Šta je novo?

Najmanji full HD ili HD ready monitor?

ArmaSoldier

Cenjen
Učlanjen(a)
18.03.2014
Poruke
155
Poena
170
Pozdrav! Vec 11 godina sam prvi vlasnik i uspesno koristim moj Samsung SyncMaster 710N (1280x1024), medjutim, vidim da je doslo vreme za nesto novo... :p citam dosta o full HD i tako tome, znam sta je to... jeste lepo i sve to, ali ono sto sam ja gledao i guglao, i sto mi se ne svidja je to sto nisam pronasao da postoji neki manji full HD monitor! Najmanji koji sam pronasao je 21.5 incha, a kako sam godinama navikao na ovaj moj i sto mi je dovoljno, imam osecaj da bi to bilo kao da sam seo ispred TV plazme... Pa, koja je najmanja dimenzija jednog full HD monitora ili recimo HD ready, citam da je razlika izmedju ova dva rezolucija 1080p i 720p... ili recimo pitanje, monitor manjih dimezija sa sitnojom rezulucijom? I koji bi mi model monitrora predlozili?

Druga stvar, kako volim da se opustam uz video igre, zanima me koliko bi veci monitor promenio performase igranja? Masina na kojoj igram ima procesor quad core AMD A10 5800k 4.2Ghz, grafa Asus 7790 1gb DDR5 128bit, ram 8gb 1600Mhz DDR3... Na njemu sam recimo igrao bez problema GTA V (na medium doduse...), Far Cry 4, skoro sve na full i na ultra... ali sve u max rezoluciji 1280x1024 i 75 hertz! Koliko bi neka veca rezolucija uticala na performase igranja sa ovim hardverom?
 
Veća rezolucija bi ti svako uticala, ali zavisi od igre do igre.

A što se tiče veličine, slobodno uzmi 21-23", navići ćeš se za pola sata.
 
Znam da je navika mocna stvar ALI tvoje razmisljanje o sto manjem monitoru cu pokusati da ti "razbijem" jednim poredjenjem...
Da li vise volis gurati se u "peglici" ili bi se radije vozio u "golfu" a sto da ne i u "mečki"...?
Ja bi ti preporucio da uzmes barem 23" monitor (1920x1080, klasa "golf"), ako mozes uzmi 24" monitor ("mečka" C klase). Podsetio bi te da postoji i nekoliko modela 24" sa odnosom stranica od 16:10 (1920x1200, to je vec mecka "E" klase)). Takodje ako volis filmove gledati na kompu onda razmisli i o 27" monitoru (1920x1080, takodje "mečka" E klase ali karavan :)).
Na zalost svako povecanje rezolucije utice na performanse, pa za 1920x1080 ili 1920x1200 trebaju i nesto jace graficke i procesori da bi terale igru na visim podesavanjima kvaliteta prikaza...
Vodi racuna da se monitor kupuje za duze vreme, dok radi i ispunjava potrebe obicno se ne menja, izuzev ako kupis odvec mali pa kad vidis koliko je dobro imati veliki pozelis i sam da uzmes jedan... :)

Ja "glasam" za "mečku", 24" (1920x1200) a ako si ljubitelj filmova (koje gledas na kompu) onda razmisli i o 27" (1920x1080).
 
Poslednja izmena:
Pozdrav! Vec 11 godina sam prvi vlasnik i uspesno koristim moj Samsung SyncMaster 710N
.......................
Najmanji koji sam pronasao je 21.5 incha, a kako sam godinama navikao na ovaj moj i sto mi je dovoljno, imam osecaj da bi to bilo kao da sam seo ispred TV plazme...
.......................
Pazari bilo koji 21-24 inča koji ti se uklapa u planove.
Bez brige, niko se još nije vratio sa tih dijagonala na 17 inča pa nećeš ni ti.
 
Da, potpuno nepotrebna briga. Svakome je ovde bilo čudno kad su prelazili na veći monitor/televizor. I brzo se navikli da im manji izgleda neupotrebljivo.
 
Da vidis kako je meni bilo kada sam presao sa 42" na 27" :D
To je sve stvar navike...

Tako ce biti i tebi posle nedelju dana koriscenja kada sa 22" ili 24" bacis pogled na stari monitor... i zapitaces se kako sam ja to uopste koristio...
 
22'' nije veliki,moja preporuka da uzmes 24''.
Inace i ja sam imao taj Samsung a danas imam Benq G2222HDL i zadovoljan sam.
Inace Benq su kvalitetni i nisu previse skupi.
 
Dok sam postavljao ovaj post, totalno sam zaboravio na jednu stvar... Da mi negde ispod kreveta lezi TV, Vivax... Posto imam drugi TV, 32 incha Philips, ovaj ostavih ispod kreveta u kutiji da skuplja prasinu... I rekoh da pogledam o cemu se radi kad ono, 22 incha, full HD (1920x1080) :D



Prvo sam ga povezao preko HDMI kabla (...jer mi grafa ima direktan HDMI izlaz) bez ikakvog adaptera, i tako u TV, medjutim, slika mi je bila malo sucmurasta, bio je u full rezoluciji a opet slika ne do granica panela... Video igre su bile ok, sa dobrim performansama... Posle rekoh da probam da ga povezem na VGA, posto na monitoru imam taj ulaz, a sa grafe preko mini adaptera DV/VGA... I dobio sam pravu stvar! Original monitor! Sve u fulu sljaka, mada ce mi ipak trebati malo vremena da se naviknem.. A kako je ovaj TV jos i LED, sljasti kao blesav, oci da istera... Malo sam smanjivao osvetljenje, ali opet u igrama trebam da povecam... e sad, pitanje, da li je pc monitor ipak MONITOR! ili ovaj TV moze da mi zavrsava stvar? (...iako ga palim preko daljinskog :p)

Nego, glavno pitanje... Ovako, izgubio sam mu adapter, klasican output 12V, 3,5A (...tako nekakva amperaza, mozda i malo jaca). Posto sam i ranije (kada sam nailazio na nake monitore za probu) povezivao monitor direktno na cetvoropinac napajanja (...posto daje 12V, tako), rekoh da to uradim i sa ovim. Sve radi ok! A da li to moze da bude lose za monitor ili napajanje mozda? Evo koje napajanje koristim...

 
Slika preko hdmi bi morala da bude bolja ili barem ista kao preko vga. Nešto nisi podesio kako treba, mozda negde ima neki overscan na tv-u ili u drajverima.
 
Nema šanse da sa VGA (analognim zastarelim standardom) valja i bude bolje od HDMI. Proveri kako si namestio.

P.S. Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji tako zakopaju nešto i ne koriste.
 
Poslednja izmena:
Lepo ti kazem da imam drugi TV, a 17 incha mi je vrsio posao, do skoro... ;) nadam se da je malo jasnije... :)

Pa kazem, grafa ima izlaz HDMI, ubodem HDMI kabal u grafu a drugi kraj u monitor na HDMI 1 (...posto ima dva), onda ga trazim u meniju pod hdmi 1. Recimo, VGA ne cita tako, nego kao PC

 
Poslednja izmena:
evo kako to izgleda na hdmi kablu:



ali kazem, namestio sam rezoluciju 1920x1080, i opet slika ne ide do kraja panela, imam po 1cm manje vise levo, desno, gore dole, crn prostor... mozda je zbog toga takva slika. Ali kako to da resim...
 
Rekao sam ti vec, potrazi u drajverima opciju overscan i probaj sa njom da razvuces sliku. A mozda ima i neka fora sa hdmi input na tv-u, pogledaj u podesavanjima
 


evo kako to izgleda... rezolucija je tacna... gde u drajverima? preko hdmi nemam opciju za auto podesavanje, sa VGA imam...
 
Imaš opciju u Catalyst-u (AMD kartica je li tako).
Overscan se zove, i namestiš tačno.
 
cisto da napisem, drugar je imao neki matori samsung tv, isti problem je imao kao ti... nikako nije mogao da resi, ni overscan ni nista... uvek je slika bila ocajna i imao je mali ram okolo... do tv-a je, kacili smo dva laptopa i isti slucaj.
 
Ok... hvala na odgovoru ljudi! Probacu ovo u Catatlyst-u... Ako ne prodje, vracam vga kabal... Opet kazem, nije ni tako lose! Igrice su u fulu stvarno, filmovi itd...
 
Ma jok... sve sam pokusao... skinuo sam novi verziju Catalyst-a... i probao svaku mogucu opciju... Overscan funkcionise, ali opet ne da lepo popuni panel, a rezolucija ostaje ruzna pa ruzna...



ne pada mi nista vise na pamet..

a evo kako izgleda preko VGA:



..i meni se cini da je preko HDMI lepse osvetljenje recimo, ali dzabe kad je rezolucija takva kakva je...
 
Poslednja izmena:
Opet je interesantno, sad kad gledam ova dva screenshoota izgledaju isto, preko HDMI kabla nije bilo tako... jedino da slikam foto aparatom
 
Svuda napominješ da podešavaš Full HD, a slike su 1280x720? Jesi probao da, u listi izvora na TV-u, promeniš ime HDMI1 ulaza na "PC"? Znam da je to pilo vodu kod nekih modela, LG sigurno, za ostale nemam pojma.
 
prvo, ne vidim kako su slike 1280x720, sad sam skinuo sa laptopa ovaj poslednji moj screenshoot i on je 1920x1080... ovo drugo nisam probao, videcu da li moze pa pisem..
 
Ja sam za TV nameštao ručno na 8.1, kad sam prešao na Windows 10 on sam detektuje i nisam morao da koristim ručno overscan.

Nije mi jasno kako kod tebe ne radi.
 
prvo, ne vidim kako su slike 1280x720, sad sam skinuo sa laptopa ovaj poslednji moj screenshoot i on je 1920x1080... ovo drugo nisam probao, videcu da li moze pa pisem..

Pa do hebenog postimg.
Prvo treba da klikneš na sliku, pa onda desni taster, pa pogledaj sliku. Ja sam odmah nakon otvaranja išao desnim, pa sve slike bile smanjene. Izvinjavam se.
 
Sve sam probao, i dalje ista prica...

Mislim da je problem da, kada je HDMI kabal konektovan direktno u grafu na HDMI izlaz pa tako u HDMI ulaz na TV/monitoru, to TV/monitor prihvata kao eksterni TV a ne PC monitor (kako inace stoji i pise kada je povezan preko VGA kabla)
Ne znam da li ce mi problem resiti jedan adapter DVI (muski) na HDMI (zenski), pa tako da preko njega konektujem HDMI kabal na DVI izlaz na grafi, a drugi kraj na HDMI ulaz na monitoru... Evo na koji adapter mislim:

https://www.kupujemprodajem.com/DVI-m-na-HDMI-z-adapter-15518624-oglas.htm?submit[back]=1

Pa, po vasem misljenju, da li ce mi resiti problem?
 
Overscan u catalystu treba da ti bude na nula posto. A u meniju televizora na tok konkretnom hdmi ulazu treba da izabereš "just scan" "1:1 pixel mapping" ili već kako je vivax( kinez koji ga sklapa) nazvao tu opciju za picture format. Tebi vjerojatno stoji na auto.

Ukoliko koristiš bilo koj drugi procenat overscana, slika će da bude razmazana I nećeš moći vivaxa da koristiš kao monitor
Zbog netačnosti pixela.

Problem je u podešavanjima formata slike sa ulaza, u samom meniju tv-a.

Ako tv ne podržava 1:1 pixel mapping, nemaš drugog izbora osim vga konekcije (koja uzgred uopšte nije toliko gora kako je neki prikazuju).
 
Poslednja izmena:
Tako nesto u meniju televizora uopste nemam.. Na primer, na vga kablu imam opciju auto podesavanje, na HDMI nemam nikakvu...
Mislis da ovaj mali adapter nece da mi resi posao, to jest, ako drugi kraj hdmi kabla prikacim na TV na HDMI ulaz opet ce da ga prihvati kao TV a ne kao MONITOR? Meni se sve nesto tako cini...
 
Trebalo bi da u opcijama tv za sliku imaš 16:9, 4:3, 5:4, auto i just scan (ili već kako tu opciju zovu).
Ako je nema, tv ne poseduje 1:1 pixell mapping (mnogi stariji ne poseduju), i onda mora vga veza (ili dvi kabl, što je apsolutno isto kao hdmi po kvalitetu slike).
Adapter možeš da probaš, pa nek ti je sa srećom.
 
Na jeftinim televizorima uglavnom nema 1:1 pixel mapping pa i nisu dobri za koriscenje kao monitor jer je tekst nedovoljno ostar.
I slike hvataj foto aparatom na ne iz win-a jer to nama koji gledamo nista ne znaci :)
 
Nazad
Vrh Dno