Šta je novo?

Стари рачунари или емулатори?

Može njemu sve, svakako imam dovoljno disketa... Samo me jako interesuje da iskopam preostale domaće stvari.
 
Da se i ja uključim... Drago mi je što emulatori postoje, što su tako daleko dogurali i što su postali tako stabilni i lako upotrebljivi. Na taj način ćemo sačuvati 8-bitni software pa, ako hoćete, i specifičnu kulturu onog vremena, kada više ne bude bilo originalnog hardvera na kome bi se pokretali. Već danas se mučimo, menjamo komponentet, čistimo, krpimo itd. da bi stare mašine nastavile da rade. Za 50 godina ispravnih računara iz XX veka će biti samo u muzejima i emulatori će biti jedino rešenje. Moram da priznam da je softver ipak važniji od hardvera i da je softver ono što je C-64, Spectrum, Amstrad CPC i druge mašine činilo onim što jeste. Takođe, ovako mogu da isprobam hardver koji nemam a možda i nikada neću imati.

ALI

Ja sam pre oko četiri godine vratio u meč moj stari C-64 a potom sam nabavio i ZX Spectrum i Amigu 500. Kvalitet uživanja u retro software-u je skočio za nekoliko nivoa! Najednom su mi igre postale zanimljivije, življe, bučnije a i lepše su izgledale (igram na katodnom ekranu, naravno). Možemo razgovarati o uzrocimo toga ali meni je nekako ugođaj mnogo bolji na pravoj mašini, sa originalnom tastaturom ili džojstikom u rukama. I nastaviću tako i u daljoj budućnosti.
 

Iz radoznalosti sam povukao sa git-a source da pogledam kako je implementirao,dDeo sa cpu emulacijom je preko 300kb u js kodu.
Impresivno je tehnicko znanje i realizacija autora.
Na laptopu se malo muci da postigne pravilnu sinhronizaciju ali na desktopu radi jako dobro obzirom da je u pitanju HTML5/JS.

OT: Sve vise i vise je jasno da ce veliki broj buducih aplikacija da se radi na HTML5/JS platformi u kombinaciji sa nekim backend sistemom.
 
Cobe potvrdi mi jesi li primio privatnu poruku, stoji mi kao da ti uopšte nije prosledjena.
 
Nazad
Vrh Dno