Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
cronnin
ta pec od 2kw trosi 12kw dnevno puta 30 dana to je 360kw, ja sam sa 2 od 2kw i jednom od 3kw grejao 45 kvadrata, stan bez izolacije i lose stolarije, i max potrosnja je bila 1400kw ukupan racun, ta kad ne izduvava ona se ne hladi do nule, za njeno punjenje je potebno 6 sati, sa tajmerom cak mozes i da regulises od koliko sati ce koja da ti se puni kad ce da se upali i iskluci.
Cak i sa ovom od 3.5kw da doda 2 ta od 2kw tu je na granici u crveno, a ne mora da je predje ako podesava ravnomerno.
Primer kuca od 40kw se greje sa ta od 6kw + jedna od 3kw + jedna od 2kw, samo na dva meseca se uslo u crvenu i to nekih 4-5 dana sto nije toliko strasno , opet je racun bio prihvatljiv posto je dosta kw kostalo samo 2,11din dok je u crvenoj tarifi jeftina struja 4.22din. Koja je opet duplo jeftinija nego dnevna tarifa u plavoj zoni.
Te dane dok si u crvenoj tarifi preusmeris vece potrosace da rade nocu ili ih koristis minimalno , masina, rerna ...


Istina, slažem se da ne mora da uđe u crveno. Tri peći na tako malom prostoru je veliki toplotni kapacitet i one ne stignu ni da se ohlade tokom dana, tako da padnu na 30% kapaciteta a noću se napune na 75%. Zato verovatno i rade samo 4 sata tokom noći, pa ti se uklapa u račun. Tebi bi u datom slučaju verovatno bilo optimalno 2 kw +1,5 kW +1,5 kW, samo što ih ne prave tako male. Tu je negde i granica za crvenu za termoakumulaciju - otprilike dobro dimenzionisanih 5 kW koje bi trebalo da se pune nekih 7 h tokom najhladnijih noći, te da te dobace do 1050 kWh samo za grejanje. Sve preko toga je već rizično, mada, kao što i sam kažeš, ne mora da bude strašno ako se pazi - bojler, rerna, masina za sudove, pegla i sve ostalo što greje treba ta 2 meseca da radi posle ponoći ako ne smeta ostalim stanarima. Ili od 6 ujutru, za ranoranioce :)
 
Poslednja izmena:
Nisam obracao paznju na jeftinu tarifu jer prosle godine mi je bila prva godina sa TA peci, gde bukvalno nista nisam znao o njima, principima rada, itd. Jer kao sto rekoh ja sam se pre grejao na drva, ali usled nekih okolnosti sada nema ko da lozi kada ja nisam tu i resio sam da predjem na nesto sto ce me stalno "grejati" . Od ortaka uzeo ovu pec, reko` hajde da preguram zimu, kad ono...

Vidim sve se svodi na izolaciju i moracu na tu temu sa majstorom da popricam bolje i da vidimo kako to da odradim.

Sad sto mi je palo na pamet. Posto u ovoj sobi(predsoblju), pored sobe gde se pec nalazi, imam trofaznu struju(inace pec sa slike radi na monofaznu, mozda i tu lezi problem? ) , imam ponudu da povoljno uzmem TA pec od 6kWh, i to bi mi valjda resilo problem? Tj grejao bih 2 prostorije, naravno uz uradjenu izloaciju?

Nije ni to loše prelazno rešenje. Ako nema puno ukućana, pa se ne troši previše struje, mogao bi da izguraš i sa 6 kW, a da skoro i ne zađeš u crvenu. Pazi da je sada uključuješ isključivo kad je jeftina tarifa pa će ti i račun biti OK. A sve ti čak i bez izolacije.
 
Pa nema, jedini ukucanin sam ja :) Znaci mogao bih da grejem tih 35-40m2 sa TA od 6kWh?
 
Tesko, bolje je resenje manje ta rasporedjenje, nego jedna velika, mogao bi uz tu od 6kw da miksujes i tu od 3.5kw.
Ta od 6kw bi verovatno bila dovoljna kad bi imao izolaciju, ali opet treba sve to isprobati.
 
Meni se čini da bi uspelo bez problema samo sa tom jednom od 6 kW. To mu je duplo više toplote nego što sada ima.
Nek gleda samo da je uključuje od 00-08, ako može da je ne naslanja na spoljni neizolovan zid da greje okolinu :) i nek proveri instalacije.

EDIT: Proveri kada je kod tebe jeftina tarifa, nije ujednačeno po celoj Srbiji i tokom cele godine. Najbolje da pogledaš na svom brojilu koji se kotur okreće.
 
Poslednja izmena:
Duplo vise i jeste al sam naveo vec da sam bio upoznat sa grejanjem prostora kao njegov od 40 kvadrata i da je tu bila jedna ta od 6kw koja je grejala samo taj deo prostorij, oko nje je bilo toplo ostali delovi su bili hladni, udaljena soba nije mogla da se greje lepo pa je u nju stavljen jedana od 2kw, a ovoj vecoj je dodata jedna od 3kw u drugi kraj sobe, i sa 11kw se dobilo grejanje koje je uspevalo fino da zagreje i racun je malo uzlazio u crveno i krajnji je bio oko 8k din jedan ili dva meseca, ostali su bili oko 6,5k din.
 
Slažem se da udaljena ne može, a to važi isto i za klime, Ako imaš dve sobe na dva kraja stana, makar bilo i 40-50 kvadrata uvek je bolje rešenje dve manje klime, a pogotovo 2xTA jer peći nemaju snagu da dobace topao vazduh ni do hodnika a kamoli dalje, a što se sa klimom već može donekle postići ako joj je dobra pozicija.

Nego, koliko sam shvatio, on nema takvu konstrukciju već veliko predsoblje koje mu je odmah pored i pretpostavljam da mu neće biti bitno da bude zagrejano koliko i soba za boravak, dok je napolju -8°C? Samo treba da postavi TA na zid koji odvaja sobu i pretsoblje i posredno će da ga greje taman toliko koliko treba.

Ako već nije vreme za izolaciju to mi deluje kao dobro i jeftino rešenje za probati, dok se ne završe radovi po kući i eventualno bude vreme za klimu. Što se tiče dve peći, tu si u pravu, mogao bi da zadrži malu peć i da je prebaci u predsoblje, ali tu će mu struja biti problem. Ako u ponoć uključi obe TA + bojler + ringlu za kafu ima bez problema da overi 13 kW, tj. da povuče preko 50 A iz mreže, a to je već opasno dok skroz ne promeni instalaciju.
 
Poslednja izmena:
Ma on mora odmah da promeni instalacije ako hoce jace potrosace, tu ta od 6kw ne sme da pali dok se sve ne zamene i proveri, najbezbolnije resenje je da mu elektricar izvuce nove kablove za ta od razvodne table preko zida pa do mesta gde ce da ih prikljuci, mozda mora i razvodna tabla da se menja al to ce mu reci elektricar, ako hoce tu od 6kw ona ide trofazno tu treba vidieti da mu se u startu ubaci neka sklopka ili tajmer za iskljucivanje ta peci.Ako nema tajmere mora da ih pali rucno od 00-08 pa tu nema ni finog podesavanja, samo zadata temp koji hoce ta postigne na ta peci. Sa tajmerom moze da kontrolise i da mu se kasnije pali recimo napuni mu se bojler pa onda se ukljuci ta pec od 3.5kw.TA od 6kw ce biti poveza na trofazno, znaci svaka faza je opterecena sa 2kw, plus mora da rasporedi da ta sto je od 3.5kw radi na fazi na kojoj nema vise potrosaca a bojler na sledecoj slobodnoj, drugim recima ta od 3.5 bojler i sporet moraju biti na razlicitim fazama, Ako tu od 3.5 pretvori u trofaznu tu je isto potreban tajmer za trofaznu koji je dosta skuplji.
Koriscenjem klime i ta peci bi dobio mozda bolji rezultat posto nije stalno kuci, ta se puni preko noci, zaraci preko dana, znaci u stanu nece biti skroz ledara, klima se pali recimo sat vremena pre nego sto ce doci ona jos dogreva, gasi je kad nije tu, tako ce da ustedi par kw u skupoj na dnevnoj bazi.
 
Koju klimu biste preporucili za stan na novom beogradu, koji ima centralno grejanje, sa sledecim rasporedom:
Pogledajte prilog 212741

Povrsina otvorenog prostora (kuhinja, trpezarija i dnevna) je 40m2.
Povrsina spavace sobe je 13 m2.

Klima bi se, u manjoj meri, koristila za dogrevanje u prelaznom periodu pre pustanja centralnog grejanja.
Glavna svrha i namena klime bi bila hladjenje tokom leta, u popodnevnim casovima, kada je sunce na zapadnoj strani najjace.
 
Poslednja izmena:
Ako je moguce, stavi tendu na zapadnu stranu, da leti sprecis sunceve zrake da padaju direktno na zid/prozor. Samo to ce ti smanjiti temperaturu za par stepeni.
Pozdrav
 
Zar je moguće da i Fujitsu inverter LECA klima pucketa kad krene na low noise?
Zar nema klime kaja be pucketa?
 
Pucketanje je verovatno kapljanje vode koja se kondenzuje na kondenzatoru i onda odlazi napolje da curi.
To je na svim klimama tako.
 
chundra

Sta zelis uzeti , obicnu klimu ili inverter , obicnu mozes naci za nekih 30k , a inverter preko 40k . Za hladjenje i eventualno dogrevanje u stanu , mislim da ti je dovoljna obicna klima , uzmi Gree ako zelis najbolji kvalitet u nizem rangu , eventualno Midea ,. Recimo neki model od GREE GWH12NB a ova GREE GWH12NB-K3NNA3C ima da se kupi za 29.990 , ima raznih varijacija ali to je uglavnom razlika u izgledu , specifikacije su im iste koliko ja vidim , a od Midea bi ti preporucio ovo MIDEA MS12F-12HRN1-QC2(F6) FAIRWIND - 31.990 ..
 
Na koju stranu je najbolje postaviti spoljnu jedinicu?

Sent from my m2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Na koju stranu je najbolje postaviti spoljnu jedinicu?

Sent from my m2 using Tapatalk

Da gleda prema Meki.

giphy.gif
 
Poslednja izmena:
Logicnije je totalno obrnuto od tog sto si napisao.
Ali avaj, zapravo je nebitno.
 
Klima na grejanju treba da bude okrenuta ka suncanoj strani da bi sto vise toplote upila preko zime , a preko leta u hladovini tj da ne pici sunce u spoljnu jedinicu ..
 
chundra

Sta zelis uzeti , obicnu klimu ili inverter , obicnu mozes naci za nekih 30k , a inverter preko 40k . Za hladjenje i eventualno dogrevanje u stanu , mislim da ti je dovoljna obicna klima , uzmi Gree ako zelis najbolji kvalitet u nizem rangu , eventualno Midea ,. Recimo neki model od GREE GWH12NB a ova GREE GWH12NB-K3NNA3C ima da se kupi za 29.990 , ima raznih varijacija ali to je uglavnom razlika u izgledu , specifikacije su im iste koliko ja vidim , a od Midea bi ti preporucio ovo MIDEA MS12F-12HRN1-QC2(F6) FAIRWIND - 31.990 ..
Hvala na odgovoru.
Od klime želimo da dobijemo udobnost u radu tj da ne bude previše bucna, da ne traži vanredno servisere, da može da lagano i ravnomerno ohladi prostor od 40kvm...u tom smislu, plaši me koja bi temperatura mogla biti direktno na ulaznim vratima, kada je potrebno da u ostatku stana bude adekvatno rashladjeno. Može li se tome nekako doskociti upotrebom "vecih" klima ili položajem krilaca na klimi? Pretpostavljam da bi inverter tu verovatno bio od koristi jer ne bi hladila uvek maximalnim kapacitetom?
 
Potrebna mi je mala pomoć.

Živim u Beogradu i ovih dana ću uzeti Fujitsu Nocriu, verovatno u nekoj od sledećih radnji - Coolshop/ASC/Viacom...pa me zanima kakva su vam iskustva sa njihovim servisima za ugradnju a i sa samim radnjama?
Znam da treba da tražim - minimalna duzina instalacije 3m, svaka cev zasebno da bude izolovana, vakumiranje sistema pre pustanja u rad, antivibracione gume. Pošto će verovarno insistirati na svojim servisima, gde mogu najmanje fušeraja da očekujem?

Unapred hvala.
 
Koji je razlog za cevi dužine najmanje 3m?

Kod babe u stanu je klima montirana tako da bukvalno samo zid deli spoljnu i unutrašnju jedinicu, nema više od 1m cevi. Radi tako već bar 15 godina i nema nikakvih problema.
 
chundra

Vidi ovako , inverter pravi manju buku , duva manje hladno , lepsi je ugodjaj s njim ali i vise kosta . Koliko para za kupovinu klime si spremna da izdvojis ?
Pozicija klime na slici deluje dobro , samo obrati paznju da ne duva preko vasih glava tj gde se sedi , ili da je bar solidno udaljena a deluje da jeste .. Mislim da bi tebi posao odradila Fujitsu ASYG 09LLCC , za hladjenje i dogrevanje te m2 , spada u 1 klasu klima uredjaja , cena joj je 47.000 din .. Ako zelis 12-ku , onda je preporuka Gree COZY GWH12MA K3DNE2L za 47.500 din , neki bi ga svrastali u 3 klasu ali po meni je vise 2 klasa uredjaja , ovo su ti dve najjeftinije kombinacije invertera na koje bih ja isao .. Sta god da uzmes neces pogresiti , samo je jako vazno da ti instalaciju urade majstori a ne susteri , posto je vise ovih drugih ..

Srkilus

Ne znam kaka su iskustva s tim firmama ..
Ako zelis proverenu firmu za Fujitsu klime imam preporuku ali ne smem ih ovdereklamirati , eventualno da ti bacim podatke na PM ako ti zatreba .. Znam da je kod njih nedavno bilo ovako , bas vezano za Nocriu ..

Nocria 14-ka 120.000 din
Instalacija - cisto ruke 60e + 1000 din po duznom metru instalacije
Pocinkovani nosaci klime sa antivibracionim gumama od 1600-2000 din , tu negde

Znaci profi , pedantni , bez da moras kontrolisati rad , sve po pravilima ..


road racer

Pretpostavljam da je to obicna klima a ne inverter , kod njih nije bitna duzina i moze da se ugradi ledja o ledja , moze i kod invertera ali nije preporuka . Kod inverter klima , a zavisno od proizvodjaca , stoji preporuka o minimalnoj duzini instalacije pa je tako kod Fujitsua 3m , Hitachi 3m , Toshiba 2m itd .. Naravno ove podatke mozete naci samo kod prvoklasnih proizvodjaca ( Toshiba , Daikin, Mitsubishi , Fujitsu ) i eventualno Hitachi , i ne samo to , za njih mozete naci kompletne podatke sta koja daje na kojim temp tj sta tacno mozete da ocekujete od njih .. A duzina instalacije je najvise vezana za to jer postoji mogucnost prenosenja vibracija tj zvukova na kracim od preporucenih . Zato ja kad odem kod nekog ko ima fix klimu , zvukove koje ona proizvodi svi znate , dok ja moju uopste ne cujem , iako sedim na 2m od spoljne jedinice , bar je tako kod mene :)
 
Poslednja izmena:
Može li preporuka za inverter koji treba da greje 33 kvadrata sobu u rangu 450-500 evra?
 
Srkilus imas PM , bar bi trebalo da ti je stiglo :)

jorgovan

Kod grejanja klimom nema sturih informacija , daj ti nama malo opisi tih 33m2 , visina plafona , kakva je izolacija , stolarija , izolovan tavan ili ne , kuca ili stan itd .. Jedino tako mozes dobiti pravu preporuku ..
 
Poslednja izmena:
Srkilus imas PM , bar bi trebalo da ti je stiglo :)

jorgovan

Kod grejanja klimom nema sturih informacija , daj ti nama malo opisi tih 33m2 , visina plafona , kakva je izolacija , stolarija , izolovan tavan ili ne , kuca ili stan itd , opisi ti .. Jedino tako mozes dobiti pravu preporuku ..

Kuća. 10cm demit fasada, pvc stolarija, grubo 8x4m, postavljeno na sredinu dužeg zida. Negrejana garaža ispod, neizolovano potkrovlje iznad. 2.55m plafon.
 
Evo ja cu bii slobodan da ti predlozim nesto skuplju klimu , ukoliko mozes za toliko da se rastegnes . Za 69.500 din ili ti za 565e imas uzeti Fujitsu ASYG 12LM , predvidjena za oko 30m2 solidno izolovanog prostora , a kako ti plafon nije izolovan i kako ti najveci deo toplote odlazi kroz plafon , moram ici na sigurniju varijantu . E sad , ako ti je to previse , onda bih ti preporucio Gree , ali nije toliko velika razlika u lovi pa sam zato isao na sigurniju varijantu .. Jos ako u dogledno vreme bacis vunu na tavan ima da se grejes za male pare .. Pored Fujitsua a za nesto manje para , jedino sta se preporucuje su recimo neki od Gree model ( GREE GWH12KF-K3DNB2G<LCLH ili Gree Change Premium GWH12KF K3DNA ) a od MIDEA model MSMBBU-12HRFN1-QRD0GW MISSION .. Midea se samo spominje kao solidan izbor ali tek sad na drugom forumu imamo lika koji je kupio pa cemo biti nesto pametniji za sledecu sezonu , a Gree saradjuje sa Daikinom koji je najjaci prozivodjac klima , to i + dobri komentari su je istakli za preporuku , no obe klime su za klasu ili dve nize od Fujitsua ..

E da , obratite paznju ako se odlucite za Midea Mission , postoji nekoliko varijacija iste klime a samo par slova ili brojeva ih razlikuje :p
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno