Šta je novo?

Benq GC2870H

Niko nije imao prilike da se susretne sa ovim monitorom? I meni je zapao za oko, pošto većinu vremena provedem u radu sa tekstom, na ovaj ili onaj način, a potreban mi je i veći panel (još uvek sam na TN-u od 20") za rad sa dva paralelna prozora, kontao sam da bi neki 27" VA bio dobar pogodak. Inč više ne škodi. :)

P.S. Izvinjavam se što uskačem u tuđu temu, al' ne želim olako da otvaram novu, vidim ova ima preko 500 pregleda, a nijedan komentar.
 
Ja sam ga kupio prije par dana ali nisam siguran da ću ti mnogo pomoći. Meni služi kao sekundarni monitor - glavni monitor mi je Samsung U32E85K (4K 31,5") i u odnosu na njega slika je očekivano krš. Problem je što rezolucija 1920x1080 na 28" znači da su pikseli prilično krupni - sem toga ne bih rekao da je monitor nešto posebno loš, pogotovo za te pare (ja ga koristim samo za programiranje, kakva je reprodukcija boja i kakav je u igrama i filmovima - nemam pojma).
 
Hvala na odgovoru. Očekivano krš za 550e razlike, ne sumnjam. :) Pošto kažeš da ga koristiš za programiranje, kakav ti je za rad sa tekstom? Pošto bi i meni za tekst najviše i trebao, najčešće prevođenje u različitim prevodilačkim alatima, povremeno DTP konverzije i sl. Tolika površina mi treba jer često koristim 2 prozora jedan do drugog, a posle nekog vremena mi se umore oči i počnem da se približavam ekranu, mnogo mi to sitno na 20". Igre ne igram, a filmove često gledam, ali kapiram da bi mu boje bile bolje nego na mom TN ekranu, jedino ne znam da l' bi odziv kod VA panela mogao da bude ikakav problem za to (pretpostavljam da ne)? :)
 
Tekst izgleda OK ako se dovoljno odmaknem :). Ne bih rekao da je Benq bitno bolji ili lošiji od Samsunga T240 (24", 1920x1200) koga sam imao ranije, jednostavno je veći pa su i pikseli krupniji. Ako ga postaviš dovoljno daleko (ja se obično posadim prilično blizu monitora - na nekih 50-60 cm) mislim da je sasvim OK. U svakom slučaju izbjegavaj da gledaš u 4K monitore jer nakon toga nema povratka nazad ;)
 
Hvala, momci, pošto nisam preterano razmažen dosadašnjim navikama (20", TN, 1680x1050, probijanje pozadinskog osvetljenja i PWM), kapiram da bi ovo bio pun pogodak. Najviše me je zanimalo koliko se primećuju pikseli, da li je krzav tekst i tako to. Videću da potražim monitor od ponedeljka.
 
Po čemu je bolji? Neki detaljan test ovog novog nisam baš našao, a za stariji sam našao za GW2760HS. A vidim da ima i GW2760HM, kao i samo GW2760. U čemu su razlike?
 
Hvala na odovoru, Zoki!

Ako sam dobro shvatio, glavna razlika je u ovome
BenQ claims a 3,000:1 contrast ratio and a 300 nits brightness, and our Xrite i1 Display Pro colourimeter measured a 3,200:1 contrast ratio and an impressive 356 nits peak brightness.
Colour temperature and accuracy impress, too. The uncalibrated temperature (aka white point) is 6419K, which is only 2.4% off the ideal of 6500K. The 1.92 DeltaE (lower is better) for colour accuracy is decent for a monitor at this price - a DeltaE less than 2.00 is good enough for all but the most colour critical work.
za GW2760HS

nasuprot podataka za GW2870H:
The factory brightness level of 272 nits is plenty, and the black level of 0.1 nits is stellar – better than both rivals, and enough to deliver a fantastic contrast ratio of 2,720:1. That’s more than enough to provide plenty of nuance and variety in different shades at every area of the colour spectrum.
The average Delta E and gamma levels of 4.04 and 2.46 are middling, and so is the colour temperature of 6,896K. That latter figure is a little cool, which will mean that some shades could look a little pallid.

Je l' to to? Inače, vidim da su cene slične za GW2760HM i ovaj veći, a da je HS jedno 3000 skuplji. Ako nema razlike među tim modelima, sem npr. zvučnika ili kabla u pakovanju, je l' to znači da je preporuka na strani M modela?
 
Da, bolji kontrast, bolja crna. U prevodu bolji panel. Nemaš kod nas da biraš. EWE uveze turu njih, koje će slovo na kraju da bude oni i ne gledaju. Svi su isti.
 
Hmm, prema ovome izgleda da ipak ima velike razlike.
 
Meni nude VX2858SML za 150 evra? Sta mislite?
Kako izgleda FHD na 28" da li cu pasti u depresiju posle 24" ?
 
Kupio sam ovaj monitor i imam strašne duhove:
[video]https://r10---sn-4g57knez.googlevideo.com/videoplayback?id=67965a0ff154e852&itag=22&source=picasa&begin=0&requiressl=yes&pl=19&sc=yes&mime=video/mp4&cnr=14&lmt=1480878644633511&ip=188.246.35.55&ipbits=8&expire=1480907462&sparams=cnr,expire,id,ip,ipbits,itag,lmt,mime,mm,m n,ms,mv,nh,pl,requiressl,sc,source&signature=197BDC4CD2359DE5A615A837BE80C6B206950AF5 .47B500FFCF15233FE2F3617BE566B010239337DA&key=cms1&redirect_counter=1&cm2rm=sn-c0qle7s&req_id=694ce531750fa3ee&cms_redirect=yes&mm=34&mn=sn-4g57knez&ms=ltu&mt=1480878570&mv=m&nh=IgpwcjAxLmJ1ZDAyKgkxMjcuMC4wLjE[/video]

Screenshot2016-12-04-20-30-02-756commiuivideo.png

Screenshot2016-12-04-20-30-20-947commiuivideo.png

Screenshot2016-12-04-20-31-03-488commiuivideo.png


Jel imao neko još ovakve probleme?
 
Poslednja izmena:
Odličan monitor za šta je namenjen, a nije namenjen za igranje niti se kao takav reklamira.

Panel ima prosečan kontrast od 4.850:1 što je apsolutno nenormalno :sceptic:!

@Palpatin

Pokušaj sa sledećim podešavanjima (prevod sa ruskog):
Image mode - the user;
Brightness - 22;
Contrast - 50;
Sharpness - 5;
Color temperature - user (92/92/100);
HDMI RGB-Range. PC - 0-255;
AMA - high;
Gamma - 4.

Mislim da toliki nivo baš nije normalan. *VA paneli su poznati po tome, al' baš toliko ne bi smelo bar po testovima što sam čitao.
 
Poslednja izmena:
Nisam 800 hiljada godina pisao na forumu, samo čitam pomalo, ali hajde da podelim i ja svoje iskustvo sa ovim monitorom, pošto sam ga kupio pre par dana, a sutra ga vraćam i menjam za neki drugi :D

Pošto prelazim sa Della S2240L, koji me je verno služio 3.5 godine, gledao sam u njega satima svaki dan bez ikakvog zamora, sa uživanjem u bojama, oštrini, uglovima gledanja i svim ostalim čarima IPS panela i relativno male dijagonale uz 1080p rezoluciju, odlučih da je vreme za nešto veće, pozicija za trenutnim stolom mi to jednostavno zahteva, 21.5" je postao premali. Gledao neke 27-ce, razmišljao šta ću, kuda ću, iščitao neke teme o tome kako je 1080p premala rezolucija za 27", otišao u radnju, video par modela, na kraju mi ovaj Benq zapao za oko, 28", ogroman, fino klasično dizajniran, rek'o, ajde da probamo. Upalim ga tamo, na prvu deluje odlično, nije strašan nedostatak oštrine, najviše se na fontu primeti, ali ajde, mislim se, podesiću ja to kući kako valja, dijagonala me je oduševila, uz cenu naravno.

Međutim, dijagonala i cena su jedine svetle tačke ovog modela - ajde, možda i taj kontrast čuveni, koji je zaista sjajan, ali to je to. Rezolucija od 1920x1080 jednostavno nije fizički dovoljna za ovoliki panel. Font je ili krzav ili mutan, zavisi od podešavanja, pikseli su itekako vidljivi, nije to to. Naravno, ukoliko se prelazi sa nekog CRT-a ili matore LCD 17", biće super, ali ako ste ikada radili na pristojnom 22-24" full HD monitoru, ovo će biti neprihvatljivo za bilo kakav normalan rad. Čak i na videu se primeti nedostatak oštrine, klipovi na YT koji su ultra kvalitetno snimljeni i prosto seku oštrinom slike kada se gledaju na 22" 1080p, ovde izgledaju kao da još nije učitan FHD, nego se i dalje muči na 720p.

Duhova ima, ja igrice ne igram, ali ih primetim i u redovnom radu, dok skrolujem kroz neke stranice na netu, dok pomeram prozor u windowsu, razna prelivanja boja preko sive itd, opet loše. Boje nisu dobre out of the box, treba podešavati, taj eye-care ili kako se već zove što ubija plavu, kao da odmara oči, ubije je previše na bilo kom predefinisanom podešavanju pa je slika konstantno crvenkasta, treba izabrati user settings za color pa podesiti da to izgleda normalno.

Uglovi gledanja nisu kao na IPS-u, jednostavno, čak i kad sedim direktno ispred monitora i ne mrdam, uniformnost nije dobra, crna slika mi je na sredini crna, ka uglovima pomalo siva, pa kako se pomeram to se menja, zavisi od položaja, toga na IPSu nisam imao, a još izraženije je jer je ogroman monitor pa se baš primeti.

Sve u svemu, ne bih preporučio kupovinu, jeste dobra cena, jeste dobra dijagonala, ima pristojne boje i dobar kontrast i stvarno dobru crnu (tamo gde nije siva), ali previše nedostataka da bi ovo služilo kao svakodnevni monitor. Još gore je što Della nisam prodao još uvek, dao ga ženi, pa posle ovog kad sednem za njega, suze mi oči od sreće koliko je ono oštro i koliko je lepa i prijatna slika. I da, kad smo već kod očiju, kako god ga podesio - za Dellom sam sedeo i po 8-9 sati bez prestanka, bez da protrljam oči uopšte, a ovde me prosto peku i suze posle sat, dva rada, kako god ga namestio, smanjio osvetljenje, kontrast, ublažio ga do te mere da već slika ne liči ni na šta, opet me ubi to neko blještavilo, ne znam do čega je. Toliko, a sutra odoh da ga vratim pa da kopam dobar primerak P2417H :)
 
Nazad
Vrh Dno