Šta je novo?

Pregrevanje i5-2540M na laptopu HP EliteBook 2560p.

Darkodar

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.02.2012
Poruke
3,366
Poena
260
Imam laptop HP EliteBook 2560p kupljen na oglasima i zna da ide do 90 stepeni procesor i5-2540M ali samo ako mu naredim da radi nesto zahtevnije tipa disc cleanup lupam ili 2k klip , kuler je cist gledao sam , pastu sam stavljao neku Spire , jel su to lose paste znam da kostaju 100 i nesto dinara , jel ona kriva ili je los primerak procesora? Koju pastu preporucujete , takodje Turbo Boost mi se ne pali na bateriji nego samo na punjacu radi do 3.3ghz a ovako bez punjaca na bateriji ide do 2.6ghz samo , u biosu nema nista oko toga da se podesi , sa Turbo Boost se se vise greje recimo na Aida stress testu sam pustao 10 minuta bez punjaca i isao je do 92 stepena a sa punjacem do 99 stepeni za par minuta morao sam da prekinem , gledao sam stress testove za ovaj procesor i temperature ne bi smele da idu preko 87-88 stepeni , ako je los primerak procesora da li je ovo normalno?
 
Taj procesor se u 100% loadu uvek usija.
Nekih 83 stepeni mu je minimalna temperatura u tom scenariju, to jest u neprekidnom full loadu dužem od 5 minuta (zavisno od modela laptopa u kom je i njegovog rashladnog sistema, ali minimalnih 83 stepena).
Obzirom da je dovoljno potentan za uobičajene zadatke ne treba da te brine grejanje osim ako ćeš raditi zahtevnije stvari sa laptopom leti (pogotovo ako ti laptop bude u krilu a ne na stolu).
 
mator je to proc, 2 gen, tek posle 3 gen 4-5-6 se ne greju preko 60C, i pogledaj u biosu ima neka opcija ne zove se turbo boost, vec nekako drugacije to hp nazvao, iskocice ti warrning ako je upalis, to je da ti radi turbo boost na bateriji, ali nema potrebe realno kad si na bateriji zelis da ti baterija traje sto vise moze zar ne?
 
Samo ti kupi neku drugu pastu i zameni, imam licno iskustvo sa tim No Name pastama (bolje provodi pasta za zube) nego kupi neku Cooler Master zlatnu (malo skuplja ali vredi) i videces razliku, i ja sam se vodio mislju pasta kao pasta ali jok, nece da moze, kolik para toliko Ciga svira, uvek bilo i bice :)
 
To su nazalost normalne radne temperature tog procesora - istina potkrade se neki koji radi normalno ali vecina je takva - no to im nista ne smeta - Imaju svi oni onaj thermal throttling pa ako se pregreje spusti klok dok se ne ohladi..
 
Bio je ranije programcic throttle stop, znam da sam ga koristio na nekom dell-u koji se isto ludacki grejao. Iskreno postao sam skeptik sto se tice tih termalnih pasti, nisam siguran koliko ces dobiti boljitka i sa najskupljom, mozda 2-3 stepena. Uloziti jos malo novca u ovo postolje sa ventom je dobro resenje, i ono zna da spusti temp za koji stepen.
 
Ni postolje nije garancija da ce smanjiti temperaturu. Meni recimo za 2410m, nije pomoglo. On isto ide na 90c, sta god da sam radio, pasta, postolja razna.... Bitno je da duva negde kroz rupe na heatpipe. U suprotnom ako duva na plastiku, nema nikakve razlike.

Jedino da odradis nesto slicno kao ovo :D.
 
Bio je ranije programcic throttle stop, znam da sam ga koristio na nekom dell-u koji se isto ludacki grejao. Iskreno postao sam skeptik sto se tice tih termalnih pasti, nisam siguran koliko ces dobiti boljitka i sa najskupljom, mozda 2-3 stepena. Uloziti jos malo novca u ovo postolje sa ventom je dobro resenje, i ono zna da spusti temp za koji stepen.

Nikako Throttle Stop! Tako samo mozes da ubijes masinu!
 
Throttle stop sluzi da "ugasi" throttle-ovanje procesora i odrzi ga na punoj frekvenciji - time dolazi do jos vise termalne disipacije/potrosnje struje vise no sto je previdjeno - u najbolju ruku spalice samo neki MOSFET, u najgoru procesor i plocu.. Ne kazem da to mora da se desi ali ako je temp visoka a CPU obara klokove to radi sa razlogom ;) Nije poenta to mu ugasiti i ubiti ga.
 
Pretpostavio sam da si na to mislio. Secam se da sam to palio kada sam igrao nesto, sreca pa se nije istopio :)
 
Vidi ako moze i pored postolja i paste da stavis ventilator tamo gde izlazi vruc vazduh tj. da taj vent izvlaci taj vruc vazduh iz njega. Ako postoji mogucnost da se undervoltuje procesor i da mu se pritom smanji takt, smanjices drasticno temperaturu procesora.
 
Pa da ali on ima throttling sam po sebi tako da kad se zagreje to on i uradi (smanji napon i mnozilac). A neko postolje je dobro zbog povecanog protoka vazduga ali koliko sam ja primetio (makar u mom slucaju) - ventilatori ne menjaju nista, samo to sto je odignut.
 
Nazad
Vrh Dno