Šta je novo?

Problem, ploca postala izbirljiva, gremlini, kvar?

topuz

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
15.07.2004
Poruke
1,460
Poena
350
Pozdrav svima,

Desio mi se jako cudan problem koji ne mogu ni da pocnem da racionalizujem. Imam vec nekoliko godina ASRock Z68M i na njoj Intel 2600k. Ploca je uvek bila malo cudljiva, ni najmanji overklok nisam mogao da izvucem, sto je cudno, ali sam se pomirio sa tim. Na default-u je sve radilo kako treba i tako sam gurao godinama, do juce. Odjednom je masina pocela sama da se gasi, Windows pri boot-u izbacuje neke sulude error-e sa onim :( i jedno 5 razlicitih gresaka u toku prethodnog dana. Ja reko', dobro, crkla ploca, sta da se radi. Jutros za svaki slucaj uzmem od drugara masinu u kojoj je Asus P8P67 LE ploca i 2500k i krenem malo da kombinujem. Naravno, kako sam stavio 2500k na moju plocu, tako je sve proradilo kako treba. Moj procesor na njegovoj masini radi kako treba takodje. Vratim svoj procesor kod mene, momentalno crash-ovi i nestabilnost, retko kad uspe i da boot-uje. Vratim njegov 2500k kod mene, sve opet savrseno. I evo sad kucam ovo sa svoje masine u kojoj je drugarov 2500k i vrte se stress testovi bez ikakvih problema i na mojoj i na njegovoj masini. Jel nekom jasno sta se ovde dogadja, kako moze ploca da "razvije" netolaranciju na procesor? Obrtao sam i RAM-ove, ali nikakve razlike nema.
 
Ja imam OVU plocu.
Sa nekim procesorima daje sliku,sa nekima ne.
Poludeh,evo danas bi trebalo da mi stigne celeron g530.
Mesecima je nisam palio pa cu videti.
Kazu da je Z68 ustvari najbolje od p67 i h67 Cipseta,medjutim,eto.

Ako nista ne uradim,nosio bih je kod nekog dobrog majstora...samo ne znam kod koga.

Nemanja vise ne radi,a Cika Pera je Smesan kao crtani film.
 
Poslednja izmena:
Jesi probao samo razlicite modele procesora ili iste modele a razlicite primerke? Ja nemam nameru da popravljam ovo svoje ***no, ako radi nek' radi dok moze i to je to, prezivecu downgrade sa 2600k na 2500k, drugar se naravno ne buni za 2600k upgrade. :)
Ja jedino imam objasnjenje da je u stvari ploca hardverski ispravna, ali da je BIOS uzasan i da tu nastaje karambol, ali zasto bas sad posle ovoliko godina, pojma nemam.
 
Imam najnoviji BIOS koji je dostupan. Radio sam clear CMOS nekoliko puta, cak sam i bateriju vadio za svaki slucaj, nikakve razlike nije bilo. Mislis da probam da flesujem isti BIOS ponovo?
 
Verovatno ce da bude "na'rani kerove i nemoj da bi sta dir'o"... Evo sad przim ovaj 2500k vec 2 sata, sve savrseno, kod drugara moj 2600k isto sve savrseno. Ako nesto krene ponovo da zeza, probacu tad da se igram sa flesovanjem BIOS-a. Ja bih jos i razumeo da ploca od starta odbija da radi sa 2600k, sta da se radi, cudan bag, al' eto. Ali da godinama radi sa tim procesorom, i da od juce pocne da se buni to bas ne mogu da razumem. Pohotna ploca, zasitila se, hoce novi hardver. :beat:
 
Poslednja izmena:
Cini mi se da Asrock dozvoljava flesovanje iz samog biosa.
Medjutim,taj proces traje...bolje sa flesa.
 
Mali apdejt, ispostavilo se da je ploca lagano umirala. Jos je par dana iz nekog razloga htela da radi sa 2500k, onda su poceli freeze-ovi sistema i da nece masina da se upali iz prve... Jos uvek nije potpuno mrtva ali sam prepakovao sistem na drugu plocu i sad je sve ok.
 
Nazad
Vrh Dno