Šta je novo?

Java programiranje...

Chetka

Poštovan
Učlanjen(a)
29.11.2013
Poruke
16
Poena
54
Pozdrav svima. Da objasnim situaciju prvo. Gubeci vreme na yt i gledajuci bezvezne klipove padnu mi na pamet tutorijali i programiranje reko nece boleti da probam. Prvo prelistam objasnjenja za brdo programskih jezika i cega vec ne i na osnovu njih zakljucim da bi meni najbolje bilo da probam sa javom(uvek su mi isle prirodne nauke pogotovu mata). Da skratim pricu(mislim da probam da skratim) nasao sam thenewboston tutorijale i probao "hello world" program u notpadu i odusevio se blago receno. Od toga je proslo nekoliko dana i vec imam nekih 20 sati ako ne i jace u kucanju koda za sabiranje brdo brojeva, kontrole godina pri ulasku u nocni klub(if) i odbrojavanja od sto do nula i obrnuto :eyebrows:. E sad posto me ovo toliko zainteresovalo da prvo otvaram eclipse kad se probudim pa onda pijem kafu trebaju mi neke instrukcije od ljudi koji su ucili javu i koji imaju iskustva sa istom. Sto se mog iskustva u programiranju tice ono ne postoji, ja sam planirao da nastavim sa ovim tutorijalima do kraja i da to izvezbam koliko moze jos uz to sam nasao ovde na forumu codecademy i lynda tutorijale za java se(lynda se doduse rade malo drugacije tj ne u eclipse i malo neke stvari izgledaju drugacije na prvi pogled tako da to mi malo komplikuje stvari al ajde xD), plus planiram da ovih dana kupim knjigu Java programiranje 8 Jakov Fain. Moje pitanje je da li sam dobro krenuo i hoce li to biti dovoljno za prvih nekoliko meseci i da li treba nesto promeniti i da li da upisem neki kurs za javu ako bi mi on olaksao stvari i ubrzao proces ucenja(ne zelim da zbrzim ucenje da bi nasao posao nego da naucim da mogu da radim neke komplikovanije i zanimljivije stvari). Svi saveti su dobrodosli,)
PS Engleski jezik nije nikakav problem!
:type:
 
Mislim da ne bi trebao pocinjati sa Javom. Java je OOP jezik i koriste se mnogi koncepti i šabloni koji nisu za početnika. Počni sa C-om . Odradi strukture podataka u C-u i algoritme pretraživanja. Nakon toga možeš preći na neki drugi jezik.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Mislim da ne bi trebao pocinjati sa Javom. Java je OOP jezik i koriste se mnogi koncepti i šabloni koji nisu za početnika. Počni sa C-om . Odradi strukture podataka u C-u i algoritme pretraživanja. Nakon toga možeš preći na neki drugi jezik.

Da ali sam vec poceo sa javom i ovo malo mi se svidja al probacu i C mada koliko vidim po komentarim na vecini sajtova C se ne preporucuje kao prvi jezik nikako sad si me zbunio nacisto XD
 
Možeš i sa Javom, ali obrati pažnju na teoriju, algoritme, tipove podataka, pa konverzije (implicitne, eksplicitne), nizove i slične temeljne stvari. Da ne žuriš ka čistom OOP-u dok ne savladaš sve osnovne elemente.

Mada i ja bih prije preporučio C, ako se pak budeš predomislio, javi mi se pa ću ti na PP poslati dobrog materijala na našem jeziku (ima i na engleskom) za to.
 
Poslednja izmena:
Malo je zajebano kao newbie, odmah da uskocis u Javu. Kao sto rekose iznad, prvo savladaj C i ucenje Jave ce posle da ti bude mnogo lakse, a i puno razumljivije.

Sent from mTalk
 
jel moze c++ pa java?

Once you go C++... :)

Inače čemu guranje C-a, ako ne planira čovek da radi nešto low level, embeded i sl. osnovne stvari će da nauči u Javi isto kao što bi naučio u C-u. Ako mu je već cilj Java, apsolutno nema potrebe da se zeza u C-u. Jedino što će propustiti su pointeri, ali ne vidim iz njegovog posta da mu je to predmet interesovanja.

Što se algoritama tiče, kad se dovoljno dobro osećaš u jeziku koji koristiš (bilo da nastavi da radi u Javi ili krene sa C-om, što opet kažem, mislim da je greška) ima smisla raditi na njima.
 
Ucenje C-a mu nece oduzeti puno vremena, a moze samo da mu pomogne.. ako je stvarno voljan da uci, C ce za cas da savlada.
A otkud znas za njegova interesovanja, kad se jednom navuce na programiranje, otkud znas dokle ce ga to nositi i sta ce sve hteti da radi...
just saying..

Sent from mTalk
 
C možeš i kasnije, ako zatreba. Guraj Javu i neće biti problema.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
a moze samo da mu pomogne.. ako je stvarno voljan da uci, C ce za cas da savlada.

Ali šta da mu pomogne? :) Apsolutno sve što će uraditi u C-u može da radi u jednoj klasi u Javi.

Što se interesovanja tiče, kažem zaključujem na osnovu onoga što je napisao u postovima. C može da ga oduševi samo ako će da radi nešto niže ili na hardveru.

Ja sam krenuo sa C-om i pisao mini igre u njemu, ali to je nerdism teški i sa tačke korisnosti besmisleno.

Ako planira da radi recimo sa mikrokontrolerima tipa Arduino, ima smisla da se preorijentiše na C, ako ga ne interesuje, stvarno nema razloga.

Ne pričam da bih kontrirao, pričam iz ličnog iskustva. Ok mi je što mi je C bio prvi jezik i vratiću mu se jer moram pisati neke low level stvari, ali da mi nije potreban za to, ne bih nešto preterano žalio što sam ga propustio. Najbolja stvar koju sam naučio iz C-a je taj rad sa memorijom (mada sam posle radio malo i u asembleru).
 
Poslednja izmena:
Ali šta da mu pomogne? :) Apsolutno sve što će uraditi u C-u može da radi u jednoj klasi u Javi.

Što se interesovanja tiče, kažem zaključujem na osnovu onoga što je napisao u postovima. C može da ga oduševi samo ako će da radi nešto niže ili na hardveru.

Ja sam krenuo sa C-om i pisao mini igre u njemu, ali to je nerdism teški i sa tačke korisnosti besmisleno.

Ako planira da radi recimo sa mikrokontrolerima tipa Arduino, ima smisla da se preorijentiše na C, ako ga ne interesuje, stvarno nema razloga.

Ne pričam da bih kontrirao, pričam iz ličnog iskustva. Ok mi je što mi je C bio prvi jezik i vratiću mu se jer moram pisati neke low level stvari, ali da mi nije potreban za to, ne bih nešto preterano žalio što sam ga propustio. Najbolja stvar koju sam naučio iz C-a je taj rad sa memorijom (mada sam posle radio malo i u asembleru).


Moram da priznam da si u pravu. :)

Sent from mTalk
 
Buniće ga hiljadu stvari. Oznake private, static, konstruktori, naslijedjivanje. Neće to ukapirati kako treba. Neće shvatati razlog uvođenja svega toga. Sve zavisi u suštini šta želi da bude: programer ili neko ko će 90 % posto vremena da provodi na stackoverflow-u, i primjenjuje napisana rješenja.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Ako se već odlučiš za Javu preporučujem knjigu Head First za početak.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Hvala svima poceo sam da citam neke knjige iz C i imam predavnja na yt( zahvaljujuci mrtavker-u hvala jos jednom mnogo si pomogao). Pa probacu uporedo pa sta uradim probacu da poslusam sve :). Nadam se da se nece preterano zakomplikovati ovi pocetci su prilicno straight forward xD malo je nezgodno bilo zapamtiti neke komande i sta ide pre sta posle ali predpostavljam da to ide sa iskustvom( konkretno kad god sam definisao Scanner pisao sam Scanner = che new Scanner i nikako da vratim che pre = ne znam zasto xD). Javljam se za nekih mesec dva da li sam sta uspeo i dokle sam dosao.
 
Da nema stackoverflow-a, 97% firmi u svetu bi propale

Sto se tice prvog jezika, to svako pojedinacno mora da vidi sta mu lezi. Moj prvi jezik je bio Visual Basic, a sada na poslu radim i Javu i .NET (ASP i C#), tako da zavisi od osobe do osobe. Bitno je da ukapira Objektno-orijentisanu metodologiju, a koji je jezik u pitanju, to se samo kod nas vode ratovi.
 
Buniće ga hiljadu stvari. Oznake private, static, konstruktori, naslijedjivanje. Neće to ukapirati kako treba. Neće shvatati razlog uvođenja svega toga. Sve zavisi u suštini šta želi da bude: programer ili neko ko će 90 % posto vremena da provodi na stackoverflow-u, i primjenjuje napisana rješenja.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Nisi u pravu. Privatne, static, c-tor, ... to je sve normalno u Javi i višim OO jezicima i lako se nauči čemu služi. Java je tako dobro koncipirana, klase su odlično razrađene tako da ti ne dozvoljavaju da se upucaš u nogu dok praviš aplikaciju. Problem je što ima zaista mnogo klasa i teško ih je popamtiti, pogotovo ako se koristi neki framework.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Koristim Javu svakodnevno, i generalno mi je ok (ja nisam bog zna strastven prema jezicima), ali mislim da je za pocetak... onako. Yooyoo je skroz u pravu, doduse. Ne mislim da je nemoguce upucati se u nogu, ali treba biti ne glup, ne neiskusan vec nemaran da bi se to uradilo, aljkav. Teret loseg dizajna i realizacije se skuplja polako i tiho dok ti jednog dana ne eksplodira u lice, samo zavisi koliko se dugo ide jer se mozda i ne stigne do te tacke.

Svi pocnu sa tim kako je Java jednostavan jezik, i onda za "hello world" dodje public static void main(String[] args) i svi koji slusaju blenu, pa im objasnjavas kako treba da ignorisu to sada, i koncepcija se rusi :) . C je ok za pocetak. Ranije sam mislio da je C++ isto jako dobar kao nastavak, ali nekako nisam siguran vise. Mozda je zgodniji Python tu izmedju, da se nekako dobije utisak o "sirini" u razmisljanju i konceptima, ali svakako treba bar dotaci Javu, ako ne nastaviti.

Ali rekose ljudi vec, bitniji su koncepti od jezika. Jezika bar danas ima koliko zelis.
 
Prakticno najefikasnije je da se pocne sa Pythonom jer pruza siru sliku i razlicite koncepte. Ilustrativan je, a to je vazno za studenta.

Ako si vec uveliko krenuo sa Javom onda furaj nju i dalje.

Top39-700.4.png
 
Poslednja izmena:
Java je sasvim ok jezik za početnika, Python isto tako. Ja sam počeo sa Pythonom skapirao osnove pa prešao na Javu, koju radim duže vrijeme. C ni C++ nikad nisam probao niti sam imao potrebu. Ako ti ne trebaju za ono čime želiš da se baviš nema potrebe da ih učiš, naučićeš osnove u bilo kom jeziku. Ako želiš da radiš web, probaj JavaScript, ja da sad počinjem vjerovatno bih njemu posvetio najviše pažnje.
 
JavaScript je opasan, sa ReactNative i NativeScript frameworcima možeš da pišeš i native aplikacije za Android/iOS + web. A jednostavan je jezik za učenje.

edit: Kao što je Septimus napisao Python je isto super kao prvi jezik, samo što je kasnije komercijalna primena uža od JS. Ali zato ima dosta fantastičnih biblioteka za data, math i Machine learning, zato ga i gura akademska zajednica.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno