Šta je novo?

i5 6600k + Asus Z170-A Overklok

Mazi7

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
11.02.2014
Poruke
2,565
Poena
130
Posto se prvi put susrecem sa intelevom Asusovom plocom, gledajuci par guidova nisam nasao ono sto mi treba. Vidim par guidova od ogromnih yt kanala gde forsiraju nesto sa softverom (asusovim), kao nalazi stabilan klok i automatski klokuje medjutim vidim u komentare da i nije tako tacan pa i da ode u nebesa pa onda rikne nesto.

Osim toga nasao sam jedino resenje kao A.I Tweaker, gde jedino sto moram u default biosu da odem tamo, stavim Sync All (Cores) i stavim 44 kao multiplier. U cpu-z mi stoji 4400 konstantno uz neke male varijacije i freq ne opada kao sto sam ocekivao jer postoje neke c6 opcije koje su upaljene.

111.png

E sada stvar je u tome sto imam samo integrusu, gpu i ssd mi stizu kroz 8 dana tako da nemam nacina da testiram ovo u gamingu. Sto se tice stabilnosti prosao je asusov stress test i adobe premiere render u h264 1080p jer mi je to godinama merilo i ne palim prime95. U navedenim testovima temp ide do 60-62c max, u prime95 na par minuta do 78/9c i ugasio (bez diranja voltaze normalno doduse na auto je postavljena).

Instalirao CSGO i Tomb Raider 2013, reko ajde stavljam sve na low, radim na stocku frapsom benchmark iste scene (priblizno), nakon overkloka dobijem iste rezultate, apsolutno. Kontam mozda cpu se uopste ne optereti dotle da on pokaze neku razliku ?

Passmark po defaultu na starom LC napajanju pamtim da je bio 7900 score, sa novim evga 750w g2 napajanjem na stocku mi je gurao 8180 dok sada sa klokom 9050. Da li je to neko merilo da je klok zapravo odradjen ? Geekbench je recimo odradio identicne rezultate sa neta gde je procesor na stocku (isti skor) pa sam malo skeptican jer nista osim Passmarka mi ne daje poboljsanje.

Ima li nacina uopste da testiram razliku sa integrusom ? Ili je to to ako cpu-z kaze 4.4 ?

A da, kad ugasim turbo mode u biosu klok se vraca na 3.5..

Eto sa rendera..

222.png

To je generalno i nesto najzahtevnije sto ni jedna igra ne moze da prozdre do sada.

Ako neko ima savet cime da uporedim stock i clock bez grafe samo sa integrusom bio bih zahvalan.

Eto ga i BIOS, Target Cache Freq je i dalje 3900.
160401223925.jpg
 
Poslednja izmena:
Prvo vrati sve na default. Zaobidji overklokovanje iz windowsa, ne radi to posao kako treba. Ako zelis da testiras overklok, to radi u ROG Real Bench ili taj H264 render. U BIOSu postavi Ai Overclocker na manual, Sync all cores i udari multi od 44 ili 42 za pocetak. VCORE/VCASH napon stavi na manual za sad i daj mu napon od 1,25V ili 1,3V pa spustaj ili podizi dok ne ostvaris stabilnost sa 4,4GHz. Podigni i LLC koliko treba da se ustabili klok. Obicno oko lvl 5-6 bude dovoljno da napon ne seta puno od zadate vrednosti. Naravno posle mozes ici jos. 60C je ok temperatura, ne znam sa cime hladis. Memoriju mozes da ubacis u XMP do nekih 2666-3000MHz u zavisnosti od stabilnosti. Cash ne diraj za sad, ostavi na auto, kada utvrdis max core clock onda dizi cashe dokle moze. Skini narodnu verziju 3DMark i pusti samo Physics test da odradi na stock i sa overklokom, to ce ti dati najbolju sliku koliko si dobio sa overklokom. A za to sto ne spusta klok, to podesi u Windows power managment na Balanced profil, trebalo bi da obara klok, ili proveri da nije ugasen EIST u BIOS-u.
 
Ok je sto ne spusta klok skontao sam da sam odmah promenio power savings jos pre par dana dok sam cekao napajanje. Klok je radjen iz biosa normalno. Preko toga je 4,4 stabilno radio sam render 12h, ne mogu da nadjem gde da dizem cache, pola opcija su greyed out. Koji je problem sa variranjem voltaze ? Ako je ostavim na auto recimo ? evo212 je kuler. Jer ovo sto sada radi je skroz ok.. Voltaza me ne interesuje ako ne utice negativno na nesto.
 
Poslednja izmena:
Ne dao ti bog da dryis na auto napon, hoce stoka od maticne da cepa ogroman napon bespotrebno. Cashe moyes da dizes, samo treba ai overkloker da bude u manual mode, i podesava min i max cash. A napon prvo adaptive dok nadjes koji valja, pa posle isti napon samo prebaci u adaptive mod da sam obara napon po potrebi. Hyper 212+ ili EVO ce raditi posao. To variranje napona, je kada se optereti procesor, padne napon i BSOD dobijes ili bude nestabilno. LLC udaris da drzi napon malo vise nego sto si zadao, ali zato kada udrai load, ne pada ispod zadatih vrednosti.
 
Treba mi ovde detaljnije od nekog ko ima ovu plocu, sta i kako jer pola stvari ne nalazim ovde. Kao sto sam i rekao Asusove ploce nisam koristio puno pogotovo ne za oc. Guidova i nema puno. Isto i sa LLC nisam imao potrebe da se susrecem.
 
BIOSi na svim ASUS plocama su skoro pa isti od Z87 pa nadalje, i sve se nalazi na istom mestu. Jedina razlika sa prelaskom sa Z97 na Z170 platformu je uklanjanje cash voltage, jer se ona regulise samo preko vcore/vcash napona. Ostalo je sve isto kao i na Haswell. Jedino ti ostaje da uzmes i sam da vrljas po menijima i da nadjes ono sto sma napisao gore i bices na koju. Pitaj sta ti tacno treba, koju opciju trazis ?
 
Evo komso ovde imas skoro sve,kafica zagrej stolicu i baci se na edukaciju :D

http://www.overclock.net/t/1570313/skylake-overclocking-guide-with-statistics

Hvala komso. Kako vidim ovde se govori o manual voltazi od 1.300 pa na gore, ja u svim testovima koje sam do sad radio voltaza sedi na 1.280V i moze samo da padne recimo do 1.230V, nikada nije presla 1.300. Cak ni u h264 renderu od 8 sati koji je radio od jutros do sada. Max voltaza 1.280. Onda jedino iz "sigurnosti" da stavim manual voltazu na 1.300 i toliko ?

Cache vidim da nema potrebe da diram jer je razlika maltene nepostojeca tako da to ostavljam. Nisam ni XMP profil ukljucio jer sta ce mi, ali probacu da poguram na jace kao sto si rekao (2666-3000MHz) mada to nece uticati na razliku u igrama.

Tako da iz tvog objasnjenja osim auto voltaze koja mi za sada deluje okej ali eto stavicemo 1.300V i onda cu da testiram to, da li da je stavim na adaptive ? To te nisam skontao jer ako procitas sta si mi gore napisao u oba primera si spomenuo adaptive a na ovom linku od Nenada ne nalazim da se spominje kakva voltaza. Jer imaj na umu u power savings uvek stavljam ono na High Performance, tako da ne stedim struju ili nesto slicno, a i kontam zbog toga je klok uvek na 4.4 a voltaza fiksirana na 1.280V i pada samo usled benchova (izmedju kada je ona kratka pauza recimo u passmarku).

I ako je sve stabilno recimo na 1.300, da li uopste da se igram sa LLC-om ?

Ja koliko pamtim kod Haswella samo sam fiksirao 1.300 voltazu, stavio mnozioc da bude 4.2 i povecao onaj ring na 3.9 iz nekog razloga a nisam ni znao sta je. Eto vec 2 godine radi skroz ok. Da ne bih nesto zeznuo eto..

Sync All, 44, stavio sada MANUAL voltazu na 1.300, restartovao komp i sedim u biosu sa 4400mhz clockom i 1.296 voltazom. Startovacu sistem, poceti neke benchove, a ti mi reci onda da li adaptive da stavim ili da ostane manual jer ako u power savings podesavanja rade override preko adaptive voltaze onda mi je to bespotrebno. Na moj Haswellu je fiksirana voltaza.

~4.4 je ono cime sam zadovoljan iz prve, kako vidim sto je reviewsrb radio neke testove, 200mhz gore dole nece pomoci ni pokazati razliku a skok od 3.5/3.9 na to je sasvim okej. Kada stigne grafa sledece subote testiracu sa overklokovanim procesorom ukoliko ostane stabilan i onda cu da bacim stock.

(Narodnjak 3dmark uradi physic test medjutim ne da mi nigde skor, samo izbaci stranicu gde je rezultat invalid i ne mogu da vidim score, tako da jedino passmark za sada pokazuje pozitivne rezultate ali su meni potrebni gaming rezultati sto nazalost sa integrusom ne mogu da dobijem).

P.S eto manual 1.300v, 4.4ghz radim test u x264, normal / 16 threads (to je recommended kao "must do" cak i na i5 tako da pratim uputstva sa raznih sajtova). Temperatura je 65c-60c varira, uglavnom 4-o jezgro najhladnije za po 3-4c u odnosu na prvo ali takav sam slucaj imao i sa i7 4770k pa je ispalo da je normala. Gledam generalno max cpu temp. Stavio sam 5 loopa jer traje po 15min loop iako je preporuceno da se to odradi preko noci, sat/dva je dovoljno da vidim da je stabilno na 100% cpu usage jer toga nece biti a i vec sam testirao na 1.280v (auto) tako da kontam ovo je safe clock.

Znaci cache ne diram, xmp ne dok ne stigne grafa. Voltaza 1.3v, 4.4ghz i to je to. Ako gresim negde correct me :D
 
Poslednja izmena:
Loop 16: 19:29:42.71
encoded 2121 frames, 3.50 fps, 36016.71 kb/s

Loop 17: 19:39:49.58
encoded 2121 frames, 3.49 fps, 36016.71 kb/s

Loop 18: 19:49:57.01
encoded 2121 frames, 3.49 fps, 36016.71 kb/s

Loop 19: 20:00:05.07
encoded 2121 frames, 3.49 fps, 36016.71 kb/s

Loop 20: 20:10:12.86
encoded 2121 frames, 3.49 fps, 36016.71 kb/s

Finish: 20:20:20.41 Sun 04/03/2016

Max temp 66c na prvom jezgru, prosek nekih 64c. Ako neko ima neku sugestiju u vezi podesavanja hvala, u suprotnom zavrseno.
 
Zapao te los primerak ko mene,1.3 4.5Ghz je kod mene,1.350/4.6ghz 1.390 4.7ghz
 
Zapao te los primerak ko mene,1.3 4.5Ghz je kod mene,1.350/4.6ghz 1.390 4.7ghz

Nabacio sam isti proc i plocu, interesuju me temperature, ok ti si na vodenom ja sam na vazduhu Raijintek Ereboss-u i nisam nesto zadovoljan. Za 4.5GHz potrebno mi je 1.32V LLC level 5 max temperature u prime idu od jezgra do jezgra 75~78c, sa 4.4GHz situacija je iz screen-a:

HWInfo64_4.4.jpg

Napon setovan na 1.28V LLC isti temperature kao podnosljive.
Kolike su max temp kod tebe i da li je uopste ovo preveliko za moj hladnjak, stari 2500k mi je na vecem naponu imao nize temp. oko 4c.
Razmisljam da ponovo montiram kuler, ali je montaza ovog hladnjaka cist mazohizam.
 
2500k ima zalemljen IHS za jezgro, zato ti je bio hladniji :)
Sve nakon Sandy-a su lepili epoxy-em IHS za PCB a izmedju IHS-a i jezgra je pasta obicna.
 
Citam po netu da je sve ispod 80c kao OK, meni nije navikao sam da ne ide iznad 70c, pokusacu jos jednu montazu kulera i sta mi bog da.
Mozda predjem na neko vodeno...
 
Procitaj sta napisah, bez delidovanja menjanje hladjenja nije nesto posebno efikasno :)
Transfer toplote je los ili uzasno los, u zavisnosti koja debljina lepka te zalomi na tvom primerku.
 
Nabacio sam isti proc i plocu, interesuju me temperature, ok ti si na vodenom ja sam na vazduhu Raijintek Ereboss-u i nisam nesto zadovoljan. Za 4.5GHz potrebno mi je 1.32V LLC level 5 max temperature u prime idu od jezgra do jezgra 75~78c, sa 4.4GHz situacija je iz screen-a:

Pogledajte prilog 203509

Napon setovan na 1.28V LLC isti temperature kao podnosljive.
Kolike su max temp kod tebe i da li je uopste ovo preveliko za moj hladnjak, stari 2500k mi je na vecem naponu imao nize temp. oko 4c.
Razmisljam da ponovo montiram kuler, ali je montaza ovog hladnjaka cist mazohizam.

Hahhahah,ovo je ko moj mozda i malcice losiji,temperature su ko moje znaci oduzmes 30C i to je to,ko sto rece kolega Erik011 bez delida nema nista,eto rokni mu linx i da vidis zakucavanje u 100-tku :)

Moze 80 al pod vodom mada i to nebih 24/7 za testove nije problem,inace meni ne prelazi 70C na 4.7
 
Poslednja izmena:
Jel radi neko skalpiranje za kintu?? Ono da garantuje da nece nesto da sj...:smack: Znam da je mala sansa da intel rikne u garantnom roku ali nikad ne reci nikad, garancija posle "operacije" pretpostavljam da je nevazeca?
Inace LinX nagura za desetak minuta naj toplije jezgro na 85c:smoke:
 
Imas tu na bencu iz BG-a kolegu demiosa pa vidi snjim,da ne saljes...
 
Niko ti neće i ne može garantovati za to što tražiš. Uvek postoji verovatnoća da će nešto krenuti po zlu. Garanciju nemaš, posle toga.
 
Poslednja izmena:
Oladio sam se za sada, radiće neko vreme na 4.4GHz, spustio sam napon na 1.26V koliko da izgura prime pola sata temperature su pale za par stepeni, u igrama ne prelazi 65c što mi je OK.
Planiram sam da odradim delid metodom stege, kad se rešim postaviću fotke ovde da ispratimo stanje pre-posle ako ne bude:exploder:
 
Kod mene 4.6 na 1.265 asus z170 pro gaming potpuno stabilno ne prelazi 60c na id cooling hunter duet.Screenshot_27.png
 
Kod mene izgleda nece da moze preko 4.5 i to na 1.35v. Konfiguracija iz potpisa, mada ni u to nisam siguran, samo sam ove brze testove pustao tipa Asusovog stress testa, Aida64 i slicno... U idle mi temp 34-35 ali zato tokom ovih stress testova ode i do 83-84c :trust:, kuler nije neki ali sam bar mislio da ce ga oladiti koliko toliko...
 
Nazad
Vrh Dno