Šta je novo?

Vegas - početničko pitanje

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,944
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav društvo,

Dobio sam DVD "težine" 3,72GB.

Iz VIDEO_TS kopirao sam na Desktop jedan fajl koji se zove: VTS_01_2.VOB koji zauzima 0,99GB.

Preimenovao sam VOB u mpg i ubacio u Vegas.

Našao sam u videu šta mi treba i izrezao početak i kraj klipa. E sada ide pitanje:

Otišao sam na File>Render As i kapiram da trebam da stavim u avi (ispravite me ako sam pogrešio tj. ako sam trebao da stavim u neki drugi format) i ovako podesio:



Kada se proces završio ispalo je da je avi fajl težak 2,24GB.

Da li je ovo u redu?

Ako je fajl imao 1GB i ako sam skratio pola videa, nešto mi je čudno da je na kraju fajl ispao preko 4x veći.

I ne znam da li se ovom prilikom tokom renderovanja mpg u avi mogao dobiti lošiji snimak, meni deluje isto ali za svaki slučaj da pitam?

Unapred hvala ;)
 
DVD je mpeg2, a renderovao si ga u DV AVI, što je pogrešno.
Najbolje je da taj deo renderujes h264 u mp4 fajlu. Kvalitet će biti neznatno slabiji, ali će veličina fajla biti ~20x manja.
 
Može li da se postigne da kvalitet bude isti? U obzir dolazi i neki drugi program, ne mora Vegas.

Bitno mi je zato što je važan snimak pa ne bih da gubim na kvalitetu, ali opet sa druge strane ne bih da imam 4x veći fajl.

Možda meni ne treba Vegas nego neki jednostavniji program da samo isečem početak i kraj iz VOB-a i konvertujem u neki drugi format, da zaobiđem render?
 
Poslednja izmena:
Svakim renderovanjem, enkodingom ili slicno gubi se bar malo kvalitet originalnog fajla.

Ja ti za takve tvoje potrebe preporucujem Shotcut, besplatni video editor koji ima jako dobre encoding mogucnosti.

Stavis kao izlazni format/kodek mp4/x264 high, stavis kvalitet na 70% i bices zadovoljan kvalitetom izlaznog materijala.
 
Poslednja izmena:
A da probaš Virtual Dub, samo isečeš i snimiš u isti format? Što manje obrade, to bolje. Ili napravi još jednu kopiju, kao što pomenuše već, u mp4.
 
PAL/NTSC DV je ok opcija ako zelis da kvalitet ostane sto blize originalu. DV AVI bitrate je oko 30mbps, dok je dvd/mpeg2 bitrate do 10mbps. Ako zelis manji file size onda uradi ovo sto je @yooyo napisao, h264/avc codec u mp4 formatu.
 
Poslednja izmena:
Može li da se postigne da kvalitet bude isti? U obzir dolazi i neki drugi program, ne mora Vegas.


Može.

Probaj da nadješ program MPEG Video Wizard DVD od firme Womble, ne znam koja je sada verzija i pod kojim imenom. Iseći će ti klip bez reencodinga i jednostavan je za rad.
 
pa pri encodingu izaberi samo veci bitrate, s obzirom da je vob, tesko da mu je bitrejt preko 10.000 kbps.
Kad enkodujes u mpg2 ili h264 (mp4) samo podesi bitrejt do 10k i neces izgubiti kvalitet a velicina ce vrv biti manja.

-zasto si preimenovo vob u mpg, moze da zbuni program...
- zasto u NTSC? nase podrucje je PAL.

edit: sad se setih, ja za te vobove koristim mpeg video wizard, extremno je brz i ima timeline gde mozes da seces frejmove itd, encoduje taj vob u mpeg2 bez gubitka kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
Zahvaljujem!

:wave:
 
Sta mi je za ciniti u Sony Vegas 13, radi se o 3 klipa koji su razlicitih formata i razlicitih rezolucija. Sta treba da uradim da ih spojim u jedan klip?
11111111111111111111111111111111.PNG
 
Metni ih sve u isti projekat i renderuj u zeljenoj rezoluciji. Doduse ako renderujes u 1080P, racunaj da ce ovi sitnije rezolucije biti vidno losijeg kvaliteta.
 
Ako ih pustim da idu na istu rezoluciju, na koliko frejma da bude?
 
Po zelji.
 
ja bih otvorio projekat sa rezolucijom 720x576 i smanjio taj full hd snimak a ovaj manje rezolucije malo rasirio
encoduj u 8mbs bitrate i trebo bi da to bude okej

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
kada neki mp4 secem i to sto ostane kako da ga sacuvam, znaci nikakva promena, znaci sve je isto samo sto su odredjeni delovi izbaceni?
 
Tako mozes da iseces pomocu MKVToolNix, samo sto ce ga on staviti u .mkv.

Ako ti treba da bude bas u .mp4, onda ga nakon toga provuces kroz XMedia Recode. (za Audio i Video izaberes Copy a ne Convert)
 
DeRadicci@ hvala druze ali zelja mi je da radim u sony vegas-u ako mogu bar neke osnovne stvari da naucim da se snalizim u njemu


Imao bih par pitanja u samim podesavanjima kada odem na

1) file - properties / sta se ovde podesava, da li se pdesava format izlaznog fila? /

2) kada odem na file - rennder as / sta se onda ovde podesava a sta gore?/

3) podesavanja su mi postavljena ovako
properties.jpg render as.jpg
zasto izlazni file koji dobijema iznosi oko 9GB?
 
Mislim da Vegas i slicni programi ne mogu da "iseku", a da se ne dira fajl vec mora da se encode-uje.


A ovo za 1) 2) 3) ce ti neko drugi objasniti. Vegas sam zadnji put probao pre 5-6 godina, na kratko. Samo Premiere, bajo moj. :D
 
Hvala na savetu, vec sam neke na neka pitanja sam sebi odgovorio, hvala jos jednom.
 
вегас више нема ни подршку, пређи на премијер про, а одговоре на питања имаш на јутјубу,
1. то је инфо фајла
2. пре рендера треба да наместиш подешавања - како ће изгледати тај фајл кад га ирендерујеш

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Gde si pročitao da Vegas nema podršku? Na njihovom sajtu nema ništa o tome..
 
негде сам чуо/прочитао
у сваком случају, адобе је ажуран, без премца

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Svako ko ode na njihove sajtove vidi da je Vegasov update noviji od Premierovog. Ne piši napamet.
 
Nazad
Vrh Dno