Šta je novo?

Intel Pentium E5300 3.8Ghz

Nišlija_1992

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
08.03.2015
Poruke
706
Poena
30
cao svima. znate i sami mozda kako vas vuce da klokate procesor sve vise i vise vremenom,da izvucete apsolutni maksimum. ja sam se poigrao sa ovim procesorom,mozda i malo vise nego sto bih smeo. naime,procesor mi radi vec dva meseca na 3.8Ghz. ali ploca mi je msi neo p31,a za cipset pise da je p35 ili p31,ne znam vise ni sam. evo vam slike dole. ovo je jedna od onih losijih ploca,ali samo po pitanju overclock-a,za sve drugo je okej. trazi mi da previse podignem sve zive napone koje imam u bios-u,da bi sistem radio stabilno. ako samo jednu voltazu smanjim,ceka me plavi ekran ili restart i to dok sam u windows-u ubrzo ili ako krenem neku igru da igram. citam po netu i vidim da na drugim plocama ovaj procesor radi komotno na 4 i vise ghz i to na dosta manjim voltazama...ali tek sam sad video nesto o tzv. degradiranju procesora usled velike voltaze,pa sam se zabrinuo i ne znam da li smem da ga ostavim ovako ili da ga smanjujem. ima razlike u igrama,itekako. nemam temperature velike,maksimalno 50-60c i to samo pri punom radu. max voltaza za ovaj proc je daleko manje od onoga sto sam ja namestio,oko 1.360V ili tako nesto. ja sam namestio na 1.600V okruglo,da bi bio stabilan pri 3.8Ghz. i stabilno je sve,max. radi i na 3.9Ghz,ali tu vec memorija dodje do granice od 999Mhz i nece vise memorija,ogranicava me. sve druge voltaze su povecane,voltaza cipseta i jos 3-4 voltaze,ne secam se imena,nisam nasao sliku bios-a na netu. neke od njih su namestene ovako: 1.600V,1.600V,1.8V,1.650V. jedino memoriji nisam povecavo voltazu,nema potrebe. ako mi crkne cpu i nije neka steta,jeftini su,ali ne bih voleo da "crkne". jel da ostavljam ja ovo ovako ili da smanjujem? i takodje sam hteo da pitam,ali mozda to nisam dobro protumacio. da li prevelika voltaza smanjuje performanse procesora? :trust:

Untitled.jpgUntityled.jpg
 
Prevelika voltaza ne smanjuje performanse procesora direktno, ALI treba uzeti u obzir par stvari:
Procesor se mnogo vise greje, za veci napon a istu frekvenciju (donekle logicno, sto je veci napon vise toplote), 45nm procesori ne trpe dugorocno vise od 1.4 ~ 1.45 V i moze da se desi da odjednom crkne procesor, bez neke najave. Koliko vidim iz druge teme imas BOX kuler, on nije predvidjen za povecavanje napona vise od default-a, jer nije progektovan da hladni procesor vise od fabricke frekvencije (a pogotovu ne da trpi 1.6V). Sledece sto trpi je maticna ploca, pogotovu ta koju si pomenuo jer nema ni blizu naponsku koja bi mogla da pouzdano napaja procesor na tom naponu, pa se i naponska na istoj greje i pitanje je vremena kada ce da probije jedna od flyback dioda i bude bye bye ploca.
 
Meni je E5200 trazio 1.38v na 3.8Ghz. Mnogo si ga ti zaprzio sa tih 1.64v
 
epa ne znam sad sta da radim...smanjio sam vtt i nb voltaze za po 50mhz,na 1.550 su obe. a procesor cim smanjim ispod 1.600,eto ga restart,cim oseti desktop.
 
ne mogu druze,to je uzasno niska voltaza,znam da se nece pokrenuti racunar,samo ce mi napraviti frku da moram da otvaram kuciste i vadim/vracam bateriju,da bih resetovao bios...pa onda opet da clockam. a i probano je to,sad vec beskonacno puta. clockam zadnjih par meseci,trazeci idealna podesavanja,na tih 1.35V mi nece ni 2.8Ghz postici.
 
Овако је то код мене некад радило :wave:

attachment.php
 
Na koliko ti radi memorija, ako je overklokovana mozda ona pravi problem i koliki ti je fsb.

Edit: U isto vreme pisano, odnosi se na Nisliju_92.
 
Poslednja izmena:
haha hvala na slici,al nemoj da mi govori nista,jasno mi je sve. ta ploca sa slike je daleko bolja za overclock od ovog mojeg sranja...a ja memoriju vec na pocetku spustim sa 800 na 667mhz.ali dok doteram fsb na 3.8ghz,memorija ode negde oko 980mhz. i ne mogu da je smanjim nikako,jednostavno i ona ide previse,ali moduli su fabricki na 800mhz...i nebitno je koji odnos stavim,imam ponudjeno samo 1/1.66 i 1/2. opet nekako,na kraju,koji god odnos da stavim,memorija dodje na tih 980mhz.

btw,vidim ti na slici taj g92.bin,koju si grafiku flesovao?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno