Šta je novo?

Dijagnostika problema - sta izaziva zastoj? (Windows)

milan_S

Slavan
Učlanjen(a)
16.05.2007
Poruke
26
Poena
304
Pozdrav forumasi, imam problem sa racunarom, prvenstveno sa dijagnozom sta ga izaziva da zakoci.
Naime racunar prestane sa radom samo kada je pod vecim opterecenjem, tada dosta multitaskujem (npr. web / igra / photoshop istovremeno). Tada se zvuk i slika 'zamrznu', ali nekada nakon ~5 sekundi nastavi sa radom, najcesce to ne uspe pa ga restartujem 'na dugme'.
Procesor sam 15tak min testirao sa Prime95, sve je radilo ok; ram memoriju ugradjenim microsoft/windows "windows memory diaganostic" - sve ok; graficku ~15 min programom koji ju je opteretio i sem sto se za nekoliko stepeni podigla temperatura na 74C i to je proslo bez zastoja u radu. Instalirani su poslednji updateovi Windowsa / ranije su bili i poslednji drajveri sa sajta proizvodjaca, trenutno su oni koje je operativni sistem sam, nisam ih menjao (da li treba?).
Misleci da je problem sofverski sam uradio format diska i instalirao opet Windows 10 64bit koji sam dobio in Microsofta besplatno u onoj ponudi onomad, i to nije resilo problem. Dakle, tako nov sistem koji nije piratizovan, se u roku od 24h od instalacije opet zamrznuo. Ovaj problem traje vec nedeljama, a racunar mi sluzi za posao, odakle ti frustracija. Moguce da se na drugim diskovima koji nisu formatirani nalazi neki virus/malware ali mi windows defender nije nista prijavio, sada vrsim full scan svih diskova.
Nedavno sam kupio nov SSD disk i cini mi se da se ovaj problem nije ispoljavao do tada, pa to moze neka polazna tacka. Svaki predlog cu primeniti, a pomoc bih mi pomogla jer ne znam vise u kom smeru da se krecem sa dijagnozom problema hardver ili softver, hvala Vam unapred.

* Event viewer ne prijavljuje nista u trenutku kada do zastoja dodje, to proverim jer zapamtim vreme kada se tako nesto desi, kasnije kada pregledam log ne vidim ni jedan error u tom satu:minutu.
 
Poslednja izmena:
Da li ti je sistem na tom novom SSD-u?

Jel si proverio da ti se ne pregreva procesor (nisam najbolje razumeo iz teksta...)
 
Odgovoris sam sebi na pitanje a i dalje pitas.
Nedavno sam stavi novi ssd i tad su poceli moji problemi.
 
Ja sam imao slična smrzavanja zbog neispravne grafičke, nevezano za opterećenje, mogao sam da igram nešto bez problema, ali sam imao zamrzavanja u desktopu, najčešće pri paljenju kompa. Pošto imaš integrisanu, prebaci se na nju dan-dva čisto da eliminišeš grafičku kao uzrok.
 
@Sc8eR
Da sistem je sada na tom SSDu, ranije nije bio pa se isto desvalo.

@ to3a
Da li na neki nacin mogu da testiram SSD?
Nov je kupljen, pa zato nisam sumljao u njega, a da ga vratim u radnju ne bih ako ne znam da je zaista do tog diska.

@ mitar1982
Nemam integrisanu pa da privremeno zamenim. Tebi su testovi te graficke prolazili ok?
 
Ni u jednom momentu nisam sumnjao na nju, a tek kad sam je izvadio je komp radio ok. Ako je ploča iz potpisa, mislio sam da ima integrušu.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 
Arurirao sam spisak moje konfiguracije na forumu, nije bio precizan. Instalirao sam crystal disk manager, koji pokazuje temperature oko ~35C za sva 3 diska i Good health status, za sva tri diska ukljucujuci i SSD.
Sa open hardware monitorom sam ocitao temperature:
maticna ~46C
procesor ~44,5C
graficka, gpu core ~61C max ; gpu board ~53C max
diskovi ~35C

Jos uvek sam u nedoumici sta izaziva zastoje.
 
Poslednja izmena:
Prvo skeniraj racunar sa nekim antivirus i Anti-Malware programima (http://www.eset.com/us/online-scanner/ i malwarebyte) i zatim proveri prvo sitnice koje mogu biti uzrok:

1. ostavi samo jednu memoriju (npr. od 4 Gb)
2. zameni SATA kabal sistemskog hard diska, ostale diskove iskljuci
3. izvadi zvucnu karticu
4. resetuj bios i ostavi ukljucen AHCI za hard disk

Testiraj...

Ukoliko se isto desava, nastavljas sa drugim drajverima, drugim diskom, grafickom, plocom, procesorom, mozda cak i napajanje...
 
Je si li updejtovao bios? Ako nijesi uradi.
 
Nazad
Vrh Dno