Šta je novo?

i5 3570k kao server procesor

Radeon546

Cenjen
Učlanjen(a)
10.01.2011
Poruke
21
Poena
154
Pozdrav drugari,

Cale mi je trazio da mu sastavim neki server za firmu. Otprilike nekih 4-5 vm bi se vrtelo na njemu. Ja u mom racunaru imam i5 pa bih ja uzeo sebi noviji, a njemu bi dao taj, pa je zbog toga bitno da bude i5. Bio bi jedan e-mail i filesharing server, jedan web server, i dva vm-a za dvoje ljudi u racunovodstvu. Email bi imao 5 email adresa sa mozda 20-30 primljenih i poslatih mailova po useru. Web server bi vrteo samo jedan nas sajt, koji verujem nece imati puno poseta na mesecnom nivou, jer je cista internet prezentacija. Na sve to bi islo neko cooler master napajanje od 500-600w, 16-32 gb rama i ploca Gigabyte GA-B75M-D3H Jos jedno pitanje, da li je izvodljivo da dvoje ljudi pristupa, u ovom slucaju, racunovodstvenom programu (unos naloga itd), u isto vreme? Napravio bih jedan vm samo za to. Es xi ce se koristiti za virtuelizaciju, a sve ostalo sem ovog vm za racunovodstvo bi bio ubuntu. Ja sam to tako zamislio, nemam nekog iskustva, ako gresim bio bih zahvalan na ispravci i kritici. Pozdrav :)
 
Jedno pitanje ali iskreno da odgovoris?
Koje auto ti cale vozi kao poslovno auto?
 
Posto je firma u pitanju neozbiljno je tako raditi server od koga ti skoro pa zavisi poslovanje.

Ako hoces da virtualizujes odredjene servise onda lepo kupis odgovarajuci "krsten" server, a ne sklepanu kucnu masinu. Imas dosta danas servera za razumne pare koji ce ti raditi 100x stabilnije i bolje od toga sto si ti hteo da napravis. Imas HP, Dell, Fujicu.
Na njemu podignes neki hypervizor imas ih raznih. Hyper-v, VMware...
Pa na njima podignes servere kako ti odgovara, i naravno moras da mu obezbedis neki UPS koji bi ga drzao upaljenim dok nema struje.

Nije to samo sklepacu masinu da radi. Za takve stvari koje treebaju tvom caletu se to ne radi tako kako si ti zamislio.
 
Je l' mozemo da zanemarimo da je za firmu, i da kazemo da je za mene licno da imam da vezbam. Je l' mogu sad da dobije konkretniji odgovor? Hvalaa unapred :)

@Karbo Moram da ti odgovorim. Iskreno vozio je do pre 4 godine Yugica, ako te interesuje, iako je za njegovu poziciju trebao mnogo bolji auto. Medjutim, mic po mic, mic po mic, i tek je skoro kupio sebi nesto normalno. Nema se love trenutno za to, pa onda guras, mic po mic, mic po mic sa i5, pa onda bum kad se dodje do para Xeon. Je l' razumes moju logiku razmisljanja? Radis sa onim sto imas, slozicete se sa mnom da je 300-400 eura lepa para.
 
Po mom skromnom iskustvu, procesor retko bude usko grlo. Više pažnje bih posvetio storage-u i bekapu, kao i kvalitetnom UPSu.
 
znas kako,, probaj pa ako moze onda ok, mada imas mnogo vm pa moze da dodje do zagusenja u pikuprobaj pa vidi kako se ponasa
 
Po mom skromnom iskustvu, procesor retko bude usko grlo. Više pažnje bih posvetio storage-u i bekapu, kao i kvalitetnom UPSu.

Hvala na odgovoru Neky, koji hard preporucujes za RAID konfiguraciju? Nesto citah po netu da su WD Black super za mirroring (red serija je bolja ali mi je nepotrebna toliko, ne radim sa velikom kolicinom podataka)?

@nesic Pa to i ja nesto razmisljam, ako ne bude sljakalo, meni ostaje to pa mi ostaje. U principu moze jedan jos jedan vm da otpadne
 
Poslednja izmena:
Pa u tvom slucaju memorija je najbitnija. Sto vise memorije stavis i guraj to sto imas onda. Ako mozes stavi 16gb i bice ok. A za HDD ne znam sta bih rekao nikad nisam tako pravio server pa ne bih mogao da te posavetujem.
 
Što se HDD-ova tiče, možeš WD i Seagate iz surveillance serije (WD purple, na primer). Oni su namenjeni da rade 24/7, a malo su skuplji od standardnih. Ako ti treba brzina, uvek možeš neki Samsung SSD iz Pro serije.
 
Od WD ja bih preporučio RED. Black mi je crko posle 15 meseci iznenada samo puf i ode 1tb dok RED njegov vršnjak kupljen u isto vreme radi odlično 100%/100%(health/performance)
 
Koji RAID kontroler si planirao da ubaciš na tu ploču? Zbog ESXi mora neki podržani hardverski RAID kontroler.

Kod nas su najčešće dostupni oni LSI/Avago varijante i rebrandovi, a oni užasno rade sa GA pločama (tj. iz mog iskustva uglavnom nisu radili stabilno ili uopšte).

Za više VM je bolje da imaš više manjih diskova nego par većih.

I uzmi diskove koji su predviđenji za rad u RAID-u (recimo WD Red PRO, Re ili Gold serije). Kad god sam na ESXi ubacivao desktop diskove za test tj. lab mašine uvek su posle par meseci imali gomile BB.

Takođe zaboravi na Realtek integrisanu mrežnu kartu na toj GA ploči, nađi makar neku polovnu dual port PCIe Intel serversku karticu (imaš ih na KP za 20-30€).

Već godinama imam svoje whitebox-ove za ESXi koje mi služe za igranje/vežbanje i tu uvek bude nekih zezancija zbog kojih ih nikad ne bih koristio za produkciju, tj. poslovnu upotrebu.

Manje ćeš HW problema i nekompatibilnosti imati ako nabaviš neki polovan server nego da budžiš žutu mašinu da vrti ESXi.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast na stednji i skromnosti ali mislim da taj vid filozofije i stav nije za iole ozbiljno poslovanje i it tehnologiju.
Kao sto kolega majti78 kaze, uzmi neki polovan server za tu funkciju a budzeni racunar ostavi za kucne radinosti i vjezbanja/igraca.
 
Pustite coveka ako hoce da proba sa ovim, mozda i dobro prodje.

U najgorem slucaju, kad vidi da mu treba server, prodace ovo, i kupiti neki polovni.
 
Niko njega ne dira, niti mu nesto brani. Trazio je savijet, dobio je savijete. Na njemu je da odluci. Da li zeli da se igra i testira ili zeli nesto stabilno.
Ne kaze se dzaba koliko para toliko i muzike.
 
Dovoljno se razumem u računare da sve ovde što je rečeno znam i sam, nego htedoh da prodiskutujemo, da vidimo sta i kako :) Evo 6 godina 24/7 radi neki celeron kao server za racunovodje i za filesharing, i onda sam u fazonu, ajd da probam, svejedno mi ostaje, baciti pare neću :) Ako ne bude islo, izvuci ce se negde pare za server, pa ce ozbiljnije da bude :) Je l' se slaze neko sa mnom ili sam jedina ****** koja misli da ce budzenjem nesto sa se postigne? :D Salim se, verujte mi da bih najvise voleo da se pljune neka lova ozbiljnija, pa i ja da se upoznam kao čovek sa nekom ozbiljnijom server mašinom :D Pozz


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dosta memorije, digni Proxmox i vozi.
 
Od WD ja bih preporučio RED. Black mi je crko posle 15 meseci iznenada samo puf i ode 1tb dok RED njegov vršnjak kupljen u isto vreme radi odlično 100%/100%(health/performance)
RED seriji nema smrti. Kod mene se 3TB vrti već 5g bez prestanka. A danas im je i cijena sasvim pristupačna.
Problem bi mogla da ti pravi memorija, sve u zavisnosti šta će i kada korisnici da pokreću.
 
Ne znam sto lozite coveka toliko za servere kad coveku to ne treba. Jedina stvar zbog koje server ima prednost nad obicnom masinom je to sto bi imao manji downtime, tj na serveru ga najverovatnije nikada ne bi imao, zbog duplog napajanja pre svega. Ocigledno da se covek ne bavi necim gde bi sat vremena bez servera stvorilo gubitke od hiljada evra tako da je server cisto bacanje para.

Dovoljna je obicna solidna masina sa dovoljno ram-a, hardovi u raidu (miroring) i ups. I sve ce to da radi savrseno.
 
Samo opusteno... Za par desetaka email-ova dnevno, laki fileshearing (ako predpostavimo da se radi o nezahtjevnom cuvanju Word dokumenata i sl), te neki "static" websajt bi mogao vrtiti na mobilnom telefonu...
Ostaje pitanje knjigovodstvenog programa, koji u novije vrijeme cesto znaju (neopravdano) da trazi mnogo resursa, pogotovo kada kao zatjev stave MS SQL server...

Elem, da ne filozofiram, ja bih uradio sljedece:
-iz do sada navedenog, radi se o porodicnoj firmi sa max 10 zaposlenih, gdje se jos uvijek bori za svaki euro (ispravi me ako grijesim) i gdje uptime ne mora biti 99.999%
-websajt i email izbaci iz firme i hostuj u nekom datacentru, da ne ovisis o lokalnoj internet konekciji i sl. Ako firma naraste, lako se prebacis "in house"
-ostaje da sklops masinu za fileshering i server za knjigovodstvo. Ja bih tu isao bez virtualizacije, win masinu sa RAID i boljim diskovima + UPS + neki eksterni disk za backup . Imas manje "slojeva", manja kompleksnost itd.
 
Pa sta ce mu u datacentru ako je mala firma, valjda je poenta da bude dostupno lokalno?
Filesharing najprostija samba, 20 linija podesavanja i kraj. Server za knjigovodstvo zavisi od aplikacije,da li je linux ili win ,tako da ti je to jedina za sad nedoumica.Websajt isto linux VM sa smesno resursa.
 
Pustite coveka ako hoce da proba sa ovim, mozda i dobro prodje.

U najgorem slucaju, kad vidi da mu treba server, prodace ovo, i kupiti neki polovni.

Ti sto preporucujes diskove koji nikako nisu adekvatni za RAID, sedi jedan. Survailance diskovi su za survailance, sto im i ime kaze.

@OP: Licenciranje software-a? Farmaceutov savet sa jednom masinom pije vodu jer smanjuje ulaganja u startu a Windows poznaje i jeftinije RAID kontrolere a mozes i njegov softraid da iskoristis. Korisnici tada moraju da koriste RDP da bi stigli do servera/aplikacije.

ESXi ne poznaje jeftinije RAID kontrolere pa ces imati ulaganje od 100+ EUR u neki krsten kontroler koji je na HCL, u suprotnom zaboravi RAID.

Za diskove kako sto rekose ljudi pre, WD RED ili neki drugi RAID level diskovi drugih proizvodjaca (Black tu ne spada, jeste enterprise ali nije za RAID).
 
Poslednja izmena:
mozda je of topic ali... ima li neko iskustva sa NGINX? moze li to kako da pomogne ili...
Nov sam u ovim stvarima i zanima me...
staticka adresa i NGINX na masini i kakav moze biti rezultat?

Sorry ako sam "omasio temu". :(
 
mozda je of topic ali... ima li neko iskustva sa NGINX? moze li to kako da pomogne ili...
Nov sam u ovim stvarima i zanima me...
staticka adresa i NGINX na masini i kakav moze biti rezultat?

Sorry ako sam "omasio temu". :(

Pitanje jeste offtopic, verovatno bi najbolje bilo da otvoris novu temu i tamo pitaj sve sto te interesuje. Mozes i slobodno da me na private porukom kazes sta tacno sta hoces da radis sa nginx-om :)
 
Citam sta pisete - mnogo bre komplikujete :D
Podignes WIN7 64 bita NA racunar, na njemu stavis File Sharing i na njemu stavis VIRTUAL BOX. Ukljucis mu software raid iz windowsa, NE STEDIS na diskovima i cao zdravo :)
Posle u VirtualBox podignes mali linux za apache i web server, podignes jos jedan za email server i dobar si.

Win7 koji se vrti na racunaru "doradis" da mu omogucis multi user remote i eto ti i resenje za aplikaciju kojoj ljudi trebaju da pristupaju.
Kakav ESX kakav Windows Server, 32gb rama i ostalo...
Ovo sve odradis u 8gb rama. ALI NE STEDIS NA DISKOVIMA jos jednom da ponovim :)

2xSSD u raid za C: particiju (software raid), 2xHDD u raid za SHARE particiju (hardware raid) ako ta ploca ne moze da pravi 2 raida. Ovo bi bio idealni scenarijo za tvoje diskove.

p.s. nemoj da hejtujete predlog za RIAD - mrzi me da guglam ovu plocu a i pricamo o jefitnom povezivanju diskova u RAID!
 
Poslednja izmena:
Lično, HW fokus bih stavio na RAM i HDD-ove, sve podigao na besplatnom MS Hipervizoru (koliko sam shvatio imaš makar jedan legalan Windows Professional da možeš da administriraš HyperV, ili 5nine manager). Nekoliko Powershell skripti da se to bekapuje i čarolija.
Ram je previše jeftin prema radosti koju pruža, greota ne bahatiti se sa njim. :D
 
NE znam kako moze da bude legalno ako DORADIS sistem, sto je u startu glup predlog. Poenta brdo RAMa jeste u tome da sto vise gurnes u RAM tako da ti nisu ni potrebni brzi diskovi. Sto se tice bekapa,ako stavis Hypervizor koji god,bekap ti je jedna linija koda
 
Iz iskustva...
Nemacka firma, pre jedno 6-7 godina crkne mi CPU na nekom IBM serveru ili je bio HP ProLiant DL380 Gen7 ne mogu da se setim. Posto je to tek stajalo na noge, naravno da nisam imao plan B vec sam morao u onoj frci da predjem na plan C :)
Napunim jedan desk (Intel® Core™2 Duo) memorijom koji mi je glumio sever 40-tak dana. Virtuelizacija je radila savrseno, da niko nije ni primetio da je nesto menjano. Iz centrale su se cudili kako sve to radi...

Doduse, sada mogu i svemirci da slete direkno u server salu... kao sto rece kolega koliko para toliko muzike, uvek bilo.
 
Nazad
Vrh Dno