Šta je novo?

AMD Polaris

Da nije amd-a gtx 1060 3gb ne bi postojao i 1060 6 gb bi kostao minimum 320e za najjeftiniji nereferentni model.

To se zove zdrava konkurencija :)

Sent from mTalk
 
Citajuci tvoj komentar imam nekoliko nedoumica. Reci ti meni zasto onda zeleni nisu uradili novi cip u 14nm, nego su ostali na 16nm ? Zamisli gtx 1080 a trosi svega ~50w, totalno bi razbili crvene i povecali svoj udeo na trzistu na 100%........

Preskocio si verovatno moj prethodni post, kada sam prvi put racunao, samo sam prepolovio razliku u potrosnji, ali nV koristi 16nm tako da rx480 ima prednost u odnosu na 1060, dok su 980 i 290x radjeni u istom procesu. Te brojke od 200, 100W i slicno su uzete samo radi jasnijeg racunjanja kako potrosnja funkcionise kada se cip smanjuje, zato i stoji ispred prvih pomenutih 200W "recimo". Poenta posta je da se zbog smanjivanja cipova smanjuje i razlika u potrosnji, a ne koliko cipovi tacno trose.
Ko hoce da trazi tacne brojke, slobodno neka trosi vreme na to, ali svakako je razlika maksimalno marginalna, a na to mogu da uticu i drugi faktori kao sto su razlicit power leak i sama konfiguracija cipa.
 
Shvatio sam na sledeći način: smanjenje cipa rezultira smanjenje potrošnje. Ako si na to mislio, onda se ne bih složio sa tobom. Na smanjenje potrošnje čipa utiče dosta faktora, a da bi se ti negativni faktori uklonili (faktori koji povećavaju potrošnju), treba puno puno testiranja.
 
Citajuci tvoj komentar imam nekoliko nedoumica. Reci ti meni zasto onda zeleni nisu uradili novi cip u 14nm, nego su ostali na 16nm ? Zamisli gtx 1080 a trosi svega ~50w, totalno bi razbili crvene i povecali svoj udeo na trzistu na 100%........

Zato sto je 16nm TSCM proces nesto bolji od Glofo/Samsung 14nm procesa.
 
Shvatio sam na sledeći način: smanjenje cipa rezultira smanjenje potrošnje. Ako si na to mislio, onda se ne bih složio sa tobom. Na smanjenje potrošnje čipa utiče dosta faktora, a da bi se ti negativni faktori uklonili (faktori koji povećavaju potrošnju), treba puno puno testiranja.

Ako citas iznad, videces da sam pisao da GPU nije jedini potrosac na grafickoj i da ima i drugih faktora, ali kad se uzme u obzir da 980 trosi ~100W od 290x, to samo govori koliko je otprilike sam GPU efikasniji jer je GPU ipak najveci potrosac. Ako ti ljudi koji rade u tom sektoru koji rade procesorima (pa makar bio i buldozer), sigurno znaju kako da ostale faktore svedu na trenutno moguci minimum. Nisu to sigurno neki nasumicni inzinjeri recimo Kolubare koji nikada nisu uzeli srafciger u ruke i ne znaju kako im izgleda radno mesto.
 
Verovatno odgovor na GTX1050 Ti:

f1fde76b9cc04fb784fe94b56aa4659b.png
 
Dobri su im i prihodi. Na osnovu pisanija, reklo bi se da im cena na berzi ohoho raste, ali krastavac, stanje na berzi se menja iz minuta u minut i kada se pišu članci svakih par dana o rastu AMD akcija, čovek se može dovesti u zabludu ako ne posmatra dovoljno dugačak period.


earningschartashx.jpg



Takođe, Computing And Graphics odeljenje je u proteklom kvartalu i pored uvećanja prihoda za 9% na 472 miliona dolara zabeležilo gubitak od 66 miliona dolara. Kako, nemam pojma...
 
Ako se ne varam i dalje otplacuju dugove i kredite koje imaju???
 
U međuvremenu, najavljuju novu Polaris 10 kartu koju će pozicionirati između RX 460 i RX 470. Sreća da je Matrox nestao sa scene, verovatno bismo dobili i hrpu RX 430, 440 i 450 modela i po jednu RX 435, 445 i 455 u roku od narednih 3 meseca.
 
Au, odlično je to uradio AMD, taman izlazi na vreme Polaris RX 470SE da razbije konkurenciju GTX 1050/1050ti na komadiće.
 
Taman na vreme, dok godina i praznici prođu pa ljudi hladnije glave krenu u kupovinu...
 
Dobri su im i prihodi. Na osnovu pisanija, reklo bi se da im cena na berzi ohoho raste, ali krastavac, stanje na berzi se menja iz minuta u minut i kada se pišu članci svakih par dana o rastu AMD akcija, čovek se može dovesti u zabludu ako ne posmatra dovoljno dugačak period.

Takođe, Computing And Graphics odeljenje je u proteklom kvartalu i pored uvećanja prihoda za 9% na 472 miliona dolara zabeležilo gubitak od 66 miliona dolara. Kako, nemam pojma...

Znači AMD opet nije prop`o? :)

Ako nisi u vezan za berzu i ne plivaš u finansijskim vodama onda obično nemaš pojma. Evo na primer ja isto nemam pojma.
Uzmi recimo period od prethodnih 4 godine pa poredi.

Ako se ne varam i dalje otplacuju dugove i kredite koje imaju???

Upravo tako, za razliku od prošlog kvartala kada nisu imali tu obavezu, ovaj kvartal su krediti "pojeli" zaradu. Zaradu koju ostvaruju prvi put u poslednjih osam kvartala i konačno imaju free cash flow i 23% revenue yoy! To im se sigurno neće ponoviti u narednom kvartalu.

I opet moje divljenje CEO-u Lisi Su koja je i napravila reprogram duga i restruktuiranje, i naravno AMD finance timu na jakom pozicioniranju na berzi i borbi protiv giganata. Pisao sam već da je moguće da vrate dug ranije nego što je potrebno, po nekim predviđanjima već su skratili otplatu sa year-end 2019 na mid 2019. što znači pola godine.

Keep fighting AMD! :)
 
Poslednja izmena:
Dobri su im i prihodi. Na osnovu pisanija, reklo bi se da im cena na berzi ohoho raste, ali krastavac, stanje na berzi se menja iz minuta u minut i kada se pišu članci svakih par dana o rastu AMD akcija, čovek se može dovesti u zabludu ako ne posmatra dovoljno dugačak period.


earningschartashx.jpg



Takođe, Computing And Graphics odeljenje je u proteklom kvartalu i pored uvećanja prihoda za 9% na 472 miliona dolara zabeležilo gubitak od 66 miliona dolara. Kako, nemam pojma...

On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero :D:d
 
Polaris nije uspeo da poveća tržišni udeo AMD-a, stanje i situacija je malo lošija nego u prošlom kvartalu:

AIB-Table1.PNG


U prevodu, kvartal za kvartal AMD je izgubio 0.8% a konkurencija toliko nadoknadila.

Dok je potražnja u svim segmentima naglo porasla:

AIB-graph2.PNG


Što je i najviše štetilo AMD-u zbog činjenice i nemogućnosti da se bori na svim frontovima.

Očigledno je da je tržište desktop računara u daljem padu:

AIB-graph1.PNG





Kako god, AMD se i dalje drži na staklenim nogama, Odnos nVidia/AMD je i dalje u odnosu oko 70/30% i AMD posle 5 kvartala ima manji pad u tržinom udelu grafičkih kartica.

Sve oči uprte u Vegu i ZEN :D
#čekajućigodoa
 
Ostalo im je ~200 miliona duga u 2019 od prethodnih 600. Pri tom, to im je sve što imaju u narednih 5 godina, tako da će verovatno povećati i R&D budžet od 2018.

Na temu nove karte - izgleda da je samo za Kinu
http://videocardz.com/63940/amd-quietly-launches-radeon-rx-470d-for-chinese-market

Mislim da to nije ta karta, 470D se pominje da je za Kinu, sa 1792SP I vec je prisutna.

A ovo sto pominju je 470SE koji upada negde tacno izmedju 460 I 470 sa 1536SP (za ovo sam se I pitao sto odmah nisu izbacili)
 
Dual RX480. Već viđeno.

Potrošnja na ~220W, performanse u rangu GTX1080 sa cenom od $549.

EDIT: što znači da Vege neće biti na početku 2017. Verovatno tek drugi kvartal.
 
Poslednja izmena:
Pre ce potrosnja biti u rangu od 275-300W na default taktovima.
 
Ako bude novi chip na Polaris bazi bice tu negde, x2 model ce zavisiti od optimizacije.
 
Hajde da se upustimo u teoretisanje da bi izvukli neke procene, da ne kažem zaključke izvedene iz moje pretpostavke:

Kartica:
Ovo je najverovatnije dual RX480 jer prve naznake govore da RX490 ima "više od 256bit", "preko 4000 SP" i "16 GB VRAM-a" i "oko 11 TF". Znači lepo dva puta Polaris 10 sa minimalno spuštenim taktovima ~50 MHz.

Potrošnja:
Trenutno 28nm dual Fiji u FirePro S9300 x2 konfiguraciji troši oko 300W (inače kartica koja će pogoniti Google Cloud :D i koja je digla akcije AMD-a na najviši nivo u poslednjih 9-10 godina) a po (nepotvrđenim) najavama jedna Polaris 10 u novom proizvodnom procesu troši oko 120W u max-u, pa dalje postoji informacija da je klok (nezvanični) 1200MHz kao i činjenica da dupla kartica obično troši manje od dve pojedinačne dolazim (lično ja, moja pretpostavka) do nekih 225 W u typical gaming-u. I ovde nisam binovanje čipova uzeo u obzir.

Performanse:
Kolega Kompjuterska Zverka (maximalni respect za konfiguraciju) je linkovao CF test sa izlaska RX480 a ako se pogleda trenutna situacija performanse jedne kartice su od tada unapređene za oko 10%. Što zbog optimizacija, što zbog DX12 ili nećeg trećeg. Dalje, Frame Pacing je nešto što je već mesec i po na tržištu i što cilja dual kartice prevashodno tako da ne sumnjam da će u igrama i testovima koji ga podržavaju ova kartica biti u rangu ili bolja od GTX1080 u ostalima će biti jako blizu nje.

Cena:
Budući da će "se takmičiti" sa GTX1080 cena će joj biti konkurentija od iste ali manja.
 
Večeras sam proletio kroz dosta toga na ovu temu po raznim forumima i slično.
Vidjet ćemo kako će izgledati AMD Zen i eventualno nova dual karta, do kraja januara 2017.
Ako budu tačna ova nagađanja, onda je očito na šta iz AMD-a ciljaju: Zen 8/16 + RX490 za $800 = 5960X/1080 performanse.
Čak iako budu tu negdje (čitaj AMD nešto slabiji), opet AMD će tu uzeti solidan dio tržišta.
Ali ostaje sve da se vidi, sva sreća pa je januar tu blizu, jer jedva čekam testove :)
 
Cisto sumnjam da ce to izaci 800 evra.

Ja ne bi da budem optimistican toliko posto je AMD vec objavio odakle ce zen krenuti sa cenama za najjeftinije modele. Kada se uzme u obzir da intel planira 6 jezgra za mainstream tek za 2018., ono sto intel zna a mi ne znamo je da ce najjeftiniji zen 100% biti 4/4 i verovatno ce svi biti otkljucani. Kad se na to doda da bi ploca isto trebalo da bude malo jeftinija jer nema cipset, dobicemo neku razliku u ceni koja ce opravdati nize stock taktove od i5 xxx0k. Necemo mi jos dugo videti 8/16 u mainstream...
 
Nije bas u skladu sa temom ali kad je kolega vec pomenuo dual gpu karte palo mi je nesto na pamet.

Obzirom da tehnologija svakako napreduje, eto docekasmo i HBM2 memoriju.

Ne znam koliko je izvodljivo i tehnicki zahtevno ali mi je palo na pamet zasto se ne bi napravila Dual GPU karta koja bi se oglasavala kao single gpu?
Na sta konkretno mislim? Pa izabere se chip koji je mali potrosac, malih dimenzija a odlicnih performansi. Takva dva se "nalepe" na interposer. Znaci dva chipa na jednom socket-u.
Nesto poput Core 2 Quad nekadasnjeg Intel procesora koji je bio sastavljen iz dva dual core procesora, nije bio nativni Quad.

Nisam inzinjer i nemam predstavu kakvu to problematiku nosi sa sobom i koliko je izvodljivo ali mislim da bi se tako izbegla prepreka u komunikaciji za sta je potreban poseban chip, bilo to CF ili SLI resenje.
Ovako bi se graficka karta odazivala kao jedan GPU a mozda i ne bi?
Ako je disipacija i potrosnja problem, recimo da bi to moglo da se izvede sa manjim chip-ovima.

Npr. nVidia je ustrojila GTX 1060 za SLI. Ovakva dva chip-a bi mogla da se iskoriste za ovakav jedan poduhvat.

Da li je to sledeci korak u dizajnu Dual GPU kartica?
 
Ne vidim prednost takvog rešenja, kad će jedan veći čip uvek biti lakše i jeftinije rešenje. Kod GPU-a je jednostavno napraviti jak čip pošto je paralelizacija njegova osnovna karakteristika.
 
Tako je i dual gpu rešenja su uvek bila i ostaće loša.
 
Nazad
Vrh Dno