Šta je novo?

Problem prilikom instalacije Ubuntu 16.04

Uf sta je ovo, oni su skroz istumbali ovu komadu? Ako je prihvatio u edtovanje grub.cfg zato i mozes da podizes sistem. sudo update grub je nepotrebno jer rucnim editovanjem uradio si isto kao da si kucao komadu.





Koliko mogu da prepoznam tu je neka zezancija oko UEFI

Ovakva patricija pravi se za uefi boot i to je bootabilna particija, * znaci da je butabilna.
Vidim da si linux skrkao na jednu particiju /dev/sda7 , napravio si lextend particiju /dev/sda4 a u okviru nje logicke /dev/sda5
/dev/sda6 /dev/sda7 /dev/sda8. To ce sad da radi ali bice problem kad dodje update kernela i kad treba azuriranje gruba.
Kad se to desi opet ces morati rucno da trazis prvu liniju u grub.cfg i da je azuriras.
Ja obicno stavljam grub na / particiju za svaki linux a onda odaberem koji ce mi grub biti glavni pa njega stavljam na na /dev/sda.
Tebi se sistem butuje sa /dev/sda1 neki to tako namestaju ili je to zbog UEFI ja radim ovako.
Za sad teraj ali bi bilo lepo da se to namesti kako treba i da nemas problema kad stigne novi kernel.

Moze li to nekako da se odradi bez cackanja oko Windows particije posto nisam bas rad da radim reinstall?Ako to moze da se odradi sa reinstalacijom Ubuntu-a to nije problem.Tako sam navikao da radim jer nisam imao problema sa kernelom do sada.
 
Moze li to nekako da se odradi bez cackanja oko Windows particije posto nisam bas rad da radim reinstall?Ako to moze da se odradi sa reinstalacijom Ubuntu-a to nije problem.Tako sam navikao da radim jer nisam imao problema sa kernelom do sada.
Ne moze, to je windows izmisljotina, ja sammludeo kad sam kupio komp na njemu win7. Krenem da instaliram linux ono nece nijedan. Na jedvice jade neko mi je spomenuo UEFI i ja vidim da je moja maticna setovana da je eneblovan UEFI i da je win tako instaliran. Linux tada nije znao za UEFI, ja lepo to sve poiskljucujem u Bios-u i od tada to ne palim i nemam problema. Kako bi se to sad izmajmunisalo ne znam, Ubuntu bi trebao da prepozna to sve i da odradi kako treba, zasto ne radi ne znam.
 
A kada bih resio da obrisem Windows koju bi proceduru trebao da pratim?Kada bih instalirao Ubuntu kao primarni sistem onda bi sve radilo ok zar ne?
 
A kada bih resio da obrisem Windows koju bi proceduru trebao da pratim?Kada bih instalirao Ubuntu kao primarni sistem onda bi sve radilo ok zar ne?
Ne znam ne bi da ti dajem pogresne savete. Nije moj PC neznam mu Bios a plus naisao sam na jednom mestu na neka totalno nerazumljiva objasnjenja. Mozda samo grub treba da se
premesi kako na tom objasnjenju kazu sa sda na sda1 ali meni nije jasno pa ne mogu ni da dajem savete. Mozda je bug u samom Ubuntu, mozda ce ga ispraviti, pisao si da ti je sa starijim verzijama sve normalno radilo.
Sacekaj ima pametnijih, javice se pa ce ti dati pravi savet.
 
Ok hvala ti puno bar si mi pomogao da razumem neke stvari.

Sent from my ZTE Blade Q Maxi using Tapatalk
 
Ajde da nam kažeš šta hoćeš? Windows plus Ubuntu, koji win, koliko njih, izgleda da si pokušavao sa više, zato i imaš toliko NTFS particija?

Kad se to odlučiš, kažeš nam koju matičnu imaš, najbolje komplet konfiguracija, pa da vidimo šta imaš u BIOS-u od stavki za Secure, CSM i Legacy. Pa ako hoćeš da zadržiš trenutno stanje stvari, daš nam rezultate od

sudo parted -l
sudo blkid

Onaj problem sa os-prober može da bude bilo šta, najlakše je ovako. Otvoriš jedan terminal, ukucaš

journalctl -f

pa <ENTER>. Ostaviš ga tako, a otvoriš drugi terminal i ukucaš

sudo os-prober

pa vidimo u onom prvom ko se i šta buni. Kopiraj negde, pa okači.

I da dodam neke info oko EFI. Linux ih podržava PRE microsoft-a, ali ih je M$ malo uhebo sa potpisivanjem, pa su se mučili brat-bratu pet godina. Ekstra što OEM proizvođači idu gde i svi Turci, pa smo dobili da ni čovek koji želi samo Win, ne zna šta da izabere od ponuđenih opcija. Da ga ne tupim mnogo, ima ovde svašta nešto, ko je koga, od koga, kome...

https://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface
 
@tuxserbia
Imas podatke o masini to sam ja trazio
http://forum.benchmark.rs/showthrea...Ubuntu-16-04&p=4629531&viewfull=1#post4629531
imas i sudo fdidk -l i to sam trazio
http://forum.benchmark.rs/showthrea...Ubuntu-16-04&p=4630281&viewfull=1#post4630281
sudo blkid nema
Da je bilo ili nije ja kad sam pokusao sa uefi nije bilo, lepo sam ja to disable kod mene na ploci i ne boli me glava. Imam 4 diska, grub mi je na SSD i nema veze sa windowsom, svaki OS ima svoj grub pa ako rikne jedan samo caskom nasetujem drugi grub.
Mogu da akom windows koliko hocu i nista mi nece poremetiti linux jer je njegov boot na njegovom disku.
Ovo sto on ima lici mi ako nije Uefi da je neko radio kao za linux sto su neki radili cini mi se davno posebna mala fat32 particija za boot a onda sve ostalo na druge ext4 particije.
Vidi sa covekom sta je i kako je i kako treba da namesti iako mene buni d aje to prolazilo i odjednom upgrade na 16.04 kurslus, vidim da se mnogi zale na Ubuntu a koliko se secam on napisa da Kali prolazi a i tu je linux 4.x.
pozz :)
 
U, stvarno sam preskočio matičnu, proc i grafiku sam video, klasika ati i problemi. blkid mi daje GUID od particija, ona ESP, za EFI ima poseban GUID, pa mogu po tome da vidiim. fdisk ima problema sa gpt particionisanjem, pa ako je pokušavao sa Secure boot i Win8-110, može da se desi da ima i tih tragova. Mada u onom listingu gore sa fdisk piše šema "dos", nešto mu ne verujem ;-)

Za 16-icu nemam pojma, ja sam je odmah pustio na Virtual Box, samostalno, sa još nekim linuxima i WinXP i sedmicom, sve radi. To uvek isprobam odmah, da mi tamo za dva-tri meseca ne napravi problem kad(ako) neko traži da pređe na novu verziju. Inače, opet ponavljam, bar dok ne izađe .1 verzija,zaobilaziti instalaciju na glavnu-jedinu mašinu, dok se ne ispeglaju sve gluposti, posle LTS stvarno ok radi. Nema veze, videćemo kad nam iskopira onaj log od os-prober šta prijavljuje.
 
Za 16-icu nemam pojma, ja sam je odmah pustio na Virtual Box, samostalno, sa još nekim linuxima i WinXP i sedmicom, sve radi. To uvek isprobam odmah, da mi tamo za dva-tri meseca ne napravi problem kad(ako) neko traži da pređe na novu verziju. Inače, opet ponavljam, bar dok ne izađe .1 verzija,zaobilaziti instalaciju na glavnu-jedinu mašinu, dok se ne ispeglaju sve gluposti, posle LTS stvarno ok radi. Nema veze, videćemo kad nam iskopira onaj log od os-prober šta prijavljuje.
Ja imam vise diskova i vise linuxa, glavni mi je Mint KDE 17.2 (stabilan a akam svasta sa njim), Cinnamon 17.3, Unity 16.04 (to cudo mi se nikad nije svidjalo pa ni sad al ajd da probam ponovo), Kubuntu 16.04 (tu ce da bude kecanja a ima ga vec, nova plazma, novi kernel, novi drajveri za AMD karticu, nema vise Catalyst drajvera), 2 ista Kali na kome su Catalyst drajveri iako je kernel 4.x (to mi je da se nadje za nedaj boze), windows 10 legalan da se ponekad igram i da pricam sa masinom kad mi dodje zuta minuta.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ја их имам мало повише, основни је Арчи (и он постоји у више копија за сваки случај) а резерва Кубунту. Од оба имам и старије верзије и нову, оне старије раде ОК али ћу морати да их полако спремам за пензију пошто КДЕ4 неће више да подржавају. У главном компу имам Интел интегрушу и ради солидно, на лаптопу и старом компу Ати али немам никаквих проблема са отвореним драјверима. Unity ме не занима, као и сваки други gnome линух, минт ме такође не интересује јер шта ће да тражи минт кде поред кубунту? Минт цимет (и цимет уопште) ми је опасно брљао са претходном Ати картицом а мислим да се није прославио ни са овом Интел па га прескачем.

Управо сам довукао једно од првих издања Кубунту 16.10 и поподне га инсталирам да видим да ли има шта ново. ;)
 
Uh, vi ste baš HARD CORE.

Da se izvinim, ali nisam naglasio da kroz VB nisam probao samo sa jednim diskom, to ako imam vremena, probaću. Možda stvarno ludi u tom slučaju.

I da, ono ažuriranje sa prethodnih verzija, izgleda ili sa 14.04 ili 15.10, nigde ne pominju 15.04

https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes

I još nešto, 5 godina podrške ima samo Unity, ostali po tri.

Support lifespan

Ubuntu 16.04 LTS will be supported for 5 years for Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Core, and Ubuntu Kylin. All other flavours will be supported for 3 years.
 
Evo ga journalctl -f log http://pastebin.com/q8UpD6mu
sudo blkid log http://pastebin.com/XQrFXTYD
Na masini je trenutno Windows 7 i Ubuntu 16.04 i njih bih instalirao verovatno i kad bih formatirao hard disk.Povremeno mi iskace greska po pokretanju Linux sistema: Sorry, the application grub-mount has stopped unexpectedly.A nekad i sistemska greska ali ne navodi uzrok iste.
 
Jesi probao da gledaš logove? Pogledaj isto sa journalctl, eventualno ga iskopiraj ili preusmeri u neki tekst fajl pa okači negde. Sad sam na telefonu, kasnije pogledam ono tvoje.
 
Jesi probao da gledaš logove? Pogledaj isto sa journalctl, eventualno ga iskopiraj ili preusmeri u neki tekst fajl pa okači negde. Sad sam na telefonu, kasnije pogledam ono tvoje.
Vazi nema problema.Uradicu restart sistema verovatno ce greska ponovo da iskoci.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Uh, vi ste baš HARD CORE.

Da se izvinim, ali nisam naglasio da kroz VB nisam probao samo sa jednim diskom, to ako imam vremena, probaću. Možda stvarno ludi u tom slučaju.

I da, ono ažuriranje sa prethodnih verzija, izgleda ili sa 14.04 ili 15.10, nigde ne pominju 15.04

https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes

I još nešto, 5 godina podrške ima samo Unity, ostali po tri.

Au koja prevara za LTS, znaci nisu u stanju da odrzavaju LTS kao pre, toliko toga se menja, taman se nesto ustali i ispegla i onda ide secenje grane na kojoj sede, primer gnome2 i kde4.
Pojeo ih sve Microsoft, znaci nije dzaba najava da ce M$ podrzavati linux i to bas Ubuntu.
 
Мислим да 14.04 подржавају до 2019. тј 5 година а овај 3, мада сам негде видео за њега и до 2021. Не занима ме превише, ионако увек прелазим на нове верзије (паралелно док не прораде) а једино сам сада погледао колико 14.04 има подршку тј да ли ће да издржи док не оправе плазму. Пошто већ неко време трошим плазму и имам само ситне примедбе, вероватно ће и 14.04 ускоро да оде са харда. Не верујем да ћу да будем као они који и даље јуре гноме2 и сличне старитете.

Јутрос сам инсталирао 16.10 daily верзију, то је практично и даље 16.04 али ће вероватно брже да напредује. Још увек са плазмом 5.5.х и са ситним грешкама које не значе много.
 
Evo ga journalctl -f log http://pastebin.com/q8UpD6mu
sudo blkid log http://pastebin.com/XQrFXTYD
Na masini je trenutno Windows 7 i Ubuntu 16.04 i njih bih instalirao verovatno i kad bih formatirao hard disk.Povremeno mi iskace greska po pokretanju Linux sistema: Sorry, the application grub-mount has stopped unexpectedly.A nekad i sistemska greska ali ne navodi uzrok iste.

Ok, particije su sve "normalne" MBR, nema tragova od GPT.

Ako pogledaš log od os-prober, na 49-oj liniji je prepoznao Win7 instalaciju na prvoj particiji. Na 112-oj liniji grub-mount prijavljuje grešku na petoj particiji. Zašto? Pojma nemam. Pretpostavljam da si pokušavao da deliš i premeštaš particije, pa je nešto krenulo po zlu.

Moj savet je da, ako možeš, napraviš rezervne kopije svega, pa počneš od čistog hard diska. Ako ne možeš, onda bar sredi malo ovaj. Particije sda1-3 mogu da ostanu, to je sve Windows, a ostalo obriši. Sve radiš iz Windows Disk management. Onda kao četvrtu particiju napraviš Extended, pa u njoj logičkih koliko već hoćeš, i dalje potrebnih za Windows. Ostaviš prazno mesto za Linux, pa kad pokreneš instalaciju, onda na tom slobodnom prostoru napraviš za root i swap.

Buni me samo da kažeš da su ranije verzije, kao i Kali radile ok. Baš sve? I GRUB instalacija i početni meni sa izborom OS? Ako je tako, onda sve ovo gore zaboravi, instaliraj 14.04, pa sačekaj bar prvu iteraciju šesnaestice. Moguće da su zeznuli nešto, mada za sada niko još ne prijavljuje.
Mada, pre jedno desetak meseci su prijavili problem sa novim syslinux paketom, valjda od 15.04 i 15.10 verzije, i.... i dalje ne radi. Stari iz 14.04, valjda verzija 6.03, radi normalno. Tako da, možda reše, možda ne :-(
 
Znaci sda1, sda2, sda3 particije mogu da ostanu ostale da obrisem?!Valjda sam dobro razumeo.Probao sam da izvucem log sa journalctl komandom ali greska ne iskace za sada.Probacu da jos malo radim na njemu da vidim hoce li se pojaviti.Razmisljao sam da uradim format diska i odradim sve iznova, samo mi reci mogu li Windows da stavio kao primarni sistem kao i dosad ili da stavim Ubuntu?!

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Da, te tri su Windows-ove. OStale možeš.

To sa brisanjem komplet diska bi bilo najbolja solucija. I da, naravno da može Win prvi, tako i treba. Znači, Win instalacija, kad dođeš do particionisanja, kažeš mu da ti napravi particiju od recimo 100GB za sistem, on napravi prvu od 100MB i drugu od 100GB. Možeš odmah da napraviš još jednu za podatke, a možeš i nakon instalacije, u samom Windowsu. Kad praviš tu za podatke, ostavi slobodnog mesta za Linux, šta znam, 40-50-100GB.
 
Formatirao hard sve instalirao iznova i konacno sve radi.Hvala svima na pomoci

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Super, vec sam mislio da si se zapetljao jer se nisi javljao :)
 
Imam i ja problem sa butovanjem Ubuntu 1.04 preko windows 10. Stavim primarni boot dvd writer , pokrene ga i ggasi i odmah diže windows 10.Imam Asus MBA68HM-K socet FM2+ . Nikako da mi podigne onaj deo za probu Ubuntu preko kojeg bi instalirao.
 
Imam i ja problem sa butovanjem Ubuntu 1.04 preko windows 10. Stavim primarni boot dvd writer , pokrene ga i ggasi i odmah diže windows 10.Imam Asus MBA68HM-K socet FM2+ . Nikako da mi podigne onaj deo za probu Ubuntu preko kojeg bi instalirao.

1. Udji u BIOS maticne ploce i prebaci hard disk kontroler iz AHCI rezima u IDE/Compatibility rezim.
2. Probaj da prebacis rezac na drugu SATA granu. Ako ploca ima 2 kontrolera (Marvel/Intel) pogledaj koji su portovi za koji kontroler i zongliraj.
3. Napravi butabilni USB flash disk pa butuj sa USB-a (najbolje resenje)
4. Narezi Ubuntu na drugi DVD disk.
5. Zameni rezac
 
Što je, bre, matoro?!? Na A88 radi 14-ica, baš pre neki dan sam ažurirao. Čini mi se da su dogurali do 3.13.125 kernela.
Meni to liči na onaj "fast boot" u wX. Ako to nije slučaj, onda mora malo igranja oko csm legacy i uopšte UEFI podešavanja u BIOS-u.
 
Не пратим промене баш за Убунту али је Кубунту 14.04 био последњи са КДЕ4 и остаће код мене као златна резерва све док га подржавају, мислим још две године. После тога је кренула плазма која је очајна, мада је постала употребљива ако се игноришу неке ситнице које је упропастила.
Од 14.04.5 иде кернел 4.4, тренутно је на овом код мене 4.4.0-87 и за сада нема проблема са радом. Вероватно ће неки програми да одбијају да раде јер траже неку новију верзију ... било чега.

Не верујем да је fast boot проблем јер онда не би ни могао да у биосу подеси редослед. Вероватно лоше нарезан ДВД.
 
Taj mi je poslednji narezan. A skinuo sam i 16.04 LTS samo treba da ga nerežem. U svakom slučaju ću sa updater-om da ga postavim da bude najnoviji. Nije problem. Na windows 7 mi je normalno radio dok mi nije crkla matična.
 
Poslednja izmena:
Pa zar fast boot preskače i bios?!? ccccccc
Iskreno, od osmice na ovamo bežim od prozora što dalje. Ne volem promaju.
Verzije kernela su različite verovatno jer si instalirao onaj njihov HWE, ili si reinstalirao pomoću 14.04.5 ISO. Ovaj 3.13 je još od juna-jula 2014-te
 
Mogu normalno da uđem u BIOS. Pritisnem delete i uđem u podešavanje BIOS ,tamo sam bio podesio da je primarni boot DVD uređaj,a drugi da je HDD.
Hteo sam to pitanje da postavim na Ubuntu Srbija,ali vidim da im je sajt nestao.
 
Nazad
Vrh Dno