Šta je novo?

AMD Polaris

BbzAMsc.gif


2GB modeli ne smeju biti iznad 15 hiljada.
 
Mene čudi da su ostavili toliku rupu između RX 460 i RX 470. Posebno što znamo da imaju bar 2 čipa između - Polaris 10 sa 28 CU (WX 5100) i Polaris 11 sa 16 CU (WX 4100). Nadam se da će bar jedan od njih doći u RX varijanti. Mislim da bi bilo bolje da je jači P11 išao u RX 460, pa da ta karta i ima nekog smisla. Sad imaju samo 2 karte u segmentu u kom su do skoro imali 5 (260, 260X, 265, 270, 270X). Ne sviđa mi se ta politika, ali izgleda da se ide ka tome (i u 300 seriji samo 2 karte, dok je nvidia tu imala 3 GM čipa).
 
Pretpostavka je da se za izlazak u oktobru sprema "mala Vega", "Vega 11" ili kako god, sa GDDR5X memorijom koja treba da se suprotstavi GP104.
Velika Vega će izaći početkom naredne godine, pandan GP110/102.
 
Pretpostavka je da se za izlazak u oktobru sprema "mala Vega", "Vega 11" ili kako god, sa GDDR5X memorijom koja treba da se suprotstavi GP104.
Velika Vega će izaći početkom naredne godine, pandan GP110/102.

aha znaci nista konkretno :D
 
Strasno, ovi zeleni ce izbaciti Voltu, opet nema konkurencije...
 
To je mnogo daleko. Pitam se da li imaju u planu da dotle izbace neki RX 490, tj. Polaris high end GPU..
 
To je mnogo daleko. Pitam se da li imaju u planu da dotle izbace neki RX 490, tj. Polaris high end GPU..

Kako mislis Polaris hi end? Ako mislis da Polaris bude osnova a da se cip prosiri, ne znam koliko se to isplati sa karakteristikama
kakav je sam Polaris. A performanse? Ako Vega nema znacajna arhitektualna poboljsanja to ce i biti takav cip. Nista novo i neocekivano.
U ovom trenutku mogu da izbace samo Polaris Duo i da time pokusaju da konkurisu Envidijinoj visoj klasi.
 
Poslednja izmena:
225W? nesto sumljam u to, pre ce biti 260-280W
Sa 480 su najavili 150W a istina je da je glat dobacila na 170W.
 
Cisto sumnjam da ce tdp biti 225w. Pre nekih 250-260w ako ne predje i tu granicu, ono tipicno za njih oko 300w.
Manje vise Vega, porazavajuce je sto za sledecu generaciju posle planiraju spustanje Vege u 7nm. Ispade da im se na tome svaka serija bazira i da zavisi
jedino od proizvodnog procesa. Prebacuju jednu te istu arhitekturu u nize procese. Po tome oni ni sledece godine a ni one tamo nema sta da traze vise na trzistu jer
konkurentni nece biti. Kad je jedna strana slaba, druga se osili. Nista ni u skorijoj buducnosti od stabilizacije trzista :(
 
Koliko citam Vega ce tek u 2017 godini i to se ne zna kad ? Ovo je vec ozbiljno kasnjenje po meni, tesko je kad nema konkurencije da se bilo sta desava na polju grafike i razvoju softvera...
 
Volta u 2018... uz Microsoftovo silovanje Windows 10 i DX12, gde igre rade kao ona stvar na GPU-ovima od 600 evra, i Sonijevu "4K" konzolu nesto ne vidim da cemo se usreciti mi PC gejmeri. Ocekujem da vecina igara budu losi portovi.
 
Istini za volju, za to treba kriviti developere, a ne kreatore hardvera.

Inače, koliko kvalitet i ponuda nemaju veze sa realnošću koliko je ima marketing, govori i novi porast AMD udela na tržištu grafika zahvaljujući prodaji Polarisa. "It's hype, stupid!"
 
Eeeee opet nešto drugo, nerealno, je krivo za porast udela :)
Marketing u ovom slučaju nema veze budući da nVidija ima daleko bolji i sposobniji marketing tim, popunjenost ponude je ovde odnela prevagu.
Ma koliko nVidia bila dominantna u gornjem segmentu i lepo prodavala 1070/1080 kartice AMD je donji segment lepo popunio a to je segment koji donosi najveću prodaju odnosno najveći broj prodatih primeraka.
Opet, AMD je ovom generacijom upravo to ciljao i tako je najavio.

Tu je best bang for buck trenutno RX470 4GB ($189) i to po mišljenju gotovo svih recenzenata, za njom kaska GTX1060 3GB ($199).

Ispod toga u segmentu $109/119 RX460 2/4GB se jako lepo prodaje a nVidia još uvek tu nema koknurenta nove generacije.

RX480 uglavnom gubi u retail prodaji od GTX1060 6GB ali ne u odnosu koji bi nVidijaši voleli :), pogotovo ovi naši, vatreni.
U stvarnosti je oko 40/60% situacija jer je RX480 na većini svetskih tržita uglavnom jeftiniji od konkurenta.
 
Nesto ne videh da se prodaju te 200$ karte ovih dana. Mnogima je nVidija prodala pricu i ispruzili su se jos tih 100$ do 1060, koja je realno u vecini igara dosta bolja karta od RX480. Plus ima ove nV fazone poput DSR, snimanja, onog novog adaptive vsynca i tako neke stvari kojih na AMD strani nema. Cini mi se da i video decoding kudikamo bolje i stabilnije radi na nVidiji.

Nisam pristalica nVidije ali se cini da imaju daleko bolju ponudu, cak i tamo gde ima konkurencije.
 
Exclusive: How AMD's 'The Uprising' Ad Campaign Will Incite A Radeon Rebellion

AMD-Uprising-2.jpg


AMD-Uprising.jpg



Da, znam da naravno 95% onih koji kupe Polaris nisu videli konkretno ovu kampanju, ali je poenta da ona utiče sve i da je nisu videli, jer formira unapred mišljenje o proizvodima koje nema veze sa realnošću, a da ne pominjem da nema veze sa inicijalnim obećavanjima šta će taj proizvod doneti. Dobili smo uređaje koji nemaju neke naročite performanse, imaju problema sa pregrevanjima, referentni modeli su za bacanje u kantu, ali se pričalo mesecima i mesecima "Polaris, Polaris, Polaris, Polaris, Polaris..." u kombinaciji sa poslovičnim kukanjem na moćni Nvidia marketing. Evo i pixell kaže da "nema veze sa marketingom jer Nvidia ima veći i sposobniji marketing tim", što naravno ne mora biti tačno jer sama činjenica da neko ima veći tim ne znači da ti ne možeš da napraviš kampanju dovoljno dobru da maskira mane tvog proizvoda i preuveliča dobre strane - drugim rečima, ne znači da opšta situacija potire pojedinačni slučaj.

Sve u svemu, uspeh Polarisa nema veze sa performansama, nema veze sa kulturom rada, nema veze sa igrama, nema veze sa DX12. Tripovali su nas asinhronim šejderima, tripovali su nas Ashes of the Singularity-jem kao da se maltene radi o novom Quake endžinu (još jedan primer marketinške eksploatacije, gde se mudro nije išlo na samu kartu već na "realističan primer" koji se ispostavio nereprezentativnim), te ovim ili onim implementacijama, promenama u drajverima...Ostaje ovo o čemu je pixell govorio što zaista ima uticaja (popunjenost pojedinih tržišnih segmenata) i ostaje ovo o čemu ja govorim. Nešto kao Freesync monitori, čime se danas hvale kako postoji 100+ primeraka i slično, a to što rade u suludim opsezima tako da u praksi jedva rade, to nema veze...
 
Poslednja izmena:
225W? nesto sumljam u to, pre ce biti 260-280W
Sa 480 su najavili 150W a istina je da je glat dobacila na 170W.

Zavisi od mnogo čega, vendora, referentnih ili custom modela, ja sam na gtx 950 mogao ladno espreso da skuvam, samo da sam mogao da umuvam dzezvu u kućište. Šafirka rx 480 nitro 1306MHz cpu i memorija na 1750MHz, koju sam uzeo juče ide na tih 170w po difoltu, ali posle malo igranja sa Watmenom, može da se dođe do 150w potrošnje, memorija na 2000MHz, uz podnošljivu buku i zagrevanje. Prošarao sa netom testove mada svaki ciga svoga konja hvali ( to se danas zove marketing), i dok ne vidim šta pokazuje moj merač ne verujem nikome što se tiče potrošnje. Mnogo bre lažu i jedni i drugi i treći.....
Mogu da uporedim potrošnju sa karticama koje sam koristio, pa recimo nitro RX 480 troši 50w više od GTX 950, ili 30w više od GTX 960, dok recimo R9 380 troši 40w više od RX 480.
Mada mislim da 80% ljudi potrošnja g.kartica baš i ne zanima, el troši 120, 160 ili 200w, bitno da igrica ide na monitoru.
 
@filipenko, Pixell: mislim da je podatak za rast market share-a AMD-a vezan za Q2 2016, dakle zakljucno sa junom sto znaci da Pascal i Polaris tu jos uvek nemaju uticaja.
Nove grafike mogu da imaju uticaj tek od Q3 2016 pa nadalje.
 
Istini za volju, za to treba kriviti developere, a ne kreatore hardvera.

Inače, koliko kvalitet i ponuda nemaju veze sa realnošću koliko je ima marketing, govori i novi porast AMD udela na tržištu grafika zahvaljujući prodaji Polarisa. "It's hype, stupid!"

Umesto sto kupujes cips u maxiju u 29-om bloku, razmisli zasto je tako :D AMD ima low end ponudu koja je veci % udela trzista.
 
Inače, koliko kvalitet i ponuda nemaju veze sa realnošću koliko je ima marketing, govori i novi porast AMD udela na tržištu grafika zahvaljujući prodaji Polarisa. "It's hype, stupid!"
Ja se uvek vratim na činjenicu da je nVidia prodala tri-četri puta više GTX 960 od AMD ekvivalenata, iako ta karta nije bila brža od konkurencije (28x/380). Jeste manje trošila, ali ne verujem da 70% gejmera koji kupuju kartu u toj klasi ima napajanje slabije od 500W. Znači nije sve do sirovih performansi :)

a da ne pominjem da nema veze sa inicijalnim obećavanjima šta će taj proizvod doneti. Dobili smo uređaje koji nemaju neke naročite performanse, imaju problema sa pregrevanjima, referentni modeli su za bacanje u kantu
Ja sam pre 3 meseca morao da uzmem GPU od ~30-ak hiljada (za posao). Najbolje što je moglo da se nađe za taj novac, bilo je 960 ili 380. Uzeh Strix 380 4GB. Sada vidim da za taj novac može da se uzme karta koja je ~40% brža i troši ~40% manje struje. Tebi to možda nije ništa, ali mislim da mnogima znači. Na potrošnju i grejanje neću mnogo da trošim reči, jer to zavisi samo od proizvođača karte. Čip sa TDP-om od 150W se greje baš toliko - 150W, kao npr. sijalica od 150W. To što svako gleda da uštedi (na hladnjaku, ventialtoru, VRM-ovima i sl) to je drugi problem. Ni o odnosu perf/watt ili perf/price, slajdovima, testovima... neću mnogo jer je vrlo lako naterati vodu na svoju vodenicu. Može se vrlo lako napraviti relevantan test po kom je Polaris 10 bolji od GP106 u skoro svim parametrima. Naravno, može i suprotno, pre svega jer je GTX 1060 bolja karta.

Srećom, postoji izbor Polaris modela. Imamo 6-7 proizvođača sa po 2-3 primerka svake karte, pa kome je šta prioritet, neka bira po tome (cena, buka, potrošnja, brzina, temperatura, izgled...). Neke karte od ~220€ su sporije, manje troše i tihe su (470 Strix), neke su brže, više troše i bučne su (470 Red Devil), neke su između njih u svemu (XFX, Sapphire...). Ko hoće tihu, hladnu i bržu kartu, mora da izdvoji više od tih 220€. Opet, lepo je da postoji za svakog po nešto.

Nešto kao Freesync monitori, čime se danas hvale kako postoji 100+ primeraka i slično, a to što rade u suludim opsezima tako da u praksi jedva rade, to nema veze.
U tih 100+ primeraka ima modela za svačiji ukus (džep). Sa opsezima od 45-75 Hz do 30-144 Hz, sa LFC ili bez istog, sa TN ili IPS panelima, sa rezolucijama od 1080p do 4K, sa dijagonalama od 22" do 35", sa odnosom strana 16:9 ili 21:9, sa cenama od 150€ do 1000€...
Što se grafičkih tiče, u rangu 200-300€ trenutno imamo 2 proizvođača koji nude ukupno 4 čipa (sa ukupno 6 različitih količina memorije) koje pakuje 10-ak proizvođača u po nekoliko modela. Pri čemu je najbrži model oko 30-40% brži od najsporijeg.

Svetu se može ugoditi, ali gejmerima očigledno ne može - ne valja kada ne postoji izbor (trenutno CPU stanje), ne valja ni kada postoji (grafičke i Adaptive-Sync monitori)
 
Zavisi od mnogo čega, vendora, referentnih ili custom modela, ja sam na gtx 950 mogao ladno espreso da skuvam, samo da sam mogao da umuvam dzezvu u kućište. Šafirka rx 480 nitro 1306MHz cpu i memorija na 1750MHz, koju sam uzeo juče ide na tih 170w po difoltu, ali posle malo igranja sa Watmenom, može da se dođe do 150w potrošnje, memorija na 2000MHz, uz podnošljivu buku i zagrevanje. Prošarao sa netom testove mada svaki ciga svoga konja hvali ( to se danas zove marketing), i dok ne vidim šta pokazuje moj merač ne verujem nikome što se tiče potrošnje. Mnogo bre lažu i jedni i drugi i treći.....
Mogu da uporedim potrošnju sa karticama koje sam koristio, pa recimo nitro RX 480 troši 50w više od GTX 950, ili 30w više od GTX 960, dok recimo R9 380 troši 40w više od RX 480.
Mada mislim da 80% ljudi potrošnja g.kartica baš i ne zanima, el troši 120, 160 ili 200w, bitno da igrica ide na monitoru.

Nije bitno nekome ko ima 700w kvalitetno napajanje, meni je medjutim bitno, ne bih da dodajem pare
koje bi mogao da ulozim u graficku koja manje trosi.
Moja 960 pored max OC bez podizanja napona 1550/4000 ne prelazi 67 stepeni na 26% ventova i to sve na 74% TDP
Karta tog tipa mi odgovara, da moze OC a da potrosnja i temperature ne odu u nebo.
 
E krastavac Vuče.. za sistem sa jednim gpu-om ne treba više od 500-550W, kao prvo. A kao drugo, kvalitetan psu te snage je 1/3 cene te tvoje gtx960 (pričamo o novim komponentama).

A npr. moj stari komp još uvek radI kod drugog vlasnika, sa PII @4GHz i HD7950 na enermax-u od 450W, koji je kupljen ovde na forumu za 25€. Tako da, pusti tu priču..
 
Jedna trecina je 1060 ili 470 za mene, sta da uzmem? :d
 
Nazad
Vrh Dno