Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za taj filter mali sam napisao. Oni se mijenjaju nakon odredjenog vremena. Ali, makar kod nas u CG, to je nemoguca misija. Rezervni djelovi su rijetkost.
 
Čitajući ovu temu pročitao sam da se neko raspituje oko jonizatora kod klime.
Na poslu imam neku Galanz klimu sa jonizatorom, pa sam tako jednom prilikom pre 3-4 godine uključio taj jonizator jer su bile neke vežbe malo više zagušljive uprkos ventilaciji i rekoh da probam iz zezanja. Kad je to puklo. Crkla klima, ne radi. Dolazi majstor i tako pričam sa čovekom, on pogleda i kaže jonizator, skida deo, plastična kockica 3x2x2cm (ovaj deo).
Ako neko od vas misli da ova glupost može išta ozbiljno da jonizuje u velikoj ste zabludi. Deo inače košta 2e.
Kaže mi tad majstor da je problem za rezervne delove jer uvoznici nemaju stalan lager delova već prilkom uvoza dobiju od proizvođača određen procenat klima uređaja preko broja koje su za delove, a oni normalno najveći deo tih klima prodaju i posle bude problem za delove.
Jonizatori inače rade na principu da vazduh prolazi kroz prostor visokog napona između katode i anode gde tom prilikom pokupi elektron i tako nastane anjon (ovako nešto).
Potrebna je velika površina katode i anode ili velika efikasnost strujanja vazduha da bi jonizacija imala nekog efekta. Ovo kod klima je više marketing gimmick.
 
Poslednja izmena:
Moja preko 10 godina stara midea ima UV, plasma i taj jonizator, i ja to ponekad upalim reda radi, a dali to nesto stvarno radi i cemu sluzi pojma nemam?
Sta bi trebalo da radi plasma i UV?
 
UV je za ozonizaciju (ozon preko 0,1ppm se uzima kao toksična koncentracija), inače ozon u koncentraciji dovoljnoj da ubija bakterije je već toksičan i za ljude. Plazma nemam pojma, verovatno neka vrsta jonizatora.
 
Poslednja izmena:
Jonizator je jedna jako jednostavna sprava koja se sastoji od obicne zasiljene igle koja je prikljucena na jako veliki napon.
Tada se preko siljka emituju elektroni koji se onda lepe za cestice prasine, dima, polena i koji onda padaju na zemlju ili se lepe na neku povrsinu.

Sam protok vazduha nece direktno poboljsati protok elektrona po prostoriji, ali ce zato uticati na kolicinu prasine, dima, polena koja ce proci pored jonizatora i onda se zalepiti na filter.

Ove jonizatore je jako jednostavno napraviti, ko god ima malo iskustva sa elektronikom.

Kod samostalnih jonizatora se moze uociti crn zid oko njih jer su se cestice zalepile za prvu povrsinu oko njih kada su ih "napali" elektroni iz jonizatora.
 
Jonizator je jedna jako jednostavna sprava koja se sastoji od obicne zasiljene igle koja je prikljucena na jako veliki napon.
Tada se preko siljka emituju elektroni koji se onda lepe za cestice prasine, dima, polena i koji onda padaju na zemlju ili se lepe na neku povrsinu.

Sam protok vazduha nece direktno poboljsati protok elektrona po prostoriji, ali ce zato uticati na kolicinu prasine, dima, polena koja ce proci pored jonizatora i onda se zalepiti na filter.

Ove jonizatore je jako jednostavno napraviti, ko god ima malo iskustva sa elektronikom.

Kod samostalnih jonizatora se moze uociti crn zid oko njih jer su se cestice zalepile za prvu povrsinu oko njih kada su ih "napali" elektroni iz jonizatora.

Samo jedna stvar. Elektroni se ne kreću po prostoriji već postoje u okviru električnog polja u jonizatoru.
Kad molekuli iz vazduha struje kroz to polje, oni primaju elektrone i daju anjone O2- i N2- (ima ih najviše u vazduhu) i nastavljaju kretanje sudarajući se sa drugim molekulima ili česticama prašine.
Elektroni su u električnom polju, a po prostoriji se kreću anjoni.
Toliko.
 
Pa i ovo je bio top model midee...
Ovo na snimku deluje kao mehanicki filter a ja za to imam dugme na daljincu.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Pa i ovo je bio top model midee...
Ovo na snimku deluje kao mehanicki filter a ja za to imam dugme na daljincu.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Verovatno je bio, čim je opremljen time.
Nije mehanički filter, vidiš na snimku da pravi električno polje, a ima i kontakte sa strane i elektrode:


Pogledajte prilog 205719

Pogledajte prilog 205720


Trebalo bi ovako da radi, a da li je na dugme ili automatski to i nije toliko bitno ako radi posao. Pretpostavljam da ovi današnji to rade automatski po nekom intervalu. Jedino ne znam da li i koliko često treba nešto da se čisti. Neki imaju kolektore prašine i koješta, neki automatsko čišćenje koje zahteva održavanje samo jednom u 2 godine... tako da verovatno zavisi od modela.

https://www.youtube.com/watch?v=gaiX62j33Gc
 
Poslednja izmena:
Mi na poslu imamo 15-ak vivax invertera, nisu baš novije generacije, ali rade sasvim korektno, hlade ok, za dogrevanje se ponekad koriste i nije bilo nekih problema. Grejale su i na -10 zimus.
 
Moj stari ima Vivax inverter 12icu. Ne znam koji konkretno model, ali sam iznenadjen pozitivno. Vrlo tiha i grije odlicno. Jedino sto je ovo Podgorica, pa i nije bas prehladno zimi. Slabije se koristi za hladjenje.
 
Gde se može naći zamenski (ili univerzalni) daljinski za Midea klimu?

Ne znam koji je model klime, na daljinskom piše R71/E.
Originalni se pokvario (nije radio displej), ja ga otvorio, očistio kontakte (sve unutra već bilo čisto), zatvorio i sad uopšte ne radi :D
Sad gledam da li mi se isplati da nosim kod majstora (ako uopšte može sve da se popravi, jer je bez displeja neupotrebljiv) ili da kupujem drugi (a ne znam nijedno koliko bi koštalo).
 
Imas univerzalnih, moja sestra je uzela neki za 500din u NS radnji 021 549-111 imas ih i na netu tih univerzalnih, vrtis kodove neki kod mora da proradi
 
Loren, Elpok, bilo koja druga radnja delova za belu tehniku
 
Pročitah dosta strana ove teme pa rekoh i ja da potražim savet.

Naime, treba da nekako roditeljima rešim grejanje u kući. Problem je što kuća nije izolovana, mada u prostorijama koje se greju je bar PVC stolarija. Postoji jedino mogućnost da bar izolujemo plafon s gornje strane / tj u potkrovlju - ili stiroporom ili možda mineralnom vunom.

Inače, reče je o dve prostorije (koje imaju po oko 20ak kvadrata) spojene hodnikom koje se zimi greju, i do sada su se grejale malom etažnom peći na drva koja je u jedon sobi i radijatorima u hodniku i drugoj sobi + kupatilu.

To sve ostaje za baš veliike hladnoće, a ja sam mislio da u te sobe ubacim po jednu invertersku (znači 2 kom.), i posle razmatranja ponude mislio sam da uzmem FUJITSU ASYG12LMCA / AOYG12LMCA (sad je neka sitna akcija pa je 69500 din).

Da li je to pametan izbor?

Neki su mi preporučili DAIKIN FTXB35C/RXB35, neki drugi su je posle napljuvali - suština je da je bučna i generalno niža klasa od LMCA.

Pošto mi roditelji nisu u BGD, najviše brinem o kvalitetu ugradnje. Pokušaću da budem prisutan, na šta da obratim pažnju i na čemu da insistiram? Čitao sam da FUJITSU preporučuje minimum 3m instalacije da bi inverter klima dobro funkcionisala.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav dobri ljudi,

Stanujem na Novom Beogradu u blokovima (stepenasti soliteri), stan je 60m2 okrenut ka jugu - jugozapadu i najveći problem su nepodnošljive vrućine u letnjim mesecima. Što se zime tiče tu je mnogo bolja situacija. Centralno grejanje + izloženost stana suncu = vrlo toplo u stanu tokom cele zime. Iz tog razloga, nameravam da uzmem klimu koja će prevashodno služiti za rashlađivanje stana tokom leta. Ne verujem da ću imati potrebe za grejanjem na klimu.

Pročitao sam celu temu, ali i dalje neke stvari nisam uspeo da pohvatam, pa vas molim za pomoć i savet pri izboru.

Prvo pitanje: Obična klima ili inverter? Ima li smisla uzimati inverter klimu ako joj je glavna namena hlađenje?

Drugo pitanje: Ako se odlučim za inverter klimu, postoji li razlika između inverter klima koje su namenjene podjednako za grejanje i hlađenje i inverter klima koje se koriste prevashodno za hlađenje?

Treće pitanje: Klimu ću početi koristiti tek od sledećeg leta. Da li da je jurim sad, tokom jeseni ili je možda bolje da sačekam proleće? Kad je najbolje vreme za kupovinu?

Četvrto pitanje: Jačina klime koja mi je potrebna? Pre ulaska u temu, mislio sam da je dovoljna 7ica, eventualno 9ka, ali sam u međuvremenu počeo da sumnjam da li mi možda treba čak i 12ka?

Hvala unapred na pomoći.
 
Ne treba ti inverter ako je samo hladjenje stana u pitanju. Postavi neku skicu gajbe sa predvidjenim mestom za klimu cisto da bi mogli ljudi da ti daju koristan savet za poziciju i velicinu uredjaja.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Meni je stan sličan tvom, izolacije bez, 60 kvadrata, okrenut na jug. Predlažem ti 12-icu, kako bi mogla maaaaalo da ohladi i ostatak stana kada je baš pakao. Mi svake godine imamo po nekoliko dana kada se klima ne gasi po 3-4 dana uzastopno, i tada u spavaćoj sobi bude koliko - toliko moguće spavati. Sa 9-kom ne verujem da bi to bilo moguće, a razlika u ceni je realno mala. Klima nije Inverter.
 
@ gosn_prirodni , ako nemas izolaciju na zidu, mislim da ti nijedna klima nece pomoci.

Prvo uradi izolaciju, a grej se na TA dok to ne uradis
 
Gde se može naći zamenski (ili univerzalni) daljinski za Midea klimu?

Ne znam koji je model klime, na daljinskom piše R71/E.
Originalni se pokvario (nije radio displej), ja ga otvorio, očistio kontakte (sve unutra već bilo čisto), zatvorio i sad uopšte ne radi :D
Sad gledam da li mi se isplati da nosim kod majstora (ako uopšte može sve da se popravi, jer je bez displeja neupotrebljiv) ili da kupujem drugi (a ne znam nijedno koliko bi koštalo).

Da nešto nisi odbro spojio u njemu? Daj nekome da ga otvori i ponovo sastavi, a ako ne radi uzmi novi. Ima radnji, npr:

http://www.mojdaljinski.rs/daljinski/univerzalni/klima_uredjaj/
 
Pročitah dosta strana ove teme pa rekoh i ja da potražim savet.

Naime, treba da nekako roditeljima rešim grejanje u kući. Problem je što kuća nije izolovana, mada u prostorijama koje se greju je bar PVC stolarija. Postoji jedino mogućnost da bar izolujemo plafon s gornje strane / tj u potkrovlju - ili stiroporom ili možda mineralnom vunom.

Inače, reče je o dve prostorije (koje imaju po oko 20ak kvadrata) spojene hodnikom koje se zimi greju, i do sada su se grejale malom etažnom peći na drva koja je u jedon sobi i radijatorima u hodniku i drugoj sobi + kupatilu.

To sve ostaje za baš veliike hladnoće, a ja sam mislio da u te sobe ubacim po jednu invertersku (znači 2 kom.), i posle razmatranja ponude mislio sam da uzmem FUJITSU ASYG12LMCA / AOYG12LMCA (sad je neka sitna akcija pa je 69500 din).

Da li je to pametan izbor?

Neki su mi preporučili DAIKIN FTXB35C/RXB35, neki drugi su je posle napljuvali - suština je da je bučna i generalno niža klasa od LMCA.

Pošto mi roditelji nisu u BGD, najviše brinem o kvalitetu ugradnje. Pokušaću da budem prisutan, na šta da obratim pažnju i na čemu da insistiram? Čitao sam da FUJITSU preporučuje minimum 3m instalacije da bi inverter klima dobro funkcionisala.

LMCA je dobar izbor. Proveri da li bi ti 09 pasovala, jer ona može da radi i duplo slabije od 12.
Slažem se da, ako si u mogućnosti da staviš izolaciju, to treba da ti bude opcija za razmišljanje.
Na šta da obratiš pažnju? Evo ti neka lista sa neta pa gledaj što više od ovoga:

OSNOVNI PREDUSLOVI DOBRE MONTAŽE

1. Da se ispoštuje minimalna dužina instalacije (trenutno: Toshiba 2m , Hitachi i Fujitsu 3m).
2. Da se koriste cevi propisanog prečnika i debljine zida.
3. Da cevi budu očišćene (da ne budu masne i prljave unutra).
4. Da svaka cev da bude zasebno izolovana (armafleks, gumafleks, itd) cevi ne smeju da se dodiruju.
5. Da se dobro napertluju cevi.
6. Važno je da se dobro izvakumira instalacija dvostepenom vakum pumpom da ne ostane vazduh i prašina u instalaciji, i da se izvuče vlaga iz instalacije.
7. Ako je potrebna dopuna gasa (R410-A), uraditi to po specifikaciji i obavezno merenje vagom a ne manometrima.
8. Da se spoljna jedinica odmakne od fasade (min 20 cm) da bi imala dovoljan protok vazduha, da i bi posle kada se isprlja mogla da se tušira.
9. Postaviti antivibracione nosače ispod spoljne jedinice.
10. Da se tačno povežu unutrasnja i spoljna sa 3 x 1,5 mm kablom, da ne bude kontra pa da se spali PCB ploča.
11. Da se dodatno izoluju spoljne cevi.
 
Poslednja izmena:
7. Ako je potrebna dopuna gasa (R410-A), uraditi to po specifikaciji i obavezno merenje vagom a ne manometrima.

Još uvek sam u potrazi za majstorom koji će da puni po specifikaciji, korišćenjem vage ili menzure. Ima li ga?
 
Još uvek sam u potrazi za majstorom koji će da puni po specifikaciji, korišćenjem vage ili menzure. Ima li ga?

Ne bih znao da ti kažem, ali verovatno ima negde ljudi koji rade po PSu. Nego, jesi li siguran da ti treba? Dosta današnjih uređaja dolazi prednapunjeno na veliku dužinu.
 
Pozdrav
Kako se pokazali Whirpool SPIW 412ll uredjaj jos danas je na akciji za 44000 da li se isplati kupovati?
 
ppredrag, daxyco, hvala na odgovorima. Verovatno ću se onda odlučiti za klasičnu on/off klimu.

Ne treba ti inverter ako je samo hladjenje stana u pitanju. Postavi neku skicu gajbe sa predvidjenim mestom za klimu cisto da bi mogli ljudi da ti daju koristan savet za poziciju i velicinu uredjaja.

Evo skice stana. Spoljni zidovi su ovi sa istočne i jugoistočne strane. Na jugoistočnim zidovima su prozori, praktično u celoj širini zidova, 90cm od poda. Imam roletne na svim prozorima i to mi je do sada bio jedini vid rashlađivanja stana u vrelim letnjim danima... Ima još jedna potencijalno bitna stvar, koju sam takođe označio na skici:

Označio sam mesto gde je nekada bila montirana klima (bivši vlasnik je skinuo i odneo). Spoljašnja jedinica je bila montirana na zidu balkona. I oko tog mesta se takođe dvoumim. Tako postavljena, klima bi bila uperena direktno u kuhinju, pa me plaši da li bi vazduh mogao normalno da cirkuliše kroz ostatak stana? A takođe, razmak između unutrašnje i spoljašnje jedinice sigurno nije veći od 2m (ako sam dobro razumeo, to rastojanje kod nekih klima uređaja mora biti veće i od 3m !?) Sa druge strane, prednost ovog mesta je što na zidu gde je bila unutrašnja jedinica, već ima izveden strujni priključak, probušen je otvor u zidu za creva i na balkonu su ostale rupe i tiple od prethodne spoljne jedinice. Praktično, sve bi bilo spremno da se na tom mestu postavi klima. Ništa ne bi trebalo bušiti.
 
Pogledajte prilog 208845

Pogledajte prilog 208846

Na osnovu ovog plana ja bih postavio kao u prilogu, 1 ili 2 zavisno od mesta za montažu spoljne jedinice. Verovatno pre na južnu stranu.
Sa postavkom kao na drugoj slici bez problema se hladi praktično ceo stan slične kvadrature osim trpezarije, i možda kuhinje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno