Šta je novo?

Javascript za apsolutnog pocetnika

Excalibur

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2008
Poruke
512
Poena
330
Ljudovi, treba mi mala pomoc.

Zamislite da imam mozak koji je crna rupa, a posto hocu da naucim javascript, skinuo sam par knjiga za isti.
Ali, nijedna ne objasnjava precizno svaku funkciju na ponaosob i sta ona radi. Bukvalno objasnjavaju kao kada predjete sa matematike iz osnovne na srednju skolu, a profesor ne zeli da objasni nove stvari, nego prepisuj i objasnjava kao da si na vec nivou profesora.

Ranije sam, uistinu vrloooo mnooooogooooo ranije, radio sa basic-om. I ta knjiga je imala cemu svaka funkcija sluzi, sta pokrece i sta radi. Detaljno objasnjeno do sitnih crevca.

Pa, da li znate neku knjigu, koja se moze "kupiti" (mesto mozete baciti na pm) koja objasnjava svaku funkciju?

Ovo ostalo sto sam skinuo su: PHP, Javascript, MySQL, HTML5 for Dummies i Speaking Javascript. Ali, tu je jednostavno kao da sam vec na nivou pisca, pa prepisuj kodove, probajte ovo, ukucajte ovo. Mislim, nema objasnjenja za funkcije.

Vrlo zahvalan.
 
@honda
Znam za taj W3S, ali nista mi bas ne objasnjava zasto, sta, zbog cega.

@sirNemanjapro

Bas Javascript. Sad sam se bacio da se podsetim HTML-a, posto sam relativno koristio DW, ali Design deo. Pa sad se bacam na HTML5 kodove, malo kroz DW, jer mi olaksava ispisivanjem liste kodova, a ujedno ih lakse pamtim i zezam se, pa CSS3 posle toga, da na kraju sazvacem JS, ujedno i JQuery.
Za HTML5 i CSS3 mi mozda nece biti problem, jer ima stvarcica koje su lepo napisane u knjigama, ali za JS nista, sve nekako mehanicki. A ne volem da ucim mehanicki.
 
Pa, onaj sajt je baš ok da se krene od samog početka, od osnove.
Kako stojiš sa razumevanjem engleskog? Poseti malo YouTube, kucaj JavaScript tutorials...
http://mltutorijali.com/javascript-tutorijali/

Mislim svi mi učimo na ovaj ili onaj način, ali ne gine ti da se baciš na sve (tutorijali, online knjige, google..), pa i da platiš neki čas da ti se to objasni za početak..
 
To što ćeš naučiti JS pre nego (ili uporedo sa) jQuery možda nije optimalno. Ja bih ti preporučio da ustvari učiš jQuery jer JS danas u praksi nećeš ni dotaći, a neke osnovne tače JSa će doći kao posledica jQueryja.
 
@honda

Engleski furam sasvim perfect. Znam da postoji milion knjiga, tutorijala i resto za sve to. Nego, vise mi je potrebno objasnjenje funkcija, sta i zasto svaka sluzi. Ne mogu bas da bubam, nisam u tom fazonu. Mogu i to da nabubam, ali sta mi vredi kada ne bih mogao da povezem, jer kao sto rekoh nemam objasnjenje za komande.

@sirNemanjapro

Nije problem ni jQ da zapocnem, samo bi mi opet trebala neka knjiga ili vise njih koja to natenane objasnjava.

Primera radi, skinuo sam i jQuery for Dummies i da izuzmem var funkciju (varijabla) koju kapiram sta je, ostalo ne kapiram i zasto se nesto slaze u odredjenim trenucima.

Meni sto je bitno je lista komandi, zasto se koriste neke stvari pre (npr. ta tacka kao prefiks), zasto $, zasto mali milion stvari.

Citam knjigu, daje neki primer, a onda sledece sto prica je nesto ukratko i to je to. Neki nasumican primer iz knjige:

The heart of this code is the animate function. A simple form of the jQuery animate function syntax is
animate(params, duration, callback)

Za callback jedino sto je napisano je ovo:

callback: An optional code that executes after the animation has completed.

I ne pise sta je callback, da li nesto poziva, da li radi loop tog malog procesa, da li ceka na nesto.
 
Odakle si? Da li u tvom gradu postoji knjižara koja je bolje snabdevena? Kompjuterska biblioteka (kombib.rs) treba da ima sve na datu temu.
 
BG. A te knjige koje imaju knjizare su prevodi eng knjiga. Tako da mi lakse skinuti knjigu.
Da li imas preporuku za jQ koja detaljnije objasnjava funkcije i njihovo koriscenje?

Sent from my Huawei Honor 7
 
Poslednja izmena:
Odličan jem hvala hondaš! ;)
 
Kutija, jedno pitanje za tebe. Da li kod tebe postoji razgranicenje izmedju front i back-enda ili imate i developere koji vrse oba posla? Da li bolje nauciti jedan deo bas onako kako treba (front npr) a onda kasnije uciti i back ili nauciti sto vise jezika i fronta i backa?
 
Thnx ljudi, bacicu se na sve ovo, mada moram da se ponovo promuvam sa HTML5 i CSS3 (ovaj put u ovom obliku), jer sam dosta toga zaboravio jos od 2004 kad sam zadnji put radio sajtove. A u poslednje vreme, ako sam nesto radio, uglavnom je bio DW i Design mod. Sad bas hocu da se bacim na sve ovo, pa na kraju i da sazvacem JS, sve to natenane (dimljeno) i da vidim da sabijem na kraju Adobe sertifikat. Pa da vidim koliko ce i on pomoci u buducnosti za neke poslove sa strane...bar za pocetak.

Sent from my Huawei Honor 7
 
Poslednja izmena:
Kutija, jedno pitanje za tebe. Da li kod tebe postoji razgranicenje izmedju front i back-enda ili imate i developere koji vrse oba posla? Da li bolje nauciti jedan deo bas onako kako treba (front npr) a onda kasnije uciti i back ili nauciti sto vise jezika i fronta i backa?

Postoji naravno, postoje i oni koji su full stack poput mene. Ali ja preferiram da se to razdvoji i uvek sam za specijalizazaciju.
 
Aha hvala puno.
 
@kutija da li si citao Daglasa Krokforda (Douglas Crockford)?
Ja bih preporucio, za pocetnike i za sve one koji vec rade JS na nekom novice nivou a spremni su da se dataljnije pozabave istim, "JavaScript - The Good Parts" Douglas Crockford
 
Postoji naravno, postoje i oni koji su full stack poput mene. Ali ja preferiram da se to razdvoji i uvek sam za specijalizazaciju.
Najbolje je kad možeš da se posvetiš jednoj tehnologiji, a ne kad te šaltaju, malo java, malo .net, a povremeno bude, a šta ne znaš ruby, naučićeš[emoji4]

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Pozdrav svima, nemam apsolutno nikakve veze sa programiranjem (ako se izuzme paskal u srednjoj skoli :) ) i pre nekoliko dana sam uplatila neki online kurs za java script. Zasto?... Recimo da ulazem u to da u starosti ne budem dementna :) E sad..prosla sam nekih 10ak lekcija i deluje mi prilicno zabavno..ali mislim da mi pored kursa treba i neka dodatna edukacija..ima li neko neki predlog sta bih mogla da procitam..ili da pogledam...znaci ja sam apsolutni pocetnik i za sad znam samo da u nekom editoru ispishem par naredbi i da u chromu ima neki console i ja tu vidim sta sam uradila..(znam da ovo vrvt svima zvuchi smeshno)
 
Bas taj kurs sam krenula da radim..stigla do 10e lekcije...i kurs je odlichan...ali sam mislila jos nesto uz to
 
Postoji li neki cilj jer iz izlaganja deluje kao da može da se zaluta u nekom nebitnom pravcu?
Ako je Web Development polje interesovanja onda savet da se što pre istraži React i prođe koji kurs Gatsby-a ili NextJS (u oba slučaja radi se o frejmvorku od frejmvorka [mada za React kažu da je biblioteka] sa dosta korisnih alata po difoltu plus plaginovi...)
Ako je App Development cilj onda da se "gađa" React Native u slučaju da je interesovanje vezano za mobilne aplikacije ili Electron za desktop.
Tu je i "backend" u vidu NodeJS-a / Deno / Bun ali be vidim kako može da se bez ikakvog cilja pojavi interes za isto bez prethodne potrebe da se nekakav servis (frontend) obogati backend funkcijama.

^ my 2 cents. 🙂
 
Poslednja izmena:
Recimo da je cilj Web Development. E sad..drugar mi je rekao da je on prvo prosao ovaj moj kurs za JS a sada uchi React..ne ocekujem da cu ikada raditi nesto sa ovim..ja sam prof.u shkoli...imam malo dete..ali mi je ovo toliko zabavno da svaku noc od 00 do 2,3h ja kao pokusavam sa ovim kursom nesto da skontam..pa ko zna..mozda nekad nesto i bude od ovoga..volim da uchim..a posao h shkoli prilichno zatupljuje :)
 
Postoji li neki cilj jer iz izlaganja deluje kao da može da se zaluta u nekom nebitnom pravcu?
Ako je Web Development polje interesovanja onda savet da se što pre istraži React i prođe koji kurs Gatsby-a ili NextJS (u oba slučaja radi se o frejmvorku od frejmvorka [mada za React kažu da je biblioteka] sa dosta korisnih alata po difoltu plus plaginovi...)
Ako je App Development cilj onda da se "gađa" React Native u slučaju da je interesovanje vezano za mobilne aplikacije ili Electron za desktop.
Tu je i "backend" u vidu NodeJS-a / Deno / Bun ali be vidim kako može da se bez ikakvog cilja pojavi interes za isto bez prethodne potrebe da se nekakav servis (frontend) obogati backend funkcijama.

^ my 2 cents. 🙂
Krenuo sam da ucim HTML/CSS/JS i stalno se vracam na temu da li cu moci da nadjem posao, i da li se uopste trazi frontend programer.
Imali neki da se vise traze?
 
Razumno pitanje!

Prosto:
React u 80% slučajeva.
Angular u velikim konsultantskim kućama koje rade projekte za druge velike firme / banke / kompanije...
Tek ponegde se traži NextJS (opet treba React) ili Vue (+ NuxtJS), sve ostalo je entuzijazam.
Meni je "legao" GatsbyJS ali se sa njim gotovo niko (profesionalno) ne bavi. Filozofija oko "Astro"-a je sjajna ali... jedno je šta se meni sviđa i gde ja vidim prednosti a drugo je za šta je neko sklopio posao i želi da se isti što pre završi.

Npr. ja kada sam otkrio JAMstack zapitao sam se kako to da WordPress is dalje postoji a on je danas nikad jači. Svet apsurda.

opet, ^ "just my 2 cents".
 
Nazad
Vrh Dno