Šta je novo?

Windows Mobile - budućnost ili utopija?

G@W plitko razmišljaš. programera ima previše i sve više i više ih je. ako se izgube platforme, izgubiće se i posao za njih. ako ostane jedan ili dva velika igrača, isto će biti i sa programerima - ostaće par velikih firmi koje će praviti sve i svašta, a ostala boranija će ili raditi za njih, ili neće raditi uopšte. zato uči sve platforme, ne priželjkuj da neka umre.
 
Mnogo ste kratkovidi. To ne da je bitno nego je neophodno. Mobilni uređaji su sve jači, i imati odvojen oslabljen OS za svaki uređaj je skupo i štetno. Microsoft će to prvi da razvije, ako ne naprave neku monumentalnu grešku. Dok će Google i Apple pratiti. Google je počeo da spaja, ali su daleko od toga da završe. Zato ChromeOS dobija Android aplikacije, i zato Android dobija sigurnosne mere ChromeOS.
Ništa od toga se ne radi da istog trenutka da efekat. Ovo je kao pričati kad je lansiran Android kako neće ništa da bude od njega, što su uostalom skoro svi i pričali.

Windows 10 Mobile nema skoro nikakve dodirne tačke sa predhodnim Phone. Treba ga gledati i računati kao početnu tačku.

Moze Google da preko noci portuje Android Runtime na bilo koji OS i pokrene sve app iz play storea (dobro ne bas sve, jer neke traze multitouch). U stvari uz Android SDK i Android Studio dobija se odlican emulator tako da resenje vec postoji u nekom obliku.
UWP je previse restriktivan da bi se uradilo bilo sta ozbiljno u njemu. Ne mogu da zamislim Photoshop, 3ds max, Maya, Blender ili bilo sta drugo sto ima podrsku za plugin-ove u UWA izdanju. Cak i igre u UWA izdanju rade losije nego winapi verzije (npr. nemogucnost promene video moda, SLI ne radi, freesync ne radi, GSync jedva nekako, ...). UWA znaci ostaje za nekakve proste aplikacije i casual igrice. E sad.. ima tu jos nesto, a to su ulazni uredjaji. Mobilni telefon i tablet imaju touch, desktop/laptop tastaturu, misa i retko touch, xbox1 samo kontroler. Napraviti casual igru koja radi na sve tri platforme a pri tome znas da ce najveci broj biti instaliran na mobilnom (koji se bas i ne prodaje) namece logican izbor.. sto bi uopste gubio vreme na to.

300M na mrtvoj platformi nije nista naspram 1.5-1.6 milijardi korisnika na razradjenoj platformi.
 
Dobro sta je to tebi kao developeru bilo toliko restriktivno? Navedi lepo... uzeo si VS, kreirao novi projekat, krenuo da radis i naisao si na kakve probleme? Nemoj molim te da prepricavas internet naklapanja, stvari koje si naveo nisu implementirane ne zbog toga sto nisu moguce by design vec jer nisu stigle na red, tacnije neke su i stigle. Izuzetak je naravno ekskluzivni fullscreen koji verovatno nikada nece omoguciti jer prema njima nema nikakve razlike u DX12 naslovima, a ovaj mod samo moze napraviti problem kod alt-tabovanja (opet i to zavisi od same igre, ali u proslosti je zaista bilo problematicnih sigara).
Sto se casual igrica tice, evo ja npr sa klincem igram Despicable Me na kompu, prosto lakse mi, a i uvek dalje doguram :)
 
yooyo sve što si naveo za igre je ili rešeno ili u procesu rešavanja. Tako da ne stoji da je restriktivno. S jedne strane se hvali sandbox kod Google, a onda se pljuje kad Microsoft uvede sandbox.
 
PayPal to Discontinue Apps for Windows Phone, BlackBerry, and Kindle

PayPal recently announced that it plans to pull support for its apps on the Windows Phone, BlackBerry, and Amazon Kindle Fire mobile platforms, as the company doubles down on its new and updated apps for iOS and Android (via CNET). Users on the three operating systems in question have until June 30 to access the PayPal app.

In the blog post announcing the impending sunset of PayPal's app on Windows Phone, BlackBerry, and Kindle, the company mentions that on each platform users will still be able to access the money transferring service, through various internet browsers on PayPal's mobile web experience. PayPal said it hopes this move will help it put all its focus on "creating the very best experiences for our customers."

Source: http://www.macrumors.com/2016/05/26/paypal-to-discontinue-apps/
 
G@W plitko razmišljaš. programera ima previše i sve više i više ih je. ako se izgube platforme, izgubiće se i posao za njih. ako ostane jedan ili dva velika igrača, isto će biti i sa programerima - ostaće par velikih firmi koje će praviti sve i svašta, a ostala boranija će ili raditi za njih, ili neće raditi uopšte. zato uči sve platforme, ne priželjkuj da neka umre.

U najvecem broju slucajeva, to nije stvar znanja vec vremena/para. Moj kod nije portabilan a odrzavati dve kodbaze (jel ima ovaj termin prevod na srpski?) je previse za jednog developera. Druga stvar, veliki brojoj novih devova upravo dolazi iz zemalja u razvoju (Indija, Kina, Brazil). Oni nemaju 500 USD za Mac Mini ni da plate Xcode. Nemaju ni koliko MS trazi za Visual Studio. Nemam ni ja za skup alat, jer se ovim bavim poluamaterski. Zato je nas izbor Android, sve je besplatno i sjajno dokumentovano. Kada je razvoj u pitanju, druge platforme nemaju sta da traze pored Androida. Ponavljam, kao developeru mi ni najmanje ne bi smetalo da je Android jedina mobilna platforma.

Sto se tice price o velikim igracima, pa to je tako svuda. To sto je neka platforma manje zastupljenja ne znaci da je to sansa za uspeh. Cesto bude upravo suprotno, obicno gubljenje vremena i para. Ta mantra o prednosti kros platform razvoja, neophodnosti da se podrzi sto veci broj platformi kao i odbijanje koriscenja softverskih resenja u razvoju koje nisu free software je tako tipicna za mladjane Linux hipike koji o samom razvoju ne znaju ama bas nista. Znas to su oni hipsteri sto u mladom dobu grle drvece a kasnije postanu brutalni advokati i bankari. Nije lose razmisljati racionalno umesto nekakvog tripovanja koje je svojstveno takvoj jednoj grupi ljudi.
 
Poslednja izmena:
Koliko MS trazi za VS (za poluamatersko koriscenje)? :)
 
Ako sam certified dev onda vise nisam student ili polu-amater, ne?
 
Community edition - dzabe ako nisi enterprise i tim nema vise od 5 ljudi.

Za Xamarin su valjda isti uslovi, od nedavno doduse, tj. od pre par meseci kada su ih kupili.
 
Windows Phone: The Morning After

Microsoft is formally abandoning the consumer and value phone markets. As I noted in Microsoft to Further Streamline Its Windows Phone Business, the big strategy shift here is that Microsoft is giving up on the consumer and value phone markets and will focus only on the business market. (Irony alert: The business market is what Microsoft ignored completely when it first launched Windows Phone in 2010.)

Microsoft has lost far more than $7.5 billion on the Nokia acquisition. I’ve seen a number of reports note that Microsoft has pretty much lost its entire $7.5 billion investment in the acquisition of Nokia’s mobile and services businesses. Actually, the losses are much higher than that, and exceed $10 billion that we know about. I bet it’s much higher than even that figure.

Windows phone as a market is irrelevant. Today, Windows phones account for well under 1 percent of all smart phones sold worldwide, and this platform lacks the apps and ecosystem support to matter with mainstream customers. That said…
 
Imam dva retorička pitanja.

1. Zašto s toliko entuzijazma ne deliš Windows 10 za PC koliko raste u zadnje vreme?

2. Da li ćeš tako s entuzijazmom da deliš i ako mobilno odeljenje počne da daje rezultate?

A ovo sve je opšte poznato i posledice su genijalnog menadžmenta pod Balmerom, koji je verovatno i delom odgovoran za ovo zbrzano i fijasko lansiranje desetke na mobilnim, jer je čovek i dalje u UO.
 
Kako su dobili 10% ako WIndows phone niakd nije drzao vise od 3-4% :d
 
Hm, negde si pisao za sebe, da si matematičar? Izvoli, pogledaj prvi post, pa računaj.
 
Prodaja je sve lošija jer su i dalje jedini Windows telefoni u ponudi od prošle godine. Nema šta mi da čitamo, napamet znamo da je logično da im prodaja sad opada. I to što sad ima manje telefona u ponudi ne znači da će Windows telefoni nestati, a sigurno ne bi pravili mobilni sistem samo da bi dali nadogradnju starijim uređajima i da bi u kratkom periodu prodavali četiri modela telefona.

Jesam, ali što se brojeva tiče, važno je uvek gledati i kontekst. Videćemo šta će se do kraja sve zbivati.
 
Poslednja izmena:
Windows phone će propasti iz sasvim jednostavnog razloga, aplikacije. Praktično uvek poslednji dobija nove aplikacije ako ih i dobije. Mrtva platforma sa kojom si sve više ograničen. Već godinu dana koristim L730 i jedva čekam da ga zamenim. Da zlo bude gore i od stabilnosti sistema nema ništa. Baguje se, blokira, s vremena na vreme ima neobjašnjivo curenje baterije, kamera je čist prosek čak i na najnovijem modelu, u win10 neće više biti Here mapa. Sve u svemu, može da prođe jedino kao jeftini zamenski telefon, pošto je u tom nižem rangu ipak bolji od kineza koji se nude.
 
Meni si Windows Maps bolje da HERE Maps, mada za ostalo se neću nastavljati - štagod da kažem, to je sve samo neko očekivanje ili moje lično mišljenje koje sam već izneo.:)
 
"Surprisingly, China is the only place where Windows Phone has seen any gains, from 0.4% to 0.6% share"

[emoji387] [emoji387] [emoji123] [emoji482]

Sent from my D6503
 
Opaa.. Jacamo, malim ali sigurnim koracima :D
 
1.2 miliona za ceo kvartal, sigurnim koracima se približavaju bb- ju.
 
Ako RS1 za telefone valja, onda za dve godine može da se vidi nešto bitno na tržištu. Pod uslovom da izbace dobre referentne telefone a ne ovaj debakl od 950 i 650. Jedino 550 u celoj priči može da prođe kao relativno pristojan low end.
 
Jel oni uopste planiraju nove telefone ove godine? Pitanje je da li ce postojati za dve godine ako nastave ovako?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Hoće, Microsoft-u profit raste iz kvartala u kvartal. Telefoni gube pare, ali firmi samoj veoma dobro ide s Nadelom.

A za telefone nema ništa pouzdano od informacija kad će biti.
 
Mislio sam na windows za telefone da li ce postojati, nisam mislio na ceo M$
 
Nazad
Vrh Dno