Šta je novo?

Osvežavanje pri 2160p rezolucije na GTX 760?

mLaki

Čuven
Učlanjen(a)
25.02.2004
Poruke
2,848
Poena
680
Kako da znam koliki mi je refresh rate kada puštam igre pri rezoluciji od 3840*2160? Čisto da probam pustio sam par nezahtevnih igara (Dead Space i Binary Domain) na TV-u -(LG 55UF772V) pri 2160p rezoluciji sa VSync ukljucenim i na moje cudo FPS je bio ogranicen na 60FPS vecinu vremena?!? GTX 760 poseduje HDMI 1.4a koji je ogranicen na 30Hz pri 2160p. Ako je to slučaj, zar ne bi trebalo da pri VSync uključenim FPS bude zaključan na 30? Ono što me je još više čudilo jeste da su same igre delovala kao da rade na 60Hz/60 FPS.
 
Mislim da bi trebalo u Nvidia Panelu pod Display/Adjust destkop size and position kada stavis rezoluciju za tv, tu koju kazes da mozes da odaberes refresh rate koji ti i podrzava.
 
Glavna nedoumica mi je kako da znam frekvenciju osvezavanja tokom igranja igre. Dok recimo igram Binary Domain na 3840x2160 sa VSync ukljucenim MSI Afterburner prikazuje da je FPS zakucan na 60 FPS vecinom vremena. Ako je HDMI 1.4a ogranicen na 30Hz pri 3840x2160, zasto onda FPS nije ogranicen na 30FPS.
 
Zato što kompjuter šalje toliko, ali monitor pušta samo 30 zbog ograničenja HDMI 1.4
KAO kad bi na FHD monitoru pustio UHD film, u filmu bi pisalo da je 2160p rezolucija a na monitoru bi pisalo da je 1080p. Jednostavno, radi downscale.
 
Za teranje 4k u 60hz, treba ti ili Nv 10xx serija ili AMD 4xx serija. I to samo u slučaju ako koristiš aktivni DP to hdmi adapter. Potpuno je nebitno šta ti piše u drajveru, igri ili gde već. Za testiranje koristi. http://www.testufo.com/frameskipping

Snimaj test kamerom na telefonu nekih 30s. To što piše da je Valid ne znači ništa. Kad budeš gledao snimak ne sme da bude razmak između kvadratića dok se kreću. Ako ima to znači da tv/monitor ne radi na datoj frekvenci.
 
Meni idu dva kvadratica jedan za drugim bez razmaka, to znaci da mi radi u 60hz? imam 1060 grafiku a TV je spojen sa grafickom klasicnim HDMI kablom (v.1.4)
 
Ne treba da snimas vec da slikas, na fotografiji treba da je bar 4-5 spojenih bez praznog izmedju.
 
Dva spojena imam:

6ff7b4c0c79402037bae6d1ef9d358e0.jpg


e94d4572d75b2e9211425695d0c3c9ce.jpg


0ed97a2810fa4b47e83bcb580d1a4f13.jpg


Sent from my Samsung S7
 
Treba ti vise od 2, znaci da nema 60hz.
 
Evo i ja sam malopre probao i kod mene kad slikam idu dve ili maksimalno tri kockice bez razmaka.Da li je to ok?U pitanju su asus dual rx480 4gb i sony 55x8509c.
Podesen je pixel format na YCbCr 4.4.4 .Da li je to ok ili ne?
Jos nesto desktop je kristalno cist na rezoluciji 3840x2160 ali su neka slova onako krzava kako bih rekao pa mi treba pomoc kako da se setuje u win 10.
Mislim kao otvorim neki pretrazivac ili nesto slicno slova nisu onako ostra.
 
Treba da bude ovako nesto, OC monitor.

IMG000661.jpg

480 to vec treba videti podesavanja u crimson-u.
 

Prilozi

  • IMG00066.jpg
    IMG00066.jpg
    3.6 KB · Pregleda: 275
  • Screenshot (314).png
    Screenshot (314).png
    260.5 KB · Pregleda: 64
Poslednja izmena:
Ovo je 120Hz, 4 kockice spojene. 60Hz je onda dvije kockice spojene? :D
 
Da apsolviramo, nebitno koja se grafika ima, Club3D DP to HDMI adapter je neophodan za 4K @ 60hz?

Evo sta mi pokazuje jedan od ovih online testova i to sa 1.4 kablom. Buni me ovo mnogo :)

78382e59eb5bfd2fd21377129ffd44db.jpg

Sent from my Samsung S7
 
Poslednja izmena:
Kako da znam koliki mi je refresh rate kada puštam igre pri rezoluciji od 3840*2160? Čisto da probam pustio sam par nezahtevnih igara (Dead Space i Binary Domain) na TV-u -(LG 55UF772V) pri 2160p rezoluciji sa VSync ukljucenim i na moje cudo FPS je bio ogranicen na 60FPS vecinu vremena?!? GTX 760 poseduje HDMI 1.4a koji je ogranicen na 30Hz pri 2160p. Ako je to slučaj, zar ne bi trebalo da pri VSync uključenim FPS bude zaključan na 30? Ono što me je još više čudilo jeste da su same igre delovala kao da rade na 60Hz/60 FPS.
Ista stvar, ja igram FIFU 17 u 4K rezoluciji, (u podesavanjima zakljucao br. frejmova na 60) i igra radi full fluidno, tečno. Grafika je iz potpisa, ali kabal je 1.4 trenutno. E sad pitanje, ako igra radi u 60fps a ja ne mogu da dobijem 60hz na TV-u, zar ne bi trebao da se javi tearing? Bas konfuzija zesca, a zivo me interesuje...
 
Poslednja izmena:
Nije nebitno koja grafika se ima.
Ako hoćeš 4k 60hz treba ti jedna od najnovijih 4xx AMD ili 10xx Nvidia karti + aktivni DP to HDMI adapter poput onog club 3d.
To što ti piše u drajveru da ti igra radi na 60fps ne znači ništa.

Sent from mTalk
 
Pa znam da je bitno da grafika bude najnovije generacije, zato rekoh da je iz potpisa, gtx1060. Ali me malo buni sto npr pustim neku igru za koju znam da ne moze da radi preko 30fps (Mafia 3 prije patcha) i tu se vidi da se igra vuce, bas smeta. Onda upalim Forzu Apex ili FIFU 17 i igre rade glatko, bas smooth. Otezavajuca okolnost mi je sto TV ne prikazuje na koliko radi trenutno hz (stari model mi je davao ovu info) U svakom slucaju, kupio sam ovaj Club3D adapter, stize mi u nedelju ovu sad sledecu tako da cu vidjeti tu odmah.
 
Poslednja izmena:
Osvežavanje pri 2160p rezolucije na GTX 760?
Znaci jedino je moguce uz neko pivo. :d
 
Stigao mi Club3D DP to HDMI adapter i Hama 2.0 18gbps kabl. Moram reći da nisam bacio ipak pare na ovaj adapter iako imam GTX1060, iz razloga sto jedino sa njim dobijam Chroma Subsampling 4:4:4 u 4K. Direktno spojen kabl daje 422.

E sad me zanima kako da provjerim je li stvarno 60hz? Na onom frame skippingu imam dvije spojene kockice kao i prije...

Sent from my Samsung S7
 
Šta znače te dve spojene kocke? Koliko je to herca?

Ajde ti pusti taj test direktno sa televizora, sa njegovog ugrađenog browsera, pa javi koliko kockica (herza) tada imaš.

Ako i tada imaš isti rezultat onda možda TV ne može da pusti toliko.

P.S. Ne bi bilo loše kada bi neko mogao da konvertuje (napravi) taj test u nekom video formatu, pa da eliminišemo i browser (za slučaj sa on brljavi).
Ako to uradi/uradiš okači snimak da ti neko potvrdi to sa drugog kompjutera i monitora/televizora.
 
Na nekoliko topica se pisalo o tome, vise ni sam ne znam. Valjda treba da ima preko 3-4 kockice spojene kao da je 60hz, mada po meni je to glupost. Fino mi pise na testu 60hz i dvije kockice su spojene i valjda bi u igrama koje zakljucam na 60fps imao tearing da nije situacija 60hz/60fps? Ni govora o tome, sve radi fluidno. Da napomenem da je moj TV 120hz panel (iako u specifikacijama navode 200hz, znam da je glupost) i da imam sve preduslove da ostvarim tih 60hz u 4K. Vidis nije mi palo na pamet direktno iz browsera od TV-a da probam test, probacu to kad dodjem kuci.
 
Poslednja izmena:
Ajde probaj pa javi.

Za tearing ne znam tačno ni šta je a kamo li kako to ide u teoriji i praksi, pa će se valjda javiti neko kompetentniji.
 
Hey, ista ekipa i ovde kao i na http://forum.benchmark.rs/showthread.php?164670-Koji-LCD-TV/page613 :)

Dakle, problem je dobiti uhd@60 na meti (sve vise sumnjam na kabal). Evo ga setup:

Izvor signala: macbookpro mid 2015, intel iris pro hd 5200, El capitan 10.11.6
Adapter: Club3d CAC-1170, REV: A2-00, FW: V7.23, 1615
Kabal: https://www.hama.com/00122105/hama-high-speed-hdmi-cable-plug-plug-ethernet-gold-plated-30-m
Meta: Samsung UE49KU6172

Pa idemo redom:

1 - bez adaptera normalno dobijem uhd@24. Interesantno, malopre pocele u ritmu da se javljaju smetnje, samo sam izvadio i ponovo ubo kabal u comp i vise nema smetnji.
2 - sa adapterom (znaci thunderbolt/minidisplayport port na laptopu -> adapter -> kabal -> TV) maximalno sto sam dobio je uhd@50, i to nije 444. Za ovo sam morao da koristim switchresx program koji "otkljucava" rezolucije i refresh-rates na macu. Ako probam bilo sta @60 dobijem na ekranu ovo: http://i.imgur.com/e1csm2P.jpg

Kriv moze biti laptop/adapter/kabal/TV, sad jurim da pozajmim ili probam ili kupim od nekoga kabal koji u praksi dokazano propusta uhd@60, da makar to eliminisem. To je poenta posta, da li neko u Su ili bilo gde ima proveren kabal?


Daljnje korisne informacije:

1 - Ovo je iz manuala za TV, spisak rezolucija sa horiz timingom i clock rate: https://sli.mg/aMRaO2
2 - Takve informacije TV saopstava prikacenim inputima preko tzv EDID protokolom, evo ga patch koji na macu overriduje to sto kaze TV i forsira da se salje input rgb 444: http://www.mathewinkson.com/2013/03...uality-of-an-external-monitor/comment-page-10
3 - Ima i patch za 12" macbook i starije macbooks koji otkljucava uhd@60, po cenu grejanja procesora: https://github.com/Floris497/mac-pixel-clock-patch-V2


I za kraj jos jednom - da li neko u Su ili bilo gde ima proveren kabal?

Poz!
 
Bas taj kabl sam i ja uzeo :) Ja gore opisah svoj problem nego me interesuje kako uopste znas da ti je i 50hz osvjezenje? Meni na TV info dugme ne izbaca podatak o hercazi (iako stariji i 600e jeftiniji TV je imao tu opciju :mad:) tako da nema sanse da sa sigurnoscu mogu ista da tvrdim, cekam sve da se javi neko sa nekom idejom :) Za sad jedino ovo sto nemanja kaze, direktno iz browsera od tv-a, to cu probati kad dodjem sa posla.
 
Poslednja izmena:
Uporedite sa monitorom, ako na monitoru imate vise kockica a na TV samo dve onda nema 60hz.
 
To sam odmah odradio, i na monitoru je dvije kockice.
 
Mislim da u nasem regionu i nema bolji kabal da se kupi, u nespecijalizovanim prodavnicama.

Znam po Info (pise 3840x2160@50p) plus verifikovao na ufotest. Stvarno imam uhd@50, ali nije 444, sve mu po kuci poljubim...

Inace, za testiranje chroma preporucujem pasus TESTING AND TECHNICAL sa linka: http://www.avsforum.com/forum/166-l...official-4-4-4-chroma-subsampling-thread.html

Momentalno mi se cini da ja nemam 444 ni direktno, bez adaptera. Sad se patim da u edid override isforsiram 444, da vidim ocima razliku.

Evo ga album, ovo je bez adaptera, uhd@24, red-magenta test. Slikano sa cela, i odozgo. Pa **** mamu vise... https://imgur.com/gallery/wiUl9
 
Onda to nije kako treba, ja na monitoru imam po 7-8 spojenih za 60hz.
Hajde to istestiraj bez prikljucenog TV, samo na monitoru.
Interesuje me ta 1060 da li stvarno radi kako treba.
 
Poslednja izmena:
Ja 444 dobijam tek sa Club3D adapterom, ali i bez adaptera sam dobio 444 ali tek posto upalim u opcijama od TV-a HDMI DEEP COLOR.
 
Probao sam direktno na TV-u, ne mogu da odradim test jer pretrazivac nije podrzan.

@Vuk40, koji je tvoj TV i koja grafika?
 
Nazad
Vrh Dno