Šta je novo?

Windows Xp na novom hardveru?

boticheli

Čuven
Učlanjen(a)
05.11.2003
Poruke
114
Poena
630
Korisnik neće da menja Windows i potrebne licence za aplikacije koje koriste, ali mu hardver polako otkazuje.
Kao neka vrsta premošćenja se vidi kupovina aktuelnih računara a instalacija Windows Xp-a i aplikacija koje su podržane na ovom Windowsu. :wall::wall::wall:

Da li neko ima iskustva sa instalcijom Windows Xpa na novijem hardveru? Koliko ima problema sa drajverima? Na računaru su potrebna dva monitora, može i preko integrisane grafičke, i mrežna kartica.
I naravno preferiraju se brand name računari. Virtuelizacija otpada.

Da li neko ima ideju do koje generacije procesora bi mogao da nađem neku podršku za drajvere u Windows Xpu?
Da li neko ima neki link npr. sa svim mogućim drajverima za Win Xp?
Svaki savet je dobro došao.
 
Koje su specifikacije novih masina? Vidjao sam da na torrentima jos uvek izbace po neki XP ''novijeg datuma''. Ali velika je verovatnoca nekompaktibilnost sa novijim softverom, i programima. Sa drajverima mozda i izadjes nekako na kraj.
 
odustani na vreme
 
Hvala na podršci :d
Ideja i jeste da se koristi stari softver, koji i radi pod windows XPom, tako da tu neće biti problema.

Problem su driveri, uefi bios i možda dual monitor support.
 
Bilo koji hardver koji je izašao posle Windows 7 a i Viste, zaboravi unapred, odnosno on. Windows 7 ima već 7 godina.
Sav hardver mlađi od toga ili neće da radi ili će da radi tako da je bolje i da ne radi.
 
nije tacno,vrlo verovatno i na 1150 ploci ce naci genericke drajvere za za xp.

ja licno bih isao na 1156 sa westmere cpu-om,on podrzava dual monitor na integrusi,ploce imaju i ide i sata,plus full drajvere za manje vise svaki OS koji je imalo relevantan (za xp regularno).plus je ddr3,koji je danas prejeftin,a i ni 1156 cpu-evi ni ploce nisu danas na nekoj ceni.

uefi bios ne treba da te brine,svaka ploca ima CSM mod i podrsku za MBR.najveca neprijatnost sto,zavisno od uzetog hardvera,bi morao da preloadujes sata drajver tokom setapa.i prvo bih pokusao sa 64bit XP-om,znam da je njakav,ali,bar meni licno,limitacije 32bit OS-a po pitanju RAM-a su,za 2016tu,ipak preterane.
 
AMD FX sa 970/990 radi na XPu. Intel Ivy Bridge takodje - makar sudeci prema drajverima. Ja bih uzeo AMD, recimo FX6300, bice zadovoljan.
 
Nije problem uopste CPU, a ni GPU, evo HD 4600 (Haswell, 4th gen i7 valjda) ima XP driver:
https://downloadcenter.intel.com/download/22642/Intel-HD-Graphics-Driver-for-Windows-XP-exe-

Najveci problem sa XPom su driveri i podrska za wireless, jer XP nije ni imao internu podrsku za wireless (barem ne kako treba da ima), pa sve ide preko dodatnog softvera. Dakle za wireless kartice novije zaboravi stvarno za XP, i 32 i 64bit.

Ethernet nisam siguran kako stoji situacija, ali Intel ne menja bitno ethernet i trebalo bi barem njihov LAN da radi na XPu i noviji. (a skoro sve ploce samo i koriste Intel LAN, barem za Intel CPU).

Inace, mislim da ce bolje proci ako kupe unapred neke starije masine, znaci nista "trenutno", nego Nehalem/Sandy ili max. Ivy, polovne, vise komada. Dosta su jeftinije, a Nehalem barem ce biti skroz podrzan na XPu.

XP64 - zaobidji u sirokom luku, ja sam hteo koristiti XP64, ali podrska za drivere je bila nepostojeca i pre Viste i posle Viste. Nema sanse da je sada bolje.
 
Ne mogu da verujem da neko savetuje XP 64-bit koji je bio i ostao krš.
Ne postoji nijedan razlog vredan mučenja da se namesti da kao "radi".
 
Korisnik neće da menja Windows i potrebne licence za aplikacije koje koriste, ali mu hardver polako otkazuje.
Kao neka vrsta premošćenja se vidi kupovina aktuelnih računara a instalacija Windows Xp-a i aplikacija koje su podržane na ovom Windowsu. :wall::wall::wall:

Da li neko ima iskustva sa instalcijom Windows Xpa na novijem hardveru? Koliko ima problema sa drajverima? Na računaru su potrebna dva monitora, može i preko integrisane grafičke, i mrežna kartica.
I naravno preferiraju se brand name računari. Virtuelizacija otpada.

Da li neko ima ideju do koje generacije procesora bi mogao da nađem neku podršku za drajvere u Windows Xpu?
Da li neko ima neki link npr. sa svim mogućim drajverima za Win Xp?
Svaki savet je dobro došao.

Da li te aplikacije koje koristi mogu da rade na 7, 8.1 ili 10 (i CB i CBB) sa starom licencom? Ako nije tajna koje aplikacije su u pitanju?
 
Ako vec mora onda dual boot Windows 7 i XP , boot loader 10-ke i 8.1 ne znam jel podrzava Windows XP , za sedmicu znam da moze , a XP kao samostalan OS u 2016 ne nikako.
 
Digneš windows 10 za standardan rad, a unutar njega preko hyperV podigneš windows XP kao virtuelnu mašinu, podesiš programe i kažeš da bolje ne može. A inače ti što neće da menjaju os, od takvih bežim u širokom luku...
 
velika je verovatnoca nekompaktibilnost sa novijim softverom, i programima
Koji to softver pravi probleme sa XPom? Oni standardni programi rade normalno, imamo nekoliko XP kompova u firmi.

Iskreno, i ja bih više voleo da na svom poslovnom laptopu imam XP (ili 7) nego ovaj smor od Win10 :(

@ boticheli: ja bih to ovako uradio - otišao bih u neku prodavnicu, rekao im otprilike kakav hardver ti treba uz napomenu da mora da ima podršku za XP... Ako je prodavac iole upoznat sa onim što prodaje, brzo će ti predložiti neku konfiguraciju.
 
Poslednja izmena:
Koji to softver pravi probleme sa XPom? Oni standardni programi rade normalno, imamo nekoliko XP kompova u firmi.

Iskreno, i ja bih više voleo da na svom poslovnom laptopu imam XP (ili 7) nego ovaj smor od Win10

Pomislio sam na neke specificne softvere, programe novijeg datuma, za ove standardne office i sl. znam da nema problema.
Vrati ti lepo win 7 ako mozes, manje glavobolje ;)

Ideja i jeste da se koristi stari softver, koji i radi pod windows XPom, tako da tu neće biti problema.
 
Poslednja izmena:
Chrome i Opera za XP se više ne razvijaju. Podrške za Javu više nema. Novije verzije Office-a ne rade na XP-u...može da radi al mene se smrkne više kad vidim XP na nekom kompu. Ne daj bože da treba reinstalalacija...više nema gde da se skine SP3

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Toliko sistema a neki jos misle da je XP ne znam sta.
 
više nema gde da se skine SP3
http://www.majorgeeks.com/files/details/microsoft_windows_xp_service_pack_3.html

Firefox radi sasvim OK, za Javu ne znam (znam da na jednom kompu imam instaliran neki Java program, koji i dalje radi). Office koristimo v2007 (nismo ludi da kupujemo noviju verziju, kad nema nikakve bitne razlike, a ne košta malo ;) )

@ amdpower: posmatraj to malo drugačije - zamisli da moraš da koristiš legalan Win, i da si kupio XP koji ti i dalje zadovoljava sve potrebe u potpunosti. Zašto bi kupio noviju verziju Win-a?

Ja, npr, koristim Win10 samo zato što nisam uspeo da nađem neki jeftiniji laptop sa Win7. Na žalost, ne mogu da ga downgrade-ujem, ali sam se već pomalo navikao na ovu rugobu...
 
Ne fali mu nista za office i sl. osim sto taj licencirani softver koji covek ima verovatno radi na windowsu XP i zato i ostaje na njemu. Sa mojih (postarijih) dual boot laptopova sam pobrisao win XP i ostao na win 7 koji na njima ne radi nimalo sporije. Ipak, misljenja sam da je win XP daleko najbolji i najdugovecniji operativni sistem koji je Microsoft ikada izbacio na trziste.
 
uf , meni se xp najbrze i najgore kvario. viruse tek da ne pominjem, xp mi je bio magnet za iste..

100 ljudi 100 ćudi.. šta ćeš ... život je to milorade :)
 
Meni je prva XP instalacija (iz 2001. ili kad je vec izasao XP tacno), presla na nekih 3-5 konfiguracija, bez reinstalacije! I radila bi i do 2010. maltene nego su crkli diskovi na kojima je bila :)
Znaci Intel Dual Xeon Pentium 3, pa AMD Athlon XP, pa Dual Xeon P4, pa AMD Opteron pa onda opet Xeoni neki (Core 2 Duo gen) :) Bez i jedne jedine reinstalacije, samo su bili potrebni novi driveri naravno.
 
Takodje imam slicno iskustvo sa xp-om, samo sto moja instalacija radi od marta 2006. do danas. Menjane su konfiguracije cak je pokretan i na AMD i intel platformi, menjani hard diskovi, crkavali a instalacija tog XP-a i danas mi je funkcionalna. Trenutno je koristim bez antivirusa ali sa firewall-om i HIPS-om i gomilom drugog security softvera uz on demand skenere i nikakvih problema nisam imao. Ali ne podrzavam upotrebu windows xp operativnog sistema u poslovne svrhe.
Ako sam razumeo temu, ovde je prica o legalnom softveru i programima koji rade pod xp-om, ali se ne zna da li rade pod novim os-evima. Linux nije u prici verovatno iz razloga podrske za te aplikacije. Svakako treba razmotriti mogucnosti virtualizacije.
Ako se koristi za posao XP danas moze samo da se koristi na racunarima koji nemaju pristup internetu ili imaju maksimalno restriktivan pristup internetu zbog security ranjivosti koje nece biti ispravljene jer je podrska prestala. Opet ako se na racunaru ne cuvaju informacije bitne za posao i ako gubitak svih informacija sa tih racunara ne bi predstavljao nikakav problem, moguce ga je koristiti.
 
Koji to softver pravi probleme sa XPom? Oni standardni programi rade normalno, imamo nekoliko XP kompova u firmi.

Iskreno, i ja bih više voleo da na svom poslovnom laptopu imam XP (ili 7) nego ovaj smor od Win10 :(

@ boticheli: ja bih to ovako uradio - otišao bih u neku prodavnicu, rekao im otprilike kakav hardver ti treba uz napomenu da mora da ima podršku za XP... Ako je prodavac iole upoznat sa onim što prodaje, brzo će ti predložiti neku konfiguraciju.

Najskuplji hardver samo podrzava :D Salu na stranu, ali tako to ide kod prodavaca kod nas jer se u hardver i softver uglavnom razumeju kao i moja baba.

Ja bi proguglao drajvere za xp (chipset, gpu, audio i mrezna su uglavnom najbitniji), ako to moze da se nadje, ostalo ne bi trebalo da ima problema, jer je softver koji se koristi star.
Od novijih sistema, stari softver ima najvecu sansu da radi na win7.

Iskreno, ne vidim poentu tih placenih licenci jer je podrska odavno ukinuta za taj zastareli softver. Podrska za nove "neplacene" je ista kao i za te placene licence.


@wwwz, potrazis sve bitnije drajvere, ako nadjes sve sto ti treba za win7, uradis system image pa instaliras win7 i vidis kako radi. U slucaju da ne radi kako treba, uvek mozes da vratis nazad win10 iz sys image.
 
Poslednja izmena:
Ako ne uspeš da se snađeš, predloži kupovinu neke polovne radne stanice soket 775, (Dell ili HP) sa procesorm e8400 ili jačim. Na tom soketu bi trebao da radi softver bez problema. U suprotnom treba kupiti novu mašinu + licencirani win 10 i da se odradi vitalizacija. Ovo je rešnje na duge staze.
 
Nazad
Vrh Dno