Šta je novo?

Plesk 12 pomoć oko DNS-ova

Callpros

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
12.02.2016
Poruke
10
Poena
4
Pozdrav svima,

Kupio sam Plesk 12 licencu onju najjeftiniju za maksimalno 10 domena, prilikom instalacije sam odobrao da na VPS automatski instalira BIND.

VPS je nov i instaliran je čist CentOS urađen upgrade/update i nakon toga auto install Plesk skripte, sve je OK i funkcioniše bez grešaka, za potrebe testiranja kupio sam nov domen kod GoDaddy.

Dodao sam domen u Plesku i on je automatski konfigurisao DNS-ove za pomenuti domen (svi rekordi) izmedju ostalog i NS1.mojdomen.com i NS2.mojdomen.com.

Podatke za moj NS sam izmenio kod registranta GoDaddy medjutim automatski dobijem poruku:

************************************************************
The modifications you requested for the domain XXXXX.XXXXX.com have failed.

Error: Cannot find host object ns1.XXXXX.XXXXX.com
************************************************************

Znam da je potrebno od 24-48h da se DNS-ovi naročito NS-ovi osveže i budu dostupni i operativni od strane Interneta, medjutim od kada sam postavio ovo prošlo je već 30h i ništa se ne dešava, GoDaddy odbija da mi postavi custom nameserver sa obaveštenjem koje sam okačio gore.

Medjutim...

Ujedno sam tada za potrebe testiranja uzeo jedan stari .RS domen koji imam kod loopia-e, za njega sam isto prvo kreirao sajt tj dodao ga u Plesk i sve automatski je Plesk konfigurisao kao za prvi domen koji je na .COM ekstenzijom. Ko registranta sam ukucao uspešno custom nameservere.

Ukratko i dalje ne rade ni jedan ni drugi domen, da li treba čekati još dan-dva (nije mi problem ionako sam uzeo ovo da testiram kako će raditi sve) ili je stvar u nečem drugom?

Svi procesi na serveru su ispravni i operativni, u /var/log nema ništa sumnjivo niti ima ikakvih grešaka osim nekih uobičajnih, BIND je startovan, mejl servisi su startovani i rade 1/1, sve radi 1/1.

Kada odem na sajt https://www.whatsmydns.net za domen kod GoDaddy-a baca njihove NS i svi su operativni, za domen .RS baca svuda X osim na 1-3 lokacije se pojavi podataka NS.mojdomen.rs ali i to random.

Da li neko ima iskustva sa postavljanjem sopstvenih Nameservera ali preko Plesk-a, jer me pešačko postavljanja i prčkanje preko BIND-ova ne zanima a i nemam vremena da održavam to sve ručno zato sam i uzeo da testiram ovo jer mi deluje kao ok rešenje.

P.S. Da ne objašnjavam sada ali potrebno je da DNS-ovi budu hostovani kod mene i da MX rekordi za mejlove takođe budu na mom serveru. Znam da mogu kod drugih što besplatno što za pare da hostujem DNS ali kao što rekoh potrebno je na mom serveru da budu.

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Nije mi bas najjasnije kako si podesio na Godaddy sajtu, ali verovatno ti nedostaju tkz. "glue" zapisi za nameservere.

Ovakav setup moras imati i na Godaddy sajtu ali i na svom Plesk serveru.

ns1.example.com IN A 1.1.1.1
ns2.example.com IN A 2.2.2.2
example.com IN NS ns1.example.com
example.com IN NS ns2.example.com

Na Godaddy sajtu, My Domains -> example.com -> Manage DNS -> Advanced Features -> Host names -> Add, i onda tu kreiras ns1.example.com -> 1.1.1.1, ns2.example.com -> 2.2.2.2. I tek posle toga mozes Manage DNS -> Nameservers -> Change i tu stavis ns1.example.com, ns2.example.com.
 
Preko 6 godina imam nalog na GoDaddy-u i do sada je praksa uvek bila da kada odem na ta podešavanja samo izmenim Nameserver na VPS koji ja kontrolišem i to je prolazilo. Međutim dugo nisam kupovao domene a oni su u medjuvremenu promenili korisnički interfejs pa su to pojednostavili i sada kada odem na tu stranu moram da idem na "Klasik mod" onda mi otvori ovo o čemu pričaš.

Sada sam podesio ovo kako si mi objasnio na GoDaddy, dok mi je na Plesk-u "Glue" rekordi sam po defaultu kreirao Plesk, evo u slici da vidiš kako izgledaju zapisi, po mom mišljenju sa njihove strane je sve uredno.

P.S. Slika je za RS domen, ista je priča za .COM samo sam posle snimanja video da sam uslikao .RS ali kao što rekoh princip je isti.
 

Prilozi

  • sss.jpg
    sss.jpg
    83.8 KB · Pregleda: 86
Dobio sam upravo mejl da mi je registrovanje novog Hostname-a na GoDaddy-u uspešno prošla, najzad :)

Hvala ti na uputstvu, nekako sam prevideo to oko Host zapisa da moram da ih unesem i na GD sajtu, sada čekam da prođe nekoliko sati da vidim da li .COM domen konačno radi.

Što se tiče domaćeg domena .RS malopre sam čačkao i naišao na zanimljivu informaciju kod registranta:

**************************
Napomena: Na ovaj način se ne mogu podesiti glue zapisi za domen (kada je DNS na istom domenu, na pr. ns1.pera.com za domen pera.com) i za takve promene je potrebno da nam pošaljete zahtev na mail [email protected].
**************************

Tako da za .RS domene je u ovome kvakva što mi ne rade, ali i to sam sada rešio jer znam u čemu je problem.
 
Na osnovu slike na Plesku je sve ok, mozes jos da isprobas DNS sa svog racunara,

Kod:
nslookup domen.rs 139.x.x.x

treba da bude rezultat nesto slicno,
Kod:
Server:		139.x.x.x
Address:	139.x.x.x#53

Name:	domen.rs
Address: 139.x.x.x

Ako radi, onda je sa Pleskom sve ok.
 
Da sada je sve u redu, testirao sam sa http://www.intodns.com/ kao i sa https://www.whatsmydns.net/ sve se sada prikazuje uredno i kako treba, GoDaddy ekspresno pušta izmene.

Uradio sam za svaki slučaj i Lookup iz terminala sa svog računara i pokazuje baš kao što si napisao.

Hvala ti još jednom uštedeo si mi mnogo vremena ;)
 
Nazad
Vrh Dno