj komponenti ima vidljivih tragova paljevine.
 
Rastavi sve i proveri svaku komponentu ali najverovatnije je ploca prespojila negde...
 
Upravo si otkrio najveću tajnu proizvođača elektronike. Njihovi proizvodi rade na DIM! Kad izađe dim neće više da rade. :-devil-: :d
 
Meni na nekom starom napajanju "izasao dim" i zasmrdelo je, ja "iscupao iz struje".
Posle nakacio na neku P3 masinu i radi normalno, to napajanje ne radi na dim :)
 
Rastavio sam sve. Proverio sam, ispravni su hdd, ssd, graficka, ram, zvucna. Jedino moze da bude maticna, cpu (koji nisam jos skinuo, posto nemam termalnu pastu), napajanje ili elektronika kucista.
Nisam proveravao napajanje, ali mi ne deluje kao da je stradalo, nista se ne oseca, a nije u pitanju kinez, nego Chieftec (doduse 6 godina star). Na maticnoj nisam primetio da je nesto izgorelo.
Sve deluje normalno, a ipak nije. Sta li to moze da bude, pitam se samo... :trust:
 
Nadam se samo da nije riknula elektronika kucista, sta da radim posle sa njim, a platio sam ga posteno...
 
delovi elektronike su skroz odvojeni. najgore sto moze da se desi je da ti ne radi kontrola ventilatora i osvetljenja. samo ventilatore povezes na plocu i resio si problem.
usb i audio paneli su zasebni.

i meni je elektronika crkla na trooperu pa sam godinu dana bio bez iste i nista mi nije falilo. odlucio sam da uzmem novu elektroniku preko cm store i otvorili su se pa su mi dali novu besplatno (jos jedno hvala za cm i njihovu srpsku kancelariju)

ne mogu da tvrdim da nije crkla, ali na njoj nema sta da smrdi.
ako nista nije vidno izgorelo, onda su to najverovatnije kondenzatori na ploci.
 
Izvadi napajanje, matičnu, ram i hdd pa ih spoj van kućišta, na kartonskoj kutiji ili stolu.
Sa šrafcigerom prespoji odgovarajuće power pinove na matičnoj i ako je do kućišta kvar upaliće kompjuter.

Dosta je veća šansa da je do napajanja ili matične, ali ne škodi, možeš i to da isprobaš ako želiš dok ne pozajmiš napajanje.
 
Da, vec duze vreme mi kontrola ventilatora ne radi kako treba. Ne mogu da verujem da su to tako lose odradili na tako skupom kucistu. Sta mislis, da li bih mogao nekako da to zamenim, narucim preko neta? Vise nije u garanciji, jer ima vise od 3 godine kako ga imam.
 
Evo, nasao sam na cm store-u bas za Trooper kontrolni panel. Kako se narucuje?
 
Haha, hvala tebi na cimanju, nego da li subtractor moze da mi kaze kako je narucio i kako mu je stiglo? ;)
 
Sprzio si napajanje i/ili plocu, a jos uvek ti je najveca briga osvetljenje na kucistu? :D
 
Haha, hvala tebi na cimanju, nego da li subtractor moze da mi kaze kako je narucio i kako mu je stiglo? ;)

U CM temi sam pricao sa njima i pitao da li ikako mogu da mi pomognu da to ispadne jeftinije i rekli su mi da mogu da mi izadju u susret da to poruce sa sledecim uvozom CM robe kako ne bih morao da platim transport (bio je oko 10ak evra ako se dobro secam). To sam prihvatio jer mi svaka usteda znaci. Kada je stiglo, rekli su da je CM euro poslao to besplatno i samo pitali za adresu.
Inace bih morao da odem do Deska i uzmem to kao poroizvod.
 
Pa, njega sam najvise platio :D Uradio sam kao sto je poolmaker rekao, sve sam povadio i prikljucio izvan kucista. Upalio sam preko srafcigera. Napajanje radi lepo, okrecu se ventilatori, nista ne smrdi. Okrecu se ventilatori na cpu kuleru, a na monitoru nema nista, nikakvu sliku graficka ne salje, a graficka je ispravna. Znaci, nije riknula elektronika kucista. Najverovatnije je ploca. A kako onda radi cpu kuler? To je igleda samo deo ploce riknuo? Da li je moguce da je mozda i cpu izgoreo?
 
A ja cekao da vidim ovaj novi AMD Zen da pojavi, jaoj meni, sad moram da bacam pare bezveze na neko privremeno resenje :S:

A sto se narucivanja dela za Troopera tice, to ce malo da saceka :d
 
Moracu sa kevinog kompa da skinem napajanje, isto Chieftec, pa cu isprobati. Koje cimanje... To bi jos bilo i najbolje da je napajanje stradalo. Odmah bih kupio Seasonic ili SF. Kontam da oni nece crci tako lako? :)
 
@hogarnp
U koliko si ovakvih situacija rešio stvar sa resetom biosa i vadjenjem i vraćanjem ram memorije?
Ne škodi da ih uradi, ali čemu?


Upalio sam komp, nesto je zasmrdelo, a na monitoru se nista nije pojavljivalo. Komp uopste nije slao signal do monitora. Jos vise je zasmrdelo i onda sam izvukao brzo kabl iz zida. Sad kad upalim komp, pokrene se on, okrecu se ventilatori na cpu kuleru, ali se nista ne desava.
 
Nisam mogao da povezem napajanje sa kevinog kompa na moju maticnu, jer 'ladno nema onaj 8-pinski konektor. Pa sam uzeo moje napajanje i povezao na kevin komp, uz rizik da i njega sprzim :smash:
Rezultat: poceo sistem da se podize (na kevinom kompu), ali zelena boja preko celog ekrana. Znaci, oblio me hladan znoj... Srecom, kevinom kompu se nije dogodilo nista strasno, inace...
Sad, da li je samo napajanje riknulo, ne mogu da budem siguran bez povezivanja nekog drugog napajanja na moju maticnu.
 
Napajanje je poluispravno i daj boze da ti nije plocu unistilo.
 
Nazad
Vrh Dno