Šta je novo?

Retro protiv zle imperije

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,607
Poena
570
Откуд ово? РС је некад давно и радио само на дискетама па су се појавили хардови па је после ишло даље. Ако нађеш оперативни систем који стаје на дискету, онда ће и комп да ради. Једино што ће да буде нешто друго у односу на оно на шта смо навикли али је овде кул да се буде ретро па не би сметало.

evo kako je Microsoft Word radio na ATariju ST bez harddiska (pretpostavljam da na PCju nije nista bolje):

"Oh, boy! I had Microsoft Write on the ST and it has been the worst program ever made. Ever!
It was the *only* program that wrote loads of temporary files on the floppy, without cleaning up when closing. It was a joke of software, and a testament to how good coders at microsoft are."

http://atariage.com/forums/topic/181398-atari-and-microsoft-and-the-st/#entry2273323

kako su poceli da programiraju, tako su i nastavili... :mad:
 
Poslednja izmena:
kovač, malo si previše grub u komentarisanju.

Za Word, Write, tako počeli, pa sad apsolutna dominacija na tržištu. Zajedno sa svim kancelarijskim paketima. A nekad je taj malecni mikro pa još mekani, bio sprdnja i zajebancija. Što reče calexx, kad je dbase, lotus i Borland drmao, ovi mekani su bili tu samo zbog tog hebenog DOS-a. Ajde sad, gube polako procente zastupljenosti, ali do pre neku godinu, nisi mogao/imao ništa drugo.

Na kraju, cela PC platforma je bila samo za podHebavanje, dok je MAc, Amiga i Atari, ma i C64 sa GeOS imao kompletnu radnu površinu, IBM kompaKtibilni su šta - zeleni ekran i beeper. Pa gde su sad, a gde je Amiga, Atari i GeOS? To isto možemo da kažemo i za Betamax vs VHS, i za sve ostale nebulozne izbore ovog "liberalnog" tržišta. Ili da odem i dalje, Intel sa svojim x86 konceptom je po mom nekom uverenju mnogo loša stvar. Kao i ARM fazon. Ima arhitektura koje plaču za malo pažnje, ali nema šuške za razvoj. Dominacija, bato!

Da ne bude zabune, volem ja da se zezam sa ovim starijim sistemima, imam negde i virtuelni disk sa instaliranim emulatorima, pa poteram pirate, pa dosbox, pa dina i warcraft, pa OS/2 Warp, za mene i dan danas fantastičan sistem. Džabe, svaki dan moram da upalim i Win, OSX, Linux, BSD, pa da radim nešto i konkretno, ako hoću sutra da jedem i platim dažbine za struju i kanalizaciju.
 
slazem se da sam preterao ali ova tema je prilicno emotivna za mene.
Za Word, Write, tako počeli, pa sad apsolutna dominacija na tržištu.
Microsoft Word nije tako poceo. Word je poceo kao Bravo na Xeroxu.
i nema veze sto dominiraju na trzistu - to svakako nije pokazatelj kvaliteta, pogotovo ako znas kako su stigli do monopolske pozicije sa Wordom i celim Officeom i ako znas koliki su krsh od programa bili 80tih.

Danas, posto nemaju konkurenciju, ne mozes ni da ocenis koliki su krsh kad nemas sa cim da ih uporedis!

U DOS vremenu (ili CP/M vremenu, koji je btw Microsoft ukrao i preimenovao u MS-DOS) WordPerfect, WordStar, Lotis 1-2-3... i ostali su dominirali. Microsoft se jeste trudio da udje na trziste aplikativnog softwarea, a zahvaljujuci Steve Jobsu dobili su priliku da razvijaju Excel (spreadsheet) za GUI OS koji je kasnije bio izuzetno uspesan na Mac-u jer je bio prvi spreadsheet (dok je na DOSu situacija za Microsoft bila daleko od uspesne).

Nedugo zatim Microsoft je portovao Excel i na Windows (mislim da je tad bila verzija 2 Windowsa). Tada Microsoft nije ni reklamirao Windows vec Excel a uz Excel ste dobijali kompletan Windows i mis! U to vreme je i dalje Lotus 1-2-3 bio izbor br. 1 PC korisnika. Tek pojavom Windowsa verzije 3, kao i 386 procesora i VGA displayja Windows dobija na popularnosti. Greska Lotusa, WordPerfecta, WordStara i ostalih jeste bila ta sto nisu odmah portovali svoje aplikacije na Windows. Ali u tome VELIKOG udela ima i sam Microshit koji nije hteo da dokumentuje kompletan API tako da su drugi proizvodjaci software imali velikih poteskoca u portovanju svojih programa na Windows! Kako je Windows dobijao sve vise na popularnosti tako su ljudi sa Lotusa, WordPerfecta, WordStara... poceli da prelazi na Microsoft Word i Excel.

a mi smo tako smo zavrsili u svetu gde nemas nista drugo osim Microsoft Officea (koji btw nece da objavi kompletnu dokumentaciju svojih formata fajlova a dobili su ISO standard (ponovnim glasanjem i podmicivanjem!)).

Dakle sta ocekujes da kazem za tu kompaniju? I sta da kazem za one koji brane Microsoft?? Zbog takvih smo i zavrsili tu gde jesmo: upalis program na RACUNARU a ono sto te sacekate je slika praznog A4 papira ?!?!???? RACUNARI NE BI TREBALI DA BUDU PISACE MASINE! A to je upravo, nemastoviti i raspali, Microsoft napravio od njih (doduse uprato to je bila i prvobitna namera Xeroxa kako bi ljudi i dalje imali potrebu da kupuju laserske stampace za koje su oni imali patente! Znas onu cuvenu: "Racunari ce omoguciti kancelariju bez papira" - morgen malo! kad je u startu Xerox imao upravo suprotnu ideju: omoguciti ljudima da pomocu racunara stampaju sto je moguce lakse i vise papira! Umesto da iskoristimo racunare za ono u cemu su jedinstveni (pamcenje, uporedjivanje, pretrazivanje, sortiranje... podataka), mi dobijemo digitalne pisace masine...!)

---
Papyrus sa Atarija ima spojene funkcije Worda, Excela i Accessa u jednom programu koji je toliko lak za koriscenje da svako moze da koristi makar bazu uz tekst editor (koji, btw, ima mogucnosti Excela - ne treba ti OLE mehanizam jer je sve na jednom mestu).

Za Papyrus mogu da se kladim da niko nije ni cuo a ja vidjam ljude koji nakon par dana koriscenja u njemu rade poslove koje nikada nisu uspeli da savladaju u Microsoft Officeu (nije da ne mogu ali je toliko komplikovano da nije vredno truda!).
 
Microsoft Word nije tako poceo. Word je poceo kao Bravo na Xeroxu.
i nema veze sto dominiraju na trzistu - to svakako nije pokazatelj kvaliteta, pogotovo ako znas kako su stigli do monopolske pozicije sa Wordom i celim Officeom i ako znas koliki su krsh od programa bili 80tih..

Mislio sam počeli sa glupostima, i lošim radom, pa došli do 101% penetracije. Znam da su svi krali ideje od TOG xeroxa, čiji je glavni biznis, čudna mi čuda, i štampanje!!! Nego ajde sad.

U DOS vremenu (ili CP/M vremenu, koji je btw Microsoft ukrao i preimenovao u MS-DOS) WordPerfect, WordStar, Lotis 1-2-3... i ostali su dominirali.

Pa, Hebiga, kad mu veliki plavi dozvoli da se pojavi sa ponudom koju nema. I prihvati je. I mi dobijemo veliki Q posred očiju. I šta sad?!?


Za Papyrus mogu da se kladim da niko nije ni cuo a ja vidjam ljude koji nakon par dana koriscenja u njemu rade poslove koje nikada nisu uspeli da savladaju u Microsoft Officeu (nije da ne mogu ali je toliko komplikovano da nije vredno truda!).

Ni ja nisam čuo. Okolina Niša, 90-te, to je bilo ili C64, ili Amiga, i naravno PEKOM. Atarija je imao jedan muzičar, čak mislim da ga još ima, ali radio je samo muziku na njemu. I ubeđivao sve ostale muzičare da NEMA bolje ;-)

Šta muzičar, pomisliće neko filharmonija. Muzikant, svadbarski.
 
Poslednja izmena:
А па било је и нас који смо у фирми имали и озбиљније системе па је сваки РС који се појавио личио на играчку. ;) Уз те озбиљније, РС је пристигао средином осамдесетих па сам имао прилике да радим на најбољим моделима, колико год да су играчке. Тако никада нисам ни стигао до С64, Пријатељице па ни Пекома. Зато ме и не погађају ове теме, радио на фирминим без икаквих трошкова и обавеза па ми било све равно.
 
Da, u pravu si za vreme. sredina osamdesetih, pre rata. Ni sam ne znam što sam ovako retrogradno napisao, možda da se "podmladim" ;-)

A mislio sam na sisteme koje si (relativno lako) mogao pod mišku da izneseš iz prodavnice. A prvi PC su bili sve samo ne lagani. Mada i šuška je bila ohoho s lošije strane petohiljadarke, u nacionalnoj valuti mislim, DEM. Išlo se u Minhen, a posle u Austriju, na granici sa Slovenijom. Sad se ne sećam više mesta. Auh, al je to odavno bilo.

PS

Sad se setih nešto. Tražio se supružnik više, strani državljanin isključivo, pa se nije plaćala carina, ili porez, ili tako nešto. Al' znam da je bila neka suluda suma manja cena.
 
Poslednja izmena:
Pa, Hebiga, kad mu veliki plavi dozvoli da se pojavi sa ponudom koju nema. I prihvati je. I mi dobijemo veliki Q posred očiju. I šta sad?!?
nista sad.

jedino mora TO da se ponovi dovoljan broj puta da ne bi mladji narastaji mislili kako je Microsoft napravio ISTA korisno za drustvo! Mladji moraju da znaju sta i kako je radio Microshit, koliko je to prljava i ljigava kompanija (tacnije: koliko je prljav i ljigav njihov gazda, Bill Gates).

Ni ja nisam čuo. Okolina Niša, 90-te, to je bilo ili C64, ili Amiga, i naravno PEKOM. Atarija je imao jedan muzičar, čak mislim da ga još ima, ali radio je samo muziku na njemu. I ubeđivao sve ostale muzičare da NEMA bolje ;-)

Šta muzičar, pomisliće neko filharmonija. Muzikant, svadbarski.
na tom atariju su nastali svi danas glavni muzicki programi danasnjice ;) da se cekalo samo na IBM i PC, sve bi kasnilo 5-10 godina!!
 
Poslednja izmena:
Misija ti je zadivljujuće sjajna, ali ima jedan mali propust: ovde nema mladih naraštaja.

U stvari ima još propusta.... mladi naraštaji misle da je Windows10 sjajan i da je Android sjajan... i nije im jasno kako smo mogli da koristimo te praistorijske kucaće mašine.
 
Realno i jesu sjajni. Digitalni sadržaji su lako dostupni i jednostavni za konzumiranje. Brzi internet, digitalna distribucija, umreženi kućni uređaju, kao i gomila prenosnih uređaja. Sećam se oduševljenja kad sam prvi put video efekte na Voodoo kartici, ili kad sam prvi put koristio brz kablovski net, kad sam zamenio 20 kg klasičnog monitora sa laganim LCD, kad sam doneo wireless ruter iz inostranstva jer nije bilo nigde u Bg da se kupi. Desetine malih sjajnih stvari koje čine život komfornijim.

To što nekom džangrizavom matorcu razvoj računara nije u skladu sa utopističkim željama, ili što forumskim klincima smeta 300 čuda (brzina interneta, cena grafičkih i procesora...) ne menja činjenicu da današnji kompjuterski svet jeste sjajan.
 
Sjajni su koliko i blender sa dva smera okretanja ;)
 
To što nekom džangrizavom matorcu razvoj računara nije u skladu sa utopističkim željama, ili što forumskim klincima smeta 300 čuda (brzina interneta, cena grafičkih i procesora...) ne menja činjenicu da današnji kompjuterski svet jeste sjajan.
Mislim da ljudi ovde ne tvrde da današnji računari i softver ne obavljaju posao, pa ni na ovom forumu niko ne bi postovao bez njih :)

Stvar je u tome, ako se pogleda istorijat razvoja, da je dosta često izbor između dva ili više rešenja reševan u korist kompanija sa najviše novca ili uticaja, a ne onih sa najboljim rešenjem. I stvar je u tome da je danas sve moglo biti mnogo bolje da su odabrani bolji izbori nekada davno.
 
Misija ti je zadivljujuće sjajna, ali ima jedan mali propust: ovde nema mladih naraštaja.

U stvari ima još propusta.... mladi naraštaji misle da je Windows10 sjajan i da je Android sjajan... i nije im jasno kako smo mogli da koristimo te praistorijske kucaće mašine.

mladi narastaji se ugalvnom cude kako su racunari stari 30 godina slicni danasnjima i kako su uopste mogli da rade sve to na 10tak MHz i par MB...
 
Poentu? Da je nešto moglo biti bolje, ali nije jer su pojedine velike korporacije gurale i izgurale rešenja koja su njima odgovarala. krastavac, živimo u nepravednom svetu gde se u svim sferama života stvari guraju na silu. Ja sam u ovom velikom računarskom svetu samo jedan običan korisnik, i kao takav biram da koristim ono što meni u datom trenutku najviše odgovara. Ne vezujem se za firme i etikete, trošim svoj novac na ono što mislim da meni najviše vredi, i to je cela poenta. Jasno mi je da ovde neki imaju emotivan pristup svemu tome, ali baviti se šbbkbb analizama za nešto što je već računarska praistorija nema nikakvu svrhu. Čovek može da bude večito nezadovoljan jer nešto nije u skladu sa željenim idealima, ili da maksimalno iskoristi i uživa u onome što mu je dostupno. Stvar slobodnog izbora.

I nevezano za moje neslaganje sa pojedinim stavovima, vrlo rado čitam šta "matorci" pišu ovde i mislim da kvalitetom odskače od ostatka foruma. Mada sam i ja verovatno već matorac za mlade naraštaje koji se ovde prozivaju... :)
 
Poslednja izmena:
Ni ja ne shvatam poentu. Meni ovo liči na natezanje o popularnoj muzici gde su ljubitelji muzike ogorčeni jer su kojekakvi "najpopularniji", a hiljade fenomenalnih muzičara tavori... Sve je to tačno, ali ko bilo koga od nas tera da koristimo (ili slušamo) nešto što nam se ne dopada. Ja već godinama ni na poslu, ni privatno ne koristim MS Office e evo me, živ sam. Jedini razlog što kući imam instaliran Windows su, manje-više igre...
 
Tamo pocetkom devedesetih godina je bilo par operativnih sistema koji su bili skroz funkcionalno iznad nivoa w95 uz manju procesorsku i memorijsku zahtevnost. Gomila softverskih resenja u tim os-ovima je bila inteligentnije odradjena. Neko pomenuo optimizacija? Oko 25 godina kasnije smo skoro na istoj poziciji. Jeste procesori su brzi imamo mnooogo vise rama i vece harddiskove ,ali ako se pogleda nekakva osnovna konfiguracija danas i jednostavne zadatke koje treba da obavi za danasnje pojmove ta masina je taman na granici svojih mogucnosti,a trebalo bi i mora,lo bi to mnogo bolje. Licno sam prestao da koristim ms ofice i presao na open ofice na win platformi. MSofis moram da drzim samo zato sto neko od klijenata ume da donese ,posalje,dokument koji je sacuvan u njihovom formatu koji samo on otvori kako traba uvek. Mada sada vec znaju da koristim linux pa sam ih naucio da koriste ili neke drugre ofice pakete ili bar da snime dokument u nekom normalnom formatu.
Licno vise koristim linux (mageia bar i da je reklamiram ) za te neke ozbiljne poslove i plus mi sav hardver radi normalno ima drajvere. Matori stampaci ,skeneri sve je podrzano "instant".

Da neko ne shvati pogresno nisam ja nezadovoljan danasnjim racunarima, ali je nekako mlako moglo je to biti dosta bolje s procesorskom snagom koja je dostupna. Nekako ne postoji hardver koje se pojavi a koji nece ugusiti neoptimizovanim softverom
 
Poentu? Da je nešto moglo biti bolje, ali nije jer su pojedine velike korporacije gurale i izgurale rešenja koja su njima odgovarala. krastavac, živimo u nepravednom svetu gde se u svim sferama života stvari guraju na silu. Ja sam u ovom velikom računarskom svetu samo jedan običan korisnik, i kao takav biram da koristim ono što meni u datom trenutku najviše odgovara. Ne vezujem se za firme i etikete, trošim svoj novac na ono što mislim da meni najviše vredi, i to je cela poenta. Jasno mi je da ovde neki imaju emotivan pristup svemu tome, ali baviti se šbbkbb analizama za nešto što je već računarska praistorija nema nikakvu svrhu. Čovek može da bude večito nezadovoljan jer nešto nije u skladu sa željenim idealima, ili da maksimalno iskoristi i uživa u onome što mu je dostupno. Stvar slobodnog izbora.

I nevezano za moje neslaganje sa pojedinim stavovima, vrlo rado čitam šta "matorci" pišu ovde i mislim da kvalitetom odskače od ostatka foruma. Mada sam i ja verovatno već matorac za mlade naraštaje koji se ovde prozivaju... :)

Razumem tvoj pragmatizam, i nemam ništa protiv toga. Cela poenta je u tome što su se skoro sve firme i etikete svele pod isti kliše, razlikuju se uglavnom po spoljašnjem izgledu, a svi koriste istu tehnologiju. Objektivno gledano, mi danas i nemamo velikog izbora. A zašto? Zato što je ceo svet postao unipolaran, ne samo u domenu IT industrije. Nekada smo imali puno proizvodjača kompjutera i većina njih je razvijala svoju sopstvenu tehnologiju. Neki su vodjeni sopstvenim entuzijazmom a neki zeljom za što većom zaradom. Direktna posledica toga je velika konkurencija što omogućuje krajnjem korisniku mnogo veći izbor nego što je to npr danas. Kada je konkurencija velika, onda se svi trude da krajnjem korisniku ponude što bolje ispoliran proizvod po što nižoj ceni. Takva klima znači napredak, a monopol samo tupkanje u mestu pa čak i nazadovanje.
 
Sve je to tačno, ali ko bilo koga od nas tera da koristimo (ili slušamo) nešto što nam se ne dopada.

A imamo li izbora? Danas imamo samo PC i MAC (koji je 99% PC), imamo samo Windows (Linux ne računam jer nije za široke mase). Ja tu ne vidim neku slobodu izbora..
 
A imamo li izbora? Danas imamo samo PC i MAC (koji je 99% PC), imamo samo Windows (Linux ne računam jer nije za široke mase). Ja tu ne vidim neku slobodu izbora..

Ne vidim zašto Linux nije za široke narodne mase, sem što je baza raspoloživih igara manja. Za FB, YT, gledanje filmova i mail savršeno može da posluži. Steam polako gura igre na Linux, pa možda i to zakoju godinu bude bolje. Btw. ja sam pre desetak godina, kada je bila ona prva akcija legalizacije softvera, instalirao Linux u jednoj turističkoj agenciji (da ne plaćaju 2xWin licence) i radile su godinama bez problema dok nisu kupile nove računare sa instaliranim Win.
 
Poentu? Da je nešto moglo biti bolje, ali nije jer su pojedine velike korporacije gurale i izgurale rešenja koja su njima odgovarala. krastavac, živimo u nepravednom svetu gde se u svim sferama života stvari guraju na silu. Ja sam u ovom velikom računarskom svetu samo jedan običan korisnik, i kao takav biram da koristim ono što meni u datom trenutku najviše odgovara.
Naravno i ok.

Samo treba razumeti odluke koje su donesene i kriticki gledati na njih jer samo tako mozes znati da je nesto moglo biti bolje uradjeno sto dalje otvara mogucnost i da napravis nesto bolje jer stvari nisu "takve kakve jesu i tacka".
Sve je stvar politike. Sve sto ljudi rade.

Mi nazalost zivimo u kompjuterskom svetu koji je kreirala i oblikovala firma koja se bavila fotokopiranjem. Kao posledica toga je sto ni danas nismo odmakli (nazalost) dalje od ideje: "# pa generalni subjekat" za recenicu...

Ne vezujem se za firme i etikete, trošim svoj novac na ono što mislim da meni najviše vredi, i to je cela poenta.
Ni ja se ne vezujem za odredjene firme ali mogu da prepoznam zbog cega je nesto dobro ili lose za buducnost, bez obzira na to da li cu kupiti taj proizvod ili ne (cesto ga i kupim ali pritom znam da je moglo bolje).

Jasno mi je da ovde neki imaju emotivan pristup svemu tome, ali baviti se šbbkbb analizama za nešto što je već računarska praistorija nema nikakvu svrhu.
Naravno da ima smisla bavite se analizama predjasnjih desavanja jer se iz njih najbolje vide ucinjene greske koje treba ispraviti u cilju kvalitetnijeg koriscenja racunarske tehnologije zarad boljeg zivota svih nas
ili
jednostavno mozes kupiti ono za sta mislis da je ok proizvod i tacka.

Čovek može da bude večito nezadovoljan jer nešto nije u skladu sa željenim idealima, ili da maksimalno iskoristi i uživa u onome što mu je dostupno. Stvar slobodnog izbora.
:) nije ti palo na pamet da neko uziva da analizira sta je i zbog cega ucinjeno i šbbkbb analizama? ;)

I nevezano za moje neslaganje sa pojedinim stavovima, vrlo rado čitam šta "matorci" pišu ovde i mislim da kvalitetom odskače od ostatka foruma. Mada sam i ja verovatno već matorac za mlade naraštaje koji se ovde prozivaju... :)
ako si '82 godiste onda si samo tri godine mladji od mene :party:
 
Ma...

Suština ovakvih diskusija se uvek svodi na sledeće: žal za mirnijim dobom, sporijim životom... nevezano za hardver... nevezano za računare uopšte.
Koliko ima korisnika koji su samo PC videli (i to.. od 486.. pentiuma...) pa žale za starim vremenima?
Teraju te ko stoku da živiš sve brže, pare sve manje, rokovi sve uži, nije ni čudo što se ljudi vraćaju u prošlost.
I da ljuštiš krompir, i da prvih deset godina imaš zadatak da oljuštiš 10 kilograma dnevno, drugih 10 godina - 20 kilograma, a treću deceniju - 50 kilograma, sa setom bi se čovek setio prve decenije.
Ali i ljudi su (mi smo) krivi. Koliko sam samo puta video da se ljudi otkidaju od posla, a nemaju preke potrebe, nije u pitanju egzistencija, nego se rastržu od posla, ne znam ni sam što... samo smanjuju kriterijume, dok gazde zadovoljno trljaju ruke...

Odo da opalim bilijard na Amigi. ;)
 
^nebih se bas slozio da je tada bilo mirnije doba ,bar sto se kompjutera tice. Noviteta nije bilo svaki dan ali su pojavljivanjem bili dosta znacajniji. Samo trziste,scena, je bila dinamicnija sa vise igraca ,vise konkurenata i to na svim poljima bilo hardverskom bilo softverskom domenu . Danas je sve dosadno "kompatibilno" u 99% slucajeva.
 
Некад давно је хардвер застаревао после неколико месеци па је свако ко је хтео да буде у току и тренду чешће мењао компоненте. Данас остају и по неколико година сасвим употребљиве.
 
Stoji, ali je nekad bio problem jer je hardver realno dugo vremena bio usko grlo, zato se novije i brže stalno iščekivalo. Ja sam devedesetih iako sam bio student menjao komponente (procesor, hard, grafika) bar jednom godišnje a sad me ista mašina uz jednu zamenu grafičke dobro služi još od 2008-me.
 
Evo ja, ne samo u inat potrosackom drustvu i zloj imperiji, ovu poruku pisem na G5 dual PPCu kog redovno koristim nego ni igrice ne igram(bar ne ove beyond 2000 a i one pre retko) tako da mi ne treba pc, nova graficka i sta vec za sta ce vec stici novi neoptimizovani bloatware i tako u krug, kupuj opet...
 
Poslednja izmena:
Некад давно је хардвер застаревао после неколико месеци па је свако ко је хтео да буде у току и тренду чешће мењао компоненте. Данас остају и по неколико година сасвим употребљиве.
Jedan deo odgovora na ovo leži u starom wintel dogovoru: Intel napravi brži čip (čitaj: malo unapredi tehnologiju i podigne takt), a MS napravi sporiji softver koji će i taj čip da napravi isto brzim kao prethodna generacija win/intel (odnosno, ako hoćeš da koristiš novi softver, moraš kupiti i novi hardver). Onda se naravno javi potreba za bržim taktom i tako u krug...

Ako pogledaš, do pre nekoliko godina smo imali manje-više stalan rast frekvencije procesora, sada je zakucano na oko 4GHz već duže vreme - stuglo se do limita tekuće tehnologije (stvar je prvenstveno vezana za odvođenje toplote, manje za nemogućnost smanjivanja tranzistora). Brzine procesora se mnogo manje povećavaju nego ranije. I to se taman poklapa sa tvojim zapaženjem da već duže vreme koristiš manje-više iste komponente, a ranije si stalno nadograđivao. Čim se nađe način da se procesori opet primetno ubrzavaju, opet će krenuti sve po starom, ne brini :)

Jedini segment gde unapređivanje još uvek radi kao ranije su grafičke kartice. Doduše, i kod njih se frekvencije više ne povećavaju nešto puno, ali se ide na sve veći broj jezgara, što odgovara 3D proračunima pošto se mogu jako dobro paralelizovati (za razliku od većine korisničkog softvera; zato i nemaš x86 procesore sa 64 jezgra - nema softvera koji bi to upotrebio i ubrzao se, najveći deo je veoma sekvencijalan).
 
Najveći problem PC-a je ujedno i najveća prednost: modularna hardverska platforma i backward compatibility (ne znam kako se to kaže na srpskom). Nadam se da je svima jasno koje su prednosti, ali je takva filozofija ujedno i usporavala napredak jer su OS i aplikacije poboljšavani mnogo sporije i postepenije nego što je objektivno moglo.
 
Od cele te modularnosti vecina korisnika menja samo graficke kartice , manji broj eventualno doda zvucnu karticu. Ostatak nestandardnog hardvera vec spada u retkost. Plug n play je trebalo da inteligentno pomogne kod prepoznavanja hardvera. S druge strane kod amige imamo autoconfig koji to stvarno resava transparentno za korisnika.Postoji i expanzion slot gde se kacilo sve od brzeg cpu-a i memorije pa do graficke kartice ili mediator kartice koja dodaje PCI slotove kao na pc-u da bi se koristio njegov jeftin hardver.
 
Nazad
Vrh Dno