Šta je novo?

Problem sa butovanjem sistema

saigic

Čuven
Učlanjen(a)
08.08.2003
Poruke
336
Poena
630
Instalirao sam Linux Mint 17.3 32-bit na kompjuter. Instalacija je protekla bez problema ali kada hocu da upalim kompjuter bios prodje kao i sa Windowsom i onda mi se iskljuci ekran (samo se pali i gasi lampica na monitor kao kod hibernacije) na otprilike 1 minut. Nakon toga se pojavi sledeca slika

slika.jpg

Kada ukucam EXIT sistem se butuje i sve radi normalno. Kako podesiti da se sistem normalno butuje tj, direktno u graficko okruzenje?
 

Prilozi

  • slika.jpg
    slika.jpg
    820.5 KB · Pregleda: 107
Meni se ovaj problem obično pojavljivao kada kada disk sa kojeg instaliraš sistem nisam verifikovao, što znači da je moglo da se u toku download-a samo jedan bajt ispusti pa da ti neki od softvera koji se među prvima učitava kod podizanja sistema i tebi to neće raditi.

Ako si u Ubuntu uđi u folder gde ti je .iso fajl pa kucaj
$ md5sum taj-fajl.iso

rezultat uporedi sa vrednosti iz priloženog MD5SUM fajla sa http://de.releases.ubuntu.com/15.10/ i ako je sve ok onda kreni u instalaciju
 
Kada isljucim IDE cd rom, sistem butuje normalno, HDD je sata. Izgleda da postoji neka inkompatibilnost, mada je sa Windowsom sve bilo normalno
 
Da li imas mogucnost u biosu da podesis tu IDE granu na utodetect? Boot stavi na SATA disk ako si na njega instalirao linux.
Probaj i ovo:
Kod:
created a new file, /etc/modprobe.d/options.conf and put the "options libata noacpi=1" in there. Seemed to fix the problem
 
Isti problem sam imao sa jednom masinom,inace stavio na 3 masine ovaj Mint (dual),samo x64 verziju... na jednoj je ovako bagovao,iako je sve sata u masini i u biosu...
Kasnije je poceo da brljavi mint (posle updatea) kao i na laptopu,na 3 masini sve ok...
Stavio posle moj omiljeni Sparky Linux i sve perfekt sljaka na sve 3 masine...

Koliko kontam citajuci razne forume,17.3 je dosta bagovit izgleda,razni random problemi iskacu ljudima...
Npr sa KDE verzijom nikako nisam mogao da budem root,sta god mu radio,cak ni u virtual konzoli... posle 2 sata patnje format disk....
Dok mi je npr 17.1 verzija savrseno radila...
 
Nisam probao 17.3 iz razloga sto nema vlasnickih Catalyst drajvera za tu verziju. Verzija 17.2 radi savrseno sa vlasnickim drajverima.
Sad citam za dalje da Ubuntu 16.04 nece imati podrsku za vlasnicke AMD drajvere a Mint je pravljen na bazi Ubuntu.
Za mene to ce biti veliki minus ako AMD ne otkrije linux developerima sve sto je potrebno za pisanje slobodnih drajvera.
Ovo ce proizrokovati za one koji imaju novije kartice povratak na windows. Ko sad sece sebi granu na kojoj sedi, da li to
radi AMD ili linux zajednica ne znam.
 
Vec je sve podeseno na autodetect. Probao sam i sa Ubuntu linuxom, isti problem imam
 
Pogledaj prvih nekoliko linkova, svi pričaju o tome, i nije specfično samo za Ubuntu/Mint. Najverovatnije ACPI u BIOS-u je loš. Koja je matična ploča u pitanju i kako si podesio HDD (SATA-IDE)
 
Maticna ploca je Biostar NF520-A2 TE
Slike biosa:











Kada ukucam export dobijem:


Kao sto sam ranije vec napisao ukucavanjem Exit sistem butuje normalno i sve radi bez problema
 
Poslednja izmena:
Uradi sudo-update grub pa restart.
Koliko vidim sistem se buni oko UUID-ova. Ukucaj komadu blkid i pogledaj na /etc/fstab fajl. UUID-ovi particija trebalo bi da se slazu, ako se ne slazu ispravi fstab da odgovara izlazu iz blkid komade
Najbolje bi bilo da postujes ovde izlas iz komade blkid i sadrzaj fajla /etc/fstab
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisam bas siguran da li sam sve odradio kako treba ali pokusao sam :)



# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sdb1 during installation
UUID=dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a / ext4 errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb5 during installation
UUID=afd26cd3-fe79-45dd-9b4c-12ee6b92ce9d none swap sw 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto,exec,utf8 0 0
 
Na prvi pogled UUID se poklapa, medjutim ne treba ti to uopšte, takodje nisam siguran iz kog razloga imaš floppy disk unutra (sem ako ga ne koristiš, u tom slučaju svaka čast na tome :D )

Elem, izbriši ceo sadržaj /etc/fstab fajla i zameni ga sa ovim :

/dev/sda1 / ext4 noatime 0 1
/dev/sda5 none swap sw 0 0
 
Izbrisao ceo sadržaj, zamenio kao sto si mi rekao ali nema nikakve razlike. Cudno mi je sto odmah ne ispisuje ovo vec mi prvo ugasi ekran na neko vreme - oko pola minuta, dok crvena lampica za HDD stalno gori. A sto se tice flopija, zaostavstina iz proslih vremena, stara je masina, malo plastika promenila boju, pa ako izbacim flopi i stavim poklopac na njegovo mesto razlikuju se boje plastike. Zakljucak - cisto iz estetskih razloga :D
 
Na prvi pogled UUID se poklapa, medjutim ne treba ti to uopšte, takodje nisam siguran iz kog razloga imaš floppy disk unutra (sem ako ga ne koristiš, u tom slučaju svaka čast na tome :D )

Elem, izbriši ceo sadržaj /etc/fstab fajla i zameni ga sa ovim :

/dev/sda1 / ext4 noatime 0 1
/dev/sda5 none swap sw 0 0

Moze i tako ali ta metoda nije za sadasnje stanje kad se barata sa SATA diskovima i kad se izukrstaju kablovi, ako slicajno masina ide u servis kao moja,
niakd ne bi podigao masinu sa ovakvim fstabom, samo UUID spasava.
Gde je tu /home? ili je sve skrkano na istu particiju / i /home.
Ne znam zasto je blkid izlistan ovako jer koliko sam razumeo on na kraju podize sistem pa onda moze sa podignutim OS da startuje blkid.
Sta je izmedju sda1 i sda5, gde je prostor i particije sda2,sda3,sda4
sudo blkid -o list ili sudo fdisk -l pazi to nije kec nego malo slovo l
Ti nesto nije odradjeno do kraja jer koliko sam skapirao nigde se ne pojavljuje grub, sistem u startu ne prepoznaje / particiju, gde je uopste i da li je definisan boot
update-initramfs -u -v -k all
 
Poslednja izmena od urednika:
Znači kada ugasiš cdrom onda sve radi normalno tj. onda nemaš taj problem ?
Da li cdrom radi bez problema kada se podigne sistem ?
 
Mora da u biosu imas opciju da iskljucis flopy, obicno je ta opcija na prvom ekranu.
 
Moze i tako ali ta metoda nije za sadasnje stanje kad se barata sa SATA diskovima i kad se izukrstaju kablovi, ako slicajno masina ide u servis kao moja,
niakd ne bi podigao masinu sa ovakvim fstabom, samo UUID spasava.
Gde je tu /home? ili je sve skrkano na istu particiju / i /home.

Suština je da se vidi da li je UUID bio problem, na jednom od skrinova se vidi ALERT kako ne može da nadje UUID gde je root particija....
U fstab fajlu se pod komentarom može videti i da je tokom instalacije korišćen sdb1 zapravo kao root, a sada je to sda1
Verovatno čovek često petlja sa kablovima, old school varijanta sve sa flopijem :D
Kaže da je zbog estetike i kapiram to, ali u tom slučaju bi mogao i da ga isključi, ako ga već ne koristi.
Reče na početku da i kada ugasi cdrom onda sistem bootuje normalno.
Po svemu sudeći kada je cdrom priključen sistem odlepi iz nekog razloga, možda zbog drajvera možda zbog nečeg drugog, mene najviše zbunjuje to što se monitor u tom slučaju pali i gasi oko 1 minut i tek onda izbacuje grešku.
Sve i da je UUID pogrešan poruka o grešci bi bila instantna i totalno nevezana za gašenje monitora, ista stvar i sa cdrom-om.
Možda su neki interapti u pitanju, IRQ i slično, više sam i zaboravio na koju foru radi flopi uredjaj LMFAO
Zato sam ga i pitao da potvrdi to da li kada ugasi cdrom sve radi normalno, jer ako je to slučaj onda bi to drastično suzilo naše lutanje oko toga šta bi mogao biti problem.
 
Ima tu mnogo nejasnoca barem za mene. Prvo ako je bilo sdb1 pa onda sda1 onda je on brljao sa kablovima posle instalacije i gde je taj CD da li je na sata grani.
WD diskovi su losi tako da ono sto ispisuje kad se googla ukazuje da je to do greska do diska ili drugo je ACPI. Flopy gasne u Biosu i otkaci kablove, dok god je u biosu
eneblovan prikazivace ga i kad nisu zakaceni kablovi. Ovo pisem iz iskustva sa cerkinom starom masinom, ploca je imala i ATA granu i SATA granu i dual core AMD CPU.
Na tom kompu desavale su se sulude stvari, Nvidia se nije slagala sa MB tek kad su stavili neku malkice moderniju PCIE Nvidiju to je radilo, te starije Nvidie su uvek bile sprzene.
Biser je bilo ode XP i posle nece nikako da se instalira, win7 ladno se instalira i radi, linux ladno radi koji god stavim. Sad je ta masina upokejena, jednostavno staro je to.
Sta se tu kolje ako nije ovo sto sam naveo ne znam, staro je to, opet po oznaci diska nesto mi malog kapaciteta kao da je izvadjen iz laptopa.
To sa monitorom je enigma linux ladno odmah pokaze sta mu smeta a ne toliko vremena da stoji i trazi root.
Sad vidim CD mu je IDE to je praistorija od CD, 32-bitni sistem, sta se tu sa cime ne slaze ko zna. Zbunjuje me sto je linux sda1, kako sda1 ako ima i windows,
windows bi trebao da je na sda1 jer ako je linux uvek bio na sda1 onda bi instalcija windowsa posle linuxa zeznula grub.
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni to liči na koruptiran fajl sistem ili bad sektore na disku, mada ako gašenje cdrom-a otklanja taj problem onda je nešto drugo u pitanju, najverovatnije grub (i tamo ima UUID....)

@saigic , ako dakle nemaš probleme kada je cdrom ugašen onda stavi ovde sadržaj /boot/grub/grub.cfg fajla , ili odradi update-grub kao root.
 
Koja je verzija Ubuntu? Po kernelu 3.19 ili 15.04 ili je LTS 14.04.3?

Ja sam već ostavio link za delimično rešenje, ali ajde opet, malo opširnije.

https://www.google.rs/search?q=ata2.00:+status:+{+DRDY+ERR+}&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=7Z30VtCBHMWAU8iGjPAD#

Ima rezultata i sa Arch i sa Debianom, Fedorom, ...

Problem je u loše odrađenom ACPI u BIOS-u. Može da se reši, ali zahteva čitanje DSDT, pa rekompajliranje, pa ispravljanje grešaka, pa na kraju ubacivanje u kernel

CONFIG_ACPI_CUSTOM_DSDT_FILE=""

Bolje je da se proba sa Live USB, pa se, prilikom podizanja sistema, dodaju parametri. Ako to pomogne, onda se dodaju trajno u Grub default. Evo kako se to radi kod Ubuntu

https://help.ubuntu.com/community/BootOptions

Znači, redom, kad se pojavi prvi ekran sa čovečuljkom dole, bilo koji taster. Onda se pojavi drugi ekran, sa nekoliko izbora. Onda na F6, pa na ESC. Nakon toga je vidljiva linija sa "Boot Options" koju možemo da uređujemo. Poželjno je obrisati "quiet" i "splash", a dodati "libata.noacpi=1".

Evo, čisto za informaciju šta sve može da se koristi

https://www.kernel.org/doc/Documentation/kernel-parameters.txt

Ovde je interesantan parametar za ACPI

http://maximumhoyt.blogspot.it/2009/07/fixing-buggy-acpi-bios.html

Ja bih ipak probao, bez nekog reda, zamena kablova, isključenje IDE linije (CD) u BIOS-u, a, kad smo kod toga, i onaj FDC kontroler, a i Serial bi mogao/trebao da ode na "Disabled", ne?

Ono sda1-sda5, to Ubuntu odavno radi, kad se izabere automatsko particionisanje, stavi / na sda1, a swap na logičku sda5, nisam siguran zašto.

Ako vas interesuje i ono za UUID u iniramfs, mogu i o tome da vam kažem dve-tri.

I, znam da možda glupo zvuči, ali, možda je vreme za noviji kompjuter? Da se ne naljuti neko, imam i ja ljutu makinu sa još starijim nforce430 čipsetom :)
 
Pozdrav tuxserbia,

Ja sam jos na pocetku predlozio da proba sa ignorisanjem ACPI ali na drugi nacin, moze u grubu a moze i drugacije. Ja sam to davno koristio na jednojezgranom Bartonu
i to kod nekih verzija kernela moralo je da se ubaci da bi lmsensor radilo. Problem je sto nisam dobio nikakv odgovor da li je pokusao ili ne.
Zbunjuje me sda1-sda5 jer on spominje i windows, da li ga je mozda nekad imao ili ga i sad ima cim kaze u win da nema problema.
Posto je kernel 3.19 to je ili Ubuntu 15.10 ili Mint 17.3 kako je napisao.
CD mu je na IDE grani pa ako mu ne teba moze da ga izbaci ali i to je mnogo staro pogotovo za jedan CD, Flopy mora disable u biosu to sam odavno
apsolvirao. Ako je MB ok masina nije za bacanje jer moj drugar na takvoj slicnoj masini tera 32-bitni Calculate i Suse. Nesto sam gledao po oznaci iz biosa takva
ploca ako je to ta varijanta podrzava i 64-bitni OS.
Ja volim kad neko pita da znam sve egzaktne podatke sta ima od hardwera i OS.
Nisam znao da automatska instalacija tako pravi linux / i /swap, ja uvek radim rucno pravim / , /home i /swap ostavljam.
Videcemo sta ce da uradi:)
 
Pokusacu da rezimiram

Nekada je na toj masini bio instaliran WinXP, ali je on obrisan prilikom instalacije LinuxMint 17.3 (izabrao sam da formatira disk). Probao sam sa Ubuntu linuxom, 32-bit i 64-bit Mintom, isti problem.
FDD-u je iskljuceno napajanje, samo je kablicem povezan na maticnu plocu (znaci nije aktivan). HDD je WD, vezan je na SATA3, ostali SATA su slobodni. CD-ROM je vezan na IDE1. Trenutno sam iskljucio napajanje CD-ROM-a i sistem je normalno butovao. Ako je ukljucen CD-ROM pojavi se BIOS, onda mi zatamni ekran, lampica na ekranu iz plave predje u zutu i to traje neko vreme dok se ne pojavi ona slika koju sam postovao, a za to vreme crvena lampica HDD-a svetli stalno.

Konfiguracija sa iskljucenim CD-ROM-om

********-nf520-a2-te
description: Desktop Computer
product: NF520-A2 TE ()
vendor: BIOSTAR Group
version: 6.x
serial: None
width: 32 bits
capabilities: smbios-2.4 dmi-2.4 smp-1.4 smp
configuration: boot=normal chassis=desktop cpus=1 uuid=00E04DA5-7DAD-FFFF-FFFF-FFFFFFFFFFFF
*-core
description: Motherboard
product: NF520-A2 TE
vendor: BIOSTAR Group
physical id: 0
version: 6.x
serial: None
*-firmware
description: BIOS
vendor: Phoenix Technologies, LTD
physical id: 0
version: 6.00 PG
date: 05/23/2008
size: 128KiB
capacity: 448KiB
capabilities: isa pci pnp apm upgrade shadowing cdboot bootselect socketedrom edd int13floppy360 int13floppy1200 int13floppy720 int13floppy2880 int5printscreen int9keyboard int14serial int17printer int10video acpi usb ls120boot zipboot biosbootspecification
*-cpu
description: CPU
product: AMD Athlon(tm) Processor LE-1600
vendor: Advanced Micro Devices [AMD]
physical id: 4
bus info: cpu@0
version: 15.15.3
slot: Socket AM2
size: 1800MHz
capacity: 1800MHz
width: 64 bits
clock: 201MHz
capabilities: boot fpu fpu_exception wp vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp x86-64 3dnowext 3dnow rep_good extd_apicid pni cx16 lahf_lm svm extapic cr8_legacy vmmcall cpufreq
*-cache:0
description: L1 cache
physical id: a
slot: Internal Cache
size: 128KiB
capacity: 128KiB
capabilities: synchronous internal write-back
*-cache:1
description: L2 cache
physical id: b
slot: External Cache
size: 1MiB
capacity: 1MiB
capabilities: synchronous internal write-back
*-memory:0
description: System Memory
physical id: 1b
slot: System board or motherboard
size: 1GiB
capacity: 2GiB
*-bank:0
description: DIMM
physical id: 0
slot: A0
size: 1GiB
width: 64 bits
*-bank:1
description: DIMM [empty]
physical id: 1
slot: A1
width: 64 bits
*-bank:2
description: DIMM [empty]
physical id: 2
slot: A2
width: 64 bits
*-bank:3
description: DIMM [empty]
physical id: 3
slot: A3
width: 64 bits
*-memory:1 UNCLAIMED
description: RAM memory
product: MCP65 Memory Controller
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 3
bus info: pci@0000:00:00.0
version: a3
width: 32 bits
clock: 66MHz (15.2ns)
capabilities: ht bus_master cap_list
configuration: latency=0
*-isa
description: ISA bridge
product: MCP65 LPC Bridge
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 1
bus info: pci@0000:00:01.0
version: a3
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: isa bus_master
configuration: latency=0
*-serial
description: SMBus
product: MCP65 SMBus
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 1.1
bus info: pci@0000:00:01.1
version: a1
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: pm cap_list
configuration: driver=nForce2_smbus latency=0
resources: irq:7 ioport:fc00(size=64) ioport:1c00(size=64) ioport:1c40(size=64)
*-memory:2 UNCLAIMED
description: RAM memory
product: MCP65 Memory Controller
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 1.2
bus info: pci@0000:00:01.2
version: a1
width: 32 bits
clock: 66MHz (15.2ns)
configuration: latency=0
*-usb:0
description: USB controller
product: MCP65 USB 1.1 OHCI Controller
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 2
bus info: pci@0000:00:02.0
version: a3
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: pm ohci bus_master cap_list
configuration: driver=ohci-pci latency=0 maxlatency=1 mingnt=3
resources: irq:23 memory:fe02f000-fe02ffff
*-usb:1
description: USB controller
product: MCP65 USB 2.0 EHCI Controller
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 2.1
bus info: pci@0000:00:02.1
version: a3
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: debug pm ehci bus_master cap_list
configuration: driver=ehci-pci latency=0 maxlatency=1 mingnt=3
resources: irq:22 memory:fe02e000-fe02e0ff
*-network
description: Ethernet interface
product: MCP65 Ethernet
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 6
bus info: pci@0000:00:06.0
logical name: eth0
version: a3
serial: 00:e0:4d:a5:7d:ad
capacity: 100Mbit/s
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: pm msi ht bus_master cap_list ethernet physical mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd autonegotiation
configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=forcedeth driverversion=0.64 latency=0 link=no maxlatency=20 mingnt=1 multicast=yes port=MII
resources: irq:30 memory:fe02d000-fe02dfff ioport:f000(size=8)
*-multimedia
description: Audio device
product: MCP65 High Definition Audio
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 7
bus info: pci@0000:00:07.0
version: a1
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: pm msi ht bus_master cap_list
configuration: driver=snd_hda_intel latency=0 maxlatency=5 mingnt=2
resources: irq:23 memory:fe024000-fe027fff
*-pci:0
description: PCI bridge
product: MCP65 PCI bridge
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 8
bus info: pci@0000:00:08.0
version: a1
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: pci ht subtractive_decode bus_master cap_list
resources: ioport:c000(size=4096) memory:fde00000-fdefffff memory:fdf00000-fdffffff
*-network
description: Wireless interface
product: AR5212/5213/2414 Wireless Network Adapter
vendor: Qualcomm Atheros
physical id: 8
bus info: pci@0000:01:08.0
logical name: wlan0
version: 01
serial: 00:27:19:cd:d8:28
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm bus_master cap_list ethernet physical wireless
configuration: broadcast=yes driver=ath5k driverversion=3.19.0-32-generic firmware=N/A ip=192.168.1.104 latency=168 link=yes maxlatency=28 mingnt=10 multicast=yes wireless=IEEE 802.11bg
resources: irq:16 memory:fdef0000-fdefffff
*-ide:0
description: IDE interface
product: MCP65 IDE
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 9
bus info: pci@0000:00:09.0
version: a1
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: ide pm bus_master cap_list
configuration: driver=pata_amd latency=0 maxlatency=1 mingnt=3
resources: irq:0 ioport:1f0(size=8) ioport:3f6 ioport:170(size=8) ioport:376 ioport:ec00(size=16)
*-ide:1
description: IDE interface
product: MCP65 SATA Controller
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: a
bus info: pci@0000:00:0a.0
version: a3
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: ide pm msi ht bus_master cap_list
configuration: driver=ahci latency=0 maxlatency=1 mingnt=3
resources: irq:29 ioport:9f0(size=8) ioport:bf0(size=4) ioport:970(size=8) ioport:b70(size=4) ioport:d800(size=16) memory:fe02a000-fe02bfff
*-pci:1
description: PCI bridge
product: MCP65 PCI Express bridge
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: b
bus info: pci@0000:00:0b.0
version: a1
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pci pm msi ht pciexpress normal_decode bus_master cap_list
configuration: driver=pcieport
resources: irq:24 ioport:b000(size=4096) memory:fdd00000-fddfffff ioport:fdc00000(size=1048576)
*-pci:2
description: PCI bridge
product: MCP65 PCI Express bridge
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: c
bus info: pci@0000:00:0c.0
version: a1
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pci pm msi ht pciexpress normal_decode bus_master cap_list
configuration: driver=pcieport
resources: irq:25 ioport:a000(size=4096) memory:fdb00000-fdbfffff ioport:fda00000(size=1048576)
*-pci:3
description: PCI bridge
product: MCP65 PCI Express bridge
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: d
bus info: pci@0000:00:0d.0
version: a1
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pci pm msi ht pciexpress normal_decode bus_master cap_list
configuration: driver=pcieport
resources: irq:26 ioport:9000(size=4096) memory:fd900000-fd9fffff ioport:e0000000(size=268435456)
*-display:0
description: VGA compatible controller
product: RV410 [Radeon X700]
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
physical id: 0
bus info: pci@0000:04:00.0
version: 00
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=radeon latency=0
resources: irq:28 memory:e0000000-efffffff memory:fd9f0000-fd9fffff ioport:9c00(size=256) memory:fd900000-fd91ffff
*-display:1 UNCLAIMED
description: Display controller
product: RV410 [Radeon X700] (Secondary)
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
physical id: 0.1
bus info: pci@0000:04:00.1
version: 00
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress bus_master cap_list
configuration: latency=0
resources: memory:fd9e0000-fd9effff
*-pci:4
description: PCI bridge
product: MCP65 PCI Express bridge
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: e
bus info: pci@0000:00:0e.0
version: a1
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pci pm msi ht pciexpress normal_decode bus_master cap_list
configuration: driver=pcieport
resources: irq:27 ioport:8000(size=4096) memory:fd800000-fd8fffff ioport:fd700000(size=1048576)
*-pci:5
description: Host bridge
product: K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD]
physical id: 100
bus info: pci@0000:00:18.0
version: 00
width: 32 bits
clock: 33MHz
*-pci:6
description: Host bridge
product: K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD]
physical id: 101
bus info: pci@0000:00:18.1
version: 00
width: 32 bits
clock: 33MHz
*-pci:7
description: Host bridge
product: K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD]
physical id: 102
bus info: pci@0000:00:18.2
version: 00
width: 32 bits
clock: 33MHz
*-pci:8
description: Host bridge
product: K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD]
physical id: 103
bus info: pci@0000:00:18.3
version: 00
width: 32 bits
clock: 33MHz
configuration: driver=k8temp
resources: irq:0
*-scsi
physical id: 5
logical name: scsi4
capabilities: emulated
*-disk
description: ATA Disk
product: WDC WD1600AAJS-2
vendor: Western Digital
physical id: 0.0.0
bus info: scsi@4:0.0.0
logical name: /dev/sda
version: 6H05
serial: WD-WCAP96613736
size: 149GiB (160GB)
capabilities: partitioned partitioned:dos
configuration: ansiversion=5 sectorsize=512 signature=000a4e0e
*-volume:0
description: EXT4 volume
vendor: Linux
physical id: 1
bus info: scsi@4:0.0.0,1
logical name: /dev/sda1
logical name: /
version: 1.0
serial: dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
size: 148GiB
capacity: 148GiB
capabilities: primary bootable journaled extended_attributes large_files huge_files dir_nlink recover extents ext4 ext2 initialized
configuration: created=2016-02-28 22:58:28 filesystem=ext4 lastmountpoint=/ modified=2016-03-25 13:26:16 mount.fstype=ext4 mount.options=rw,noatime,data=ordered mounted=2016-03-25 13:26:17 state=mounted
*-volume:1
description: Extended partition
physical id: 2
bus info: scsi@4:0.0.0,2
logical name: /dev/sda2
size: 1021MiB
capacity: 1021MiB
capabilities: primary extended partitioned partitioned:extended
*-logicalvolume
description: Linux swap / Solaris partition
physical id: 5
logical name: /dev/sda5
capacity: 1021MiB
capabilities: nofs
 
Grub file (bez CD-ROM-a ako nesto znaci)

#
# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
set have_grubenv=true
load_env
fi
if [ "${next_entry}" ] ; then
set default="${next_entry}"
set next_entry=
save_env next_entry
set boot_once=true
else
set default="0"
fi

if [ x"${feature_menuentry_id}" = xy ]; then
menuentry_id_option="--id"
else
menuentry_id_option=""
fi

export menuentry_id_option

if [ "${prev_saved_entry}" ]; then
set saved_entry="${prev_saved_entry}"
save_env saved_entry
set prev_saved_entry=
save_env prev_saved_entry
set boot_once=true
fi

function savedefault {
if [ -z "${boot_once}" ]; then
saved_entry="${chosen}"
save_env saved_entry
fi
}
function recordfail {
set recordfail=1
if [ -n "${have_grubenv}" ]; then if [ -z "${boot_once}" ]; then save_env recordfail; fi; fi
}
function load_video {
if [ x$feature_all_video_module = xy ]; then
insmod all_video
else
insmod efi_gop
insmod efi_uga
insmod ieee1275_fb
insmod vbe
insmod vga
insmod video_bochs
insmod video_cirrus
fi
}

if [ x$feature_default_font_path = xy ] ; then
font=unicode
else
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
fi
font="/usr/share/grub/unicode.pf2"
fi

if loadfont $font ; then
set gfxmode=auto
load_video
insmod gfxterm
set locale_dir=$prefix/locale
set lang=en_US
insmod gettext
fi
terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 1 ] ; then
set timeout=30
else
if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
set timeout_style=hidden
set timeout=0
# Fallback hidden-timeout code in case the timeout_style feature is
# unavailable.
elif sleep --interruptible 0 ; then
set timeout=0
fi
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/06_mint_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=white/light-gray
### END /etc/grub.d/06_mint_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
function gfxmode {
set gfxpayload="${1}"
if [ "${1}" = "keep" ]; then
set vt_handoff=vt.handoff=7
else
set vt_handoff=
fi
}
if [ "${recordfail}" != 1 ]; then
if [ -e ${prefix}/gfxblacklist.txt ]; then
if hwmatch ${prefix}/gfxblacklist.txt 3; then
if [ ${match} = 0 ]; then
set linux_gfx_mode=keep
else
set linux_gfx_mode=text
fi
else
set linux_gfx_mode=text
fi
else
set linux_gfx_mode=keep
fi
else
set linux_gfx_mode=text
fi
export linux_gfx_mode
menuentry 'Linux Mint 17.3 Cinnamon 32-bit' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-simple-dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a' {
recordfail
load_video
gfxmode $linux_gfx_mode
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
fi
linux /boot/vmlinuz-3.19.0-32-generic root=UUID=dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a ro quiet splash $vt_handoff
initrd /boot/initrd.img-3.19.0-32-generic
}
submenu 'Advanced options for Linux Mint 17.3 Cinnamon 32-bit' $menuentry_id_option 'gnulinux-advanced-dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a' {
menuentry 'Linux Mint 17.3 Cinnamon 32-bit, with Linux 3.19.0-32-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-3.19.0-32-generic-advanced-dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a' {
recordfail
load_video
gfxmode $linux_gfx_mode
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
fi
echo 'Loading Linux 3.19.0-32-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-3.19.0-32-generic root=UUID=dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a ro quiet splash $vt_handoff
echo 'Loading initial ramdisk ...'
initrd /boot/initrd.img-3.19.0-32-generic
}
menuentry 'Linux Mint 17.3 Cinnamon 32-bit, with Linux 3.19.0-32-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-3.19.0-32-generic-recovery-dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a' {
recordfail
load_video
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
fi
echo 'Loading Linux 3.19.0-32-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-3.19.0-32-generic root=UUID=dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a ro recovery nomodeset
echo 'Loading initial ramdisk ...'
initrd /boot/initrd.img-3.19.0-32-generic
}
}

### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_lupin ###
### END /etc/grub.d/10_lupin ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_linux_xen ###

### END /etc/grub.d/20_linux_xen ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
menuentry 'Memory test (memtest86+)' {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
fi
knetbsd /boot/memtest86+.elf
}
menuentry 'Memory test (memtest86+, serial console 115200)' {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root dd84ba19-364c-4f3d-9fe6-ec25a089f54a
fi
linux16 /boot/memtest86+.bin console=ttyS0,115200n8
}
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_uefi-firmware ###
### END /etc/grub.d/30_uefi-firmware ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the
# menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

### BEGIN /etc/grub.d/41_custom ###
if [ -f ${config_directory}/custom.cfg ]; then
source ${config_directory}/custom.cfg
elif [ -z "${config_directory}" -a -f $prefix/custom.cfg ]; then
source $prefix/custom.cfg;
fi
### END /etc/grub.d/41_custom ###
 
FDD-u je iskljuceno napajanje, samo je kablicem povezan na maticnu plocu (znaci nije aktivan).
Нисам читао баш детаљно о проблему али ово ти не ваља, или повежи оба или откачи оба. Обрнуто би било ОК, напајање не смета али повезати логички каблић за уређај који нема напајање тј не ради може опасно да збуни систем. Искључи логички каблић, избаци флопи из биоса па онда настави.
 
Najbolje u BIOS-u isključi komplet FDC kontroler, a onda i kablove. Ako mi veruješ, i ja na svim starijim kućištima i dalje držim flopiku, iz istog razloga :)
Lega, da mislio sam na 15.10. 15.04 ide sa 3.16 valjda. Mint valjda prati LTS. Najnoviji 14.04.4 dolazi valjda sa 4.2 kernelom.
Saigic, probaj sa onim libata parametrom, pa da vidimo šta dalje.
 
Nazad
Vrh Dno