Šta je novo?

Asus ROG Swift PG279Q i Acer Predator XB271HU IPS G-Sync 165Hz MONITORI

K e n z o

Slavan
Učlanjen(a)
04.10.2012
Poruke
1,574
Poena
210
Vidim da nema teme pa reko da otvorim jer se ovde radi o dva ultra popularna i za sada jedina monitora na trzistu koji nude sve ovo sto cu napisati ispod.


Dakle radi se o prvim 27'' 1440p IPS monitorima sa G-Sync tehnologijom, ULMB tehnologijom, EYE CARE i EyeProtect, Flicker Free tehnologijama itd. odzivom(GTG) od 4ms i osvjezavanjem slike do suludih 165Hz.


Asus :





Acer:




Proizvodjac panela za obe kompanije je AU Optronics, tako da su oba panela zaista 100% identicni, jedina razlika je u kucistu i nacinu sastavljanja panela sa istim.

Takodje i pored izuzetne popularnosti, oba monitora imaju probleme sa "curenjem" pozadinskog osvjetljenja (BLB), obicno na coskovima panela i to je jedino ili bolje reci vise primjetno kod tamnijih podloga i sadrzaja na ekranu, naravno u tamnijim prostorijama. Ogroman broj korisnika nije zadovoljan kontrolom kvaliteta ovih monitora i dosta njih je vraceno. Ovo se nikako ne treba mijesati sa IPS GLOW fenomenom ili IPS isijavanjem jer je to problem kod SVIH IPS panela i primjetan je kada se monitor gleda pod nekim ekstremnijim uglom.

Kako izgleda BLB? npr. ovako :

Asus PG279Q (veoma primjetan BLB)

900x900px-LL-30f58c85_IMG_1387.jpeg


500x1000px-LL-72e23e33_IMG_6981.jpeg



Asus PG279Q (skoro pa bez BLB-a, onakav kakav bi i trebao da bude)

asusnoblb.jpg



Acer XB271HU (veoma primjetan BLB)

1n9bVQEl.jpg

500x1000px-LL-a9b8c534_Glow.jpeg



Acer XB271HU (skoro pa bez BLB, onakav kakav bi i trebao da bude)

94e515a6_IMG_2129.PNG




Kako trenutno stvari stoje, Acerov model XB271HU tu stoji malo bolje od Asus modela PG279Q. Mnogo visi procenat zadovoljnih korisnika Acer monitora ima trenutno sto mozete vidjeti na raznim forumima, amazon recenzijama i sl.
O tome koliko je situacija ozbiljna govori i cinjenica da se i sam Asus oglasio povodom ovih problema gdje su naveli da ce poboljsati QC (kontrolu kvaliteta) i licno otvarati i testirati svaki monitor, doduse za sad samo za trziste Sjeverne Amerike ali nadam se ubrzo i za ostatak trzista...

LINK : http://pcdiy.asus.com/2016/03/on-backlight-bleed-with-the-rog-swift-pg279q-gaming-monitor/




Cijena ovih monitora za Evropu :

Acer XB271HU - 799€
Asus PG279Q - 849€
 
Poslednja izmena:
Lepo, ali preskupo.
Takodje 166 HZ je nepotreban overkill.
Uvek bi radije uzeo UltraWide monitor, posle njega mi svi ostali izgledaju zaostalo :)
 
Ultrawide jeste odlican ali moras imati na umu da za njega treba i neka flagship karta + sto je njih vecina pristupacnih na 2560x1080 dok oni sa dosta prikladnijim ultrawide monitorima kao sto je 3440x1440 su dooosta skuplji... Mislim da je ovo gore navedeno sweet spot trenutno i jeste cijena visoka, saglasan sam ali ove visoke cijene mozemo ocekivati jos min. godinu dana, ko zeli pravi OLED 30'' 120Hz monitor sada ce morati da izdvoji 5000$ :) Da mi neko moze naci jedan od ova dva gore modela ali bez BLB, prasine i zaglavljenih piksela, bez problema bih dao taj novac jer smatram da to ne bi bilo toliko strasno s obizrom da bih ga koristio bar 5 godina.
 
Ja sam prvo planirao da skupim 500e i da uzmem neki 27" IPS, 144Hz, QHD, ali kad sam bacio oko na UltraWide, promenio sam plan i sad skupljam 400e za LG 34UM57-P.
Jeste lepa glatkoca pokreta na 144hz, ali taj aspect ratio mi je zaostao i ne nudi mi puno toga novog, na sta vec nisam navikao, dok ultrawide monitor pruza novi osecaj igranja i generise veliku imerziju, jer ti je vidno polje skoro popunjeno sa monitorom, bas zbog tog aspect ratia koji je pravougaonog oblika, a kad pogledas svoje oci vidis da su i one pravougaonog oblika i da tako vidis svet, a ne da kazem cak i kockast kao sto pored njega ispada 16:9 aspekt ratio.
Jedina mana je sto bi ja jako zeleo da bude zaobljen sa strane - Curved, ali ti modeli su preskupi i za njih nemam para, a oni jos vise dodaju na imerziji, jer te okruzuju i takodje onda u coskovima ne vidis color i light shift, kao sto se moze primetiti kod ovih ravnih modela.
 
Ja sam prvo planirao da skupim 500e i da uzmem neki 27" IPS, 144Hz, QHD, ali kad sam bacio oko na UltraWide, promenio sam plan i sad skupljam 400e za LG 34UM57-P.
Jeste lepa glatkoca pokreta na 144hz, ali taj aspect ratio mi je zaostao i ne nudi mi puno toga novog, na sta vec nisam navikao, dok ultrawide monitor pruza novi osecaj igranja i generise veliku imerziju, jer ti je vidno polje skoro popunjeno sa monitorom, bas zbog tog aspect ratia koji je pravougaonog oblika, a kad pogledas svoje oci vidis da su i one pravougaonog oblika i da tako vidis svet, a ne da kazem cak i kockast kao sto pored njega ispada 16:9 aspekt ratio.

Uh.... Kao matematicaru ovo me jako boli :D

Dakle, kao prvo, pravougaonik je i kvadrat. Kao drugo, kod aspect ratio-a 16:9 opet je pravougaonik. Samo sa razlicitim odnosom stranica. Kao trece - kocka je geometrijsko telo i nesto ne moze biti kockasto ako pricas o 2D odnosu nego kvadratasto! :D
 
Lepo sam napisao da u odnosu na 21:9, cak i 16:9 ne deluje vise toliko kao pravougaonik, iako on to i dalje jeste. Mozda se u brzini nisam najbolje izrazio, ali nema potrebe sad da budemo toliko tehnicki, kad je valjda jasna poenta :)
 
Ako ništa drugo, ja sam na osnovu tvog posta prvi put obratio pažnju na oblik vidnog polja, tj pogledao svoje oči,tj ukstio ih iz sve snage.haha [emoji1]
 
Meni je najbolji odnos 16:10 i zalim sto vise ne prave taj odnos...
 
ja bas sad gledam PG279Q i razmisljam se za 250e vise ima PG348Q mada to mi odma povlaci da svaki put moram uzmem top karticu :S
 
Poslednja izmena:
Tako nekako... I ja sam slicno razmisljao ali nekako ne mogu da predjem preko cinjenice da bi za PC monitor mogao dati 1400€, odmah mi na um padne bar 10 vaznijih stvari od PC monitora :)
 
ja cu da sacekam sl generaciju grafickih karti da vidim kakvo je stanje na tim rezolucijama.

e sad nije mi jasno sto svi ti paneli moraju da se overclock-uju sto nije out of the box 100hz ili 144hz?
kakav je vek takvog monitora? dati tolike pare.. a garancija samo 2god... :(
iako bih uzimao tako nesto hteo bih da traje bar 7-10god
 
Jer bi za takav kvalitetan IPS 2K ili IPS Ultrawide 100Hz/144Hz native morao izdvojiti mnogo vise od 1400€ :) Jednostavno, tehnologija monitora kaska za tehnologijom grafickih karti jedno bar deset godina... U savrsenom svijetu bi OLED monitori bili stvarnost i u masovnoj upotrebi bar 5 godina :)
 
Neverovatno mi je da monitori ovog ranga imaju bas ovoliko losu kontrolu kvaliteta i ovoliki BLB. Izgleda da je to trend poluproizvoda..
 
Pa da...zato PG278Q Swift Rog 144hz se daleko bolje pokazao po svim testovima a i cena je jako pristojna (bar sada) ....iako nije IPS ali zato ima i 3D Vision 2 podrsku i 1ms response a ne 4ms,i jeftiniji je od pg279q..a tih 21hz u Overclocku vise...tako da bolje kupiti 2x PG278Q nego pg348q a jos manje pg279q sa pomenutim problemom...
 
Bogam' od jednog "ASUS VIP Membera" sam ocekivao malo blaze recenice :) Aj sad ozbiljno, sta danas uzeti a da je rezolucija min. 1440p, G-Sync, IPS i min. 80Hz ? Samo ova dva monitora mi padaju na pamet... Viewsonic je najavio za jul svoje nove monitore, poruzni su ali vidjecemo kako ce se pokazati. Cekam LG i Samsung da se oglase na ovom polju jer je trenutna situacija na trzistu "gaming" monitora blago receno ocajna.
 
pozdrav
nalazim se u češkoj-slovačkoj reklamirao sam monitor Asus PB328Q koji je imao mrtve pixele, stajao je mesec dana u servisu (sta god, gde god) odlucili su da mi vrate pare... te serije od 32" mnogih proizvodjaca su lose i imaju neke probleme...
pa sam mislio da uzmem ovaj gsync samo ne znam koji, kako stoje stvari kod Asusa sada, jesu li sredili to isijavanje po ćoškovima. Ovaj predator mi je sam preteran sa dizajnom... moze li neka preporuka, moze i neki dobar monitor samo da je IPS i da npr moze da sljaka na 75hz sto je ovaj moj mogao i svidja mi se to... posto ce mi ovi vratiti pare, mozda je ok kod nas da uzmem zbog eventalne reklamacije da se ne mlatim po inostranstvu s tim kutijetinama.
dajte neki predlog... :)
 
Nazad
Vrh Dno