Šta je novo?

i5 2500k vs i5 4460

dowlamen

Cenjen
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruke
379
Poena
169
Koji cpu od ova dva pomenuta je bolji generalno za gaming?
Otvorio sam ovu temu kao poredjenje ova dva procesora jer su po meni i mnogima bang for buck resenja!

U mnogim "sta da kupim" temama best buy cpu odnos cena/performanse je i5 4460 ,a i5 2500k je takodje dobar ali se dobre maticne ploce teze nalaze po realnoj ceni koje omogucavaju oc... tako da sandy bridge uslovno receno i nije best buy!

Stoga zazmurimo na lovu koju smo "pljunuli" na dobru plojku za sandy i aftermarket kuler.. i recimo da su ispunjeni uslovi za oc i5 2500k ! ..da li ce takav i5 2500k imati slicne ili bolje performanse u odnosu na danasnji po mnogima best buy i5 4460 u igrama kao sto su gta V i bf4 ,crysis 3 i ostalim AAA naslovima ?

Da napomenem jos par stvari : posto gaming naravno dosta zavisi i od graficke i ostalih komponenti ..recimo da oba cpu-a treba da iskoriste maximum iz neke graficke tipa
- srednji segment - r9 380x
- visoki segment - gtx 980ti
Da li ce oba izvuci max iz njih i moze li se sandy tako kloknut bolje snaci u iskoriscenosti grafike od haskija koji ima bolji ipc ,ali ogranicenim na stock podesavanjima!

Nema mnogo uporednih testova ova dva cpua na netu stoga ovde postavljam temu,Izvinjavam se ako je tema na podforumu gde joj nije mesto ili ako vec postoji slicna..jest postoji ona tema "da li je vreme za promeni procesora ko ima 2500k" ali ta tema je nekako vec otisla u off i ne pogadja bas u sustinu onoga sta bih zeleo znati!
 
2500k je overklokabilan, hasvel radi na defaultu (ipc ni u snu nije toliko bolji da bi nadoknadio OC).

hasvel ima AVX2 instrukcije .

hasvel (k modeli) se više greje na istom taktu.

iskoristiće.
 
Ne bih puno da idem u offtopic od glavne teme, koja je jel performanse...ali upravo dolazimo do tebe matična ploča koju ćeš kupiti za i5 2500k. Šta misliš koliko je ta ploča korišćena i koliko će još moći da izdrži? A s obzirom koliko kod nas traže za polovan i5 2500k + dobra OC ploča to je previše para. A ploča može da trči 6-7 godina a može i da rikne bilo kada. Procesor može da traje večno - on nije problem u priči. I ako ode ploča (što je realno moguće posle tolikih godina korišćenja) onda u računicu dodaš još jednu polovnu ploču. I kad sve to baciš na papir ja tu ne vidim nikakav best buy.

Nova (ili u garanciji) z97 ploča i i5 4460 je po meni mnogo bolji izbor. Ako gledaš best buy.
 
AKo govorimo cisto sa strane performansi mislim da je i5 2500K na 4.2GHz u nivou i5 4460.
Na 4.5ghz i vecim taktovima trebao bi biti brzi nisu to bog zna kakve razlike ali ako se gleda cisto sa strane perfromansi mislim da tako stoje stvari.

Sad isplativost ploce i to dalo bi se diskutovati, recimo ne vidim poentu Z97 ploce i zakljucan i5 4460 ako vec uzimas z97 isprsi se i uzmi K procesor i gotovo.
 
Ma ja sam vec kupio plocu (citaj iz opisa masine) ...znam ja da je rizicno to jer je matoro i slazem se sa vama u potpunosti..ali cisto me performanse zanimaju ,,dal naklokovan i5 2500k moze da parira po mnogima best buy resenju kao sto je i5 4460
 
Naklokovan ne samo da moze da parira nego je i brzi. Ako si vec kupio tu plocu iz opisa onda je to sve super i5 2500K klokni onako za svaki dan svi idu na 4.5ghz ili vise i na tim taktovima je bolji/brzi cpu od i5 4460
 
Predložih jeftiniju z97 ploču jer bi jednog dana mogao da kupiš polovan 4670/4690k i da budeš miran još par godina kad ti bude trebao veći klok. Trenutno i5 4460 je i više nego dovoljan da izvuče maksimum iz većine grafičkih kartica. Ali pošto si već pazario komplet onda zaboravi.

i5 2500k na 4.5 ghz će imati odlične performanse u igrama - ne brini se.
 
X puta receno:

Sandy na ~3.4Ghz = Haswell na ~3.0Ghz. Pa sad izvucite slican zakljucak za 2500K (3.3Ghz) vs 4460 (3.1Ghz).
(naravno povecavanjem takta razlika ide u korist Haswella pa npr. ne vazi da je Sandy @4.4Ghz jednak Haswell @4.0Ghz)

A ovo:
AKo govorimo cisto sa strane performansi mislim da je i5 2500K na 4.2GHz u nivou i5 4460.
apsolutno nije tacno. Pogotovo ne kada je gaming u pitanju. :D

Konkretno, i jedan i drugi ce prakticno isto gurati navedenu R9 380X dok bi 2500K tek overclockovan (+600Mhz) u odnosu na 4460 napravio razliku pri kartama ranga GTX980Ti.
 
Poslednja izmena:
X puta receno:

Sandy na ~3.4Ghz = Haswell na ~3.0Ghz. Pa sad izvucite slican zakljucak za 2500K (3.3Ghz) vs 4460 (3.1Ghz).
(naravno povecavanjem takta razlika ide u korist Haswella pa npr. ne vazi da je Sandy @4.4Ghz jednak Haswell @4.0Ghz)

A ovo:

apsolutno nije tacno. Pogotovo ne kada je gaming u pitanju. :D

Konkretno, i jedan i drugi ce prakticno isto gurati navedenu R9 380X dok bi 2500K tek overclockovan (+600Mhz) u odnosu na 4460 napravio razliku pri kartama ranga GTX980Ti.

...da je sandy na 3.4 Ghz jedank haswelu na 3.0GHz, ja mislim da mu je potrebno bar 3.5ghz tj .potreban mu je veci takt.
Volio bi da cujem kad je GAming u pitanju koliko treba veci takt i5 2500K da sustigne i5 4460.
 
U brata je u masini taj i5 2500K, i ja se razmisaljo da li da uzmem i5 4460 i zbog cisto posla uzem FX 8320e- no nebitno tada sam bas se zanimao cisto me interesovalo koliko je i5 2500K bolji brzi od I5 4460.
Eh dosao sam do tog zakljucka da je na def taktu malo sporiji, a uz OC naravno brzi, iz mora pregledani testova i iz licnog iskustva sa i5 2500k cije sam opet rezultate poredio sa i5 4460 sve mi se cinilo da je potrebno da je potrebno oko 20% veci takt za i5 2500k da prestigne i5 4460.

Bas sam se nacitao ti testova i tako mi je to izgledalo mozda sam omasio u zakljucku...posto sam nabavio jednu B85 plocu nije iskljuceno da uzmem i5 4460 pa cu bas to detaljno da prevrtim.
Koliko sam ja zakljucio i5 4460 moze se podesiti na 3.4Ghz i moje je razmisljanje bilo da je potrebno 20% veci takt za i5 2500K da ga prestigne, sto mu ga dodje oko 4.1GHz. Gore sam u postu napisao 4.2Ghz mislim da je sa tim taktom sigurno brzi od I5 4460.

Sad sve je moguce u praksi da to bude nize i da mu je dovoljno i 3.8GHz da prestigne i 5 4460 na 3.4Ghz, mada mi to izgleda sumnjivo ruku na srce.
 
biLA JE B3,,ALI MI JE SPALILA RAM MEMORIJU JER NIJE HTELA DA POSTUJE EKRAN,,I ODJEDNOM KAD JE POSTOVALA DALA JE VELIKE VOLTAZE ,,, sama je poedesila 104.00 bclk ,1.70v ddr , 1960 mhz !!! odma sam je liferovao!!! na kraju mi je i sprzila hard disk,,a ssd i jos jedan hdd mi radili u isto vreme bez problema!!! ram je bio crucial ballistix 16gb ddr3 1600 mhz cl8
 
Sto se tice toga, koliko treba da se klokne i5 2500k da bi se izjednacio sa i5 4460 u gamingu, slazem se u misljenju sa @Goldi, minimalno mora da bidne na oko 4.2ghz.
Ovde sam bas testirao koliko se dobija na perfomansama sa klokom procesora. http://forum.benchmark.rs/showthread.php?374946-I7-4790k-4-8Ghz-VS-3-8Ghz-test-!. Dosta zavisi od jacine kartice koja se koristi i od same igre i scena, tj. koliko su cpu bound zahtevne.
Sve u svemu, Hasvell ima dosta bolji IPC i single core perfomance, ali posto je ovaj proc na default kloku, i5 2500k koji je strasan overkloker, vrlo lako stize i prestize i5 4460 na nekih 4.5 - 4.7ghz.
Grafu 380X ce oba proca pokrenut kako treba, dok grafe tipa 980, 980Ti, 1070 itd., ce i5 2500k kada se dobro overklokuje, sigurno bolje iskoristiti od i5 4460...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Cekaj, ne mogu sada da listam,
overclockovao si i5 2500K na 4.2Ghz i dobio da je u igrama tek takav isti kao i5 4460? (naravno, identicna graficka, ram, verzija igre, itd...)


Ovo drugo sto kazes je vec receno x puta, izmedju ostalog i na prethodnoj stranici: http://forum.benchmark.rs/showthread.php?376985-i5-2500k-vs-i5-4460&p=4633820&viewfull=1#post4633820

Naravno da ne, nisam testirao,
sustina je da se vidi koliki su dobici tj. koliko je skaliranje i dobitak u fps-u, kod overkloka procesora na 1ghz visem kloku. I, onda imas u testovim, gde je porast perfomansi negde oko 5%, negde 10%, negde oko 15% i vise, a negde je procenat 0%, recimo u Tomb 2013 benchmarku i Metro LL Redux.
Na osnovu toga sam zakljucio koliko otprilike treba klokovati I5 da bi se izjednacio sa I4 procom. Ko ce znati skoro tacan podatak koliko je potrebno klokovati I5. Koliko je IPC kod Hasvella jaci od Sandy, http://us.hardware.info/reviews/6215/2/intel-five-generation-ipc-test-broadwell-haswell-ivy-bridge-sandy-bridge-and-nehalem-results, da kazemo oko 15%, pa sad ko ce bas sve te cifre sabrati i podeliti. pa pretvoriti u gaming perfomanse, pa da zna bas u procenat koliko tacno treba biti jaci I5 za klok od I4.....
 
Naravno da ne, nisam testirao,
sustina je da se vidi koliki su dobici tj. koliko je skaliranje i dobitak u fps-u, kod overkloka procesora na 1ghz visem kloku. I, onda imas u testovim, gde je porast perfomansi negde oko 5%, negde 10%, negde oko 15% i vise, a negde je procenat 0%, recimo u Tomb 2013 benchmarku i Metro LL Redux.
Na osnovu toga sam zakljucio koliko otprilike treba klokovati I5 da bi se izjednacio sa I4 procom. Ko ce znati skoro tacan podatak koliko je potrebno klokovati I5. Koliko je IPC kod Hasvella jaci od Sandy, http://us.hardware.info/reviews/6215/2/intel-five-generation-ipc-test-broadwell-haswell-ivy-bridge-sandy-bridge-and-nehalem-results, da kazemo oko 15%, pa sad ko ce bas sve te cifre sabrati i podeliti. pa pretvoriti u gaming perfomanse, pa da zna bas u procenat koliko tacno treba biti jaci I5 za klok od I4.....

Onda nemoj da pricas napamet ako vec nisi testirao. Naravno da ne treba toliki clock da bi bili jednaki. ;) Procitaj jos jednom sta sam napisao ranije.





Treci put. Mislim da definitivno treba da prestane da izigrava strucnjaka i/ili da malo oladi.
 
Poslednja izmena:
Ufatili ste se onog mog posta gdje sam napisao i5 2500K na 4.2Ghz jaci je od I5 4460 ( ovaj moze na 3.4ghz) to mu ga dodje oko 23%.
Ne treba zaboravit da je izmedju sandy-a i haswela izasao Ivy...Generalno je nebitno trebala bi detaljna analiza da se tacno odredi je li to 4Ghz, 4.1 ili 4.2Ghz tj koliki je takt potreban i5 2500k da prestigne i5 4460.
Koliko ja znam izmedju svake generacije bilo je minimum 10% prednosti /sandy-ivy-haswel/ ali da bi se to detaljno utvrdilo potrebno bi bilo:
1) jaka graficka karta
2) Igre koje su cpu ovisne.
Nema potrebe testirati igre i gledati rezultati u igrama koje se oslanjaju na GPU gde bi procesori i na istom taktu davali iste rezultate, samo igre koje zavise od cpu snage.

Ono sto je ovde bitnije od toga da li je potrebno 4.2ghz ili manje da se procesori izjednace jeste cinjenica da svaki i5 2500K moze preko ti taktova, na 4.5ghz+ je realnost za taj cpu (ima primjeraka i na 5ghz) sto znaci da je u konacnici bolje uzet bilo koji i5 2500K nego i5 4460 -mislim da je ovo sustina. Da li sam ja upravu koji mislim da je potrebno 4.2ghz ili je dovoljno recimo i 3.8ghz manje je vazno bitno je da i5 2500K uz overklok postaje bolji procesor od i5 4460.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno